otoscleroza bilaterala

  •  
    • 2 mesaje
    9 Feb 2004, 14:44
    3 0
    Dragele mele,
    In urma cu ceva timp am aflat cu stupoare ca am o boala genetica numita otoscleroza bilaterala. Asta inseamna ca pe la vreo 45-50 de ani nu voi mai auzi mare lucru din ce-mi spuneti...Am inteles ca am o sansa prin operatie dar sunt cam neincrezatoare. Daca ati auzit de cineva care s-a operat de asa ceva vreodata, dati-mi si mie un semn. Multumesc mult.
  •  
    • 8 mesaje
    9 Nov 2004, 15:24
    1 1
    Si eu am fost diagnosticata cu otoscleroza si mi s-a recomandat operatia. Partea mai proasta
    este ca inca nu am un copil desi am 34 de ani. Asa ca medicii mi-au spus ca mai intai trebuie facut copilul si numai dupa aceea operatia, operatie care consta intr-un implant de titan si care costa 1000 de Euro. Daca nu se face operatia se ajunge la hipoacuzie. Am mai citit pe Internet ca ar ajuta acupunctura si uleiul de catina. Tie ce ti-au spus doctorii? Adriana
  •  
    • 249 mesaje
    9 Nov 2004, 16:10
    0 0
    In sfarsit, cineva imi raspunde.... Eu sunt oli76 dar mi-am uitat parola si de-asta mi-am schimbat nik-ul intre timp....
    Da, mi s-a spus si mie ca unica mea sansa este operatia dupa ce voi face copii... Habar n-aveam ca operatia costa asa mult. Este o boala care nu numai ca e genetica dar este mult influentata si de dereglarile hormonale. La inceput nu am crezut dar dupa vreo 4 luni de la aflarea acestui diagnostic mi-am descoperit niste noduli la san de toata frumusetea...Si intr-adevar am dereglari hormonale, dismenoree, ma lupt din rasputeri cu o piele dificila si un par gras.
    Presupun ca otoscleroza s-a agravat si pentru ca am luat vreo 6 ani anticonceptionale si daca te uiti pe prospectele lor, la contraindicatii ai sa vezi ca e trecuta si otoscleroza. Asta e... de aia e bine sa nu iei aiurea pastile ca nu se stie cu ce te alegi dupa aia.
    Dupa ce mi-am descoperit nodulii, am lasat deoparte boala asta dar ma gandesc cu groaza ca pana si pe-asta o am. Nu am probleme mari in momentul de fata din cauza auzului dar am momente cand aud ceva dar nu deslusesc prea bine ce mi se spune. De ex., eu in autobuz nu pot vorbi la mobil pt. ca nu aud, la fel si pe strazile circulate...Deci, e o problema nu prea mare acum dar mai incolo...Am o colega care este mai in varsta, are o problema cu auzul, aude dar nu prea bine(altceva, oricum) si mai mereu este data la o parte de catre sefi din cauza asta de parca ar fi o handicapata...Va fi o problema mult mai mare daca voi avea si eu macar un copil(mi s-a spus ca se diminueaza mult auzul in cele noua luni)mai ales ca eu lucrez cu publicul.Dar macar sa-l am si pe urma o sa vad eu ce-o sa fac...Imi pun proteza auditiva sau cum ii zice...
    Te pup si tine-te tare. Multa sanatate!
  •  
    • 8 mesaje
    11 Nov 2004, 09:24
    1 0
    Draga Elfride, trimite-mi un mesaj pe adresa mea de email dastaicu@yahoo.com. Putem comunica mai usor. Te pup, Adriana
  •  
    • 1 mesaje
    18 Feb 2006, 01:04
    4 0
    BUNA acum 2 saptamani m-am operat de otoscleroza.si totul a decurs f bine fara laser ci prin metoda clasica, la spitalul panduri din Bucuresti.Ma simt f bine si aud f bine.Nu e nimic complicat la aceasta interventie adica in ceea ce ma priveste.dar este f important sa o faci din timp.
    Curaj nu e asa grav cum se spune e chiar f usoara, am stat doar o zi la pat si am facut niste injectii si cam atat.Si am stat inauntru 2 sapt.nu am avut voie sa ies afara.si cam atat.
  •  
    • 130 mesaje
    27 Feb 2006, 20:48
    2 0
    Sotul meu s-a operat la clinica orl Dorin Hociota - Bucuresti la dl. dr. Ataman , acum 10 ani.
    A fost o reusita deoarece dupa atata timp nu au mai aparut probleme si este f. multumit.
    Merita sa incerci cat mai curand!
    Iti doresc succes si numai bine!
  •  
    • 1 mesaje
    2 Mar 2006, 09:17
    0 0
    buna eu sunt krys am gasit tarziu aceste discutii de pe forum despre otoscleroza.Si eu sufar de aceasta boala care sincera sa fiu m-a cam deceptionat foarte mult.Eu am fost operata la urechea dreapta in octombrie 2005 la spitalul militar bucutresti.Pot sa spun ca am recuperat bine oricum auzul meu nu era foarte afectat dar m-am hotarat sa fac orice imi sta in putere ca sa nu fiu altfel decat ceilalti.Marea mea frica este ca nervul auditiv sa nu fie afectat pentru ca atunci totul este si mai rau.Oricum nici eu nu am copii si tare mult mi-as dori.cine are mai multe detalii poate sa-mi scrie pe adresa dcristina76@yahoo.com
  •  
    • 1 mesaje
    6 Mar 2008, 14:28
    0 0
    buna MiGanamaria as dori o adresa de mes sa vb mai multe, daca doresti tu
  •  
    • 2 mesaje
    20 Mar 2011, 21:07
    5 1

    Sufar de otoscleroza bilaterala,acum trei ani am fost operata la urechea stanga si ma simt foarte bine.


    Acest mesaj a fost editat de către nicol11: 20 Mar 2011, 21:16
  •  
    • 2 mesaje
    20 Mar 2011, 21:22
    0 0
    Ce parere aveti despre steriletul MIRENA?
  •  
    • 3 mesaje
    21 Aug 2011, 23:06
    1 0
    oli76 said:
    Dragele mele,
    In urma cu ceva timp am aflat cu stupoare ca am o boala genetica numita otoscleroza bilaterala. Asta inseamna ca pe la vreo 45-50 de ani nu voi mai auzi mare lucru din ce-mi spuneti...Am inteles ca am o sansa prin operatie dar sunt cam neincrezatoare. Daca ati auzit de cineva care s-a operat de asa ceva vreodata, dati-mi si mie un semn. Multumesc mult.

     

  •  
    • 3 mesaje
    21 Aug 2011, 23:09
    0 0
    ....
  •  
    • 3 mesaje
    21 Aug 2011, 23:17
    6 1
    Eu ma lupt practic cu aceasta boala de 4 ani si singura solutie este operatia atata timp cat nu cedeaza nervul urechi ,am fost la 5 medici toti au spus acelasi lucru "operatie" si am so fac in data e 23.08. Mor e frica ca am un copil acasa de crescut dat trebuie sa o fac pentu el nu vreau sa raman surda Operatia costa in jur e 1100 euo si 1800 euro, enorm de mult pretul este in functie de clinica
  •  
    • 1 mesaje
    15 Mar 2014, 22:55
    0 0
    Buna, am 24 de ani si anul trecut in luna ianuarie am fost diagnosticata cu otoscreloza la urechea stanga si dupa 6 luni am mai facut un control si am fost diagnosticata cu otoscreloza bilaterala.sunt destul de speriata ...
  •  
    • 2 mesaje
    30 Iun 2015, 23:23
    0 0
    cvscut said:Buna, am 24 de ani si anul trecut in luna ianuarie am fost diagnosticata cu otoscreloza la urechea stanga si dupa 6 luni am mai facut un control si am fost diagnosticata cu otoscreloza bilaterala.sunt destul de speriata ...

     

  •  
    • 2 mesaje
    30 Iun 2015, 23:24
    3 3
    Doctor ciuchi cel mai bun ieri m am oprat la dansul are maini de aur il recomand cu drag sa ii dea Dumnezeu sanatate