bigudiuri pentru onduleuri

•  
    • 308 mesaje
    17 Sep 2007, 13:25
    0 0
    As vrea sa nu imi mai usuc atata parul cu foehn-ul, asa ca m-am gandit sa-mi cumpar niste biguduri care sa-mi faca parul putin ondulat si cu volum. Dar nu stiu ce fel de bigudiuri sa-mi cumpar si nici cum sa le folosesc . Eu am parul mediu, peste umeri si as vrea sa-l las lung.
  •  
    • 3742 mesaje
    17 Sep 2007, 14:05
    0 0
    Bigudiurile mari sunt cele care iti fac bucle mari si iti dau volum. Cele mici iti fac parul fff ondulat.
  •  
    • 308 mesaje
    17 Sep 2007, 14:21
    0 0
    multumesc miruna ... deci bigudiuri mai mari. Cele care au un fel de scai sunt bune? Si cum se pun de la radacina, sau numai partea de jos? Sunt total nestiutoare ....
  •  
    • 3742 mesaje
    17 Sep 2007, 14:24
    0 0
    Hmmm...nici chiar de la radacina, putin mai jos. Nu le-am incercat pe alea cu scai, decat cele clasice
    Bafta!
  •  
    • 166 mesaje
    17 Sep 2007, 14:49
    0 0
    Cumpara-ti bigudiuri electrice, in 20 de minute ai super onduleuri.
  •  
    • 337 mesaje
    17 Sep 2007, 15:43
    1 0
    buna,eu folosesc bigudiuri cu parafina si intr-o ora parul e ondulat.dar inainte de a le pune trebuiesc fierte ca sa se topeasca parafina .
  •  
    • 308 mesaje
    17 Sep 2007, 15:44
    0 0
    cele electrice ard parul? De unde se cumpara. Cam cate bigudiuri imi trebuie pentru tot parul?
  •  
    • 553 mesaje
    17 Sep 2007, 16:39
    1 0
    allondra de unde le-ai cumparat? si eu foloseam in urma cu 9 ani, erau superrrr, le fierbeam 5 min si pe urma imi invarteam repede parul pe ele, le tineam 10-15 min pana se raceau si imi tinea parul ondulat 3 zile.....dar n-am mai gasit de atunci, eu acum am parul foarte lung si mi-l pun (sa nu radeti!!) pe moatze, imi sta foarte frumos si toata lumea imi admira parul spiralat, dar as vrea bucle mai mari.
  •  
    • 2209 mesaje
    17 Sep 2007, 16:48
    0 0
    Nu-ti lua cu scai. Sunt incomod de folosit si trebuie sa pui suvite foarte subtiri ca sa stea in par. Eu mi-am luat un set cu scai si vreo 5 clasice. Mai in frunte (la breton) folosesc vreo doua-trei cu scai iar in restul capului pun din cele clasice. Cele cu scai trebuie controlate cat mai des, ca se misca, pica.. Si cum vezi ca vreunul vrea sa cada, sa-l "ajustezi".
    Ideal este sa pui bigudiurile pe un par putin umed (dar foarte putin), pentru ca atunci va sta mai mult timp. Dar ai grija, daca parul este umed, timpul cat tii bigudiurile in cap, sa fie cat mai lung.
    Incepe sa le pui de la varfuri si du-le cat poti de sus, catre radacina.
    Iti trebuie experiena. In timp, ai sa te inveti si ai sa stii cum sa le pui ca sa te prinda cel mai bine. Succes!
  •  
    • 308 mesaje
    17 Sep 2007, 17:00
    0 0
    gata am priceput, multumesc mult. Deci nu bigudiuri cu scai. Cele cu parafina unde se gasesc?

Ahhh ... de-abia astept ... imi frec manutele cand ma gandesc la ce par minunat o sa am
  •  
    • 337 mesaje
    17 Sep 2007, 17:02
    0 0
    klarisse,degeaba iti spun eu de unde le-am cumparat pt.ca nu sunt din bucuresti,dar intreaba si tu la magazinele unde au tot felul de chestii ieftine(coronite,cercei,machiaj,etc).
  •  
    • 166 mesaje
    17 Sep 2007, 17:17
    0 0
    Bigudiurile electrice nu ard parul pentru ca sunt ionizate. Eu le-am cumparat dinS.U.A. si sunt foarte incantata de ele.
    Uite un site sa-ti faci o idee.
    http://www.okazii.ro/catalog/3699993/sanatate-frumusete/altele/Bigudiuri-electrice-ionizate-miez-ceara-Remington.html#div_photo
  •  
    • 694 mesaje
    17 Sep 2007, 21:57
    0 0
    Totusi, eu cred ca pt volum iti tb totusi foehn-ul...Chiar dc iti pui bigudiuri..
    Dar mai degraba te sfatuiesc sa-ti cumperi cleme pt par...
    Sa iti faci niste bucle cu un ondulator clasic...sa le rulezi pe deget, sa le faci ca pe sarmalutze si sa le prinzi cu clemele...Apoi le lasi sa se raceasca si vei avea supervolum, superbucle...
    Am obs ca si Geta Voinea la emisiunea ei facea la fel...Si ies f faine!
  •  
    • 2209 mesaje
    18 Sep 2007, 00:39
    0 0
    Bigudiurile iti aranjeaza parul foarte fain. Nu e nevoie de foehn..
  •  
    • 308 mesaje
    18 Sep 2007, 11:05
    0 0
    De obicei folosesc peria si foehn-ul si iese fain, doar ca m-am cam plictisit. Mi-am luat si perie de la rowenta, mi se pare ca arde prea mult parul si am zis sa incerc si bigudiuri - pentru diversitate. Acum ma uit pe net dupa cele electrice.
  •  
    • 65 mesaje
    18 Sep 2007, 11:33
    1 0
    bigudiurile electrice sunt suuper bune...si eu tot dupa okazii le-am luat si sunt fff multumita de ele..in 10-15 minute ai niste onduleuri ca la carte...si sunt si ieftine...doar 50 de ron...
  •  
    • 736 mesaje
    18 Sep 2007, 11:51
    0 0
    Cum se pune parul pe moate? Vreau detalii, va rog.
  •  
    • 34 mesaje
    18 Sep 2007, 11:56
    0 0
    si eu vreau par p moateeeeeeeee........!!!!!!!!!!!!!
  •  
    • 308 mesaje
    18 Sep 2007, 14:26
    0 0
    Cum se cumpara de pe okazii?? Ca eu nu reusesc ajung la un pas in care imi zice sa introduc codul care il primesc pe SMS si nu primesc nimik. HEEELP
  •  
    • 592 mesaje
    18 Sep 2007, 15:36
    0 0
    Se ia una bucata snur sau siret sau ceva mai grosut se pune pe una bucata ziar nu foarte mare si se ruleaza pe ziar...apoi la fel si cu parul..iei snurul infasurat in ziar (hartie) si rulati parul ca la bigudiuri de la varfuri spre radacina apoi se leaga capetele snurului mai strans un pik sa nu se desfaca..Imi puneam si eu moate intr-un timp si imi ieseau niste onduleuri super...Succes!