problema grava sau imaginatie bolnava?

•  
    • 6 mesaje
    12 Nov 2007, 23:08
    0 0
    Salutare tuturor!
    Se fac aproape doua saptamini de cind a inceput calvarul. In preajma ovulatiei am simtit dureri (uneori acute, alteori surde) in zona pelviana. Stiam ca asta se poate intimpla, dar la mine era prima data. Am 36 de ani. A doua zi, a crescut temperatura bazala si m-am confruntat cu o migrena nesuferita. Nimic neobisnuit pina aici, doar durerea care persista. Migrena nu mai este ceva nou pentru mine (din pacate). Durerea a continuat vreo 6 zile, aproape constant. Parca simteam fiecare organ genital... se muta, era surda, sau usturatoare. Da, parca ma usturau ovarele... a sasea zi am facut o vizita la gineco. Tipa m-a ascultat amabila, mi-a facut un control clasic, mi-a zis ca nu crede sa fie ceva grav, totusi m-a trimis la ultrasound. Examenul ala nu a fost prea placut, dar asteptarea rezultatului a fost ca un cosmar fara sfirsit. In timpul asta, durerea pe dreapta a cedat, dar a ramas pe stinga, cu iradiere in zona vaginala si rectala. A venit si rezultatul, etichetat "normal", desi ovarul sting nu s-a putut vedea. Mi-au explicat ca este asa mic, incit precis altceva sta la baza acestei dureri. Sper sa fie si testul pap smear in regula.
    Acuma, in loc sa merg si eu spre bine... durerea pe stinga incepe sa se simta mai mult in spate, undeva jos, linga coloana. Uneori, seara mai ales, ma doare si mijlocul, de parca as avea 70 de ani. Ma ingrijoreaza ca am toate simptomele colonului iritabil: constipatie, balonare, durere in partea stinga. Stiu ca nu sunt numai ale IBS, pot reprezenta ceva mult mai grav. Nu am vazut singe sau altceva in scaun. Dar orice maninc, ma fac ca o minge. Mi-am luat iar appointment la doctor, asa mi-a recomandat tipa de la gineco, ea a zis ca mai degraba intestinele sau vezica pot fi de vina.
    A mai trecut vreuna din voi prin asa ceva? Sunt paranoica sa ma gindesc la probleme ale colonului? O fi ceva psihic, de frica examenului gineco? Sunt foarte prapastioasa si vad numai semne negative... stiu, doctorul va face investigatii (abia Joi), dar a mai patit cineva asa? Multumesc evelor!
  •  
    • 952 mesaje
    12 Nov 2007, 23:29
    0 0
    Draga Dora,e o stare normala prin care treci..si mi se pare putin acutizata de frica pe care tu insati ne-o dezvalui.NU e usor prin ce treci..dar fii sigura ca si alte persoane au trecut..prin asa ceva.Despre tine ,nu stiu prea multe referinte medicale,la o prima privire,pot sa-ti spun ca am trecut si eu prin asa ceva..am descoperit ca am anexita,bila puturoasa..si o raceala la rinichi..asa ca ,diagnosticul poate sa fie asemanator.Dupa cum vezi,acum pot sa-ti scriu cu detasare ceea ce am simtit si eu candva..Cu multa rabdare,cu mai multe pareri avizate,medical..vei reusi sa te insanatosesti..esti tanara..si organismul poate lupta,asa ca da mica psihoza deoparte..si ai incredere ,ca totul va decurge ok.Multa bafta,a, si dupa umila mea parere ai putea sa consulti si alt medic ginecolog,vei ramane surprinsa..ca uneori ,parerile sunt contradictorii,si iata un site care-ti va fi util..www.sfatul medicului.ro
  •  
    • 6 mesaje
    13 Nov 2007, 02:25
    0 0
    Alina, sa te auda Dumnezeu, sa nu fie nimic grav. Multumesc pentru incurajari... Sunt necajita, nu pricep ce-i cu durerea asta, uneori parca simt o rana deschisa acolo in spate
    Nu cred sa fie rinichii, dar cine mai stie. Nici infectie nu cred, nu fac febra. Posibil o inflamatie interna din cauza unei raceli? Poate... dar ce raceala baloneaza dupa masa? Acum am inceput sa beau ceai verde, dar nu vad cine stie ce efecte in ameliorarea constipatiei. Am incercat miere, prune uscate... nu a functionat. Nici nu sunt in tara, sa pot merge la orice doctor vreau. Am putine optiuni. Iar astia nici nu se omoara sa dea explicatii cu detalii. Of..
  •  
    • 705 mesaje
    13 Nov 2007, 03:30
    0 0
    DRaga mea, sa stii ca am avut senzatii absolut similare si m-am speriat la fel ca tine ca este ceva ginecologic. Ma umflam ca un balon orice mancam si aveam acelasi tip de dureri!!! La mine a fost infectie la rinichi, acum.. Nu stiu daca e sau nu si la tine acelasi lucru...

Mai temperaza-ti teama si gandeste-te ca oricum nu ai ce face pana nu primesti rezultatul. Hai, curaj! Sa ne povestesti ce s-a intamplat de fapt dupa ce primesti analizele si incearca sa nu iti mai faci ganduri negre si sa te menajezi zilele astea, sa te odihnesti bine si, cel mai important, sa stai la caldura!
  •  
    • 3036 mesaje
    13 Nov 2007, 16:28
    0 0
    da, eu am trecut prin asa ceva.

PARTEA 1: durerea ovariana
    diagnosticul initial a fost de anexita la ovarul drept.
    dupa investigatii si echografie s-a constatat ca era vorba de apendicita. ginecoloaga, o femeie cu multa experienta, mi-a spus ca se intampla destul de des sa aiba paciente cu aceasta problema, adica situatii in care durerea din apendice este resimtita in ovarul drept. deci problema este destul de dificil de dibuit. asa se face ca pacientele primesc, intr-o prima faza, antiinflamatoare si antibiotice pentru a trata anexita, ceea ce face ca inflamatia apendicelui sa se reduca pe moment, dupa care durerea reapare. in cele din urma se face echografie - dar si echografia poate iesi OK, daca este facuta intr-o perioada de "liniste" a apendicelui. eu nici nu mai tin minte cate echografii am facut, pana cand una a surprins apendicele in plina inflamatie (avea chiar si o mica punga de lichid in jurul lui).

mi-au scos apendicele si durerea ovariana s-a rezolvat.

PARTEA 2: problemele digestive

...nu au disparut, din pacate. am facut fel si fel de analize, de la cele de sange, urina, fecale, pana la colonoscopie (de 2 ori). diagnosticul final: colon iritabil pe fond de stres si anxietate.
    remediile recomandate au fost: odihna, relaxare, mese regulate (cu evitarea alimentelor pe care sesizez ca nu le tolerez bine) si un management al anxietatii prin tratament medicamentos psihiatric si psihoterapeutic.

acuma, nu-i musai sa fie si la tine la fel. totusi, urmareste cu atentie situatiile in care simptomele ti se agraveaza si noteaza-le, ca sa le spui medicului.
    - durerile si problemele digestive se agraveaza mai ales in perioada de ovulatie sau premenstruala?
    - simptomele apar indeosebi in perioadele stresante sau in situatiile carora iti este dificil sa le faci fata?
    - exista anumite alimente care iti produc aceste simptome?
    etc
    etc
    etc...
  •  
    • 6 mesaje
    14 Nov 2007, 02:40
    0 0
    Eve dragi, multumesc mult pentru tot ce mi-ati povestit, parca mi-au mai trecut gindurile negre. Nu stiu de ce, de la o vreme, cind ma simt rau, duc presupunerile la extreme. Probabil pentru ca sunt singura aici, cu o gramada de stress macinindu-ma.
    Asa cum la Donna a fost apendicele vinovatul, la mine or fi rinichii... sau colonul... vom vedea. Chiar si acum simt durerea asta usturatoare in stinga, aproape de coloana. Dimineata m-am sculat cu o durere surda jos, dar dupa ce am golit vezica, a fost mai bine. M-am pus pe baut ceai verde, am o cana plina linga computer tot timpul. Sa zic (sper sa nu-l provoc pe Dumnezeu) ca mi-a ajutat putin digestia.
    Donna, am sa incerc sa fiu mai atenta cu simptomele astea, sa notez. Eu de cind ma stiu sunt constipata, uneori din atita constipatie dau in cealalta extrema Poate nu am stilul de viata cel mai sanatos, dar nici nu maninc la fast-food, evit conservele, am renuntat la cafea, nu fumez... daca imi reprosez ceva, este sedentarismul si dependenta de dulciuri. Stiu, ultimele doua ar trebui rezolvate urgent daca vreau sa ma bucur de viata si dupa 50. Dar parca sunt total lipsita de vointa cind vad o bucatica de ciocolata. Nu ma omor cu carnea, dar imi ies din minti daca trece o zi fara ceva dulce (fructele nu ajuta)
    Dureri la ovulatie nu am mai avut in viata mea. Plus ca au tot tinut vreo saptamina. De-asta m-am panicat. Pe principiul "mai bine sa previi decit sa tratezi", ma duc si eu sa isi dea medicii cu presupusul. Apropo, cit dureaza testul Papanicolau in tara? Aici il fac de patru ani si primesc la 2-3 saptamini o hirtie pe care bifeaza "normal" (ma rog, sper sa fie bifata aceeasi varianta si de data asta)
    Multumesc enorm pentru incurajari! Sanatate, ca-i mai buna decit toate!
  •  
    • 459 mesaje
    14 Nov 2007, 09:10
    0 0
    Si in Romania, la mine a durat tot 2-3 saptamani pana sa primesc rezultatul.
  •  
    • 412 mesaje
    14 Nov 2007, 23:26
    0 0
    daca sunt constipata si curge sange este ceva grav ?? destul sange..?
  •  
    • 54 mesaje
    15 Nov 2007, 11:01
    0 0
    Dora, draga mea, te inteleg f bine. Si iti mai spun ca da, unele dureri fizice sunt influentate intr-o masura si de starea psihica, dar asta nu inseamna ca sunt psiho-somatice in totalitate.
    Si eu am cele mai ciudate stari din primavara. Am mai deschis un subiect pe forum in vara, am vorbit cu evele, am fost si la un medic gastroentolog, la gineco (femeia aia si-a batut joc de mine), am facut ecografie intravaginala, ecografie abdominala, analize la sange, etc, dar cica n-am nimic, in afara de mal biliar. Papanicolaul n-a iesit f bine, clad 2-3 inflam, dar o sa il refac la inceputul lui decembrie, caci in dr care mi l-a facut in vara n-am incredere. La mine nu sunt dureri, ci discomfort accentuat si persistent. Apare cam in fiecare zi, uneori ma trezesc asa dimineata, alteori apare pe parcursul zilei. Si sunt mai peste tot in abdomen, dar cel mai puternic le resimt in partea dreapta jos, chiar la inceputul labiei mari, pe "stinghia" piciorului, si in spate, la "gropita" din partea dreapta. Alteori se localizeaza subcostal, la un "cot" al colonului sau in jurul buricului, dar sunt destul de usoare acolo. Ma rog, sa mai repet aiurea totul - am fost tratata cu un dispret regal de dr, am fost si pipaita aiurea, si am dat o groaza de bani. Mai fac o incercare sa merg la medic, trebuie sa existe o explicatie, un sens in nebunia asta. Daca imi spune si acum ca exagerez.... o las balta

Soraya, mergi la medic, nu e ok sa ai sange in fecale! Poate sa fie de la mai multe, dar cel mai bine mergi la medic si fa si o coprocultura!
  •  
    • 6 mesaje
    16 Nov 2007, 00:35
    0 0
    Soraya, fuga la medic! Pentru constipatie, incearca ceai verde, sau miere, sau (am auzit, dar nu am verificat) o lingurita de ulei de masline dimineata, pe stomacul gol. Pe mine ma ajuta ceaiul asta. Beau cam un litru pe zi. Stiu ce inseamna constipatie si balonare si senzatie de plin... of...
    Freespirit, nu renunta asa usor, repeta analizele daca te simti la fel de citeva luni. Mergi la o clinica privata, acolo poate oamenii se poarta altfel.
    Mi-au trimis si mie email cu rezultatul la pap smear, un singur rind dar sunt fericita ca el contine cuvintul "normal". Azi am vazut un medic internist, amabila dar nu prea a stiut ce diagnostic sa puna. Asa ca mi-au luat o proba de urina si... ma trimit la CAT scan. Faza asta cu tomografia nu-mi place deloc. Eu pricep ca asa se vede totul inauntru, dar nu m-as expune la radiatie Din fericire, pina la 1 decembrie erau full, asa ca m-au programat abia in decembrie. Ma rog la Dumnezeu sa imi treaca si sa renunt la CAT scan...La anul vrem un bebe, virsta este deja un risc, nu mai imi trebuie altul. Am sa citesc mai mult, sa ma informez ce si cum.
    Sanatate multa tuturor Evelor! Si o stare psihica buna, pentru a vindeca boala macar pe jumatate.
  •  
    • 54 mesaje
    16 Nov 2007, 11:04
    0 0
    Dora, ce bine ca a iesit ok Pap smear-ul! Tomografia computerizata e buna pt se poate vedea ce se intampla in diferite parti ale corpului, din diferite unghiuri. Dar.. daca vrei bebe cat de curand, trebuie sa alegi. Pe de alta parte, gandeste-te daca problema asta n-ar putea sa apara in timpul sarcinii si sa puna in pericol si sarcina si pe tine.

La clinici private am fost, si la unele dintre cele mai "cele" din Buc: Sanador, Medicover, Euroclinic. Nu am timp sa merg la medicul de familie, sa stau si sa astept la nesfarsit sa fiu programata si primita la consultatie.
    Aseara am fost la sala si am stat i jacuzzi mai mult, m-am relaxat asa de bine si am dormit tun
    Ai grija de tine
  •  
    • 1022 mesaje
    18 Nov 2007, 00:42
    0 0
    Dora exact asa simt si eu in partea stanga, o fi ovarul..sau de fapt durere de coloana , eu am luat supozitoare cu Indometacin sau Ketonal si dupa cateva zile cedeaza dar ma mai apuca asa cate o repriza la cateva luni si iar intru iar panica.
    si mie mi-a fost frica de colon dar cred ca totusi e colosana ca durerea merge si pe picior in jos.
  •  
    • 105 mesaje
    18 Nov 2007, 18:33
    0 0
    Draga Dora
    Incearca sa nu te impacientezi.Pina reusesti sa-ti faci toate analizele elimina din alimentatie carnea rosie,grasimile, dulciurile,cafeaua si incearca sa reduci tigarile,daca esti fumatoare.Pe linga multe alte probleme am avut si ceva asemanator.La un moment dat cred ca am devenit si ipohondra.Dar norocul sau Bunul Dumnezeu mi-a scos in cale o doamna doctor deosebita de la Tg.Mures.Consultatia dureaza o ora si costa 100 lei.Aparatul cu biorezonanta magnetica iti indica apsolut totul.Bolile existente,predispozitia la boli,EKG,lipsa de vitamine,alergii,si apsolut tot.Este total nedureros .La urma tot aparatul iti recomanda si tratamentul.Daca te intereseaza ,iti voi da nr.de tel pt.programare.Iti dai seama ca nu pot scrie nr.de tel.pe site fara acordul doamnei doctor.Multa sanatate si credinta.
  •  
    • 6 mesaje
    20 Nov 2007, 00:43
    0 0
    Draga Alyssya, probabil ca sunt multe organe pe-acolo ce pot da simptome asemanatoare. Tu ai facut ceva analize, sau ai folosit din proprie initiativa supozitoare? Stai mult pe scaun intr-o singura zi?
    Carmen, multumesc mult pentru idee, din pacate nu sunt in tara

Acum a dat altceva peste mine... mi s-a umflat brusc o zona sub buza de jos. Nu este mare umflatura, initial am pus-o pe seama unei alergii. Dar uite ca sunt patru zile si nu s-a schimbat nici un pic. Ma streseaza!! Nu stiu ce sa elimin din ce consum... dar nu-i ciudat sa dureze atit o alergie alimentara?? O avea vreo legatura cu durerile mele din spate? Uneori ma doare si ficatul... Ti se pot umfla parti din corp pe sistem nervos?