retete care nu se fac la cuptor

  •  
    • 70 mesaje
    3 Feb 2004, 19:53
    0 0
    buna!
    as dori sa cunosc retete diferite de mancaruri care nu necesita cuptor pt ca, deocamdata nu am!orice e binevenit!
    merci
  •  
    • 360 mesaje
    4 Feb 2004, 15:11
    1 0
    Depinde ce preferi...supe, ciorbe, fripturi, tocana, gogosi etc...Intra pe www.culinar.ro unde vei gasi tot ce poftesti!
  •  
    • 865 mesaje
    5 Feb 2004, 09:33
    0 0
    Incearca diverse salate de legume, la care sa pui suc de rosii, sau maioneza, mustar, ulei de masline si vor fi super.In plus, nici nu ingrasa. Poti sa prepari si sosuri cu iaurt. Ca desert, bineinteles salata de fructe. E asa de buna!
  •  
    • 560 mesaje
    6 Feb 2004, 09:28
    0 0
    bmg te intreb pe tine ca am vazut ca esti o bucatareasa.....yamy, si vreau sa fac un spanac dar am auzit ca este foarte bun cu smantana..?
    ce parere ai, cum se face?
  •  
    • 360 mesaje
    6 Feb 2004, 11:46
    0 0
    Pentru Nina, retete de spanac:
    1. Speli foarte bine spanacul, frunza cu frunza, il tai bucati si il lasi sa se scurga. Intr-o oala pui o ceapa mare tocata marunt, 3-4 catei usturoi taiati fin, si le undesti in ulei incins pana ceapa devine aurie. Adaugi o ceasca apa, spanacul, acoperi si fierbi inabusit pana fierbe spanacul, adaugand apa din cand in cand. Lasi sa scada, mestecand sa nu se prinda, cand mai este putina zeama, adaugi suc de rosii, il lasi cateva minute sa clocoteasca, pui vegeta, un pic de cimbru, piper. Dai oala de pe foc si pui faina dizolvata in apa, sa se lege sosul,fierbi cateva minute si gata!
    2. Spanac cu smantana: Pregatesti la fel frunzele, prajesti ceapa cu morcov ras fin in loc de usturoi, fierbi spanacul, cand este fiert adaugi smantana batuta in prealabil cu un galbenus ou, vegeta si faina. Atentie, inainte de a adauga smantana, pui in vasul in care ai pregatit-o zeama fierbine de la spanac, cate putina si mesteci bine, dai oala de pe foc si pui smanatana. Fierbi pana se ingroasa si la urma adaugi o legatura marar. Pofta buna!
  •  
    • 360 mesaje
    6 Feb 2004, 11:51
    0 0
    Sau daca va place, pilaf cu spanac (sau urzici):
    1. Calesti o ceapa, adaugi apa, pui orezul si lasi sa traga un clocot zdravan, condimentezi, adaugi frunzele tocate de spanac, amesteci bine si dai vasul la cuptor, la foc mic.Important: sa fie apa in vas doar de maxim 2 cm deasupra orezului cu spanac. Fierbi pana se evapora apa..si gata! E o garnitura excelenta pentru orice friptura.
  •  
    • 70 mesaje
    6 Feb 2004, 21:36
    0 0
    merci mult pt sitte; e foarte bun! pe mine ma intereseaza orice, mai putin dulciuri, ca nu vreau sa ma ingras;daca ai o reteta prferata poti sa mi-o recomanzi; eu sunt in stadiul de experimentare; daca imi place ce fac le notez ca sa le tin minte; Sanda Marin nu e prea buna!
  •  
    • 560 mesaje
    9 Feb 2004, 11:10
    0 0
    waw, super bun suna, multumesc.
    abia astept sa fac.
    asteptam reteta ta preferata.
  •  
    • 404 mesaje
    8 Iun 2006, 03:33
    0 0
    nadine, ti-ai mai luat cuptor (e o boala) ?