flora vaginala ok? secretie normala?

•  
    • 114 mesaje
    17 Sep 2007, 15:20
    0 0
    Ma spal intravaginal de doua ori pe zi, dimineata si seara, desi stiu ca nu este bine, dar altfel am o secretie alba destul de abundenta care miroase nasol (uneori a lapte, uneori a peste).
    Credeam ca am candida si mare mi-a fost mirarea cand mi-au iesit analizele de secretie "Normale, curate".
    Sunt derutata rau. Ce se intampla?
  •  
    • 1530 mesaje
    17 Sep 2007, 16:14
    0 0
    Ai facut spalaturi intravaginale si inainte de recoltarea secretiei?
  •  
    • 396 mesaje
    17 Sep 2007, 17:57
    0 0
    aceeasi problema o am si eu si sincer nu mai suport.din cate am inteles nu sunt recomandate spalaturile intravaginale dr pur si simplu nu suport mirosul si trebuie sa ma spal.uneori ma spal de fiecare data cand merg a toaleta.se zice k a aceea flora protejeaza si ajuta dar la ce anume nu stiu.la ginecologie cand am mers mi-au facut analize si nu a iesit nimic anormal,pur si simplu mi-a dat niste pastile asa k sa se afle doamna aia in treaba si sa mai cheltui eu alti bani caci problema nu s-a ameliorat
  •  
    • 1225 mesaje
    18 Sep 2007, 09:12
    0 0
    Pai, daca v-ati spalat in interior si inainte sa mergeti la recoltare, ce ati vrea sa iasa la analize? Nu va mai spalati deloc intravaginal si repetati analizele. Pt cele care nu suporta scurgerea si mirosul ei, exista protege-slip-urile care se pot schimba cat mai des.
  •  
    • 96 mesaje
    18 Sep 2007, 09:51
    0 0
    warm_snow,
    uite aici un link unde poti citi despre pregatirea inainte de a merge sa-ti recolteze probe biologice (de sange, urina, secretii vaginale etc.):

http://www.synevo.ro/ro/pregatirea.html

Sper sa te ajute data viitoare cand vei mai merge la analize.
  •  
    • 396 mesaje
    18 Sep 2007, 09:54
    0 0
    acelasi lucru m-a intrebat si doamna de la analize dak m-am spalat intravaginal inainte de control si raspunsul a fost nu.protej slipuri folosesc de ani de zile.ajuta dar nu face problema sa dispara.mi-e teama k e problema de sanatate ce nu este depistata de catre doctori si nu vreau sa se agraveze in timp.cat am fost mica am stat foarte mult jos direct pe ciment cand ma jucam cu prietenele afara si mama imi spunea mereu sa nu mai stau k o sa racesc cad o sa fiu mai mare.acum am 20 de ani si am mari probleme cu rinichii si dureri de la anexita.mi-e teama k mai tarziu cand osa vreau nu o sa pot avea nici copii.mi-e teama cu timpul sa nu imi afecteze si viata sexuala aceasta problema
  •  
    • 114 mesaje
    18 Sep 2007, 12:04
    0 0
    Doua zile inainte de control nu m-am spalat deloc in interior, iar in exterior numai cu apa. E OK asa?
    Si oricum, aveam o gramada de secretie.

Nu e neaparat vorba ca ma deranjeaza pe mine, ca as putea sa ma impac cu gandul, dar ma deranjeaza foarte tare in intimitate si nici nu concep sa ma bag in pat langa iubitul meu fara sa fiu spalata pe interior.
  •  
    • 827 mesaje
    18 Sep 2007, 12:18
    0 0
    repeta analiza. abundenta secretiei nu e neaparat semn de ceva insa mirosul da.

daca te speli de 2 ori pe zi nu ar trebui sa fie nici un miros acolo, nici de lapte si nici de peste

acum serios, spalatul intravaginal distruge flora iar echilibrul vaginal se rupe. drept rezultat apar infectiile, candida, gardnerella.
  •  
    • 142 mesaje
    18 Sep 2007, 23:44
    0 0
    GREU DE CREZUT CA ANALIZELE AU IESIT NORMALE DACA A FOST PREZENTA ACEA SECRETIE ABUNDENTA EU CRED CA TREBUIE SA REPETI ANALIZELE MEDICUL MEU GINECO. I-SI DA SEAMA DACA E CANDIDOZA SI FARA A FACE ANALIZE CA SI MINE PT. SECRETIA DEVINE ABUNDENTA UNEORI URIT MIROSITOARE(LAPTE ACRU) SI POATE FI INSOTITA DE USTURIMI SI MINCARIMI .LA MINE A FUNCTIONAT FOARTE BINE SPALATUL CU GEL PT. IGIENA INTIMA DAR DUPA CE AM TRATAT CANDIDOZA ACUM NU A MAI APARUT DAR PT. SCURTA VREME PROBABIL PT. CA DE REGULA REAPARE
  •  
    • 3528 mesaje
    19 Sep 2007, 10:17
    0 0
    trebuie sa faceti si lama si CULTURI din secretie si din col! si nu va mai spalati deloc inauntru, vaginul este un organ cu autocuratare. va recomand medicover, le lucreaza bine (culturile).
  •  
    • 116 mesaje
    21 Sep 2007, 15:10
    0 0
    acel miros de peste se numeste gardnerrela, va spun eu care ma lupt de 2 ani cu ea. spalaturile nu sunt recomandate deloc, o data pe luna dupa ciclu, in cel mai rau caz. si eu ma splama pana nu mai puteam, si acum am redus la 2-3 ori pe luna......
  •  
    • 2778 mesaje
    21 Sep 2007, 18:59
    0 0
    Cum se face gardnerrela?
  •  
    • 1 mesaje
    21 Sep 2007, 20:47
    0 0
    ai reusit sa te vindeci de gardnerella?