ce e aia piele ecologica?

  •  
    • 114 mesaje
    30 Oct 2007, 22:25
    12 14
    Am cautat tot orasul niste cizme de piele care sa-mi placa si nu am gasit decat unele din piele ecologica f dragutze. Dar ce e aia piele ecologica? Sa risc sa mi le iau sau in 2 sapt mi se rup?
  •  
    • 176 mesaje
    30 Oct 2007, 22:28
    21 15
    sintetica, dar ce ai cu ea? vrei neaparat sa auzi animalul tipind din carimb?
  •  
    • 114 mesaje
    30 Oct 2007, 23:13
    14 3
    Nu,dar nici nu vreau sa mi se rupa pe strada.Adica vreau totusi sa fie cat de cat rezistente.Si asta vreau sa stiu: pielea ecologica(sintetica) e rezistenta?Merita sa-mi iau cizme din piele ecologica?Ca totusi,e vorba de cizme,pe care o sa le port pe ploaie,zapada,deci am nevoie de ceva care sa tina
  •  
    • 176 mesaje
    30 Oct 2007, 23:41
    2 8
    hm....merita sau nu?

    uite, eu am o pereche de 3 ani, nu intra apa, nu s-au scorojit (o fi corect termenul?), talpa nu s-a dezlipit...(e adevarat ca nu le port zi de zi, depinde de imbrac, de vreme, daca e zapada, mocirla, ger...)

    na, asa cum o pereche de piele te poate tine o saptamina, nu?
  •  
    • 601 mesaje
    31 Oct 2007, 16:56
    6 6
    Fetelor, mi-am achizitionat anii trecuti ceva incaltaminte din piele ecologica, cizme, ghetute, pantofi(mi-au placut asa de mut ca nu m-am putut abtine, desi stiu cine se respecta se incalta numai cu piele naturala). Pot sa spun ca sunt f. multumita. In ultimii ani au aparut inlocuitori f. buni calitativ, nu ca pe vremuri. Bineinteles, daca nu sunt suspect de ieftine, eu zic ca va puteti cumpara produsele fara probleme...
  •  
    • 117 mesaje
    31 Oct 2007, 21:36
    2 2
    Chiar astazi am vazut la Unirea, etaj 1, corp Splai, niste cizme f. frumoase, din piele cu preturi intre 350-500 Ron.
  •  
    • 952 mesaje
    1 Nov 2007, 12:21
    3 3
    draga mea ,in strainatate ,acolo unde am locuit ceva timp,exista un mare trend,sa porti tot ceea ce tine de aceasta piele ecologica ,care e un inlocuitor de piele de o foarte buna calitate lucrata dupa niste norme..nu asa ,aiurea ,cum se facea pe timpul dinaintea revolutiei,asa ca daca vrei sa fii in tendinte....sa ai spirit ecologist..fa-o fara sa-ti pese de ce spun unii sau altii...e alegerea ta,si dupa mine ,o f f buna alegere.
  •  
    • 693 mesaje
    1 Nov 2007, 12:47
    4 3
    Denumirea de "piele ecologica" e o gaselnita comerciala a lor...Tu nu stii ce e, auzi de termenul de "piele" si...hop!Sari sa dai banu'!

    Vb fetelor, dc simti ca e de calitate buna(nu ramai desculta, nu se rup la prima purtare, nu-ti miros picioarele a cine stie ce nebunii...), eu zic sa le iei..Probabil ca materialul e ceva mai evoluat acum si iti ofera tot confortul..
    In plus, vei salva cateva animalute!

    Orienteaza-te in functie si de celelalte produse de acolo.Dc toate par ok, poti face pasul...Dc doar perechea asta e o exceptie, mai gandeste-te!
  •  
    • 4411 mesaje
    1 Nov 2007, 14:14
    5 1
    Gasesti multe modele dragute din piele ecologica sau alte materiale,de multe ori mult mai aratoase decat cele din piele naturala.eu nu as merge pe ideea ca cine se respecta poarta numai piele.am multe perechi de incaltaminte insa pielea naturala nu a fost niciodata un criteriu in alegerea lor .Ultimele 2 perechi pe care mi le-am cumparat sunt f misto si comode,rezista la ploaie (nu namol sau altele ,doar ploaie) si sunt dintr-un fas peliculizat,ceva de genul.Daca iti plac si ti se par rezistente eu zic sa nu eziti.In loc de o pereche din piele naturala poti cumpara cu aceiasi bani 2-3 perechi din alte materiale,chiar mai putin rezistente,insa alternandu-le vor rezista cel putin la fel de mult.Si mai este si diversitatea de luat in calcul
  •  
    • 114 mesaje
    1 Nov 2007, 16:18
    4 1
    Multumesc de raspunsuri,mi le-am si cumparat Am iesit azi cu ele si imi sunt f comode,nu s-au facut dungi pe ele si par durabile.Ce-i drept mi le-am cumparat si destul de ieftin,cu 1 mil,si nu prea cred ca pot face nazuri la 1 mil,nu?
  •  
    • 195 mesaje
    1 Nov 2007, 20:15
    1 2
    Am avut o pereche de ghete din piele ecologica ; s-au mentinut mai bine decat cele de piele ; nu au facut deloc cute; am fost extrem de multumita;
  •  
    • 1 mesaje
    13 Mar 2013, 01:06
    3 2
    Buna, fetelor!


    As vrea sa va intreb pe cele care vorbiti de incaltaminte din piele sintetica...de unde v-o procurati? Am cumparat cizme acum ceva timp din alta tara si au fost extrem de bune calitativ, ma simt extrem de bine in ele, sunt comode, calduroase...Insa as vrea acum sa imi cumpar si pantofi si aproape toti cei pe care ii gasesc prin magazine sunt din piele naturala. 

    Eu sunt vegana si nu folosesc niciun produs de origine animala, nici in alimentatie, nici pentru imbracaminte, cosmetice sau in alte scopuri. Iar daca la genti, imbracaminte si cosmetice nu am nicio problema, cu pantofii nu prea stiu cum sa o scot la capat. In alte tari, atat din Europa cat si din America, exista magazine intregi, firme importante, care confectioneaza numai incaltaminte si imbracaminte vegana (deci niciun material folosit nu este de origine animala) insa noi mai avem mult pana acolo...

    Exista anumite firme care au incaltaminte din piele sintetica? Unde ati gasit si care vi s-au parut cele mai rezistente?

    Mentionez ca locuiesc in Bucuresti. Multumesc anticipat pentru ajutor!
    Acest mesaj a fost editat de către ButterflyGirl: 13 Mar 2013, 01:08