candida albicans

•  
    • 13 mesaje
    5 Feb 2004, 23:25
    0 0
    Ce stiti despre ciuperca candida albicans(bucala).Cum se manifesta si cum se trateaza?
    Ati suferit vreodata de aceasta afectiune?
  •  
    • 40 mesaje
    6 Feb 2004, 00:38
    0 0
    candida se trateaza foarte bine cu spalaturii cu bicarbonat si ceai de galbenele iar ovule cu lomexim 200 este foarte eficient si trebuie numai 1 ovul iar crema clotrimazol se manifesta urit si aparut dispare greu si trebuie sa stii neaparat cauza aparitiei ei (trasmitere sau alergie la tratamentul cu antibiotice)rabdare si se rezolva.
  •  
    • 40 mesaje
    6 Feb 2004, 00:41
    0 0
    of of ceea bucala cu glicerina boraxata si cu nistatin daca se mai gaseste si spalaturii cu bicarbonat dar trebuie facut un examen de exudat faringian sa vezi daca chiar este candida sau poti sa iei nistatin de 500 si sa le ti in gura o pastila cit suporti indicat ar fi sa suporti,daca nu incearca cu glicerina boraxata si spalaturii cu bicarbonat,bafta
  •  
    • 13 mesaje
    6 Feb 2004, 01:41
    0 0
    Multumesc pentru sfaturi arsenie_vio!
    Examen de exudat faringian unde trebuie sa fac? Sau pentru o simpla examinare...merg la medicul stomatolog sau unde?
    Nu stiu exact ce am, dar am observat niste umflaturi rosii pe limba(la baza,aproape de amigdale),plus ca simt senzatia de "corp strain" in git.
    Din ceeea ce stii despre aceasta boala,ce crezi ca poate fi?
  •  
    • 49 mesaje
    6 Feb 2004, 09:00
    0 0
    dupa simptomatologie (saraca), nu pare candida.mergi la un stomatolog sau chiar la un o.r.l.-ist!!Nu mai faceti tratamente dupa ureche!
  •  
    • 1101 mesaje
    6 Feb 2004, 09:34
    0 0
    nu seamana a candida!!!
    trebuie sa te duci la un ORL-ist!
  •  
    • 40 mesaje
    8 Feb 2004, 01:08
    0 0
    deci pt.exudatul faringian trebuie sa ai trimitere de la medicul de familie ca sa nu platesti dimineata cind te duci la medic inainte sa iti faca exudatul faringian trebuie sa nu te speli pe dintii sa nu bei apa sau alceva si nici sa nu fumezi ex.faringian consta in stergerea mucoasei din gura cu un betisor care merge la laborator si vazut ce iese....bafta si mergi fuga la medicul de familie sa iti dea trimitere okkkk.
  •  
    • 1 mesaje
    1 Apr 2008, 23:27
    4 0
    Eu mi-am facut acest exudat faringian si mi-a iesit ok ( flora saprofita ) dar totusi medicul ORL mi-a spus ca am candidoza bucala . Aveti idee daca aceasta candida floricica poate sa nu iasa la exudatul faringian sau ceva este in neregula ? Simptomele sunt : saliva urat mirositoare pe care tot timpul o scot din gat , pe limba , aproape de migdalite se vad niste ciuperci/ bube si ma streseaza groaznic . Credeti ca medicul a gresit totusi diagnosticul ? Ce alte simptome mai are aceasta boala , cine imi poate raspunde ? Multumesc