Vreau sa ma spovedesc!!

  •  
    • 246 mesaje
    14 Dec 2007, 14:53
    0 0
    sa stii ca poti face o logodna cu iubitul tau in biserica,logodna este partea de inceput a slujbei de cununie,daca ai fost vreodata atenta ,la cununie se spune mai intai :"se logodeste robul..." si apoi "se cununa robul..." logodna iti da dreptul sa porti verigheta pe mana dreapta,iar la cununia religioasa,ii vei spune preotului ca ati facut logodna,iar el va oficia doar slujba de cununie ,insa gandeste-te bine pentru ca e pacat sa faci slujba de logodna daca apoi nu vei face cununia,are aceiasi valoare in fata lui Dumnezeu
  •  
    • 10816 mesaje
    14 Dec 2007, 16:04
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 246 mesaje
    14 Dec 2007, 16:10
    0 0
    EU NU CRED CA IN ZIUA DE AZI MAI SUNT PREOTI HABOTNICI...SAU S-A SCHIMBAT SENSUL CUVANTULUI IN ULTIMA VREME?!
    DACA AR FI HABOTNICI N-AR MAI OFICIA NICI SLUJBE IN VREMURILE ASTEA,CRED CA S-AU ADAPTAT
    IAR REFERITOR LA HAR...E ADEVARAT CA NU TOTI IL AU
  •  
    • 211 mesaje
    14 Dec 2007, 16:13
    0 0
    Eu am in familie 2 preoti, rude de sange si alti 2 prin alianta. Si stiu cum sunt, imi zic mie sa nu traiesc cu iubitul meu, dar am aflat ca cel mai batran dintre ei cand si-a luat sotia, practic au fugit de acasa, si au mai avut si un avort
    asa ca...
    sa nu va mai spun ca cel tanar e cam afemeiat si ii cam fug ochii dupa una,alta...Nu zic, or fi ei cu credinta in Dumnezeu si-asa, si poate nu sunt in masura sa ii judec. Cred in Dumnezeu, dar nu in preoti!
  •  
    • 12819 mesaje
    14 Dec 2007, 17:12
    0 0
    pe mine m-a intrebat si ce pozitii frecventez in timpul dragostei, asa ca mare grija

    69 exclus

  •  
    • 211 mesaje
    14 Dec 2007, 19:13
    0 0
    tsunnami...it was a joke?

    ca eu chiar as fi in stare sa cred asa ceva din partea lor...
  •  
    • 12819 mesaje
    14 Dec 2007, 20:03
    0 0
    nu, dar cand am amintit de 69 s-a inrosit
    de aici m-am pris ca e voie doar dupa ora 23
  •  
    • 1913 mesaje
    15 Dec 2007, 11:40
    0 0
    Pishikusha, nu trebuie sa te intrebe preotul ce pacate ai, ci sa-ti faci tu o listuta si chiar poti s-o citesti in timpul spvedaniei! Din acel ghid vei afla si care sunt cele mai grele pacate.
    Vei primi niste canoane, pe care ar trebui sa le respecti! (Eu n-am reusit sa fac asta si mi-e rusine, mi-e ciuda...si sper ca voi avea zile sa nu mor cu pacatele de gat!)
    Hai, ca io o luai in serios si voi mai tare pacatuiti pe-aici...
    Domnul sa ne ierte pe toti!
  •  
    • 465 mesaje
    15 Dec 2007, 17:29
    0 0
    Numai mie mi se pare ca e cam aiurea chestia asta? Adica faci pe religioasa ca vrei sa te spovedesti inainte de Sarbatori, sa ai sufletul impacat si bla bla, dar nu esti in stare sa te abtii de la sex? Eu stiam ca atunci cand te spovedesti, o faci pt ca ITI PARE RAU pt pacatele pe care le-ai facut, ori tu nu pari sa regreti partea cu sexul. Am senzatia ca vrei doar un fel de intelegere de la preot, sa-ti spuna: "Bine, fata mea, tu poti, ca mi-esti draga" sau "Da, acuma, daca tot ai facut-o, asta e, dar de acum incolo sa o faci numai in pozitia misionarului, ca restul sunt perversiuni".
    Asa ca daca vrei sa te spovedesti, ok, dar cere-ti iertare pt ceea ce chiar regreti (cum ar fi ca ai mintit-o pe mama ta si ce-ai mai zis tu acol si ceea ce vei incerca, macar, sa nu mai faci.
    pritenul meu tine post vinerea, deci no sex, iar noi ne intalnim in pricipal doar vinerea si sambata, dar sa stii ca nu ma simt deloc pedepsita. E decizia lui si i-o respect, chiar daca nu sunt de acord cu ea.
  •  
    • 443 mesaje
    15 Dec 2007, 23:42
    0 0
    Dumnezeu sa va ajute
  •  
    • 65 mesaje
    16 Dec 2007, 00:08
    0 0
    Oricum, Dumnezeu vede sufletele curate
  •  
    • 1015 mesaje
    17 Dec 2007, 01:15
    0 0
    Unhappy! AI DREPTATE!!!!!
  •  
    • 693 mesaje
    17 Dec 2007, 11:51
    0 0
    Am incercat sa va scriu acum cateva zile, dar a aparut o eroare pe site si mi-a sters ditamai msg..Apoi am plecat vreo 2 zile la munte si nu am avut cand sa va raspund, dar am revenit si va multumesc pt sfaturi!

    In principiu, fiecare om cu parerea lui..Unii zic ca ma lamentez, ca atac preotii, ca una, ca alta..

    Ideea e urmatoarea:
    pt roxy_b: in primul rand nu cred ca ar tb sa ma judeci,pt ca nu stii decat ceea ce am scris eu pe un forum, dar dc tot ai inceput sa o faci...simt nevoia sa iti explic cum stau lucrurile: eu regret f mult ca, in mometul in care fac dragoste cu omul pe care il iubesc, savarsesc un pacat...pt ca nu sunt casatorita.
    Ca mi se pare aiurea sa fie pacat, atata vreme cat eu ma vad toata viata cu el, nu ma intereseaza nimeni altcineva si vreau sa imi traiesc viata alaturi de el..
    Eu nu pot sa regret ca fac dragoste cu el(pt ca il iubesc)-as fi o ipocrita sa spun asta, poate asa s-a inteles din ce am spus-numai ca, pana ne vom casatori (si asta depinde si de circumstante, de bani, de parinti, de varsta..)vom trai in pacat.
    Nu pot sa ma duc la preot sa spun ca nu mai fac sex pana la casatorie, pt ca stiu ca nu va fi asa..Dar vreau sa marturisesc asta in fata preotului, alaturi de alte lucruri care imi ingreuneaza constiinta..
    Problema nu e de o saptamana de post..In care nu mananci d dulce, nu faci sex etc....Problema e de restul perioadei pana la casatorie..
    Sper ca ma intelegi, desi nu esti obligata sa o faci..Merci oricum pt ca ti-ai rupt din timp sa imi spui parerea ta..

    Si in legatura cu preotii:
    Cum spunea cineva...poate nu toti au har..Dc atunci cand eram copil le ridicam statui, uite ca acum ii vad pe unii dintre ei (nu pe toti!!!)mai pacatosi decat te-ai astepta..Pt ca mi se pare un pacat cu atat mai mare sa pretinzi ca esti fara pata, sa-i judeci pe altii fara sa incerci sa ii intelegi si, mai mult, sa nu gasesti iertare pt pacatele lor marturisite..

    Dar am tot respectul pt preotii cu har, cei cu vb blanda, cei cititi,informati, care nu uita ca traiesc intr-o lume plina de pacate, care trebuie insa curatata si indreptata...