Tricotati?

•  
    • 6 mesaje
    11 Dec 2007, 17:53
    0 0
    Mai tricoteaza cineva?
    Tare imi doresc sa povestesc cu voi despre modele,reviste si realizarile voastre.Va astept!!!!!!!
    Am postat poze aici: htt://groups.yahoo.com/group/eva_fashion in albumul meu ramirezpusa
  •  
    • 9367 mesaje
    12 Dec 2007, 11:06
    0 0
    eu tricotam pe vremuri, dar acum nu mai am timp...
    rar, se mai intampla... am in debara vreo 3 pulovere incepute si neterminate...plus o punga cu mohair de care nu m-am apucat, desi e cumparata de vreo 3 ani...
  •  
    • 96 mesaje
    12 Dec 2007, 16:38
    0 0
    Mi-ar placea sa tricotez, dar nu prea am timp, in schim imi plac foarte tare lucrurile crosetate si tricotate. Mama si matusa mea se ocupa cu asta. Daca vrei poti intra pe un site din Franta, si o sa vezi acolo fel si fel de modele. Da cautare pe www.google.ro, phildar. Unele dintre modele mi-au placut foarte mult.
  •  
    • 1139 mesaje
    12 Dec 2007, 16:43
    0 0
    Am tricotat cand eram mai mica.Am inceput cu lucruri simple pentru papusi.Singurele"lucrari"ale mele sunt un ilic si o caciula,facute de pe vremea liceului.Am experimentat multe modele din carti de tricotat pentru a vedea daca reusesc,fara a concretiza ceva anume.Problema mea este ca nu am nici rabdare,nici timp.Mai atrasa am fost de goblen.Prefer sa cos peisaje...am 5"tablouri"la activ.Totul a inceput in timpul facultatii,insa de vreo 2ani nu am mai reusit sa fac nimic din lipsa totala de timp.
  •  
    • 1628 mesaje
    12 Dec 2007, 16:56
    0 0
    faine modele pe Phildar imi pare rau ca nu mai am timp de tricotat....in liceu si fac imi mai faceam,dar acum parca a intrat timpul la apa ce mi-am facut? de la fulare,caciulite,botosei pentru casa pana la pulovare groase faine vremuri
  •  
    • 6 mesaje
    13 Dec 2007, 11:35
    0 0
    Fiind pasionata de tricotat si cautand pe net am mai gasit si alte site-uri: wwww.tricotin.com
    www.lionbrand.com
    www.berroco.com
    www.manidifata.it
    Pentru mine a tricota este ca un tratament. Problema este ca atunci cand vad un material(fir), deja eu si vad modelul gata.
  •  
    • 195 mesaje
    13 Dec 2007, 13:39
    0 0
    am vazut modelele. sunt foarte frumoase. si nu cred ca-i o problema ca vezi modelul gata dupa ce ai vazut un fir. personal, mie-mi place sa crosetez dar firele din comert nu-mi plac. de unde-ti iei ata?
    oricum, astept sa vad si alte modele. felicitari.
  •  
    • 6 mesaje
    14 Dec 2007, 09:15
    0 0
    Fire am tot cumparat si pentru ca nu prea am avut timp sa tricotez in ritmul in care cumparam acum am un stoc destul de mare si variat.
    Am cumparat de la o fabrica de tricotaje care lichida stocul dintr-o magazie si atunci am cumparat mult.Modele am mai multe dar nu am avut timp sa le fac poze.
    Acum lucrez la ceva f. interesant si sunt curioasa daca ce am ,,visat " pot sa transpun in realitate.
  •  
    • 450 mesaje
    14 Dec 2007, 11:38
    0 0
    Am inceput si eu acum aceasta ocupatie...de ieri!
    Un pulover de-al meu a ramas fara cordon, ieri am plecat in cautare de andrele, lana asortata si...deja am lucrat vreo 60 cm lat de 10 ochiuri
    Nu-i greu insa pana ajung la pulovere, bluze sau rochite mai e....
    E nevoie intrdevar de muuuult timp si rabdare...insa rezultatul este minunat.
  •  
    • 6 mesaje
    14 Dec 2007, 13:09
    0 0
    Eu m-am ,,antrenat" de cand eram mica si uite asa am ajuns la unele performante.La un pulovar la care folosesc fir cu efect (nu sepreteaza model) pot sa citesc si sa tricotez , sau sa privesc la televizor si sa lucrez in acelasi timp.
    Ma bucur f. mult ca ai inceput sa lucrezi si ca iti merge. Te felicit!
  •  
    • 553 mesaje
    14 Dec 2007, 13:17
    0 0
    http://forum.top-solutions.ro/Default.aspx?g=topics&f=192
  •  
    • 450 mesaje
    15 Dec 2007, 15:12
    0 0
    Multumesc pusa63 pentru felicitari. Am terminat cordonul, are aproape 1,80
    Intradevar, am mult antrenament de facut pana a avea rezultatele tale(am vazut pozele - minunate), insa am observat ca-mi place.
    Va rog dragi eve, daca stiti mercerii bine aprovizionate, spuneti-mi si mie de ele, oriunde s-ar afla. Eu am vrut andrele nr.3,4 si nu am gasit in zona Gara de Nord-Basarab.
  •  
    • 98 mesaje
    15 Dec 2007, 23:31
    0 0
    foarte frumoase modelele tale pusa;daca sunt de vanzare te rog sa pui si preturile
  •  
    • 4404 mesaje
    16 Dec 2007, 02:45
    0 0
    Ma intereseaza si pe mine preturile,daca sunt de vanzare,sau daca accepti comenzi..
  •  
    • 1013 mesaje
    16 Dec 2007, 22:50
    0 0
    pusa,
    eu am un model de bluza crosetata pe care mi-o doresc f tare.sunt f frumoase si modelele expuse de tine,dar bluza asta imi place tare mult,e de pe unul din site-urile pe care le-ati enumerat aici.
    daca crezi ca putem colabora in privinta asta ,te rog sa-mi scrii pe adresa de mail paulaanghel@yahoo.com pt a-ti putea arata si despre ce model e vorba.bluza este de vara,asa ca vreme de stat la gura sobei si de crosetat este ajut si eu cu ce pot,un vin fiert,sa fac un scul ghem,vad eu
    spor la invartit andrele sa aveti
  •  
    • 6 mesaje
    20 Dec 2007, 12:44
    0 0
    Graciella merceria de la care eu imi cumpar una alta se gaseste in Piata Vitan la etaj. Gasesti si in magazinul Obor la parter intrare din lateralul magazinului.
    In revista ,, Lucru de mana " pe ultima pagina gasesti lista cu mercerii. Spor la treaba!
  •  
    • 6 mesaje
    20 Dec 2007, 12:47
    1 0
    Paula am sa-ti scriu pe adresa ta dupa ce am sa ma intorc din vacanta de iarna!
    Pana atunci va doresc tuturor :
    LA MULTI ANI ! SARBATORI FERICITE!!