Cuperoza- tratament naturist

•  
    • 442 mesaje
    18 Ian 2004, 18:19
    3 0
    Dermatologul mi-a diagnosticat o cuperoza, in faza principiala. Adica am o roseata in obraji, iar pielea e f sensibila, se irita repede, si nu prea tolereaza fondul de ten ori pudra, pe care oricum nu le folosesc mereu.
    Asadar, ce masti as putea face acasa, ca medicamente inca nu mi-a recomandat, doar clorocalcin, cand se irita ??
    Multumesc
  •  
    • 790 mesaje
    19 Ian 2004, 12:27
    0 0
    s-a discutat pe forum de cuperoza si cam astea s-au vehiculat: crema cu argila de la aslavital (?!), crema sau unguent comag, dar care nu prea e de gasit. poate ai noroc.
  •  
    • 2234 mesaje
    19 Ian 2004, 12:34
    0 0
    WOW, WOW, WOW. ce pot sa zic? in sfarsit am vazut-o pe ivona cerand un sfat pertinent si folosind un vocabular decent si un ton care nu deranjeaza.BRAVO! ce te costa ivona sa te comporti astfel de la inceput?
    cat despre masti intr-adevar cea cu argila este buna. o poti gasi preparata sau o poti face tu. ami sunt si creme dermatocosmetice de la vichy si ducray care pot fi considerate creme tratamen.
  •  
    • 962 mesaje
    19 Ian 2004, 14:20
    0 0
    Eu te sfatuiesc sa dai fuguta la farmacie si sa iti inlocuiesti crema obisnuita cu Diroseal de la Avene, Avene fiind o gama dermato-cosmetica.
    De asemenea ia-ti spray-ul cu apa termala Avene sau Vichy si dupa demachiere te dai si il lasi sa se usuce.
    Daca problema va deveni grava in timp iti poti face o procedura, nu stiu daca exista in Ro dar probabil, se baga ace ffff subtiri sub piele si se injecteaza ceva ce le face sa se diminueze sau sa dispara, in functie de gravitate.
  •  
    • 442 mesaje
    19 Ian 2004, 20:48
    0 0
    Roxanica, eu asa m-am adresat mai mereu, numai ca, daca am fost ironizata, sau criticata sau acuzata de ceva pe nedrept, am reactionat urat. Dar,hai, te rog sa nu incepem,k? Uite, eu iti cer scuze tie daca te-am jignit cu ceva, si sper ca si tu sa mai schimbi atitudinea in ce ma priveste. Ce zici de asta?
    Fetelor, e vorba de tratament naturist. Produsele recomandate de voi cu amabilitate, sunt naturale? Ca medicamentele daca le iau, le iau numai cu recomandare medicala, mai ales ca e vb de fata mea.
  •  
    • 962 mesaje
    21 Ian 2004, 01:37
    0 0
    Pai Ivona, ceva naturist nu e intotdeauna ceva bun sa stii.
    Crema de care ti-am spus e special pt piele sensibila, predispusa la cuperoza. Nu are cum sa iti faca nici un rau. Avene e o gama dermato-cosmetica, adica au produse f bine tolerate de tenurile sensibile, hipoalergenice, fara parfum, coloranti sau alte substante dubioase. Apa termala e o apa bogata in mod natural cu saruri minerale si oligoelemente. Se foloseste in dermatologie pt a mari toleranta la nivel cutanat si pt a calma iritatiile. Decongestioneaza si calmeaza pielea sensibila. Crema Diroseal e ea insasi imbogatita cu apa termala. Deci nu iti inteleg temerile despre produsul naturist.
  •  
    • 1709 mesaje
    21 Ian 2004, 08:52
    0 0
    Ivona, cuperoza este o problema destul de greu de tratat... Poti incerca cremele recomandate de celelalte fete, sau daca vrei neaparat un tratament naturist fa o cautare pe
    www.formula-as.ro

Sunt o multime de tratamente naturiste acolo, pentru toate problemele.
  •  
    • 17 mesaje
    4 Feb 2004, 15:57
    0 0
    si eu am cuperoza. incerc sa o tratez cu Diroseal de la avene ( am inceput sa ma dau de o saptamana si mi se pare ca mi s-a mai atenuat roseata de pe pometi). Mai exista o masca de la elmiplant pe care o folosesc saptamanal (dar care nu prea e buna, pentru ca uneori imi irita pielea). Masca din argila este buna intr-adevar.
  •  
    • 2 mesaje
    11 Sep 2007, 14:05
    0 0
    si eu am cuperoza incerc sa o tratez de un an la la stadiu f bun,am folosit crema CLIN AC de la AVENE si metroruboil care au fost f bune recomandate binneteles de dermat f bun dupa care acum mi-a zis sa renunt la ele si sa folosesc de la ivatherm crema tot cu apa termala o folosesc dimi si seara am si spray de la AVENE care eu zic e f bun lotiunea tonica am luat de la aslavital dar au ramas vasele sparte se vad f putin dar care mi-a zis ca trebui sa fac un tratament cu laser eu sant multumita de rezultat