Cum v-ati imbracat azi?

  •  
    • 5457 mesaje
    7 Nov 2007, 10:38
    0 0
    Rochie neagra din jersey, lunga pana sub genunchi, ciorapi negri mati, pantofi cu toc inalt negri, sacou verde din catifea fara accesorii in afara de verigheta, inel si cercei
  •  
    • 2439 mesaje
    7 Nov 2007, 13:48
    0 0
    Gagici, terminati cu cearta...

    Fiecare e LIBERA sa se imbrace cum ii pica bine, ok?! Gata, pace!

    Mikooo, frumoasa tinuta :o da' te-ai maritat sau ce??!!

    Te pup!
  •  
    • 24 mesaje
    7 Nov 2007, 16:25
    0 0
    In urma discutiilor interesante in jurul acestui subiect, va pun o intrebare: Forumul nu este pentru ca noi sa facem schimb de opinii, idei, experiente? Daca da, de ce unele dintre noi se “ataca” atit de mult, atunci cind citesc opiniile diferite ale altora? Un om avanseaza in viata daca invata de la semenii lui tot ce este mai bun. Si revenind la discutia cu moda...Ati fost de curind prin facultati sa vedeti ce jaf este? Studentii vin la facultate numai ca sa aiba de unde sa plece. Chiar credeti ca in tarile civilizate studentii vin la cursuri imbracati in trenning? Cineva care lucreaza la o firma de marketing ca secretara de exemplu, nu se va duce niciodata imbracata in trenning, chiar daca i-ar place si chiar daca ar vrea. Sau, cineva care lucreaza la incarcat/descarcat marfuri, fiti sigure ca nu se va duce la costum...ci la trenning...Problema este ca noi, oamenii trebuie sa acceptam ca traim in societati care ne impun anumite reguli, pe care nu le putem calca in picioare numai pentru ca asa vrem noi. Din pacate, in Romania, generatia tinara nu a inteles asta. Si apropos de uniforme: mie, personal nu imi plac. Dar, hai sa ne gindim putin la institutiile de invatamint (unde se platesc bani grei) din Anglia, USA, Germania, Franta...oare acolo nu sint cerute anumite tinute? Oare de ce? Pe ei nu ii puteti acuza ca nu sint democrati sau ca au gindire “ceausista”...
  •  
    • 585 mesaje
    7 Nov 2007, 19:34
    0 0
    icefog,mie nu-mi vine sa cred ce citesc...ma scuzi,draga mea,daca am facut o crima ca m-am imbracat in trening...nu eu m-am atacat ci voi m-ati atacat fiidca vi se pare ceva ciudat...eu cred ca hainele inainte de toate trebuie sa fie curate si sa te simti bine in ele..iar mie nu mi-e rusine deloc ca am fost asa la facultate...asta nu inseamna ca in fiecare zi ma prezint in trening...ma imbrac si elegant si cu tocuri,insa indiferent de haine intotdeauna sunt ingrijita...nu inseamna ca daac era in trening aratam in ultimul hal...
    daca te intereseaza,la mine la facultate se face si acum parada modei,stai linistita...nu stiu unde inveti tu,dar la mine oricum nu arata a cocina...sunt conditii foarte bune,iar eu nu fumez ca sa vii sa-mi reprosezi mie ca din cauza unora ca mine facultatile nu arata ca in occident...si pana sa ajungem noi la nivelul occidentului,eu cred ca trebuie sa umblam la mentalitatile invechite si nici nu cred ca daca ne-am imbraca la patru ace,facultatile ar arata ca in occident...
    iar treningul meu nu are nicio legatura cu educatia pe care eu o primesc...asa ca nu mai vorbi atat ca sa te afli in treaba!!!
  •  
    • 585 mesaje
    7 Nov 2007, 19:42
    0 0
    eu nu am cerut parerea nimanui vis-a-vis de felul in care m-am imbracat,asta denota ca nu intereseaza ce cred altii despre felul in care ma imbrac...puteam sa zic ca as vrea si parerea voastra si atunci bineinteles ca imi asumam si raspunsurile contra...ca nu le stiu eu pe toate in materie de moda si oricand sunt bune cateva sfaturi...insa ce nu ai inteles tu e ca pe mine nu ma intereseaza parerile impertinente si malitioase...
    multumesc.lecsy fiindca mi-ai luat apararea si celorlalte fete,scuze dar nu am retinut toate nick-urile... .
    pst icefog:mai citeste o data cum se numeste topicul...fetele pur si simplu relateaza hainele cu care s-au imbraact in acea zi...daca au nevoie de sfaturi,cu siguranta le vor cere...
  •  
    • 24 mesaje
    7 Nov 2007, 19:50
    0 0
    Junioara, cred ca nu ai inteles nimic din mesajele mele, asa ca eu renunt. Nu pentru ca ai avea dreptate, dar in opinia mea, merita sa faci conversatie cu cineva care mai si intelege citeceva...Nu ai inteles ca afirmatiile mele au fost facute deoarece sint in cunostinta de cauza sa zicem cu mediul universitar. Nu sintem insa de acceasi parte a baricadei...Eu sint cel care da notele in acest caz, nu tu. Tie nu ti-am reprosat nimic. Asa ca du-te in continuare imbracata in trennig. Te sfatuiesc, ca atunci cind vei da primul interviu sa te duci tot la fel. Succes!!!!
  •  
    • 585 mesaje
    7 Nov 2007, 20:10
    0 0
    dar esti insistenta rau de tot!!!!se pare ca tu nu intelegi nimic sau intelegi cum iti convine...mi se intampla sa merg imbracata in trening asa cum merg si cu tocuri si cu fuste si multe alte lucruri elegante...imi place si stilul sport si cel elegant!tu lasi de inteles ca eu as fi nedespartita de pantalonii aceia de trening...si chiar nu e asa...
    si am mai zis nu cred ca are importanta educatia cu modul de a te imbraca la facultate...
    ca si asistent universitar sau ce esti tu,cred ca apreciezi in primul rand respectul si atentia elevilor...mi-ar fi greu sa cred ca dai note dupa ce te uiti sa vezi cum sunt imbracati...
    hmmmm,popescu,esti in trening,iei un 4 pe ziua de azi desi testul e de 7!!
    si nici nu cred ca ai aprecia niste studenti care vin imbracati ca-n scolile occidentale si habar nu au ce predai tu...mai gandeste-te!!!
    si stai linistita,ca stiu sa ma imbrac indiferent de ocazie,si daca as fi secretara si daca as fi o simpla muncitoare intr-o uzina...
    apropo,eu in liceu nu ma intelegeam cu profesoara de romana fiindca ura dintr-un motiv personal elevele aranjate si mai dragute,iar pe mine ma ura in mod special din cauza asta...
    asa ca,nu ma cunosti si te rog sa nu vb in necunostinta de cauza...
    deja a mers prea departe cearta asta si din partea mea nu o sa mai vezi nicio replica...
    o seara placuta iti doresc ...
  •  
    • 5457 mesaje
    7 Nov 2007, 20:28
    0 0
    Raluca, nu m-am maritat, doar ca, dupa divort, nu am renuntat la verigheta. O port ca pe un inel, pentru ca e intr-adevar foarte frumoasa si un model deosebit
  •  
    • 2439 mesaje
    7 Nov 2007, 20:45
    0 0
    Frumos, Mikooo

    Pupu
  •  
    • 24 mesaje
    7 Nov 2007, 21:08
    0 0
    Mai draga copila, se pare ca tot nu intelegi nimic din aceasta discutie. Nu stiu de ce incerc sa te fac sa intelegi ceva. Probabil ca am o deformatie profesionala, cu toate ca nu sint cadru universitar, asa cum presupui tu. Dar daca as fi fost, judecind mesajul pe care l-ai scris mai devreme, trag concluzia ca stii ca respecti profesorii...bine de tot. Se pare ca tie chiar iti place sa te certi cu ei si sa le atragi atentia prin modul in care te imbraci (exemplul l-ai dat chiar tu cu profesoara de romana). Draga Junioara, din punctul meu de vedere, cu toate ca sint "ilustrul necunoscut" de pe un forum, tu nu ai trecut acest test al comunicarii elegante intre doi indivizi care au pareri deosebite. In orice caz, de la mine nu ai obtine recomandare pentru "educatie". Asta este!
  •  
    • 585 mesaje
    7 Nov 2007, 21:56
    0 0
    promit sa fie ultimul mesaj pe ti-l adresez,icefog...

    ai spus ca "esti in cunostinta de cauza cu mediul universitar","nu suntem de aceeasi parte a baricadei","eu sunt cel ce da notele in acest caz,nu tu"...eu ce sa inteleg din cuvintele astea???eu asa am interpretat..in fine...poate am gresit...

    ai spus ca "se pare ca iti place sa te certi cu ei si sa le atragi atentia prin modul in care te imbraci"...eu am zis doar ca prof de romana ma ura fiidca ma aranjam si eram mai draguta,iar ea are ceva in mod special cu genul asta de fete...si care "ei"??am dat un exemplu,doar...eu cu ea nu m-am certat,am ignorat-o...atat!!!
    am preferat sa nu lupt pr o cauza pierduta,asa cum o sa fac si cu tine...

    si inca o data!!!eu nu-ti cer nicio parere,intelege odata!!!nu am nevoie sa obtin "recomandare pt educatie" de la tine...asta de unde ai scos-o???

    eu cred ca m-am descurcat destul de elegant si nu te-am jignit,asa cum ai facut-o tu...asadar,nu stiu care dintre noi "nu a trecut testul comunicarii elegante dintre 2 indivizi care au pareri deosebite"....
    ai preferat sa-mi rastalmacesti cuvintele astfel incat situatia sa fie in favoarea ta...si ai facut asta fiindac de fapt nu ai din ce motiv sa te legi de mine si nu poti sa recunosti ca ai gresit...
    acum poti sa zici ce vrei...pe mine chiar nu ma mai intereseaza...
  •  
    • 3297 mesaje
    7 Nov 2007, 22:36
    0 0
    io tin minte ca am fost la cumparaturi in trening... pana in piata, dupa niste legume si fructe... trebuia sa imi iau niste tocuri, un palton, colanti si o geanta xxl, nu?

    gizas...

    si on topic...
    azi m-a imbracat in jeans, adidasi, tricou alb cu gri, hanorac gri, geaca si rucsacul
  •  
    • 2103 mesaje
    7 Nov 2007, 23:02
    0 0
    on topic n-am nimic e spus; off topic ma distreaza rafuiala dintre junioara si ... "senioara" ?
    pt mine scorul este asa; 1-junioara, 0- mrs foggy, scuze de apelatie dar la cat te lauzi cu lectiile despre educatie, te comporti de nota 4. stai jos si mai invata.

    este o discutie enervant de banala despre cum te-ai imbracat azi, nu despre educatia vis a vis de tinuta si in nici un caz despre haina care-l face pe om- sau nu.
    puntul tau de vedere ar fi poate ok intr-o alta discutie cu un alt scop, dar aici e enervant de inutil, subiectiv, arogant, mediocru si insultator.
    FYI in occidentul ala civilizat exista uniforme care sunt purtate vai mama lor de unii elevi, asa cum exista institutii unde te poti imbraca oricum iti tuna capul in clipa aia; ti se pare mai fashionable o tipa goth/punk sau o rapperitza in trenning cu un kg de aur pe ea in forma de lacat, sau o est europenaca haios vopsita roscat-obligatoriu, cu jeansi bootcut, cizme cu toc ascutit, geaca de piele si fard haios aplicat?
    sunt cateva exemple si toate extreme! absolut irelevante vis a vis e capacitatea fiecaruia de a studia si eventual de educatie; asa ar trebui sa ramana si parerea ta fata de faptul ca junioara a decis sa mearga imbracata la facultate in trening.
    eu am inteles ce-ai vrut sa spusi, si am inteles si ce-a vrut sa spuna ea, si ca spectator iti spun ca nu-mi place ce vad la tine referindu-am strict la postarile tale.

    ps; de retinut ca nu sunt fan trening de fel.
  •  
    • 1195 mesaje
    8 Nov 2007, 00:51
    0 0
    Eu parca tin minte ca junioara m-a enervat candva pe un alt topic.
    Habar n-am in ce context. Ce memorie scurta pot sa am...

    Enfin, tin sa spun, din proprie experienta, ca in unele universitati, institute, whatever din Vest, studentii de imbraca in ultimul hal. Dupa unele standarde, evident. Mie personal mi se pare simpatica situatia in anumite limite.

    Mai ales la facultatile de arta, arhitectura, filozofie, istoria culturii and the like. Toate manifestarile lor, plus vestimentatia, sunt o forma de fronda la adresa societatii, oricum un statement de tipul "noi suntem altfel". Ceea ce iarasi este ok, pentru ca asta e varsta cand simti nevoia sa dai cu tabu-urile de pamant.

    Asa ca tinuta cu pantaloni de trening mi se pare parfum, nu ridica nicio problema in opinia mea.
  •  
    • 1195 mesaje
    8 Nov 2007, 00:57
    0 0
    Poate revenim la scopul initial al topicului:

    Eu astazi m-am imbracat tare anapoda
    Niste pantofi sport vechi si f comozi, blugi suciti ca-s prea lungi, geaca maro si o geanta tip sacosa mare de tot si verde.

    N-am avut chef sa ma aranjez deloc, dar m-a amuzat ca toata lumea se uita la sacosa verde. Unii admirativ, altii ciudat.

    Maine lucrez acasa, nu stiu ce pijamale sa folosesc: galbene, albe, bleu?

    Dar intentionez sa fac putina ordine in weekend, sa imi gasesc lucrurile de toamna, si incepand de luni sa ma imbrac ca oamenii, nu ca golanii.
  •  
    • 1401 mesaje
    8 Nov 2007, 03:53
    0 0
    Azi m-am imbracat office, de fapt in fiecare zi ma imbrac office. Costum negru, sacou si pantaloni, camasa alba, cizme negre, geanta neagra, haina neagra, esarfa neagra. Cam mult negru.
  •  
    • 2439 mesaje
    8 Nov 2007, 09:03
    0 0
    E ok, Vicvic.
  •  
    • 49 mesaje
    8 Nov 2007, 15:28
    0 0
    Si eu sunt de parere ca haina cu care te imbraci arate respectul pentru situatia in care te afli: exemplu : nu te duci la o inmormintare in rosu tipator si nici la o nunta in pijamale sau trening... Si nici vara cind sunt peste 30 de grade afara nu iesi imbracat in chilot si sutien desi asa te simti tu mai comod.. Nu te duci la in interviu cu blugi taiati si camasa necalcata .. asa cum nu te duci la cina de Craciun la prieteni sau rude imbracata cu tricoul si pantalonii de trening cu care stai in casa.. desi tare bine te simti in ei .
    Cu toate ca nu toti profesorii din scoala sau facultate o merita .. totusi un pic de respect din partea mea tot exista..Asta insa este parerea mea de om trecut de ceva ani de perioada facultatii (asta referitor la discutia de mai sus).

    Revenind la topic .. azi e vreme ploioasa .. asa ca m-am decis sa port cizme negre pina la jumatea gambei, ciorap maron gros, fusta maro cu picatele albe, clos (foarte util modelul cind trebuie sa pedalezi pe bicicleta pentru a ajunge la lucru) si o bluzita galben pal. Pe deasupra un trenci maron si un sal alb -galbui si manusi negre.
  •  
    • 3741 mesaje
    8 Nov 2007, 17:53
    0 0
    Deci mie nu-mi vine sa cred ca vad aici! :o
    Sa inteleg ca nu mai conteaza ce note iei la facultate, ci daca te duci imbracat in trening sau jeans+stilleto si tot felu de balarii cat mai pompoase.
    App, de nu se mai numesc pantofii cu toc pur si simplu pantofi cu toc si mai nou se numesc stilleto, de ce nu mai spunem blugi si spunem jeans? E mai cool asa,nu?
    Si cum naiba ma sa faca studentii facultatea de ras daca vin imbracati nu stiu cum? Da' chiar ma amuzati
    Ce mentalitate...
  •  
    • 24 mesaje
    8 Nov 2007, 20:20
    0 0
    Lolilo, ai afirmat in finalul mesajului afisat ca ai inteles ce am spus si eu si ce a spus si Junioara. Se pare insa ca nu ai inteles, draga mea. Nu are de-a face aizi nici "senioritatea" nici "junioritatea". Felul de a te imbraca, te reprezinta si are foarte mare legatura cu topicul. Nu am inteles insa de faci afirmatii despre lucruri pe care probabil ca nu le cunosti (ma refer la tinuta studentilor din alte tari). Ai studiat in alta tara? Ai facut vre-un Ph.D pe acolo ca sa constati cu ochii tai? Sau poate socrul tau? Nu sint rautacioasa cind iti pun aceste intrebari, dar apreciez oamenii care isi dau cu parerea despre lucruri pe care le cunosc, nu pe care le presupun (asa cum face si mama mea, care isi da cu parerea despre USA, unde nu a fost in viata ei!!!). Dupa tine, este foarte bine asa, Junioara va fi fericita ca a facut bine ca s-a imbracat in trenning si ca de fapt, noi, celelalate (cite am fost impotriva) ne-am consumat timpul degeaba, ca sa o invatam ceva. Se pare insa ca este mai util sa lasam pe forum ca fiecare sa isi puna ideile fara sa reactionam. Este foare usor sa acuzi o persoana ca te-a jignit. Dar asta este un mod de a da inapoi cind nu ai argumente. Eu nu ma simt jignita, deoarece asa cum spunea Florian Pitis (Dumnezeu sa il ierte) la un "spectacol de muzica si lumini", "nu oricine ma poate jigni" (citat din Dostoevsky). Chiar ma incinta acest schimb de idei su personalitati atit de deosebite...