micro-dermabraziune sau peeling chimic

  •  
    • 131 mesaje
    7 Ian 2010, 16:04
    1 1
    Ar trebui sa dai un telefon la una din clinicile despre care se vorbeste fe forum. Dermastyle, Classmedispa, Esthera. Sigur exista si ceva de depigmentare, asta cred ca ai nevoie.
  •  
    • 8 mesaje
    12 Ian 2010, 09:07
    0 1
    buna. am citit tot ce ati postat aici. sunt si eu interesata de un astfel de tratament dar nu stiu inca la ce clinica sa apelez si as vrea sa fiu sigura de rezultate. viorica din cate am citit ai facut 2 tratamente, unul de curand. cum iti este? si apropo tot cautand am gasit acest produs http://www.marketonline.ro/infrumusetare/-epila-laser-acnee. credeti ca are vre-un efect sau e doar de aruncat banii?
  •  
    • 291 mesaje
    12 Ian 2010, 12:43
    1 0
    mi-au venit produsele comandate de pe www.ezpeel.com, am si incercat body peel, deja se duce pielea, arata f bine, rozalie, ca dupa peeling, petele nu se mai vad. mentionez ca mi-am facut pe maini si pe fata
  •  
    • 291 mesaje
    12 Ian 2010, 12:44
    0 0
    scz nu fata, e body peel , nu se foloseste pe fata, am scris eu gresit , pe maini si pe decolteu.
  •  
    • 29 mesaje
    15 Ian 2010, 12:37
    0 1
    Revin pe acest site dupa aproape un an de cand am intrat prima oara, cautand o solutie pt aceeasi problema cu care vad ca se confrunta multa lume: cicatricile postacneice atrofice (gen "gaurele"). Cand am intrat prima oara anul trecut a fost in urma paginilor afisate de google pt "profractional", am citit atunci pareri pro si contra si intrucat era singura metoda neincercata de mine si promitatoare de rezultate bune, am incercat-o si pe aceasta, in martie anul trecut. La inceput am avut impresia ca s-a imbunatatit ceva in textura, dar cred ca era mai mult dorinta mea de a vedea un rezultat, pt ca nimeni altcineva nu a remarcat nimic dupa ce am iesit din casa, la 5 zile dupa procedura. La banii pe care i-am dat, imi doream cu disperare sa vad o imbunatatire cat de mica, sa vad ca aceasta metoda a dat ceva rezultate. Si mie mi-a spus dr Harbuz ca am nevoie de 5 sedinte, dar dupa rezultatul primei sedinte am tras concluzia ca nu se merita sa dau o caruta de bani pt niste rezultate atat de modeste. Mi se pare chiar nerusinare sa ceri aici 650 euro/sedinta, cand in Germania de ex este 500 euro. Din pacate, aici nesimtirea in randul dr a ajuns la cote inimaginabile, se profita de disperarea pacientilor si se umfla preturile nejustificat. (Am inteles ca primul tarif a fost de 450 euro/sedinta, apoi 500 si acum 650 euro......daca a vazut ca cererea e mare). Deci m-am lamurit cum sta treaba si cu Profractional, asa ca am cautat alte metode. Astfel am aflat recent despre o noua metoda care se practica in unele clinici si anume injectarea cicatricilor cu silicon in micropicaturi. Mi se pare o optiune cel putin interesanta, daca o "vedetuta" ca Dana Savuica este dispusa sa incerce. Va inchipuiti ca pt ea banii nu sunt o problema, iar daca a optat pt metoda asta inseamna ca dr respectiv a convins-o ca este cel putin mai eficienta decat alte metode. Apoi cineva a amintit aici de un dispozitiv numit dermaroller, am gasit referinte interesante, mai mult pe site-uri americane, inclusiv un filmulet pe youtube in care arata procedeul. Am scormonit pana am gasit si la noi o firma care importa si distribuie aceste dispozitive, am contactat-o, mi-au trimis materiale informative si acum ma gandesc chiar sa comand. M-am gandit ca nu as mai avea de pierdut decat ceva bani - care nici macar nu sunt multi, comparativ cu cat am dat pana acum pe diverse proceduri fara nici un rezultat. Si, ceea ce mi se pare la fel de important, este faptul ca nu are reactii adverse, deci daca nu da rezultate macar nu-mi face rau si nici nu arunc o caruta de bani.
  •  
    • 1510 mesaje
    15 Ian 2010, 18:09
    0 0
    daniola iti inteleg frustrarea apropo de harbuz, si mie mi se intoarce stomacul pe dos cand ma gandesc la ea pt ca profita de probleme noastre ca sa se imbogateasca, daca i-a facut ea peeling baiatului aluia bietul care nici n-avea probleme cu tenul cand putea sa-i spuna baiete n-ai nevoie de profractional, sa-i dea o crema sau sa-i faca un tratament simplu... bleahh mai bine jecmanesti lumea de bani decat sa-ti faci meseria cum trebuie.

    apropo de dermaroller si eu tot citisem pareri bune insa nu am gasit destule informatii si am renuntat, e obositoare lupta cu semnele astea... tu pana la urma iti cumperi de-asta? sa ne spui si noua cum este te rog, poate solutia problemelor astora nesuferite este mai simpla si mai putin costisitoare decat ne gandeam noi
  •  
    • 40 mesaje
    15 Ian 2010, 22:42
    0 0
    revin si eu cu informatii si intrebari legate de cicatrici.eu am facut o singura sedinta de laser combinat la dr harbuz acum 2 luni.rezultate au existat in cazul meu,dar problema este ca am senzatia ca am declansat si o serie de alte probleme,adica o noua serie de cosuri care au aparut ,iar pielea este inca rozalie in unele zone.cicatricile sunt intr-adevar mai putin evidente,dar nu un rezultat nemaipomenit.oricum,dr harbuz ma avertizase sa ma astept la o imbunatatire de 20 la suta.in fine,intrebarea mea esteermarollerul se comanda si se foloseste acasa de catre fiecare?sau se gaseste doar in saloanele de frumusete?daca l-ati comandat tineti-ne la curent cu rezultatele si cu costurile.multumesc.
  •  
    • 291 mesaje
    16 Ian 2010, 02:37
    0 0
    mie imi ia matusa prietenului meu din ungaria, e in jur de 100 si ceva de lei, dimensiunea acelor e 0.2 mm. am inteles ca e lungimea maxima care se vinde unei persoane fizice. un tratament la ei costa cam 300 de euro. cu ace mai mari. mai multe nu stiu sa va spun. eu ma gandeam sa il folosesc cu crema de la herbagen cu extract de melc, va tin la curent cu info noi.
  •  
    • 1510 mesaje
    16 Ian 2010, 03:35
    0 0
    andreea ce neplacut, dupa ce ca treci prin stres, dureri, stat in casa, creme peste creme, bani dati si sa iti apara si alte probleme.
    nu stiu ce sa va sfatuiesc, eu dupa peeling am scapat in mare parte de acnee, am folosit flavo-c si auriderm, nu stiu cat de mult au ajutat si ele dar ideea este ca per total s-a vazut imbunatatire.
    si acum imi mai apar cosuri in anumite perioade din luna (cam o data pe luna am o mica/medie eruptie) si-i dau cu benzoyl peroxid, salicilic, skinoren, argila
  •  
    • 131 mesaje
    16 Ian 2010, 12:53
    1 0
    Buna,
    Eu am 5 sapt de la sedinta profractional si vineri o fac pe a doua.Se vede o mica imbunatatire, dar cum a zis si andreea tanase cred, vad doar eu , nu cred ca cei din jur observa ceva.Oricum, am inteles ca reziltatele se vad cam dupa 3 sedinte. pentru cele care poate nu au citit mesajele postate de mine mai demult, eu am de gand sa fac inca 3 .Va tin la curent
  •  
    • 6 mesaje
    17 Ian 2010, 16:33
    0 0
    microdermabraziunea e un procedeu care se poate face si intr-un salon de infrumusetare, reprezinta indepartearea primului strat de celule care permite regenerarea rapida si eliminarea ridurilor, a defectelor pigmentare. E un procedeu deloc dureros care poate fi repetat la 2 saptamani, nu e foarte scump si poate fi integrat intr-un tratament combinat cu alte terapii pentru rezultate mai bune. Peelingul chimic este mult mai profund, costa mult mai mult si necesita internare in spital, poate fi facut doar de un doctor.
    Mai multe detalii pe www.newvisage.ro
  •  
    • 29 mesaje
    19 Ian 2010, 12:05
    0 0
    Pt. miriam si toate fetele interesate, va pun la dispozitie niste materiale informative foarte interesante si utile despre dermaroller: www.dtsroller.com, http://www.microderma.ro/produs/24/derma-roller-cu-microace/ , http://www.microderma.ro/produs/24/13/derma-roller-dts-/ , http://www.microderma.ro/produs/24/16/tratamentul-cu-microace/ . Metoda de tratament se numeste "inductia de colagen prin rollere cu microace", care se bazeaza pe acelasi principiu ca si laserul Profractionel. La noi in tara sunt disponibile 2 modele, unul sud-coreean (DTS = DiskNeedle Therapy System) si unul chinezesc (MNS = MicroNeedle System). Totodata veti afla ca existe diferente intre cele 2 modele, ceea ce se vede si in pret, cel chinezesc fiind evident mai ieftin (26.18 euro fata de 45.22 euro cel coreean). La nici unul din modele pretul nu variaza in functie de marimea microacelor. Marimea acelor variaza intre 0.5 mm si 2 mm, eu am comandat DTS 1.5 mm. Cele care ati facut deja Profractional, puteti compara lungimea razelor laserului cu a microacelor, stiindu-se ca 1 mm = 1000 microni. Am gasit pe youtube si niste filmulete de prezentare a procedurii: http://www.youtube.com/watch?v=wvwhjcTkwmc , http://www.youtube.com/watch?v=QpaINkA7pb8&feature=related . Mi-am comandat aparatul impreuna cu 3 masti si un ser special mezoterapic anti-ageing si totul m-a costat 280 lei + taxa de livrare prin curier rapid. Pachetul il voi primi maine, deci saptamana aceasta imi fac deja prima sedinta. Va voi tine la curent cu tratamentul si rezultatele.
  •  
    • 29 mesaje
    19 Ian 2010, 12:13
    0 0
    Revin cu o corectie, vad ca unele linkuri au aparut cu un cuvant despartit de un spatiu: http://www.youtube.com/watch?v=QpaINkA7pb8&feature=related , http://www.microderma.ro/produs/24/16/tratamentul-cu-microace/ .
  •  
    • 29 mesaje
    19 Ian 2010, 12:16
    0 0
    NU stiu ce naiba se intampla, vad ca si dupa corectie tot asa au aparut, asa ca va rog sa corectati cuvintele respective atunci cand folositi linkurile: microace si related.
  •  
    • 29 mesaje
    19 Ian 2010, 19:04
    0 0
    Vedeti si asta: http://www.dermaroller-planet.com/dermaroller-videos
  •  
    • 1510 mesaje
    20 Ian 2010, 05:19
    0 0
    daniola multumesc si nu-ti face griji, asa apar toate siteurile , nu gresesti tu cu nimic si e usor de corectat, dai copy paste si apoi stergi spatiul si merge
  •  
    • 1 mesaje
    20 Ian 2010, 10:21
    0 0
    Da functioneaza chestiile astea. EU pana acum am incercat tot feluld e produse. Mai mult din curiozitate, nu pot spuen ca sunt multumita de vreunul in mod deosebit.

    BTW: am vazut o reclama la un produs clean&clear park,... unde la final este si un concurs pentru un Ipod Nano. Trebuie doar sa intri pe un link. Daca va intereseaza: http://www.egirl.ro/Cum-scapati-de-tenul-lucios-Clean-Clear-Gama-Shine-Control,a3954.html
  •  
    • 291 mesaje
    20 Ian 2010, 13:16
    0 0
    super daniola, imi spui te rog si cum ai comandat? ai trimis un mesaj ceva la contact sau? as fi si eu interesata, deoarece nu stiu daca o sa mai primesc cel din Ungaria. multumesc anticipat
  •  
    • 29 mesaje
    21 Ian 2010, 11:31
    0 0
    Dragelor, am primit ieri coletul, m-a mai costat 16 ron (de la Baia Mare la Bucuresti). Am si facut aseara prima sedinta si totul a decurs f bine, nu am avut nici un fel de neplacere. Eram f curioasa cum va fi pt ca nu am folosit nici un anestezic, asa cum am vazut ca se recomanda in general, dar asta cred ca este valabil in cabinetele unde se folosesc rollere cu microace mai lungi, probabil cele de 2 mm. Eu am comandat modelul de 1.5 mm, dar nu am vazut vreo specificatie in acest sens pe ambalaj sau pe dispozitiv, asa ca am trimis un mail la firma in care am cerut lamuriri. Am simtit usoare piscaturi, mai putin intense ca la la Profractional, iar dupa ce lucram o zona se inrosea ca dupa o arsura solara, astfel ca la sfarsitul tratamentului
  •  
    • 29 mesaje
    21 Ian 2010, 12:11
    0 0
    scuze, am apasat gresit pe "trimite"....reiau: deci la sfarsitul tratamentului eram rosie ca un rac fiert, asta pt ca am insistat mai mult decat recomandarile, mai ales pe zonele unde am cicatrici mai multe si mai uratzele. Am folosit apoi serul si masca antiinflamatoare, am adormit cu masca pe fata 2-3 ore, iar cand m-am sculat mai eram f putin rosie. Mi-am mai dat cu o crema care contine vit. C si E, asa cum se recomanda si m-am culcat la loc. Dimineata la 8.30 nu mai aveam nici urma de roseata, m-am machiat in mod obisnuit si am plecat la servici, de unde va scriu acum. Din cercetarile mele intense pe internet, am vazut ca aceasta metoda se poate utiliza si o data la 3-4 saptamani, dar si mai des, chiar de 2-3 ori/sapt, insa atunci ceva mai bland. Cred ca depinde si de reactivitatea personala si de tipul de ten al fiecaruia. Eu am un ten mai rezistent, mixt/gras, trecut prin tot felul de procedee si cremuit cu de toate, inclusiv cu o crema de calcai care contine acid glicolic, pt a scapa de pete, ceea ce s-a si intamplat, insa nu luati ca o recomandare. De luni de zile folosesc si Retin-A, tot pt pete si pt prevenirea cosurilor, care imi mai apar din cand in cand, dar de cand folosesc Retinul f rar mi-a mai iesit cate unul. Prin crearea de canale minuscule in piele, se mareste capacitatea de absorbtie a principiilor active din creme/seruri, astfel ca in acest scop voi folosi mai des rollerul, insa aplicat mai usor, iar o data pe saptamana voi face tratamentul mai agresiv. Voi cumpara si crema cu extract de melci de la Genmar pt ca din ceea ce am citit mi se pare exceptionala pt grabirea procesului de vindecare si chiar ca produs de intretinere zilnica. Sa nu va speriati daca va apar cateva minuscule puncte hemoragice, este normal sa mai fie atinse si cateva microcapilare, mai ales daca apasati mai tare. Am avut si eu dar le-am rezolvat cu o crema cicatrizanta f buna pe baza de plante (CICATRIZIN: galbenele, sunatoare, tataneasa, musetel), pe care eu o am totdeauna in casa si o folosesc pt orice buba/rana/iritatie. Acum nu se mai cunoaste absolut nimic.Am folosit-o chiar si dupa Profractional, nu am avut incredere in ce mi-a dat dr Harbuz (o simpla vaselina). Diseara ma duc la o prietena sa-mi faca poze si voi face periodic, sa vad cum evolueaza situatia. Daca va hotarati sa incercati, intrati pe www.microderma.ro/contact, dna manager BOGLARKA HITTER este f draguta si va va da toate detaliile pe mail sau la telefon. Va tin la curent cu "evolutia" mea. As fi curioasa sa aflu si eu despre experienta altor "curajoase"