Merita sa dau la facultatea de drept?

  •  
    • 3 mesaje
    18 Nov 2007, 21:00
    0 0
    Stiu ca o sa ziceti ca nu voi imi hotarati viitorul,ca trebuie sa ma hotarasc singura dar chiar am nevoie si de sfatul vostru!Eu vreau sa dau la drept,dar majoritatea din jurul meu imi spun ca o sa fac degeaba facultatea,ca daca nu ai pile si mii de euro nu reusesc,ca sunt zeci de juristi si avocati ce nu au de lucru!
    Eu imi doresc sa fiu avocata si pot spune ca am si "harul acela" ca iti trebuie la fel ca la muzica sau la desen si in orice alta meserie,ca nu oricine poate sa fie cantaret bun(exceptand cantaretele din Romania care se urca pe scena numai sa faca parada modei )
    Voi ce credeti?o sa am un viitor daca dau la drqpt sau sa ma axez pe altceva !
    Va multumesc anticipat
  •  
    • 2297 mesaje
    19 Nov 2007, 11:28
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3 mesaje
    19 Nov 2007, 17:49
    0 0
    Multumesc censky_2 pentru sfat !Si da, imi doresc sa lucrez 10 ore,sa invat si sa am parte de stresul zilnic,poate o sa ti se para o prostie,dar imi place foarte mult sa fiu ocupata,sa fiu stresata si cand ajung acasa seara sa dorm linistita si multumita ca am facut ceva bun!
  •  
    • 17 mesaje
    19 Nov 2007, 18:54
    1 0
    Se spune ca sfaturi nu trebuie sa dai, pentru ca nimeni nu ia seama de ele. Fiecare face tot ce simte, sau asa ar trebui sa faca. Chiar nu conteaza daca e dreptul sau nu, important e sa faci exact ce-ti place. Stii ce inseamna avocat in Romania? Esti pregatita pentru asa ceva? Esti pregatita sa faci si altceva daca nu vei reusi ca avocat? Cu siguranta insa vei face avocatura cu succes daca asta este EXACT ceea ce iti place tie sa faci, asa cum ai spus si tu despre pictat etc. Intereseaza-te cat poti de mult despre drept si avocati sau neavocati - in cazul in care faci doar facultatea si atat - ca sa iei o hotarare in cunostinta de cauza.
  •  
    • 191 mesaje
    21 Nov 2007, 20:35
    0 0
    foarte putini absolventi de liceu stiu ce inseamna facultatea de drept...si implicit meseria de avocat, jurist, magistrat, mediator etc..
    du-te in instanta...sedintele de judecata sunt publice...si o sa vezi o mica parte din sistem. este foarte mult de invatat...dar asta probabil deja stii
  •  
    • 89 mesaje
    22 Nov 2007, 09:20
    0 0
    cum au spus si fetele, se pot alege multe directii in cariera dupa facultatea de drept. si e foarte respectata. Daca te-ai duce la drept din pasiune, nu ezita!

    Experienta mea putina de tot mi-a aratat totusi ca trebuie sa ai interes real pt munca pe care ti-o alegi, altfel, nici o compensatie materiala nu calmeaza frustrarile acumulate in timp.

    Pe de alta parte , s-ar parea ca trebuie sa devii pasionat de ceva lucrativ, cae sa iti dea si o stabilitate financiara.

    Dreptul, oferind multe portite, ti-ar putea asigura si satisfactia sufleteasca si stabilitatea materiala. go for it!