micro-dermabraziune sau peeling chimic

  •  
    • 3 mesaje
    21 Ian 2010, 13:00
    0 0
    Si eu am facut microdermoabraziune si mi-a facut un ten super frumos
  •  
    nem
    • 17 mesaje
    21 Ian 2010, 13:02
    0 1
    Si eu am facut si de asemenea ma declar foarte multumita de rezultat
  •  
    • 370 mesaje
    21 Ian 2010, 13:34
    0 1
    daniola, felicitari!
    eu inca sunt sceptica in privinta dermaroller-ului pt ca parerile sunt impartite pe acne.org de unde am aflat de metoda si am amintit-o aici. acolo sunt persoane care intr-adevar spun ca li s-a imbunatatit vizibil aspectul tenului si li s-au redus cicatricile, asta dupa mai multe sedinte si luni, dar si persoane care spun ca au ramas cu alte semne, cicatrici dupa folosirea dermaroller-ului. si asta cred ca tine de lungimea, grosimea acelor + puterea, insistenta cu care apesi. si aici e o nebuloasa pt mine, n-am inteles exact care este combinatia buna. unii ziceau ca, cu cat insistau pe o cicatrice, cu atat ea se ameliora. altii ca au ramas cu semne/urme tocmai din cauza ca au apasat prea rau... deci, inca nu mi-e clar. plus ca e nevoie de un intreg protocol, cu creme, seruri, pastile dupa... eu am un ten f sensibil, dupa profractional eram plina de sange pe fata, banuiesc ca dupa dermaroller as fi cam la fel. ma mai gandesc, o sa las dermaroller-ul ca o ultima speranta.

    eu sper sa ajunga si la noi metodele de injectare in fata de celule stem sau plasma proprie. in astea mai imi pun speranta. i-am scris un mail doctorului sister, care a inventat metoda dracula / injectare de plasma, care ar duce la dezvoltarea de celule / tesuturi noi. mi-a raspuns ca metoda va ajunge curand si in Romania, nu stiu daca zicea si el asa sau se baza pe ceva, si ca nu poate spune ca metoda lui rezolva o problema daca nu vede problema. adica nu mi-a zis nimic concret, dar eu inca sper.

    marria, ai facut sedinte cu laser genesis?
  •  
    • 370 mesaje
    21 Ian 2010, 13:38
    1 0
    daniola, te rog sa ne spui ce rezultate inregistrezi! sa-ti faci poze zilele astea si dupa o luna, cand se incheie ciclul de regenerare al pielii. ca altfel, e cam greu sa tragi concluzii cand te vezi zilnic. asa in poze poate vezi concret rezultatele.
  •  
    • 291 mesaje
    21 Ian 2010, 14:38
    0 1
    daniola, imi spui si mie te rog cum ai comandat? ai trimis email pur si simplu pentru mai multe detalii?
    multumesc
  •  
    • 291 mesaje
    21 Ian 2010, 19:00
    1 0
    intre timp am dat un email la contact si domna mi-a spus ca kitul costa 178 de euro, kit minimal. daniola tu c kit ti-ai luat de ai dat 280 lei pe el? merci
  •  
    • 267 mesaje
    21 Ian 2010, 19:33
    0 0
    Acest kit este folositor si in cazul petelor solare, am niste pete de toata frumusetea si nu stiu cum sa mai scap de ele..off
    Mersi!
  •  
    • 29 mesaje
    25 Ian 2010, 15:53
    0 0
    Azul, nu-mi dau seama de ce unele persoane au ramas cu alte semne in urma folosirii dermarollerului, pt ca aseara am mai facut o sedinta care a decurs la fel ca si prima. M-am uitat cu o lupa atunci cand am apasat dermarollerul pe piele si am vazut ca microacele nici macar nu intra in intregime, doar varful. Poate pielea mea este prea groasa sau poate nu am apasat prea tare. Nefolosind anestezic local, eu apas pana la limita suportabilitatii durerii fizice si poate ca daca as fi fost anesteziata as fi apasat mai tare si acele ar fi intrat pe toata lungimea lor (1.5 mm). De aceea dupa tratament nu vad nici o leziune, deci nu au de unde sa-mi apara noi semne. Singurul efect de moment este aspectul de "rac fiert", ceea ce este normal si dispare dupa ce imi scot masca. Presiunea cu care se apasa si-o stabileste fiecare, in functie de gradul de suportabilitate, mai intai am incercat pe obraz lateral, aproape de zona urechei si am vazut ca suport f bine, practic nu am simtit durere ci ca niste piscaturi. Oricum senzatia este mult mai atenuata decat la profractional, unde, cu toata anestezia, am simtit destul de intens efectul razelor laser pe piele. Iar dupa tratament aratam de parca m-a calcat trenul m-am si speriat pt ca era mult mai rau decat mi-a dat dr Harbuz de inteles (probabil ca sa nu ma sperii). Atat timp cat tolerez f bine tratamentul cu dermaroller, il voi continua. Chiar daca nu voi observa imbunatatiri substantiale, macar nu mai arat cateva zile ca scoasa de sub daramaturi si nici nu dau un munte de bani. Adryana, kitul acela contine mai multe: dispozitivul, anestezicul probabil, ceva masti, serul mezoteric....dna Hitter iti poate trimite lista de preturi si alegi de acolo doar ce vrei...de ex aparatul (DTS) este aprox. 45 euro, o masca este 3.57 euro, serul 10.71 euro (preturile sunt cu amanuntul, adica includ TVA). Mastile sunt de 3 feluri, printre care si una pt pete pigmentare - intreba cineva aici. Mai multe detalii despre produsele care se recomanda impreuna cu dermarollerul gasiti pe http://www.caregen.co.kr/product/Cosmeceutical.php.
  •  
    • 291 mesaje
    25 Ian 2010, 17:08
    0 0
    daniola, multumesc d info, doamna mi-a zis,( anexez mesajul dansei): "Ar fi o singura problema: toate accesoriile legate de tratament (mai putin mastile), sunt gandite pentru pentru uz multiplu (ex. crema de anestezia locala e suficienta pentru cca. 20 tratamente, antisepticul pentru piele 50-60 de utilizari, dezinfectantul pentru roller 70-90 de utilizari si e recomandat sa se foloseasca pe langa un aparat de curatare cu ultrasunete, etc.), pretul lor fiind in concordanta. Un set minim necesar v-ar costa (depinde care roller alegeti) in jur de 178 Euro + TVA (roller DTS (3 + solutie curatare fata (16) + solutie curatare roller(16) + crema anestezie (3 + 3 masti (9) + crema hidratanta hipoalergenica anti aging cu peptide biomimetice (36) + crema hipoalergenica de protectie solara anti aging cu peptide biomimetice (16) + 1 ampula mezoterapie (9)). o parte din aceste materiale nu le-ati mai folosi dupa tratament".

    al tau contine tot astea?
    merci inca o data ca ai rabdare cu mine
  •  
    • 6 mesaje
    25 Ian 2010, 20:31
    0 1
    Salutare. La inceputul sezonului rece am incercat un tratament care m/a multumit. Mi-a deschis pori si mi/am relaxat muschii fetei, bineinteles dupa o curatare intensa... sezonul rece nu mi-a creat probleme. Eu va recomand cu caldura Yon-Ka. Aici gasiti un link foarte interesant http://www.goskin.ro/yonka.php
  •  
    • 6 mesaje
    1 Feb 2010, 00:46
    0 0
    Miriam1980, am urmarit de mult timp acest forum, dar nu am vrut saintervin. Tu m ai facut sa scriu aici. Sunt din Pitesti si am facut 3 sedinte de profractional la dr.Harbuz. Spuneai ceva despre baiatul caruia i s a facut profractional degeaba. Dk e vorba despre baiatul care a murit, trebuie sa stii ca esti nedreapta. L am cunoscut pe acest baiat de la o doamna care isi face de mult tratamente la dr.Harbuz si care ii era apropiata acestui baiat. Tuturor le este greu sa creada ca el nu mai e, a avut o mare deceptie personala. Tratamentul cu laser i a facut mult bine. Nu l a facut pentru cicatrici, ci pt ca avea o piele grasa si care se inrosea mereu. Si doamna din Pitesti spunea ca se vedea o mare diferenta dupa tratament. Deci, nu e corect sa judecam oamenii si nici sa invocam in necunostinta de cauza vreo nedreptate! Nu mi se pare corect, din acest motiv am intervenit!
  •  
    • 6 mesaje
    1 Feb 2010, 00:53
    1 0
    Iar despre tratamentele mele va pot spune ca sunt multumita. Toata lumea vede rezultatele, dar nu sunt absurda sa cer imposibilul. Cu atat mai mult cu cat am incercat de la plante la peeling chimic, dermabrazii, genesis, nici nu mai stiu ce. E adevarat ca sedinta e 650 de euro, dar am auzit ca la Timisoara aceeasi sedinta e 1000 de euro. La mine pretul a ramas acelasi, chiar daca ultimele doua sedinte au fost cu un aparat nou pe care dr Harbuz si l-a luat. E un alt fel de profractional, care contracta pielea mai mult. Eu sunt mai multumita cu fiecare zi care trece, e din ce in ce mai bine pielea mea.
    Miriam 1980 iti urez succes si tie si tuturor.
  •  
    • 1510 mesaje
    1 Feb 2010, 01:56
    1 0
    miruna ma bucur ca esti multumita de rezultate, era pacat sa dai asa de multi bani, sa investesti timp si sperante, sa treci prin suferinte fizice si sa nu vezi nimic

    m-ai inteles gresit legat de cornel, nu am zis ca nu avea nici o problema cu tenul, am spus ca problemele lui puteau fi rezolvate cu tratamente mult mai simple, pt pielea grasa si inrosita (poate era inrosita de la atingere excesiva, stiu ca statea cu mainile pe fata, mi-a si spus asta) se face direct profractional?! sa fim seriosi... el mi-a povestit cum a fost dupa consultate, imediat s-a decis sa-i faca profractional n-a incercat nimic altceva. superficial as zice.
    dar deja nu mai vreau sa vb despre asta, e prea trist si fiecare face ce vrea cu informatiile astea, cine vrea merge mai departe la doctorita asta, cine nu, nu si gata.
  •  
    • 6 mesaje
    1 Feb 2010, 02:13
    0 0
    Cornel nu este un subiect de discutat pe forum. Si nimic din ce i s-a intamplat! De aceea, nu ai tu cum sa stii ce a fost aceasta "mica" problema pentru el, pe langa altele mai mult sau mai putin importante. De aceea iti spun ca nu ai de ce sa aduci aminte de el si nici sa judeci un tratament pe care i l-a recomandat dr.Harbuz si care, culmea, ii facuse bine la piele. De ce tb sa comentam noi aici pe forum despre creme, lasere si alte tratamente? cui si cum i se potrivesc? in definitiv fiecare merge la cine doreste! Mie profractionalul mi-a facut bine!!! si nu am venit sa va spulber voua dorintele de a cauta altceva. Dar nu e cazul sa comentam ca lui Cornel i se putea recomanda altceva! Pentru ca ce i s-a recomandat, a fost bine pentru el. Eu in creme nu cred decat....seara si dimineata!
  •  
    • 6 mesaje
    1 Feb 2010, 02:20
    0 0
    Eu nu mai continui acest subiect, pentru ca mi se pare a fi peste parerile si puterile noastre. Am vrut doar sa iti spun ca mi se pare incorect comentariul tau.
    Numai bine!
  •  
    • 131 mesaje
    1 Feb 2010, 13:07
    0 0
    Buna,

    Eu acum o saptamana am facut a doua sedinta de profractional la d-na Harbuz si chiar vad diferenta. Eu m-am convins. Acest profractional functioneaza,dar nu sunt de ajuns 1-2 sedinte. Cred ca pentru su[per rezultate e nevoie de 4-5 poate chiar 6. Depinde de adancimea cicatricilor. Eu nu am urme severe, se vad rezultate ,dar pentru un ten ,,nou'' eu cred ca mai am nevoie de inca 3 -4sedinte . 2 le fac sigur, dar nu stiu dk o sa mai am bani pentru altele. Deci , daca aveti urme severe (nu stiu cum sa explic ce numesc eu severe, cred ca genul care se vad de la distanta, ale mele nu se vad decat de aproape), nu cred ca se pot rezolva cu mai putin de 8 -10 sedinte, sincer. In concluzie, decat sa faci doar o sedinta, mai bine nu mai faci deloc. Nu se vor vedea rezultate.
  •  
    • 131 mesaje
    1 Feb 2010, 13:09
    0 0
    Miruna, tu cate sedinte ai facut?La ce interval?Merci
  •  
    • 6 mesaje
    1 Feb 2010, 14:19
    0 0
    am facut 3 sedinte, la sfarsitul lui septembrie. Dupa care am facut o pauza mai mare de 6 sapt, pentru ca stiam ca doamna doctor isi schimba aparatul dupa aia, am facut la sfarsit de noiembrie si inca una in urma cu 2 sapt. Eu am vazut o pe doamna din Pitesti inainte, care isi face periodic doar pentru curatarea tenului si pentru fermitate, riduri, etc si arata f bine.
  •  
    • 131 mesaje
    1 Feb 2010, 16:42
    0 0
    Miruna, deci 3 sedinte in total (din septembrie si pana acum), nu? Tu ai urma de acnee? Pentru asta faci, nu?
  •  
    • 29 mesaje
    1 Feb 2010, 18:15
    0 1
    Adryana, eu am luat doar dermarollerul DTS de 1.5 mm, cele 3 masti si serul mezoteric cu acid hialuronic. Anestezicul am considerat ca este cam scump si de aceea am zis sa incerc prima data fara si doar daca ar fi fost prea dureros ma gandeam sa-mi cumpar un spray pe baza de lidocaina mai ieftin - dar nu a fost nevoie. Iar ca dezinfectant folosesc spirt sanitar. Deci pe mine pachetul m-a costat 274 ron. Am facut poze inainte de primul tratament si o sa mai fac dupa o luna, cand deja voi fi facut mai multe sedinte pt ca eu imi fac de 2 ori/sapt. Am vazut ca imi prieste acest ritm, nu are efecte secundare si pielea rezista Cateva ore arat ca un rac fiert, dar pana dimineata imi trece (imi fac seara inainte de culcare). Inca nu am descarcat pozele in calc, mi le-a facut o prietena si depind de ea. Cand le voi avea ti le voi trimite, daca vrei sa ma vezi cum aratam pe 20 ianuarie cand am facut prima sedinta si iti trimit si dupa o luna. Promit sa nu le retusez in photoshop