micro-dermabraziune sau peeling chimic

  •  
    • 35 mesaje
    9 Apr 2010, 09:56
    0 0
    Doamne Fereste! Cum sa folosesti Retin????? Eu cred ca ar trebui sa te duci sa o intrebi daca nu cumva a mancat "nu-ul" din propozitie cand ti-a spus asta. Daca ai un numar de telefon sun-o si asigura-te ca ai inteles bine. Eu zic sa nu folosesti inca. O suni ii spui ca te-ai uitat pe internet etc. si daca insista sa iti recomande asta intreab-o ce peeling ti-a facut ca sa te poti documenta mai bine. Ma feresc insa sa spun ceva sigur daca nu sunt in totalitate sigura pe ce spun, mai ales ca ea stie ce ti-a facut acolo si nu noi. Poate chiar e recomandat si eu (din dorinta de a-ti face bine insa in necunostinta de cauZa") sa iti spun si mai ales tu sa ma crezi si sa nu folosesti. Si poate iti fac mai mult rau decat bine.
    Ia legatura cu doctora.
    Succes
  •  
    • 8 mesaje
    9 Apr 2010, 09:57
    1 0
    multumesc frumos de raspuns. deci am facut foarte bine ca nu am aplicat retin a. dar totusi mai am o intrebare.. in cat timp se duce pielita aceasta si cum trebuie sa imi ingrijesc tenul acum. mie mi s-a spus sa dau ciclafate mereu si sa ma spal cu apa minerala sau plata. asta este a 3 -a zi.. l-a, facut miercuri seara si am impresia ca nu a putut sa respire fiind mereu acoperit de ccrema..nu stiu si abia se exfoliaza foarte putin pe barba
  •  
    • 8 mesaje
    9 Apr 2010, 09:59
    1 0
    acum am vazut si raspunsul tau elf. da, sunt foarte sigura mi-a zis din a 2-a seara sa folosesc retin a ca sa ajut exfolierea. un peeling superficial mi-a facut. am stat cam 3-4 minute cu acidul pe fata, dar ce concentratie nu stiu.
  •  
    • 291 mesaje
    9 Apr 2010, 20:38
    0 0
    mie nu mi-a zis sa ma dau cu retin-a , doar eryfluid cand incepe sa pice ca sa dezinfectez,, dar mi-am dat o sg data ca m-am iritat. nu iti recomand retin-a. din a 3 zi deja se dadea jos pielea destul de mult. deci ar cam fi cazu sa pice si la tine
  •  
    • 1510 mesaje
    10 Apr 2010, 05:30
    0 0
    nu toata lumea se cojeste la fel de mult, la fel de repede, suntem diferiti. eu de ex nu m-am cojit decat f putin la primul peeling superficial pe care l-am facut. abia dupa al 2 lea s-a cunoscut diferenta.

    eryfluid contine antibiotic din care imi amintesc, si asta irita insa retin-a e muuult mai rau, imagineaza-ti daca si un ten 'normal' se irita de la el, dar tu care abia ai facut peeling?!

    pt semne mai profunde si mai vechi nu cred ca ai cum sa vezi cine stie ce diferenta dupa un singur peeling superficial, asta e asa de intretinere pt un ten fara prbleme.
  •  
    • 8 mesaje
    10 Apr 2010, 11:14
    0 0
    da, sunt constineta ca nu trec 100% si ca trebuie sa fac mai multe sedinte. dar perioada de stat in casa ma termina. la mine se vede ca se cojeste se vede asa o pielita subtire. de azi vad ca au inceput sa se cojeasca foarte usor si obrajii . intrebarea mea este daca e bine ce folosesc eu. cicalfate si ma spal cu apa minerala. voi ce anume ati folosit dupa peeling? multumesc de raspunsuri
  •  
    • 1510 mesaje
    10 Apr 2010, 16:21
    0 0
    eu amfolosit cicalfate pana s-a cojit toata pielea si chiar cateva zile dupa apoi am revenit la crema mea normala
  •  
    • 8 mesaje
    11 Apr 2010, 19:30
    1 1
    am vazut la Gima produse cosmetice, de machiaj, extrem de ieftine comparativ cu altele... plasate pe un stand alb, chiar super preturi!!
  •  
    • 35 mesaje
    12 Apr 2010, 09:10
    0 0
    BUna,
    Eu m-am cojit in 5 zile total. De pe barba a inceput sa imi cada pileita in a 2-a - a -3 zi. Apoi destul de greut. Nu m-am spalat pe fata cu nimic decat cu apa termala pe care o lasam sa se absoarba. Nu am dat decat cu crema cu factor de protectie 4-5 zile. Apoi m-am spalat cu apa cu otet (am ascultata fetele de aici si am facut si eu la fel), am dat cu Cicaplast seara (tot fetelor le multumesc de sfat) si dimineata cu o crema cu SPF +50. Atat. Acum e ok. Au trecut 2 saptamani, tenul arata normal(putin mai deschis la culoare). Nu dau cu fond de ten pt ca nu este nevoie si folosesc doar cele 2 creme, una seara si una dimineata.

    Am descoerit ceva. pentru cele care nu vor sa faca peeling la doctor. Exista un peeling care poate fi folosit acsa, se faseste la farmacie. Eu mi-am luat pentru niste semne de pe spate. De ieri am inceput sa folosesc. Este un produs SVR - Lysalpha Cicapeel Tratament (parca asa se numeste), am dat 55 ron pe ea (de la Help Net si se mai gaseste si la Sensiblu). Interesati-va poate e mai comod si mai usor asa decat cu un peeling superficial. Va pup.
  •  
    • 291 mesaje
    13 Apr 2010, 22:20
    0 0
    ce semne aveai pe spate? maronii? si s-au dus ?sau trebuie un tratament de cateva luni?
  •  
    • 35 mesaje
    14 Apr 2010, 14:07
    0 0
    Semnele sunt albe. Abia l-am cumparat, am aflat de el de la o farmacista si am zis sa incerc. L-am folosit de 2 ori, nu am nici un disconfort, nu ustura, e super ok. Nu am cum sa imi dau seama daca are vreun efect decat dupa ceva timp. dar va tin la curent. Sunt hotarata daca imi face bine la spate sa folosesc si pe ten pentru intretinere, decat sa mai fac peeling la doctor.
    Cum am spus, va tin la curent.
  •  
    • 1 mesaje
    14 Apr 2010, 15:11
    1 0
    Buna fetelor,
    Am citit de curand pe internet despre argila albastra de Raciu....trateaza o multime de afectiuni, inclusiv acneea, eu am avut o problema cu urmele lasate de foliculita si am folosit unguent pe baza de aloe, chiar astazi o sa-mi iau un plic de argila albastra sa vad ce efecte are si o sa revin cu un raspuns oricum merita incercata, sau cel putin sa cititi desprea ea....O zi buna si fiti frumoase
  •  
    • 1510 mesaje
    14 Apr 2010, 18:23
    0 0
    semnele albe sunt cicatrici cel mai probabil, am si eu asa pe spate si pe maini si am intrebat-o pe dermatoloaga ce sunt si mi-a spus ca sunt semne ramase de la cosuri+expunere solara care le-a accentuat.
    nu cred ca trec prea simplu, eu le-am tratat cu retin-a muuult timp si nu mi s-a parut ca s-ar fi ameliorat cumva, poate fffffffffffffff putin
  •  
    • 131 mesaje
    18 Apr 2010, 16:37
    0 0
    Buna tuturor, din lipsa de timp nu am mai intrat de ceva timp pe forum dar tocmai am citit tot. Eu ,din pacate am luat o pauza la capitolul ,,peeling-uri''. Intreruperea pastileleo contraceptive mi-a adus numai belele. Pe langa faptul ca am 2luni de cand nu mi-a mai venit , m-am umplut de bubitze.Asa ca, nu am de gand sa mai fac peeling pana nu ma reglez. Asa ca aveti grija, cu pastilele contraceptive.
    Oricum, eu am fost f multumita dupa cele 2 sedinte( pe reamintire am facut una in dec si una in ianuarie si uram sa mai fac inca 2 in martie si respetciv mai). Nu am de gand sa renunt, dar o sa le fac prin sept sau cand nu o sa mai fie soare puternic. Rezultatele nu sunt mega-vizibile si dar atenuarea cicatricilor se vede. La cum am vazut eu ca evolueaza lucrurile, ca sa fiu pe deplin satisfacuta cred ca mi-ar mai trebui 3-4 sedinte. Si nu am cratere exfolierea este f usora si este nevoie de mai multe sedinte. O singura sedinta CLAR nu poate sa rezolve prb. Pentru cicatri adanci cred ca este nevoie de minim 10 sedinte. D-na Harbuz are un pacient care este la a 10 sedinta si inca mai vrea sa faca. Deci este nevoie de bani, timp si rabdare. Nu se rezolva peste noapte.Din ce-am citit stiu ca icneva m-a intrebat de ce nu am facut la 1500 microni . Eu i-am zis d-nei harbuz sa foloseasca maximul posibil pentru ca sunt hotarata sa suport indiferent de durere. Sinu stiu cati microni a folosit,pot sa va spun doar ca este destul de dureros chiar daca am fost data cu crema cu anestezic. Stiu ca acel aparat are un computer care se regleaza in functie de necesitate. Si adevarul este ca n ucred ca poate sa indeparteze un strat prea gros de piele intr-o sedinta.Oricum, eu am fost rosie apropae 2 sapt, noroc cu fondul de ten care poate fi folosit dupa 3 sau 4 zile, nu mai stiu exact.Momentan folosesc brevoxyl deci este exclus un peeling.La fel ca si Retin -A. Nu este voie sa fie folosita inainte de peeling cu vreo 2-3 sapt. Cu atat mai mult imediat dupa.
  •  
    • 1510 mesaje
    18 Apr 2010, 17:31
    0 0
    wow, 10 sedinte... si nici macar atunci nu cred ca garanteaza cineva ca rezultatele sunt permanante pt ca pana la urma nu e o procedura folosita de mult timp.

    dar nah, cand e vb de tenul tau pe care nu prea ai cum sa-l ascunzi faci sacrificii.... ma intreb daca merita
  •  
    • 131 mesaje
    20 Apr 2010, 11:51
    0 0
    Pentru cei care au bani si timp clar merita. Pentru ca dupa fiecare peeling se duce cate un strat de p iele deci in timp piele se va uniformiza. dar este vorba de mii de euro pentru a ajunge la rezultatul mult visat. Repet, o sedinta nu rezolva problema.
  •  
    • 131 mesaje
    20 Apr 2010, 11:54
    0 0
    aaa, mi-am adus aminte ca parca cineva se plangea ca, cremele fotoprotectoare sunt prea grase. Sunt de acceasi parere cu voi.La cabinet la D-na Harbuz exista o crema hidratanta cu SPF 40, fara sa fie grasa. Deci 2 in 1. Si eu vreau sa mi-o iau.Este 65 euro. Dar ma gandesc ca ma tine 2 luni. O sa ma dau doar ziua cu ea, pe perioada verii.
  •  
    • 1510 mesaje
    20 Apr 2010, 17:52
    0 0
    vyorica poti sa ne spui cum se numeste crema te rog? dna harbuz foloseste produse care se gasesc in afara de obicei, tot ea recomanda aquaphor si cetaphil.
    m-ar interesa ca poate mi-o cumpar si eu daca nu e grasa deloc

    cand am zis daca mertia sau nu efortul si banii si timpul tratamentele astea ma refeream la faptul ca nu stiu daca un ten perfect este garantia fericirii pt ca asta urmarim pana la urma, nu?
    nu ma indoiam de rezultatele tratamentului.
  •  
    • 6 mesaje
    21 Apr 2010, 13:27
    0 1
    Dna dr Harbuz mi-a arata si mie crema, o cumparase din state 65 euro sau dolari, nu mai stiu exact, dar mi-a spus ca nu are pt vanzare, era doar pt uz personal.
  •  
    • 131 mesaje
    22 Apr 2010, 10:54
    0 0
    Adevarul asta este, ca nu stim daca un ten perfect sau macar fara prea multe probleme inseamna fericicre in schimb faptul ca nu-l avem , ne face nefericiti.Daca aveam tenul perfect sigur erau prb ,,prin alte parti'', asa-i viata, toti avem probleme .Important este sa nu cedam in fata lor si sa luptam sa ne rezolvam (hai ca poate schimbam denumirea topicului in curand )
    Legat de crema hidratanta cu spf 40. Acum este de vanzare, 65 euro si se numeste CHRISTINA young, asat am vazut eu ca scria .Ambalajul cutiei (cel de carton) este portocaliu. Aquapor (este crema aia gen vaselina) si Cetaphil (gel de spalat pe fata) sunt produse care se folosesc dupa interventii. Eu asa am inteles.Pe acestea nu cred ca le are de vanzare dar d-na Harbuz este extrem extrem de dragutza si cred ca ca daca o rugati rezlva problema. Eu mi-am scos si alunitze la dansa. Mi sep are o persoana extraordinara, sincer.Am vorbit destul de mult pentru ca am fost de multe ori pe acolo si-mi da diverse sfaturi.