Cosuri sub piele

•  
    • 359 mesaje
    1 Oct 2007, 14:44
    11 0
    Imi apar pe fatza cosuri sub piele, mari dureroase, care nu ies nici cum, si stau acolo cu lunile. La suprafata un ochi neatent nu vede, insa se simt la atingere, ca un bob de mazare sub piele, tari, dureroase, iar cu timpul pielea de deasupra capata o tenta maronie. Cosurile cu puroi care ies normal nu m-ar deranja atat de rau ca si astea. Nu mai sunt adolescenta, si chiar nici in adolescenta nu am avut atatea probleme cu acneea.
    Puteti sa ma ajutati, sa imi spuneti de la ce apar?...sau cum pot scapa de ele?

PS. Am fost la cosmeticiana, si mi-am facut tratamente dar desi ma umplea de cicatrici nu reuseste sa le scoata atat de adanci si tari sunt.
  •  
    • 369 mesaje
    1 Oct 2007, 15:45
    2 1
    daca nu le poti scoate atunci fa-le sa se retraga ele. am avut si eu ceva de genu' numai ca ale mele nu dureau si se vededeau rosii, nu se puteau acoperi cu nimic. eu am respectat ce scrie pe pliculetele de argila de la asla vital, iar dupa fiecare masca am folosit o cremutza de se pune doar pe cos, ai mai mlte variante: gerovital, avon, oriflame, vichi...dupa buget..am mai vazut ceva de la seba-med, in sensiblu, un stick cam la acelasi pret cu vichi. anyway, argila face toata treaba, cred ca detoxifica cumva zona afectata, altfel nu-mi explic efectele... dar e nevoie de rabdare si seriozitate - 7 zile consecutive masca apoi de 2 ori pe sapt.
  •  
    • 359 mesaje
    1 Oct 2007, 15:57
    3 0
    7 zile???....he he bine ar fi.
    Eu am unul pe barbie de exemplu...de la pasti din aprilie sta acolo bine mersi. Cosmeticiana se chinuie sa il scoata de fiecare data...nu iese. Alea vechi deja au devenit maronii....si chiar daca fata nu arata asa de rau ca la acnea normala, are portiuni maronii, care nu deranjeaza optic foarte tare.
    Tratamente locale am incercat o groaza, masti de argila saptamanal, batoane corectoare, cremutze si lotiuni degeaba...
    Deja am impresia ca vine din interior...
  •  
    • 359 mesaje
    1 Oct 2007, 16:01
    1 0
    Puneam si argila doar pe zona cu probleme, nu pe toata fatza, si timp de o zi intreaga tot puneam argila si cand se usca o spalam, si aplicam din nou.
  •  
    • 1510 mesaje
    1 Oct 2007, 19:22
    2 0
    ai incercat retin-a?

sau mai exista in gama AKNORM de la PLANTE SYSTEM o masca purifianta
  •  
    • 2489 mesaje
    1 Oct 2007, 19:25
    0 1
    Ai incercat si o cura de detoxifiere cu argila interna? e destul de chinuitoare dar merita ,21 de zile intre ciclul menstrual iei un pahar de apa cu un plic de argila dizolvat de seara.NU ai voie ,cafea,grasimi,cola,carbogazoase in general,carne rosie si prajeli,primele 7 zile sunt de detoxifiere restul de energizare .La mine a mers de minune si am avut in plus un tonus excelent inca citeva luni.
  •  
    • 359 mesaje
    2 Oct 2007, 10:04
    2 4
    imi dai mai multe detalii despre aceasta cura de detoxifiere?
    NU am voie CAFEA??? COLA??? oh my god.....cum o sa supravietuiesc?
  •  
    • 556 mesaje
    2 Oct 2007, 11:09
    1 1
    A avut efect asupra acneei cura interna de argila?Ai avut rectii adverse neplacute in decursul curei?
  •  
    • 361 mesaje
    2 Oct 2007, 13:13
    0 1
    Eu am patit la fel cu cosuri urate sub piele, dupa ce mi-am schimbat crema de fata. Dupa ce m-am chinuit cateva luni, am facut tratamente cosmetice si degeaba, am revenit la crema care o foloseam initial si mi-au trecut si cosurile.
  •  
    • 359 mesaje
    2 Oct 2007, 13:40
    0 0
    Eu acuma folosesc gama (demachiant tonic si crema de fatza) garnier essentials, alea verzi cu miros proaspat de iarba, poate fi de la astea? Iar tratamente pt cosuri am facut prea multe....
  •  
    • 369 mesaje
    2 Oct 2007, 14:06
    0 0
    si eu am folosit demachiant verde deschis garnier inainte de monstruletzi...posibil sa fi fost una din cauze...
  •  
    • 359 mesaje
    2 Oct 2007, 14:13
    1 0
    pfuu....saptamana asta schimb gama! Nici nu m-am gandit ca ar putea fi de la asta. Nu m-amgandit ca ceva ce miroase atat de bine ar putea sa strice la ten
  •  
    • 185 mesaje
    2 Oct 2007, 16:08
    2 0
    si eu am problema asta si e groaznic. am doua cosuri de genul asta pe barbie si nu le pot face nimic. parca se acumuleaza ceva sub ele, asa sunt de tari si dureroase.nu cred ca e de la cosmetice.
  •  
    • 144 mesaje
    2 Oct 2007, 18:58
    4 1
    Poti sa arunci inca de pe acum chestiile alea de la garnier pt ca sunt groaznice(spun asta din propria experienta).Cred ca la tine este ceva care tine mai mult de partea interna,hormonala,de fapt ca la multe dintre noi pt ca nu pot sa-mi explic cum ne spalam si ne ingrijim in fiecare zi si suntem pline de cosuri.
    La mine s-a mai ameliorat dupa ce am tinut o cura de zinc timp de 3 luni,insa acum,spre marea mea uimire,mi-a iesit in frunte un ditamai monstru cum n-am avut niciodata,d-ala pe sub piele si dureros de zici ca mi-am spart capul si mi s-a umflat un cucui acolo.O sa mai insist cu argila si sigur o sa treaca el.
    Si inca ceva,voi nu vedeti in ce poluare traim in ziua de azi,cat praf,cate gaze tb sa inghita organismul nostru?Normal ca femeile aratau mai bine inainte si erau mai frumoase fara atatea eforturi cate facem noi acum.
  •  
    • 16 mesaje
    13 Oct 2007, 17:21
    1 0
    fetelor eu urmez un tratament de vreo 3 luni daca nu de mai mult timp si nimik!spuneti-mi va rog cum sa scap de monstrii astia e pe fata!iau Yasmine si pe fata ma fac cu clean-ac de la avene si isotretinoin!si nimik...va rog ajutati-ma...
  •  
    • 170 mesaje
    13 Oct 2007, 20:31
    2 0
    tind sa cred ca daca era ceva chiar super bun nu mai avea nimeni probleme...
  •  
    • 736 mesaje
    14 Oct 2007, 15:11
    3 0
    Consumati cafea si cola la greu si va mai mirati de problemele pe care le aveti.
    Mda...sigur cremele sunt de vina
  •  
    • 170 mesaje
    14 Oct 2007, 16:38
    0 0
    Medeutz dar tu cum iti ingrijesti tenul?!!
  •  
    • 736 mesaje
    15 Oct 2007, 00:19
    5 2
    Am grija in primul rand la alimentatie!
  •  
    • 359 mesaje
    15 Oct 2007, 11:34
    1 1
    Am incetat sa mai folosesc produsele garnier. Pt demachiat folosesc un gel de spalare de la nivea, si crema folosesc niste flaconashe de Olay, ce le-am primit mostre din Anglia. Am observat ca nu au mai aparut alte cosuri sub piele, dar nici cele pe care le am nu au intentia sa se retraga, sau macar sa iasa. Oricum solutia cu flaconasele de Olay nu e ok, pt ca sunt cantitate mica, si in max 2 saptamani se termina. Pana atunci trebuie sa ma decid asupra altei game. Ce recomandati?