n-am primit nici un cadou de ziua mea

  •  
    • 839 mesaje
    9 Sep 2007, 01:44
    0 1
    nu se explica gestul lui nicicum!Eu zic sa te porti normal,nu-i spui nimic,nu-i reprosezi(chiar daca-ti vine sa-l arunci de la etaj) si de ziua lui te comporti la fel! Nu-i iei nimic,doar un simplu,,ce face sarbatoritul,,?
  •  
    • 839 mesaje
    9 Sep 2007, 01:53
    0 0
    ma duc la somn! Va pup fetelor si ai grija de tine,carlita!Ne citim maine! Somn usor va doresc!
  •  
    • 705 mesaje
    9 Sep 2007, 01:59
    0 0
    la fel, dragelor. si mersi mult pentru ajutor!
  •  
    • 475 mesaje
    9 Sep 2007, 03:30
    0 0
    ai dreptate, carlita, nimic nu justifica gestul lui neasteptat (doar daca, in cel mai fericit caz, nu ti-a comandat ceva special si nu a ajuns la timp comanda respectiva );

    iar in ce te priveste, ai 2 solutii:

    1.inghiti in sec si nu ii faci nici un repros, iar de ziua lui, cum a mai zis o alta eva( vrajitoarea) ii raspunzi cu aceeasi moneda ( ceea ce cred insa ca iti va fi greu sa faci, dat fiind ca, noi femeile suntem mai altfel, mai sensibile si nu putem face asta persoanei iubite);

    2.ii spui in fata ca nu ii intelegi "nepasarea"in ce te priveste, intr-o zi speciala pt.tine (eu una asa as face, nu e vorba de cersit un cadou, e vorba de o reactie normala care trebuia sa vina din partea lui);

  •  
    • 201 mesaje
    9 Sep 2007, 04:39
    0 0
    offtopic: Iris-Bella, ce tasta ai apasat de ti-a aparut mesajul de 4 ori? Sper sa nu patesc si eu asta, acum ca scriu dupa tine.

    Carlita1, multi ani traiasca, multi ani traiasca, la multi ani! (ti-am cantat numai in cuvinte vezi?
    Din mesajele tale am inteles ca el plateste de obicei oriunde mergeti amandoi, deci deduc ca a platit si consumatia ta cand a-ti iesit la restaurant de ziua ta cu prietenii, nu? Daca a platit el pentru tine, atunci asta a fost cadoul lui de ziua ta, USA-style! In plus, asta a fost prima data cand ti-ai petrecut ziua de nastere nu numai cu el ci si cu alti prieteni, de aceea cadoul lui (faptul ca a platit pentru tine) nu s-a vazut la fel ca inainte. Privitor la felicitari, daca el nu ti-a dat nici inainte felicitari de ziua ta, nu era sa-ti dea acum una, nu? Asa ca eu cred ca te-ai panicat degeaba, mai ales ca nu ai avut alte semnale de la el cum ca ceva nu ar merge bine intre voi. Din puctul lui (americanizat!) de vedere, cadoul lui discret a fost platitul notei tale de plata. Iar daca tu tot crezi ca a uitat sa-ti ia un cadou de ziua ta, poti sa pregatesti o seara romantica pentru voi doi cu tot ce-i place lui incluzand si making love, iar dupa ce terminati sa-i zici zambind ca ii multumesti pentru cadoul intarziat de ziua ta. In felul asta ii atragi discret si cu umor atentia ca ai fi vrut altfel de comportament de la el de ziua ta. Distractie placuta
  •  
    • 475 mesaje
    9 Sep 2007, 04:46
    0 1
    am rectificat "greseala"-mesajele in plus ...ca sa nu zic ca au fost mult mai multe dar le-am mai sters pana ai venit tu, stefanna;

    ps.La Multi Ani, carlita ! (am fost axata numai pe nemultumirea ta si am omis faptul ca a fost ziua TA)
  •  
    • 2903 mesaje
    9 Sep 2007, 08:53
    0 0
    ..
  •  
    • 705 mesaje
    9 Sep 2007, 17:50
    0 0
    Multumesc frumos petnru urari, fetelor, sunteti niste scumpe! Si mi-a placut mult ca mi-ati cantat

    Acum, sa lamurim putin treaba - el NU mi-a platit consumatia in seara cu pricina, evident. Pt ca EU mi-am scos prietenii in oras, el m-a insotit, si era logic sa platesc eu. Deci nu cred ca asta ar fi cadoul lui. In general plateste el cand iesim doar noi 2 la masa sau la o cafea, atunci da.

    Apoi, eu castig mai multi bani decat el, dar el primeste ff multi bani de la parinti. Asadar nu am un complex vizavi de situatia financiara, pentru ca eu macar sunt pe picioarele mele si achit jumatate din cheltuielile noastre, plus imi raman bani cateodata sa imi fac poftele. Asadar chiar nu am de ce sa fiu geloasa pe banii pe care ii are el in plus de acasa.

    Iar pt eva care a spus ca avem o problema de comunicare din mom ce nu ii pot vb despre asta, cred ca are dreptate. Si nu mi-am dat seama pana acum. Doar ca ma simt jenata... Astazi am incercat sa bat un apropos. Am inca sufrageria plina de flori (au rezistat pana acum) si le admiram, dupa care am zis, ca pentru mine "cate flori! se vede ca ma iubesc prietenii, toti mi-au adus!". Pana si portarul de la firma (un nene ff simpatic cu care ma inteleg bine) a trecut pe la mine si mi-a adus niste superbe flori. Dar nu a percutat, a zambit absent ca si cum chiaaaaaaaar nu s-a prins. Nici nu stiu ce sa mai cred.

    Inclin sa trec peste asta fara sa zic nimic si sa il tratez exact la fel la anul, de ziua lui!
  •  
    • 66 mesaje
    9 Sep 2007, 17:53
    0 0
    shi mie mi s-a intamplat asta cu cadoul....iar pretextul a fost...k a uitat k e ziua mea ..... ceea ce sunt sigura k nu e adevarat.....dar chiar shi asha....dak a uitat, cu atat mai mult knd i-am amintit ar fi trebuit sa se simta....dar nu.....
  •  
    • 705 mesaje
    9 Sep 2007, 18:03
    0 0
    Mya_z, si pana la urma cum ai tratat problema? Pt mine e foarte ciudat si incerc sa interpretez gestul.. poate ma ajutati voi!
  •  
    • 89 mesaje
    9 Sep 2007, 18:04
    0 0
    asa ceva mi se pare inacceptabil..de uitat nu avea cum sa uite, doar a fost prezent la petrecere..daca avea ceva pregatit pt.tine si nu a sosit in timp util,normal ar fi trebuit sa-ti spuna ca mai urmeaza ceva...este o mare nesimtire ce a facut..eu cred ca ar trebui sa abordezi acest aspect, ca sa stie ca te-a afectat si ca nu te asteptai la asa ceva de la el...
  •  
    • 290 mesaje
    9 Sep 2007, 18:13
    0 0
    de uitat n-a uitat de ziua ta! ce naiba, doar sunteti de 3 ani impreuna! si daca a uitat, sigur si-a amintit cand ati iesit in oras cu prietenii si putea sa rezolve chiar si dupa, problema.
    eu numesc atitudinea lui refuzul de a constientiza ca e ziua ta.
    pur si simplu n-a vrut sa priveasca ziua asta altfel decat ca pe o zi obisnuita.
    si poate ca asta ascunde alte probleme! discuta cu el ca sa vezi daca e ceva de rezolvat.
  •  
    • 203 mesaje
    9 Sep 2007, 18:13
    0 0
    Eu am o prietena buna care de ziua viitorului ei sot nu ia cumparat nimic sub pretextul ca nu a avut timp, si oricum el a spus sa nu-i cumpere nimic ca el nu tine neaparat la ziua lui de nastere. Cum pot unii sa aiba o asa inima... ? Deci mai sunt cazuri ...
  •  
    • 705 mesaje
    9 Sep 2007, 18:15
    0 0
    Bine bine, abordez problema si il fac de cacao. Iar apoi? O sa se simta prost, asta daca pricepe, intr-un final, ca a fost deplasat. Si dupa aceea? Daca se desteapta si imi apare cu florile la nas, iarasi nu-i bine, ca as fi vrut ca gestul sa vina de la el, nu impus de mine. E foarte trist si ciudat sa se comporte asa, mai ales ca nu-i gasesc nicio scuza. O sa incerc sa disuct cu el in seara atsa, ca nici nu mi-ar conveni sa ne scoatem ochii din atata lucru, dupa ce in sfarsit incepusem sa ne intelegem.

    Stiu ca par fraiera si ca trebuie sa pun piciorul in prag, dar sunt satula si obosita de scandaluri intre noi. Si de la asta sigur iese iar scandal, deci iarasi risc linistea mult dorita si in sfarsit obtinuta!
  •  
    • 89 mesaje
    9 Sep 2007, 18:33
    0 0
    sigur ca acum indiferent ce ti-ar oferi nu mai are nici un efect...dar gandeste-te ca astazi a uitat de ziua ta, maine uita sa mai vina acasa, poimaine uita ca are o iubita si se afiseaza cu altcineva...nu trebuie sa-l faci de cacao, trebuie doar sa-i spui ca nu te asteptai la atata nepasare din partea lui. tu insati ai spus ca pana si portarul te-a felicitat si ti-a oferit flori, iar el, iubitul tau, nu..crede-ma, ceva este in neregula.
  •  
    • 705 mesaje
    9 Sep 2007, 18:43
    0 0
    Eva-new, ma inrijorezi. SI iti multumesc pt asta, ca imi oferi o perspectiva diferita. Hm... O sa ma gandesc bina la asta si o sa incerc sa analizez putin relatia noastra. Mie imi parea ca ne merge chiar foarte bine in ultimele luni, dar m-am inselat....

    Merci frumos si aveti grija de voi. EU ies acum!
  •  
    • 475 mesaje
    9 Sep 2007, 19:20
    0 0
    "Stiu ca par fraiera si ca trebuie sa pun piciorul in prag, dar sunt satula si obosita de scandaluri intre noi. Si de la asta sigur iese iar scandal, deci iarasi risc linistea mult dorita si in sfarsit obtinuta! "

    hai mai carlita, pai ce relatie aveti voi, daca tu gandesti asa?

    pai ce, de acum incolo tu te chinui si ii suporti anumite chestii, traiesti cu nemultumiri doar in ideea de a nu-ti supara partenerul vezi Doamne si de a te "preface" ca daca nu va certati, totul e ok???
  •  
    • 728 mesaje
    9 Sep 2007, 19:23
    0 0
    Eu numesc asta nesimtire. Ca sa nu mai zic de cei 7 ani de acasa in conditiile in care stati de 3 ani impreuna. Si nu stiu cum se face ca taman astia cu fitze si cu bani fac chestii de-astea. Se pare ca cu cat ne fitzuim mai mult cu atata ne tampim. Eu in locul tau pur si simplu i-as zice in fata ca s-a purtat de 2 lei. Tin minte ca au fost ani in care eu si sotul meu abia intindeam de salarii. Dar de zilele noastre nu au trecut fara o floare si o cafea in orsa macar.
  •  
    • 2894 mesaje
    9 Sep 2007, 19:39
    0 0
    un mare bou!

    acum ai 2 variante:

    1. ii faci si tu la fel de ziua lui, desi eu nu as mai avea rabdare pana atunci daca as fi in locul tau.
    2. ii dai un mare sut in partea dorsala. ce plm, sa fac o lista cu tot ce se poate cumpara cu 5 lei (cat un pachet de tigari)?

    - o ciocolata milka si un pepsi la jumatate
    - un trandafir
    - o felicitare si ii ajung banii si de plic
    lista ramane deschisa...

    anyway, un mare LA MULTI ANI din partea mea
  •  
    • 4017 mesaje
    9 Sep 2007, 19:45
    0 0
    "Stiu ca par fraiera si ca trebuie sa pun piciorul in prag, dar sunt satula si obosita de scandaluri intre noi. Si de la asta sigur iese iar scandal, deci iarasi risc linistea mult dorita si in sfarsit obtinuta! "

    Carlita, nu stiu ce concesii si schimbari de comportament ai obtinut tu de la el, in urma scandalurilor avute, DAR este clar le-ai obtinut. Insa dumnealui, care probabil era multumit de relatia asta asa cum fusese inainte (in termenii lui, adica), acum e foarte nemultumit, fiindca termenii tai nu-i convin deloc. Si fiindca nu e pregatit s-o rupa, iti arata mania lui inabusita prin gesturi passive-aggresive, de genul astuia cu cadoul de ziua ta.

    Omul nu e nesimtit, dovada ca de zilele de nastere precedente a fost foarte atent. E doar nemultumit, furios pe tine si te pedepseste comitand gesturi pe care tu nu i le poti interzice in mod expres, pe care nici macar nu le poti aduce in discutie fara sa te simti si tu prost.

    Parerea mea: redu-ti asteptarile si cerintele pe planurile alea pe care aparent ai reusit sa-l "schimbi".... or....dump his ass. Daca nu faci nici una, nici alta, vei convietui cu un tip furios si nemultumit, care va gasi mereu posibilititatea sa te pedepseasca pt disconfortul la care se simte obligat in relatia cu tine.