Mancarimi vaginale provocate de antibiot

  •  
    • 2386 mesaje
    25 Aug 2007, 11:55
    15 10
    Mancarimile vaginale provocate de antibiotice inceteaza dupa oprirea tratamentului cu antibiotice (din clasa amoxicilinelor)?
  •  
    • 2439 mesaje
    25 Aug 2007, 13:08
    3 4
    nu neaparat. pune niste ovule: Pimafucin.
  •  
    • 191 mesaje
    25 Aug 2007, 15:12
    0 1
    Nu. Trebuie sa iei tu masuri.
  •  
    • 839 mesaje
    25 Aug 2007, 15:24
    3 1
    Mancarimile vaginale pot fi provocate de candida,care apare in urma unui tratament cu antibiotic! Mergi la medic si-ti va prescrie o reteta! Multa sanatate!
  •  
    • 260 mesaje
    25 Aug 2007, 22:35
    0 2
    unguent clotrimazol.ieftin.
  •  
    • 2386 mesaje
    27 Aug 2007, 15:25
    3 0
    In prospect scrie ca ca antibiot provoaca infectii vaginale, candida. Le-am intrerupt pt ca aveam niste mancarimi infioratoare.
  •  
    • 133 mesaje
    27 Aug 2007, 16:12
    0 0
    nu mai sta , dute la farmacie sau la medic si ia ceva
    sigur a facut o candida care se face din cauza la antibiotice , iti pot recomanda : micomax si lomexin , fi atenta tb sa ia si sotul / partenerul tau pastiluta ca altfel o sa o transmiti
  •  
    • 844 mesaje
    27 Aug 2007, 16:31
    5 2
    mai eu ca sa nu intrerup antibioticele faceam spalaturi seara si dimineata cu bicarbonat ...abia dupa terminarea tratamentului am luat ovule timp de 10 zile la indicatia medicului( sincer am incercat ceva dupa capul meu si nu prea a mers adica tot ovule dar era prea puternica candida)
    tot medicul ramane prioritar ....vreau sa spun ca infectiile astea tratate dupa ureche au si ele consecinte indiferent cat de bune sunt medicamentele!
  •  
    • 2386 mesaje
    28 Aug 2007, 15:20
    3 0
    Pai nu mai am incredere in medic. Imi da un tratament sa ma fac bine de o boala si ma trezesc si cu altele. I-am telefonat si cica sa iau o crema pt candidoza. In plus am si diaree.
    Daca fac sex cu prezervativ, sper ca nu se transmite si partenerului?
  •  
    • 142 mesaje
    29 Aug 2007, 01:55
    2 2
    im-i permit sa fiu cam dura cu tine problema nu e prezervativul pt.ca la barbati manifestarile pot fi usoare s-au chiar deloc problema este tot pt. tine pt. ca daca el face boala degeaba te tratezi tu pt. ca el o transmite inapoi.PT.el functioneaza metronidazolul dar medicul e sfint
    prezervativul nu cred ca functioneaza foarte bine e greu de explicat acum .Eu pe timpul sarcinii am urmat o serie de tratamente pt. candida albicans+spalaturi cu bicarbonat si totusi nu a functionat si la nastere aveam infectiia ce putea fi periculoasa pt. bebe .Trateazo corespunzator si mentine o igiena riguroasa.Stiai ca si de la sapun ,hrtie igienica ,lenjerie sintetica poti face candida (SPALATE CU UN GEL PT.IGIENA INTIMA) Poate fi de la antbiotic s-au poate fi doar potentat de acesta .Sanatate multa
  •  
    • 2386 mesaje
    29 Aug 2007, 14:58
    2 0
    Am cumparat o crema prescrisa de medic. Oricum usturimile si mancarimile au scazut din intensitate, dar ma deranjeaza scurgerile albe.
  •  
    • 142 mesaje
    30 Aug 2007, 00:04
    2 3
    scurgerile albe vor inceta dupa administrarea tratamentului daca el este corect si nu uita de igiena multa sanatate
  •  
    • 2386 mesaje
    30 Aug 2007, 15:48
    0 0
    Mancarimile si scurgerile s-au diminuat dupa intreruperea antibioticelor, dar am folosit si crema vaginala pe care mi-a prescris-o medicul.
  •  
    • 315 mesaje
    15 Nov 2008, 14:22
    3 0
    printe, ce crema ti-a prescris medicul?
  •  
    • 5 mesaje
    15 Nov 2008, 16:23
    3 2
    asa am patit si eu.doar ce am terminat un tratament cu zinnat si am niste mancarimi si o scurgere mai abundenta si mai consistenta.m-am dat cu crema de galbenele si parca nu ma mai mananca asa rau.sa fi fost vorba doar de o iritatie?daca era ceva mai grav nu cred ca trecea mancarimea doar de la crema.voi ce ziceti?
  •  
    • 142 mesaje
    15 Nov 2008, 18:28
    0 0
    printe,alta data cand iei antibiotic sa iei si nistatin,este un antimicotic care previne aceste reactii neplacute ale antibioticelor...din pacate multi medici uita acest mic MARE amanunt,dar iti va spune farmacistul..
  •  
    • 1266 mesaje
    15 Nov 2008, 21:06
    0 0
    ...@printe si celelalte eve: antibioticele foarte des provoaca micoze si candida. Cumparati odata cu antibioticul respectiv si NISTATIN (sau STAMICIN - e acelasi efect), si luati-l odata cu pastila de antibiotic, asta ca sa preveniti, ori macar sa reduceti efectele unei eventuale micoze (daca antibioticul e prea puternic). Pt o micoza, candidoza, deja instalata - mancarimi si scurgere etc- este ff bun Gynozol 400 mg ovule, sunt doar 3, sau exista si o crema care se aplica in interior cu un aplicator special o singura data, se intreaba exact la farmacie. Daca partenerul prezinta si el asa ceva, atunci un unguent Clotrimazol sau ceva de genul acesta pentru el.
  •  
    • 5 mesaje
    16 Nov 2008, 17:10
    2 0
    si odata cu gynozol400 trabuie sa iau si nistatin sau stamicin,sau numai atunci cand iau antibiotic?
  •  
    • 1266 mesaje
    16 Nov 2008, 19:04
    2 2
    ....Deci: cand iei antibiotice, iei in paralel si nistatin sau stamicin, asta ca sa previi micoza sau candidoza de rigoare. In unele cazuri, dar fff putine, cam 10 %, chiar si cu nistatin pot sa apara, dar oricum nu asa groaznic.

    In caz de micoza sau candidoza deja instalata, abia atunci iti iei Gynozol 4oomg sau ceva asemanator de la farmacie.
  •  
    • 5 mesaje
    16 Nov 2008, 20:00
    1 4
    multumesc pentru sfat esti o draguta