seriozitate ing asigurari?

  •  
    • 4411 mesaje
    30 Oct 2007, 19:41
    0 0
    Voi ma speriati..daca si companiile mari dau tepe de genul asta atunci cine mai este serios in Romania?

    Eva asigurata la AIG..de ce nu -i reclami undeva?90 de milioane inseamna ceva.
  •  
    • 592 mesaje
    31 Oct 2007, 14:51
    0 0
    da asa este inseamna ceva...inca nu stim exact..ca ne-a spus cineva ca totusi am putea recupera o parte din ei..sa vedem intai ce si cum..mai avem o problema si anume..m-au chemat acum 1 an si ceva la ei ca nu stiu ce se intamplase cu una dintre polite si trebuia sa faca o modificare ..era ceva pe bune dar au pastrat ei polita fara sa imi dau seama..nu stiu acum a fost intentionat sau ce s-a intamplat...si acum eu practic nu mai am contractul...sa vad...sper sa nu fie vreo problema..am observat treaba asta abia acum cand am zis sa adun toate actele sa ma duc la ei sa le zik ca nu mai platesc...
    Si alta chestie..dupa ce am incheiat politele ..tineam legatura cu tipa care se ocupa de noi si vorbeam sa ma angajez acolo si mi-a dat un brat de hartii despre ce inseamna AIG si zilele astea m-am uitat pe ele abia ca la momentul respectiv nu prea ma interesase, si am gasit pe o hartie scris ceva de genul ca persoana angajata la AIG trebuie sa adune cat mai multi viitori clienti si sa ii convinga de faptul ca nu au nimic de pierdut din a-si incheia polite de viata ...ci au doar de castigat...CA SA VEZI..
  •  
    • 198 mesaje
    31 Oct 2007, 16:11
    0 0
    Aeyra, cere de la AIG un duplicat dupa contractul tau, nu e asta o problema...
    Pe de alta parte, in ceea ce priveste contractele tale, daca au trecut 3 ani incheiati de contract, vei putea recupera o parte din cei 90 mil, dar va fi destul de mica... daca nu ai consultant, suna la AIG la sediul central si ti se vor da de acolo toate informatiile de care ai nevoie...
    Succes si poate te razgandesti in privinta intreruperii contractului! Poate ar trebui sa ti se explice inca o data exact ce inseamna acest contract, ce beneficii ai, etc...
    Numai bine!
  •  
    • 13 mesaje
    31 Oct 2007, 22:50
    1 0
    @best_ever " vei putea recupera o parte din cei 90 mil, dar va fi destul de mica... "
    Deci recunosti ca nu mai poate recupera mai nimic din suma depusa.
    Eu cred ca asa trebuia inceputa discutia, pentru ca asta este cel mai important aspect, banii numai intra, nu mai ies. Cred ca din topic-ul de mai sus reiese foarte clar atitudinea pe care o au aceste companii de asigurari fata de clienti.
    Eu am gandit ca daca este o companie asa de mare, nu trebuie sa-mi fac probleme, ca sunt cinstiti, ca au oarece principii...fals...
    Eu va sugerez sa va tineti banii la banca, in conturi personale unde aveti dobanda si controlul deplin asupra banilor dumneavoatra, sa va administrati singuri banii de pensie, ca nu va trebuie nicio pregatire speciala.
    Sa nu credeti ca peste zeci de ani veti avea conturile mai mari de nu stiu cate ori, nu vine nimeni sa va bage bani nemunciti in conturile de pensii, totul este o minciuna, ba aproape sigur o sa ramaneti si fara ce ati reusit sa bagati in aceste conturi de pensii, sunt comisioane mari de administrare, afaceri unde banii se investesc haios in mod voit, salarii mari la baietii astia care trebuie sa convinga fraierii sa bage banii la ei, sedii de milioane, zeci de milioane de euro, masini de zeci de mii de euro cu care se blocheaza circulatia...pe Bd Magheru...toate acestea le alimentati voi cu totii, toate sunt din munca voatra, ca doar nu v-ati inaginat ca vin cei de la ING cu bani de acasa.
    Daca nu sunt in stare sa dea banii acum, asa cum au promis, peste 20-30 de ani, nici atat n-o sa mai vedeti ceva.
    Va rog in continuare sa postati peripetiile voatre de la companile de asigurari, este bine sa se faca lumina...in sat
  •  
    • 592 mesaje
    31 Oct 2007, 23:40
    0 0
    bine macar ca pot recupera contractul...de razgandit nici gand..daca abia peste 7-8 ani contul trece pe + asta nu inseamna ca voi lua mai mult..ci putin peste 0 ca doar abia atunci trece pe + nu?
  •  
    • 248 mesaje
    1 Nov 2007, 08:27
    0 0
    eu zic sa nu lasati problema asa, e inadmisibil, faceti reclamatie la OPC (eu am facut in legatura cu niste servicii turistice proaste si prin OPC am primit toti banii inapoi). Banii aceia sunt munca voastra pe o perioada de timp, se poate face reclamatie chiar si pentru faptul ca nu ati fost informati corect. Eu zic sa nu-i mai lasam sa-si bata joc de noi, ca ei ne fura, iar noi suntem niste finuti si nici nu-i deranjam.
  •  
    • 13 mesaje
    1 Nov 2007, 12:21
    0 0
    Este o mare minciuna ca dupa 7-8 ani contul trece pe plus,se spune asa pentru a da bani in continuare, cel asigurat gandeste ca nu va pierde niciun ban, nimic mai neadevarat, dupa 7-8 ani deja este mult prea tarziu pentru a mai face ceva, dupa 7-8 ani cei mai multi merg inainte, indiferent de pierderi si desigur, ca ticalosii asta si astepta...
    Sa nu ganditi ca lucrurile sunt simple, se fac statistici,cursuri de pregatire, se gandesc foarte bine lucrurile si tot posibilul din lume sa va ia bani.Stiu prieteni care au incercat sa se amageasca unii pe altii cu aceste asigurari, deci nu prea mai exista limite, omenie, nimic.
    In cel mai bun caz, dupa 6-8 ani, recuperati max 60% din suma, dar si suma depusa de voi are o valoare destul de importanta.
    O alta cunostinta a recuperat dupa aproape 6 ani si acum il citez: o pereche de patine pentru copil, timp in care a depus aproximativ 60 mil.
    Deci se poate intampla si asa, dupa mult timp sa nu mai luati nici macar 10% din suma depusa.
    Este o solutie buna discutia aici pe forum, face lumina intr-un domeniu unde este intuneric de foarte mult timp.
    Deci dupa 7-8 ani este posibil sa recuperezi intre 10-50% max, povestea cu trecutul pe plus este o fantezie inventata tot de ei pentru a depune banii in continuare.
  •  
    • 592 mesaje
    1 Nov 2007, 23:08
    0 0
    a sunat mama la ei si le-a spus ca o sa spuna la toti cunoscutii chestia pe care a patit-o.. la care tipa de la AIG..."Cum sa ne faceti asa ceva?"
  •  
    • 2370 mesaje
    1 Nov 2007, 23:46
    0 0

    Ma ingrozesc cand citesc aici!
    Auziti, dar la pensii private o fi aceeasi inselatorie? Ca de alea nu ai cum sa scapi, sunt obligatorii.
  •  
    • 13 mesaje
    2 Nov 2007, 09:18
    0 0
    Cred ca si obligativitatea afilieri la un fond de pensii privat este o mare teapa. Momentan nu ne afecteaza deloc, totusi aceasta miscare inteligenta ne va scumpi viata mai tarziu.
    Acum cei doi la suta pentru pensia privata sunt din banii statului.
    Nu trebuie sa ne bucure asta, lucrurile se pot schimba rapid in defavoarea noatra, legea este in mana lor, magareata poate cadea pe noi oricand, plus ca procentul de 2% poate creste dupa bunul lor plac.
    Figura cu pensiile private cred ca se numeste o deturnare de fonduri publice catre firme private.Toate guvernarile au avut pana acum inginerii financiare pentru a culege bani nemunciti de la populatie.Cele mai tari afaceri se fac cu statul, interese sustinute de sindicate.
    Trebuie un anume plafon de varsta pentru ca banilor li se cam pierde urma in 20-30 de ani, acesti 2% pot fi ascunsi in alte impozite si dari la stat.Acesti 2% pot fi investiti haios de catre aceste firme de afigurari si desigur ca este legal, banii nu mai pot fi recuperati de la ei, mai de-a dreptul...se deschid firme in Cipru unde se fac plati fictive pentru diverse servicii inventate.Deci bani pierduti de catre stat.
    De unde are statul banii? De la noi, de la contribuabil, ca doar nu aduce Remes de acasa niste toba sau salam...Hi!Hi!
    Toate acestea ne scumpesc viata si alimentam in acest fel economia subterana din Romania. Asta cu pensia este o gaselnita mai elevata de a deturna fondurile statului, ca pana acum a fost FNI,Caritas si alte magarii d-astea ieftine, acum treaba va fi din ce in ce mai gandita...deci se numeste fond de pensie privat...
  •  
    • 13 mesaje
    2 Nov 2007, 09:22
    0 0
    Vad ca site-ul modifica ceea ce scriu, investit rau, necorespunzator, in investit haios.
    Interesanta masura de protectie!
  •  
    • 13679 mesaje
    2 Nov 2007, 11:49
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13 mesaje
    2 Nov 2007, 12:19
    0 0
    @milady. Am observat si eu ca site-ul modifica anumite cuvinte si este o masura de siguranta interesanta in anumite imprejurari. M-ai facut gratuit paranoic, masurile acestea se potrivesc de minune limbajului tau.
  •  
    • 13679 mesaje
    2 Nov 2007, 13:32
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13 mesaje
    7 Nov 2007, 20:00
    0 1
    Nu mai posteaza nimeni despre peripetiile cu firmele de asiguri, pensii? Este un subiect destul de fierbinte, curand o sa trebuiasca sa alegeti, altfel o sa aleaga statul pentru voi...
    Numai discutand si exprimandu-va opinia se pot indrepta unele lucruri.
    Poate ati vazut pe unguri cat de suparati sunt pe premier, ca i-a mintit, nu le-a trecut deloc supararea de atatea luni de zile... Mi-ar placea sa-i vad si pe romani la fel de hotarati, dar poate ca mai este mult pana acolo...
  •  
    • 13 mesaje
    9 Nov 2007, 09:02
    0 0
    Am asistat astazi la o vrajeala a unei a unei agente de asigurari ing, pana sa-i prosteasca definitiv, sa ajunga sa semneze, umbla cu niste texte tip...ca ce mai faceti cu scoala...?
    Bietul om a crezut ca scoala lui, era vorba de scoala copilului.
    Omul a ramas surprins de faptul ca agentul a tinut minte si desigur ca s-au angajat intr-o discutie.
    Spre comparatie, mie mi s-a schimbat persoana care imi administra contul si desigur personajul cel nou era informat cu toate chestiunile personale pe care le-am discutat cu prima persoana.
    Asta inseamna ca ticalosii isi noteaza toate acele discutii particulare si uzeza de astfel de chestiuni, chiar daca se schimba multe pe acolo...ca, vezi...le pasa de tine.
    Morala, nu povestiti nimic despre viata voatra personala, folosesc acele lucruri pentru a a va convinge sa semnati cu ei.Eu sunt convins ca ei noteaza acele discutii, in cazul meu era absolut imposibil ca cel de-al doilea agent sa cunoasca acele amanunte cu atata precizie.
    Se pare ca ticalosii dau lupte grele pentru convinge populatia sa semneze pentru ei, recurg la tot felul de metode d-astea unde bietii oamnei sunt sensibili, cu copiii, cu familia, boala, batranete...
    Daca n-ati ajuns la o concluzie, sfatuiti-va cu oricine aveti incredere, dar nu cu agentii de asigurari, ei sunt scoliti corespunzator si nu prea aveti sanse in fata lor, uzeaza de orice metoda pentru a semna cu ei.
  •  
    • 592 mesaje
    9 Nov 2007, 10:52
    0 0
    Da intr-adevar sunt scoliti bine..Am mai spus ca imi dadusera si mie un brat de hartii despre cum sa fac sa conving o persoana sa semneze numai ca daca ma uitam pe ele inainte de a semna poate nu ajungeam aici...am inceput sa ma uit pe ele abia acum..
  •  
    • 13 mesaje
    20 Nov 2007, 11:55
    0 1
    Duc lupte grele cu ticalosii de la ing, nu vor deloc sa inapoieze banii primiti
  •  
    • 844 mesaje
    20 Nov 2007, 15:07
    0 0
    mai este o fata pe la cariera cu teapa la allianz!
    oricum nu-mi trebuie asigurare de viata acum poatte peste cativa ani lucrurile vor deveni ca in UE!