HENNA - "retete"

  •  
    • 2370 mesaje
    10 Nov 2007, 13:33
    0 2
    Vreau sa scrieti aici toate cele care folositi henna, cum o preparati, cat timp stati cu ea si ce nuanta va iese (bineinteles si cum aveati parul inainte).

    Pe cutia pe care am luat-o scrie sa se amestece cu cafea si cu apa fiarta, sa se lase acoperita 1-2 ore si apoi sa se stea cu ea pe par 1-2 ore.
    Dar din ce am citit pe alte site-uri, cate capete, atatea moduri de preparare & folosire

    Mi-am dat si eu aseara si nu mi-a prins decat fffff vag Am parul saten deschis si a iesit saten inchis cu vagi nuante roscate, sa zicem, dar o diferenta aproape imperceptibila. F. urat.
  •  
    • 224 mesaje
    11 Nov 2007, 00:23
    1 0
    eu m-am vopsit cu henna un an intreg.e f buna dar trebuie sa stai f mult ca sa actioneze...peste 2 h stateam eu.tot roscata ma faceam...sunt multe topicuri despre henna pe eva si mai gasesti retete pe net...eu personal puneam sucul de la o lamaie in amestec si putina cafea.henna se inchide treptat...la prima folosire poate ai numai reflexe,dar la a doua se inchide(si tot asa).in timp vei vedea si ce amestec ti se dotriveste cel mai bine.succes!
  •  
    • 2370 mesaje
    11 Nov 2007, 01:11
    2 1
    Mersi de raspuns.
    Am citit in mare ce s-a scris pe eva dar ... e multa "vorba", eu vreau exemple concrete si rezultatele pe parul vostru.
    Am pus si eu cafea si abia apoi am citit ca virgula cafeaua inchide culoarea. Eu vreau ceva cat mai luminos, cat mai deschis.
    Am citit si despre lamaie, dar nu am inteles ce efect are asupra nuantei.
    De asemenea despre vin rosu. Eram curioasa daca a incercat cineva aceste combinatii.
    M-am gandit ca data viitoate sa renunt la cafea si, in loc de apa, sa pun ceai de musetel.
    La cat timp pot sa ma fac din nou? Stiu ca e naturala, dar totusi ... la o saptamana merge?
  •  
    • 2817 mesaje
    11 Nov 2007, 04:28
    1 0
    ok, eu folosesc henna; am parul castaniu inchis, henna mi-l face castaniu inchis-roscat, si inca sunt in cautarea unei combinatii care sa il faca mai deschis, mai luminos

    uite cum o prepar:
    - 4 cani ceai de musetel, facut cu o zi inainte, in care pun sofran, cam un gram, peste nopate ca sa se dizolve bine
    - 3 oua frecate cu un pahar e ulei de masline si 3 linguri mari de mustar (maioneza adica
    - zeama de la o lamaie
    - balsam de par
    amestec toate astea, ceaiul e incalzit ca sa omogenizeze totul mai bine, si stau minim 3 ore cu asta in cap. ideal, 5 ore; daca il tin toata noaptea, iese un roscat prea inchis.
    dupa ce dai asta jos din cap cica nu ai voie sa te speli cu sampon, numai sa pui un balsam. cu sampon te poti spala a doua zi.
    o data pe luna fac chestia asta.
    am folosit de oua ori si pudra de tumeric in amestec, cam 2 linguri cu varf, il face mai deschis dar nu sunt inca sigura de proprietatile tumericului, asa ca deocamdata il las deoparte; am citit 2 chestii teoretic contradictorii despre tumeric - una ca ar fi folosit in fabricarea vopselelor de par, alta ca se foloseste in cremele de corp pt ca ar face parul [de pe corp] sa nu mai creasca!! deci... inca nu sunt sigura daca tumericul e o idee buna.
    sper ca ti-am fost de folos
  •  
    • 2370 mesaje
    11 Nov 2007, 17:40
    0 0
    Mersi mult.
    July, ai folosit cumva amestecul si fara zeama de lamaie? Ai observat vreo diferenta de nuanta?
    Ca undeva am citit ca lamaia inchide culoarea si altundeva ca o deschide
    Iar mustarul ce efect are?
    Si inca ceva. Daca dupa ce clatesti "vopseaua" nu ai voie cu sampon, parul nu ramane slinos de la ulei?
  •  
    • 2817 mesaje
    11 Nov 2007, 19:27
    0 0
    nu am folosit amestecul niciodata fara zeama de lamaie - oricum am inceput abia de 3 luni sa folosesc henna; din cate stiu eu, lamaia deschide la culoare si da stralucire parului
    mustarul se zice ca are acelasi efect, deschide culoarea ( dar de acum incolo o sa folosesc seminte de mustar macinate si nu mustar de la supermarket ca pana acum ideea e sa te folosesti de pigmentul natural din ele)
    si nu, surprinzator, parul nu ramane slinos de la ulei, ci foarte uscat; neplacut de uscat - o sa vezi
    dupa ce incepi sa il speli normal, cu sampon si balsam, abia atunci sa zici daca iti place sau nu cum a iesit
    si sa ai grija sa iti infasori parul bine cu folie de plasic si batic, sau vei murdari tot ce atingi...cand incepe sa se usuce amestecul in cap, daca nu e parul infasurat bine, incep sa cada firimituri de henna uscata peste tot prin casa si toata baia o sa arate dezastruos cand dai asta jos din cap, dar cu toate astea, eu zic ca merita efortul; parul va fi pur si simplu mai sanatos, se ingroasa firul, se regenereaza, o sa vezi!
  •  
    • 2370 mesaje
    11 Nov 2007, 19:38
    1 0
    M-am facut vineri, am stat doua ore cu el pe par si cu o punga, diferenta nu e aproape deloc vizibila in casa, dar afara la soare e WOW.
    Am pus doar apa si cafea.
    Vreau sa ma mai fac o data ca lumea, si cu lamaie, cu tot ce trebuie, si sa stau mai mult. Dar nu stiu cat e bine sa astept intre aplicari.
  •  
    • 2817 mesaje
    11 Nov 2007, 19:47
    1 0
    nu cred ca trebuie sa astepti, e ceva natural, ca si cum ti-ai face o masca de par, nu e nimic nociv acolo ca sa lasi parul sa "isi revina" sau asa ceva
  •  
    • 2370 mesaje
    11 Nov 2007, 20:03
    1 0
    Atunci veti mai auzi de mine cat de curand
  •  
    • 224 mesaje
    11 Nov 2007, 22:44
    0 0
    stiam ca lamaia activeaza amestecul(deci nu merge fara ea), dar stiu ca si deschide.eu vroiam mai inchis si din cauza asta puneam cafea.am folosit si vin(o data sau de 2 ori),nimik senzational.mai puneam si balsam(dar asta scrie si pe unele cutii de henna),ca sa iasa amestecul mai usor din par.vezi ca e un sampon cu henna de la corona care intensifica nuanta(gasesti la unirii sau in plafar),e bunicel.si mai bun mi s-a parut cel de la boots(tot cu henna)ptr roscate.nu prea imi mai aduc aminte in rest...eu incercam mai multe retete...experimentam.sper sa-ti iasa din ce in ce mai bine.pup
  •  
    • 366 mesaje
    12 Nov 2007, 08:31
    3 0
    Nu stiu despre ce fel de henna este vorba, dar m au socat retele voastre, de fapt combinatiile. Sucul de lamaie este acid si nu face bine parului folosit prea des, reteta cu 3 oua amestecate cu ulei de masline, 3 oua? asta inseamna si albus? Nu exista asa ceva, niciodata nu se pune albusul pe scalp. Plus ca tatea ingrediente seamana cu o masca de par nicidecum pentru vopsit cu henna. Nu stiu cum va iese voua inchisa culoarea cand henna originala este roschat deschis, pe parul saten da nuante roscate super. Nu este o vopsea ca oricare alta. Eu am folosit henna originala si numaicu apa in amestec, stateam toata noaptea cu ea si aveam un par superb, acum nici o henna nu este eficienta, iese la spalat ca orice vopsea. De cate ori am pus cafea in compozitie a iesit mai repede nuanta la spalat.
  •  
    • 689 mesaje
    12 Nov 2007, 11:47
    1 0
    pe site-ul hennaforhair.com gasiti o gramada de retete. Lamaia se pune ca sa iasa mai bine vopseaua din planta, si nu trebuie neaparat lamaie, ci doar ceva acid. In mod normal ca sa iasa bine culoarea, henna nu se spala din cap cu sampon, ci doar se indeparteaza din par, apoi se sta cel putin 1 zi asa ca sa se fixeze bine culoarea si sa se inchida.
  •  
    • 2370 mesaje
    12 Nov 2007, 14:24
    2 0
    M-am spalat aseara pe par si azi dimineata mi se modificase complet culoarea era ceva fain, roscat-aramiu.

    Dar daca tot mi s-a pus pata sa ma fac inca o data, mi-am facut urmatorul amestec: henna+zeama lamaie+otet+ulei masline+galbenus+ceai musetel
    Am lasat 3 ore acoperit cu folie, apoi l-am incalzit in baie de aburi si mi-am dat pe par.
    Spre deosebire de prima data, cand am pus doar apa si cafea si am aplicat-o rece, acum am constatat ca la sfarsit mi se colorasera manusile in portocaliu Ce-o iesi in parul meu, Dumnezeu cu mila.

    Ma spal la ora 19:00. Tineti-mi pumnii
  •  
    • 224 mesaje
    14 Nov 2007, 23:46
    0 0
    eu puneam mereu lamaie ptr ca asa intelesesem de pe forum si de pe hennaforhair ca trebuie.nu lamaie obligatoriu(cum a spus cineva ...ceva acid).totusi este mai usor cu lamaie ptr ca poti sa o dozezi corect(celelalte incrediente acide sunt mai periculose daca esti incepatoare(se mai fol. otet de vin,sare de lamaie,etc in loc de lamaie,sofran ptr accentuarea nuantei roscate,cafea, extract de gentiana(indig,ptr negru cu reflexe,frunze de nuc,musetel,etc).eu vroiam numai sa ajut spunandu-i sa incerce mai multe retete pt ca fiecare tip de par e diferit,iar ce mi-a mers bine mie nu merge bine oricui.este adevarat ca daca te vopsesti cu henna + lamaie f des poate dauna(lamaia) ,dar este de preferat vop. chimice.o sg. data pe luna nu dauneaza,dimpotriva(iar eu am parul subtire si fragil...).te felicit pt ca ai ales henna!ptr mine a fost o adevarata minune si regret ca m-am incapatanat sa ma vopsesc chimic din nou.chiar daca henna e mai greu de utilizat,pe termen lung vei avea multe de castigat!
  •  
    • 2370 mesaje
    15 Nov 2007, 19:49
    0 0
    Mersi de sfaturi!

    Asadar m-am mai facut o data, si am stat 5 ore cu ea pe par.
    Mai, dar ........ la lumina naturala din casa sau chiar si la bec nu se cunoaste
    Doar afara in soare foarte puternic, atunci da, este CU TOTUL alta culoare!
    Si la voi la fel?
    Stiu cat este de buna pentru regenerare, dar parca sunt cam dezamagita
  •  
    • 2370 mesaje
    16 Nov 2007, 18:58
    0 0
    ?
  •  
    • 689 mesaje
    16 Nov 2007, 19:22
    0 0
    Daca esti bruneta normal sa nu se vada. Henna nu intra in par, ci formeaza o pelicula translucida peste firul de par, de accea daca parul e deschis pelicula respectiva se va vedea mai bine spre deosebire de parul inchis la culaore.
  •  
    • 2370 mesaje
    16 Nov 2007, 19:25
    0 0
    Nu sunt bruneta.
    Sunt (eram) saten deschis natural, dupa cum am scris si in primul post.
  •  
    • 224 mesaje
    18 Nov 2007, 20:12
    0 0
    la lumina becului se vede nuanta ta naturala un picut mai roscata(cel putin la inceput).la soare...super.cu timpul se va accentua din ce in ce mai mult(dar iti recomand si un sampon pe baza de henna...boots , kerastase sau corona).dupa cateva luni rezultatul e:la lumina becului-roscat natural(roscat spre satent),la soare-de la rosu rosu la pruna(depinde de nuanta aleasa).daca folosesti henna sipa nu folosi auburn ci mahogany,chiar daca pare prea rosie.si cea romaneasca (sonia) e super buna.eu am avut cea mai frumoasa culoare de la o henna tot ieftina produsa intr-un stat arab...ambalaj verde cu o indianca pe cutie...luata de la plafar(pe ea scria ca e tratament ptr par si nu vopsea si pe spate mentiona ca da o nuanta roscata f frumoasa)...ma mai uit pe net ca nu mai stiu denumirea...aia se vedea mai bn si la lumina becului.cam atat...
  •  
    • 224 mesaje
    18 Nov 2007, 20:36
    1 0
    denumirea este ”henna revitalizant natural pentru par” http://www.bionatura.ro/produse_naturiste_heena-revitalizant-natural-pentru-par.html...e maro cutia..indianca in verde poza.fetele spuneau pe forum ca cea de la sipa e mai buna , dar mie cel mai bn mi-a mers asta.eu am parul saten deschis(cul naturala).sper sa te ajute.