Cura cu ulei de floarea-soarelui

•  
    • 107 mesaje
    16 Dec 2007, 23:18
    4 0
    "Este un tratament provenit - se pare - din medicina populara rusa, care a fost testat de mai multe institute medicale din aceasta tara, cu rezultate exceptionale. Iata in ce consta acest procedeu: dimineata, pe stomacul gol, imediat dupa ce ne-am facut igiena, vom lua o lingura de ulei de floarea-soarelui in gura, pe care nu o vom inghiti, ci vom agita bine uleiul prin intreaga cavitate bucala, vreme de 5-10 minute. Dupa acest timp, el va deveni o emulsie de culoare alba, si va fi scuipat la toaleta (si nu in chiuveta, deoarece este plin de microbi), dupa care ne vom clati eventual gura cu putina apa. Daca vrem ca tratamentul sa fie mai intens si cu rezultate mai rapide, atunci vom face de trei ori pe zi aceasta procedura, vreme de doua saptamani. Primele rezultate vizibile sunt albirea dintilor, reducerea sangerarii gingiilor si intarirea lor, improspatarea respiratiei. Este posibil ca dupa primele zile de tratament sa se agraveze aparent anumite afectiuni, cum ar fi cele biliare, digestive ori endocrine, dar acesta este un semn de vindecare si, deci, cura trebuie continuata. Iata cateva din indicatiile, aproape incredibil de numeroase, ale acestei cure, care actioneaza nu doar local, la nivelul cavitatii bucale, ci asupra intregului corp energetic: boli respiratorii (bronsita, astm, rinita), boli vasculare (flebita si tromboflebita, ateroscleroza), boli digestive (indigestie, gastrita hipo-acida), dereglari de ciclu menstrual, hepatita, reumatism, alergie, eczeme infectioase greu vindecabile, migrene, tulburari de asimilatie care produc lipsa de calciu, magneziu, fier etc."

A tinut cineva aceasta cura de detoxifiere? Cat timp se clateste mai exact gura cu ulei, am vazut in alte articole 15 min, ceea ce mi se pare cam mult...
  •  
    • 107 mesaje
    16 Dec 2007, 23:25
    1 0
    Pentru a scãpa de o bunã parte din încãrcãtura toxicã acumulatã în ficat si pancreas, medicina popularã recomandã o metodã terapeuticã blandã, care constã în clãtirea gurii, în fiecare dimineatã, imediat dupã trezirea din somn si înainte de spãlatul pe dinti, cu ulei din floarea soarelui, pe cît posibil nerafinat, presat la rece.

Se ia o gurã de ulei si se clãteste gura, trecînd uleiul printre dinti, cu putere, timp de 15 minute, pînã cand uleiul devine o pastã albicioasã. Dupã 15 minute, aceastã pastã, care a acumulat în ea o cantitate apreciabilã de toxine preluate din salivã dar si din vinisoarele aflate sub limbã, un adevãrat depozit de toxine al sistemului circulator (de aici si practica tãierilor sub limbã), se scuipã în întregime, avînd grijã sã nu fie înghititã absolut nici o picãturã. Pentru a vã face o idee despre toxicitatea acestui lichid, care ajunge la începutul curei la o consistentã brînzoasã, au fost cazuri în care pui de gãinã care au mîncat din aceastã pastã au murit. Metoda se repetã zilnic, minim 3 sãptãmîni. Nu existã limitã maximã. Efectele se simt chiar în primele minute dupã procedurã, practicantul simtind imediat o stare de bine, de confort fizic si psihic. A nu se abandona cura dupã cîteva zile, detoxifierea organismului în general si a ficatului în special fiind apreciabile calitativ, asa cum am mai spus, abia dupã cel putin 3 sãptãmani. Abandonarea curei dupã cîteva zile nu face altceva decît sã sporeascã acumularea toxinelor în organism.
  •  
    • 64 mesaje
    17 Dec 2007, 18:57
    0 0
    am tinut aceasta cura dar stiam ca dupa ce te "clatesti" cu ulei trebuie sa te speli bine p dinti sa ti clatesti bine gura...am tinut o in special pt durerile de dinti si albirea lor si timp de 1 an nu am mai avut nicio problema
  •  
    • 55 mesaje
    17 Dec 2007, 21:16
    0 0
    Spune-mi,te rog,daca ti s-au albit dintii.
  •  
    • 107 mesaje
    17 Dec 2007, 23:36
    0 0
    Si cate minute te clateai, 15 sau mai putin? Nu stiu daca as rezista atat. Nu aveai o senzatie de greata?
    Cat timp ai tinut cura?
  •  
    • 64 mesaje
    21 Dec 2007, 13:38
    0 0
    cam 10-15 min...da e cam gretos ...am tinut cam o luna poate chiar mai mult...nush cat de mult mi s au albit dintii dar oricum aratau mai bine