Cum v-ati imbracat azi?

  •  
    • 24 mesaje
    8 Nov 2007, 20:46
    0 0
    Mirona09, esti tare draguta! Cum sa nu conteze notele, dar spune-mi si mie care dintre studentii de azi se mai "bate" pentru note? Stii care este procentul stabilit de profesorii de la facultati in ceea ce priveste comparatia de generatii? Ca in prezent, 10% sint buni si "restul" sint 90%. Acum 20 de ani era invers. Asta este opinia oamenilor, care au invatat mai multe generatii. Ma mira insa ca nici-una din voi nu a spus asa: Icefog, ai dreptate, in facultatea noastra este fum, se vorbeste urit, studentii sint imbracati prost, fara gust. Va propun o vizita impreuna unde vrei voi, la ASE, la POLI, etc. SI hai sa stam jos 1/2 de ora si sa ne uitam de juyr imprehur sa auzim ce se discuta, sa vedem hainele cu care se imbraca tinara generatie, care este atit de agresiva si cere atit de multe. Si apoi, haideti ca tot impreuna sa analizam si ce ne "da" tinara generatie...Sint ginduri pacifiste, nu razboinice. Si apropos de trenning, eu stiu ca ma imbrac in trenning cind fac sport sau ocazional prin casa, cind mai mut mobilele.
  •  
    • 1555 mesaje
    8 Nov 2007, 22:53
    0 0
    Icefog nu am citit tot ce ai postat, dupa modul de abordare presupun ca esti pe la 40 ani ... esti invitata mea in incinta ASE'ului la un pahar de vorba cu oricare din studenti sa vezi si tu cum le merge mintea si ce vocabular abordeaza .. cat despre imbracaminte studentii sunt unii modesti si vin in trenning nu pt ca nu dau doi bani ci pt ca multi provin din medii nu foarte bogate , tu poate faci sport in trenningul pe care ei il poarta la facultate dar asta nu e nici pe departe vina lor! Sunt multi care traiesc vai mama lor prin camine, cara mancare la pachet din provincie si abia se descurca de pe o zi pe alta, si ce sa faca?! sa se schimbe domne la haine de gala ca vin la faculte'! ...haina nu'l face pe om
  •  
    • 585 mesaje
    8 Nov 2007, 23:05
    0 0
    lecsy,sunt total de acord cu tine...dar crede-ma ca nu o s-o faci sa inteleaga lucrurile astea,problemele unor studenti care nu s-au nascut in familii instarite...am vrut si eu sa-i raspund,dar m-am abtinut...desi am multe sa-i spun..
    multumesc tuturor fetelor care m-au inteles si m-au sustinut,sunteti dragute!!!
  •  
    • 1195 mesaje
    8 Nov 2007, 23:32
    0 0
    Icefog, din cate stiu eu Lolilo traieste de ceva ani la Londra sau oricum prin Anglia....

    Si nu stiu cat de mult ai studiat tu prin afara tarii, eu da, am studiat si am si lucrat multa vreme. Arhitect, nu boschetar. Deci vorbesc din proprie experienta (a se vedea postul meu de pe pagina anterioara) si ma refer la Belgia, Franta, Italia si ce am mai vazut prin Germania.

    Cu un mic amendament, studentii la economie, management si rudele lor, plus drept, se imbraca putin mai office.

    Nu stiu cum o fi in Anglia sau SUA.
  •  
    • 1195 mesaje
    8 Nov 2007, 23:37
    0 0
    Oricum, discutia asta nu prea are sens. Fiecare vede lucrurile cum vrea.

    De ex, eu am matusi care imi repeta obsesiv ca o femeie "care se respecta" nu iese din casa necoafata (au ele o idee despre coafat tare amuzanta, nu o detaliez aici) sau nemachiata.

    Si tot ele nu pot intelege cum mie imi merg treburile bine si cum lumea ma respecta si apreciaza, fara sa urmez principiile lor.
  •  
    • 2103 mesaje
    8 Nov 2007, 23:40
    0 0
    Lolilo, ai afirmat in finalul mesajului afisat ca ai inteles ce am spus si eu si ce a spus si Junioara. Se pare insa ca nu ai inteles, draga mea. Nu are de-a face aizi nici "senioritatea" nici "junioritatea". Felul de a te imbraca, te reprezinta si are foarte mare legatura cu topicul. Nu am inteles insa de faci afirmatii despre lucruri pe care probabil ca nu le cunosti (ma refer la tinuta studentilor din alte tari). Ai studiat in alta tara? Ai facut vre-un Ph.D pe acolo ca sa constati cu ochii tai? Sau poate socrul tau? Nu sint rautacioasa cind iti pun aceste intrebari, dar apreciez oamenii care isi dau cu parerea despre lucruri pe care le cunosc, nu pe care le presupun (asa cum face si mama mea, care isi da cu parerea despre USA, unde nu a fost in viata ei!!!). Dupa tine, este foarte bine asa, Junioara va fi fericita ca a facut bine ca s-a imbracat in trenning si ca de fapt, noi, celelalate (cite am fost impotriva) ne-am consumat timpul degeaba, ca sa o invatam ceva. Se pare insa ca este mai util sa lasam pe forum ca fiecare sa isi puna ideile fara sa reactionam. Este foare usor sa acuzi o persoana ca te-a jignit. Dar asta este un mod de a da inapoi cind nu ai argumente. Eu nu ma simt jignita, deoarece asa cum spunea Florian Pitis (Dumnezeu sa il ierte) la un "spectacol de muzica si lumini", "nu oricine ma poate jigni" (citat din Dostoevsky). Chiar ma incinta acest schimb de idei su personalitati atit de deosebite...


    hmmm mrs foggy, oscilez intre a zambi -la ce ce citesc drept argumentatia ta si intre a ma obosi sa-ti explic inca o data ceea ce inca n-ai inteles pana acum; uite asa cu 1, 2, 3 si etc ca la voi la facultate;
    1.este (inca) un topic naiv despre cum v-ati imbracat astazi la care eva care l-a initiat apropba cu "e ok asa, cutare". nu este un topic despre cum va imbracati ca sa va spun eu cine sunteti si in nici un caz un topic unde sa invatam pe altii ceea ce presupune stilul si ocazia, eventual educatia.
    2. ti-am povestit cum ca intr-un alt context punctul tau de vedere este poate valoros- evident daca ai putin grja la cum te exprimi in asa fel incat sa nu mai etichetezi oamenii (mai ales in spatiul virtual) dupa haine. felul in care alegi sa te imbraci reprezinta cel mult o stare de moment, nu un om!
    3.si acum explicatia la ceea ce sustii ca nu intelegi; da, am studiat in occident in cateva institutii - nu doar una! am un phd in aviation- (nu vad relevanta..) locuiesc in occident si am copii care merg aici la scoala; adica vad cu ochii mei; acum astept sa ma apreciezi pt ca vorbesc in cunostinta de cauza si ma mai astept sa observi ca de fapt tu vorbesti in necunostinta de cauza si eventual sa-ti ceri scuze; cam asa ar proceda un om educat. sper prea mult?
    4. pt mine ce alege junioara sa faca in privinta vestimentatiei ma priveste exact cat ma priveste si ceea ce alegi tu sa faci. sunt mai multe modalitati in a-ti spune parerea si contra parerea, reactia ei era poate alta daca ai fi ales sa nu o etichetezi imediat doat pt ca poarta un trenning la facultate, ci daca i-ai fi redomandat de ex codul bunelor maniere, pt ca nu toata lumea are norocul sa se fi nascut cu lingurita de argint in gura.

    e
    t
    c

    ma bucur ca nu te simti jignita; nu a fost intentia mea sa te jignesc.
  •  
    • 2103 mesaje
    9 Nov 2007, 00:33
    0 0
    si pt ca vorbesti intr-un post de diferenta intre generatii, uite un citat vechi nu de cateva decenii

    "children today are tyrants. they contradict their parents, gobble their food and tyrannize their teachers."


    Socrates
    (470-399 B.C.)
  •  
    • 2439 mesaje
    9 Nov 2007, 09:11
    0 0
    Gagici.....nu va mai certati! :o :o
  •  
    • 3741 mesaje
    9 Nov 2007, 10:00
    0 0
    Da' nu pot sa inteleg de unde chestia cu "uita-te in nu stiu ce facultate si vezi ce groaznic sunt imbracati studentii" pffffffff...asta sa fie cea mai mare nenorocire, ca se imbraca studentii groaznic! Da' exista vrun tipar,ceva, cum sa te duci imbracat la facultate? Din cate stiu eu, hainele ti le cumperi dupa bunul plac si in functie de personalitate.(aici este vb strict de facultate)
    Mai aveti sa spuneti ca x-uleasca este o femeie josnica pt ca nu si-a pus stilleto in picioare... hai mai... hainele sunt pt a acoperi niste parti ale corpului, ele nu iti releva nimic concret despre o persoana!

    LE:", Junioara va fi fericita ca a facut bine ca s-a imbracat in trenning si ca de fapt, noi, celelalate (cite am fost impotriva) ne-am consumat timpul degeaba, ca sa o invatam ceva."

    Rad, !!
    Doamne, cat ma amuza ce ai spus!
    Sa stii ca Junioara nu e un copil pe care sa-l pedepsesti ca nu s-a imbracat bine si dupa sa spui "deh, eu am vrut sa-l invat cum e bine..."
    Eu cand vad toate patachinele imbracate cu niste bluze decoltate pana-n gat, cu tocuri de jdemii de cm si boite ca toti dracii la facultate, zau ca ma simt ca in clipul "Thriler" a lui M.J
    Si alea fac imaginea facultatii, nu cineva imbracat intr-un banal trening...
  •  
    • 191 mesaje
    9 Nov 2007, 10:09
    0 0
    mda..vrajeala povestea cu studentii saraci care vin in trenning la facultate pentru ca nu au bani de haine. Sunt si alte alternative la trenning ..destul de ieftine...ca de ex o pereche de blugi.
    E adevarat ca nu haina il face pe om..dar lasa o prima impresie.Stiu ca exista oameni carora nu le pasa cum arata..dar sincer..ca angajator...nu mi-as dori un contabil care este neglijent cu el. daca nu-i pasa de el.. e clar ca nu-i va pasa de mine.
    vad in stanga ecranului o reclama cu anjelina jolie... si imi amintesc ca in intalnirile de afaceri merge imbracata in costum.Costumul pe care il poarta in reclama( beowulf) pare destul de comod ..pentru ca-i destul de sumar. ma ntreb ..in viitor.. il va purta la intalniri de afaceri? ca in definitiv "haina nu-l face pe om"
  •  
    • 1555 mesaje
    9 Nov 2007, 10:19
    0 0
    Cred ca ne'am intins la teorii "despre ale vietii" si este clar ca nu se va ajunge niciodata la vreo concluzie, e normal ca fiecare dintre noi sa avem un punct de vedere, prin ce am vazut si am trait, totodata ... nu vad niciun rost in a ne mai contrazice! Dc voi vedeti, turnati va rog
  •  
    • 693 mesaje
    9 Nov 2007, 11:10
    0 0
    Am si eu o curiozitate: cu ce ne ajuta pe noi topicul asta pana la urma??!!
    Chiar nu inteleg...Venim aici toate sa dam raportul asupra tinutei din ziua respective...pt ce?
    Si asa...dc nu avem poze e greu sa iti imaginezi outfit-ul pe care ti-l descriu, iar dc reusesti performanta sa il "vizualizezi" in mintea ta, de unde stii ca imi sta bine sau ma avantajeaza?!
    Nu ne ajuta in nici un fel..exceptand pasionatele de cearta, contraziceri, polemica..bla bla..

    M-ati atras si pe mine in cursa de vreo 2 ori si am scris si eu cu ce sunt imbracata, dar din moment ce nu am vaz nici un comentariu din care sa invat ceva...am inceput sa ma intreb"care-i rostu'?"
  •  
    • 49 mesaje
    9 Nov 2007, 17:10
    0 0
    Si eu am crezut la fel .. ca or sa existe critici precum cea cu treningul la facultate .. sau daca e bine sau nu sa poti ciorapi albi cu pantofi negri .. sau ca e mai bine sa asortez maroul cu portocaliu si nu cu negru .. si alte comentarii .. Insa cind s-a inceput cu comentarii asupra tinutei .. cineva a zis ca nu asta e scopul topicului ..
    Macar nu sunt singura care a inteles gresit.
  •  
    • 10 mesaje
    9 Nov 2007, 21:05
    0 0
    Nu pot sa cred ca n-ati invatat nimic din patania junioarei dupa tot efortul lui icefog sa o invete ce trebuie
    de ce n-o lasati pe ralukutza sa va pov mai bine ce-a vrut ea de la topicul asta? lectii de stil sau pur si simplu a vrut sa stie cum se mai imbraca lumea astazi.

    una peste alta e un topic plictisitor.
  •  
    • 650 mesaje
    10 Nov 2007, 07:02
    0 0
    Icefog:

    apropo de vorbit despre ce n-ai vazut in viata ta... eu am fost la o facultate de varf in State, si am vizitat multe altele. facultate foarte scumpa, studenti de bani gata. si stii cum se imbraca? in trening- sweatpants & sweatshirts, sau uneori direct in pijamale daca se trezesc tarziu si sar direct din pat. la inceput am avut un soc sa vad cum se-mbraca lumea, cum umbla in slapi sau se descalta in clasa ca sa se simta mai comod. dar stii ce? dupa putina vreme am inteles cat de putina importanta are felul cum se-mbraca fata de performanta la ore. si cat de absurda e vanitatea studentilor internationali, obisnuiti sa se aranjeze de ochii lumii. da, sunt oameni care au un stil natural si care se-mbraca frumos si original fara efort... dar sa pierzi vremea la oglinda in loc sa inveti e o prostie. chestia asta cu imbracatul simandicos de ochii altora nu denota respect pentru profesori, ci nesiguranta si vanitate. iar asocierea ta a treningului cu fumat, vorbit urat, mizerie si mai stiu eu ce... e o prejudecata urata, urata de tot.
    a, si nici un coleg de-al meu n-a facut impresie haioasa la interviu din cauza hainelor. din contra, stie fiecare cum sa se imbrace la patru ace, exact cum se cere.
  •  
    • 2386 mesaje
    10 Nov 2007, 11:09
    0 0
    Pai daca majoritatea femeilor din Occident se imbraca precum niste sleampete, iar romancelor le place sa se gateasca unde e problema?
    Eu traiesc de putin timp in Occident, dar am zis ca nu voi adopta niciodata stilul lor: sleampete si neingrijite. Mai cochete sunt cele peste 45 de ani.
    Si te-ai intrebat de ce americanii si occidentalii se duc in masa in Rusia, Ucraina si in tari din Europa de Est ca sa-si caute femei? Pt ca ale lor au uitat sa mai fie feminine, se imbraca aiurea si mai fac si meserii de barbat.
  •  
    • 3297 mesaje
    10 Nov 2007, 20:39
    0 0
    gizaaaaaaaas, incetati.

    doamne fereste, e cea mai absurda cearta pe care am citit-o aici.

    ellis, angelina jolie apare imbracata intr-un outfit de scena, un outfit extrvagant, ma indoiesc ca se va imbraca asa pe strada...
    ca si prezentarile de moda... ce naiba, cand iesi pe strada iti faci o coafura ca tipele alea?? (aveti aici exemple: http://english.people.com.cn/200603/21/images/hair2.jpg
    http://www.wella-trendvision.com/image/tva06_picbg_5067_0_sl.jpg
    http://english.people.com.cn/200603/21/images/hair1.jpg )


    cititi cu atentie prima postare a ralucutzei ca sa vedeti ce a vrut sa spuna...

    si nu va mai certati degeaba... pana la urma fiecare se imbraca cu ce vrea si cu ce isi permite...
  •  
    • 2439 mesaje
    11 Nov 2007, 11:31
    0 0
    'neatza Eve certaretze!

    Scopul acestui topic nu a fost acela de a provoca certuri intre voi, ci de a schimba o vorba, o opinie...topicuri de genul acestuia se mai pot regasi pe Eva, spre ex, exista unul la Dieta, care se cheama "Ce am mancat azi" ceva de gen...

    Va pup
  •  
    • 2439 mesaje
    13 Nov 2007, 19:51
    0 0
    Ati uitat de topicul meu? :o
  •  
    • 19 mesaje
    14 Nov 2007, 10:07
    0 0
    am gasit niste sfaturi super cand am dat searcj cu afluacum si am intrat pe site-ul lor. chiar practice si de bun gust. eu nu sunt de acord cu cei care spun ca pantofii nu se mai asorteaza cu poseta...