dupa laparoscopie

  •  
    • 132 mesaje
    25 Oct 2007, 14:17
    0 0
    Buna fetelor,
    Revin dupa interventia chirurgicala pt indepartarea endometriozei( care s-a dovedit a fi severa-grad3).
    Am citit aici despre efectele secundare ale Diphereline si v-as ruga sa-mi dati niste detalii despre acestea, nu am gasit nici un prospect in romana.
    Am facut prima doza in a 2-a zi de la operatie, si as vrea sa stiu la ce sa ma astept........
    Pt evele care au trecut printr-o interventie asemanatoare: puteti sa-mi spuneti cat timp au tinut durerile? La mine au trecut 3 zile, si am inca dureri asemanatoare cu cele mestruale, si burta mi-e inca umflata.
    Va multumesc mult, si va doresc multa sanatate
  •  
    • 1021 mesaje
    25 Oct 2007, 14:28
    2 0
    Laila, imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai mult, am gasit doar prospectul in limba romana. Sper sa-ti fie de folos. Sa scot eventualele spatii care pot aparea in link.
    http://www.sfatulmedicului.ro/DIPHERELINE_375_mg_flacoane_injectabile-Dmc26314.html

    Multa sanatate
  •  
    • 13 mesaje
    25 Oct 2007, 18:38
    0 0
    Laila, ma intristez ori d ecate ori aud de endometrioza. Se stiu atat de putine lucruri despre aceasta boala! Eu am fost diagnosticata in urma cu cativa ani, am suferit mai multe interventii chirurgicale si tot ce inseamna tratament: diphereline, danazol, zoladex, etc. Ce pot sa-ti spun e ca reactiile secundare difera de la persoana la persoana. Menopauza indusa are aceleasi efecate ca si cea naturala: bufeuri, stari de depresie, insomnii, etc. La mine au fost foarte puternice pe perioada tratamentului (6 luni diphereline, 4 luni danazol, 4 luni zoladex). Dar am discutat cu paciente care se simteau foarte bine. Exista tot felul de remedii naturiste care te pot ajuta in inlaturarea efectelor secundare. Interventia chirurgicala a indepartat doar chisturile endometrice sau a fost histerectomie / anexectomie? Din pacate, eu sunt un caz nefericit, ma pregatesc pentru inca o interventie chirurgicala complexa, desi pana acum s-a extirpat un ovar si trompa,tot ce a fost compromis de endometrioza. Iti doresc multa-multa sanatate. Daca te mai pot ajuta cu ceva - cu drag! Si fruntea sus! E foarte importanta starea de spirit.
  •  
    • 132 mesaje
    26 Oct 2007, 08:32
    0 0
    Multumesc mult distress si elena pt raspunsuri.
    Nu am facut histerectomie, numai indepartarea endometriozei si adenomiozelor. Cred ca asta va ramane ultima solutie, eu incerc sa gandesc pozitiv si ma rog ca macar pt un timp durerile sa nu mai revina..........
    Elena, cunosc f multe femei care au recurs la histerectomie totala( pe ca aveau cancer in faza incipienta si voiau sa extirpe tot pt a nu se raspandi boala). Crede-ma ca pt ele nu e un soc psihic, sau o trauma, si imi spun mereu ca in sfarsit se pot simti si ele femei, dupa atatia ani in care au trait in durere fizica si psihica......
    Spui ca exista metode naturale pt combaterea efectelor negative ale sindromului indus de menopauza/ Imi poti da niste sfaturi?
    Va multumesc pt tot, pt ca sunteti mereu alaturi cu sufletul de toate fetele care au probleme.....
  •  
    • 392 mesaje
    26 Oct 2007, 10:50
    0 0
    Laila, reactiile pot fi diferite de la om la om. Conteaza foarte mult sa ai un medic care sa te asculte si sa te indrume corect.
    Eu am facut histerctomia acum 8 ani (aveam atunci 32 de ani) si mi-a fost mult mai greu inainte de operatie, decat dupa. Eram foarte speriata si credeam ca totul se termina atunci. Nu a fost deloc asa.
    Profesorul care m-a operat mi-a spus ca ovarele sunt sanatoase si asta conteaza foarte mult. Mi-a spus ca menopauza nu inseamna numai ciclu menstrual si ca eu voi intra la menopauza atunci cand va veni vremea. Am incetat sa mai am ciclu menstrual dar am avut in continuare ciclu hormonal. La o ecografie pe care am facut-o in urma cu cateva luni unul din ovare avea corp galben. Ceea ce inseamna ca ele isi fac treaba in continuare.
    Ti-am spus toate astea ca sa intelegi ca histerctomia nu este atat de groaznica pe cat pare.
    Dar asa cum spuneam, depinde de fiecare organism. Nu stiu cum este cand trebuie sa scoti si ovarele si apelezi la tratamentul de substitutie. Dar in cazul meu nu am facut nici un tratament dupa histerectomie si nu am avut nici un fel de reactii (bufeuri, depresii s.a.). Multumesc lui Dumnezeu ma simt bine, ceea ce iti doresc si tie.
    Multa sanatate!
  •  
    • 132 mesaje
    26 Oct 2007, 15:21
    0 0
    Va multumesc dint tot sufletul, multa sanatate la toata lumea
  •  
    • 13 mesaje
    30 Oct 2007, 09:27
    0 0
    ref. la tratatmentele naturiste, mie mi-a recomandat medicul ceaiurile fares pentru tulburari de menopauza sia u fost super ok. stiu ca gama de produse pentru acete efecte e foarte variata. vorbeste cu medicul tau sau cu un medic naturist. Eu zic sa nu te alarmezi pana nu vezi cum reactionezi la diphereline. multa sanatate si rabdare! ai grija de tine!
  •  
    • 13 mesaje
    30 Oct 2007, 09:27
    0 0
    scuze pentru anumite greseli. sunt inerente din cauza grabei!
  •  
    • 132 mesaje
    31 Oct 2007, 10:26
    0 0
    Multumesc din suflet Elena, sa-ti dea D-zeu multa sanatate
  •  
    • 132 mesaje
    4 Nov 2007, 08:44
    0 0
    Diphereline-ul mi-a dat la 10 zile de la injectare o hemoragie nebuna,acum 2 zile, si nu vad nici un semn ca s-ar reduce cantitativ. Incep sa ma inspaimant cu adevarat.......
    Voi ati patit asa ceva?
  •  
    • 37 mesaje
    22 Ian 2022, 19:35
    0 0
    laila36 said:Buna fetelor,
    Revin dupa interventia chirurgicala pt indepartarea endometriozei( care s-a dovedit a fi severa-grad3).
    Am citit aici despre efectele secundare ale Diphereline si v-as ruga sa-mi dati niste detalii despre acestea, nu am gasit nici un prospect in romana.
    Am facut prima doza in a 2-a zi de la operatie, si as vrea sa stiu la ce sa ma astept........
    Pt evele care au trecut printr-o interventie asemanatoare: puteti sa-mi spuneti cat timp au tinut durerile? La mine au trecut 3 zile, si am inca dureri asemanatoare cu cele mestruale, si burta mi-e inca umflata.
    Va multumesc mult, si va doresc multa sanatate

     Of draga, multa sanatate in continuare, cum te simti acum, dupa atata timp? Din pacate fiecare persoana reactioneaza diferit la medicamente ca durata si intensitate...eu am avut dureri doar 2 zile...dar a fost cutremurator...

    https://doctorbartos.ro/