cum scot o pata

•  
    • 104 mesaje
    22 Aug 2007, 12:14
    0 0
    cum scot o pata de ulei de plaja de pe o bluza?
    am facut prostia sa le pun in aceeasi sacosica si s-a varsat uleiul. am incercat cu detergent si... nimic.
  •  
    • 845 mesaje
    22 Aug 2007, 12:49
    0 0
    Am mai gasit niste informatii de genul:

"Apa de scos pete de grasime si ulei :
    -dizolvati intr-o sticla cu 250 ml apa patru linguri de sare de bucatarie si patru linguri de amoniac. Scuturati pina se dizolva sarea. Prin frecare cu o flanela inmuiata in solutia amintita se scot petele de grasime si de ulei din materialele albe.
    Pentru materialele colorate se intrebuinteaza o solutie diluata (subtiata), adica tot 250 ml apa, trei linguri de sare de bucatarie si trei linguri de amoniac. Cu aceasta solutie se freaca pe dos. Aceasta apa scoate petele de grudron sau rasina. Dar acestea trebuie muiate intii in unt topit.

Petele de grasime de pe tesaturi se pot scoate:
    - prin frecarea locului patat cu o perie de dinti sau cu o cirpa inmuiata intr-o solutie de sapun ori intr-o solutie calda de detergent. Locul patat se clateste cu apa curata, se usuca si se calca. Daca petele nu au disparut complet, trebuie aplicate alte solutii mai eficace;

- prin frecare cu o bucata de vata inmuiata in neofalina, eter, amoniac, alcool etilic de 95oC. Sticla cu solventul respectiv se introduce intr-un vas cu apa fierbinte pina ce se incalzeste;

- prin frecare cu o cirpa inmuiata intr-o solutie in care se dizolva 40 grame de sapun de ras, iar dupa racire se adauga 50 ml amoniac si se pastreaza intr-o sticla de o jumatate de litru bine inchisa. Dupa disparitia petelor se sterge locul cu o cirpa uda, apoi se tamponeaza cu o cirpa uscata, iar, in final, se calca cu o cirpa uscata;

- prin frecare cu o cirpa inmuiata intr-o solutie formata din 250 ml alcool etilic de 95%, 75 ml amoniac si 15 ml neofalina, care se pastreaza intr-o sticla de 1/2 litru inchisa etans. "

etele de ulei se pudreaza din abundenta cu pudra de talc, cind pata este proaspata, se lasa citeva ore ca talcul sa absoarba bine uleiul, iar apoi se spala locul cu apa calduta si detergent, de mai multe ori.
    Eu am aplicat aceasta metoda pe tesaturi din tergal sau stofa care continea si un procent de lina si a mers.

sau Cu detergent lichid Ariel,pus nedizolvat,direct pe pata umezita cu apa.Il lasi o vreme,apoi bagi haina in masina de spalat.
  •  
    • 845 mesaje
    22 Aug 2007, 12:51
    2 0
    Cum sa scapi de pete

In general, nu e foarte simplu. Dar nici imposibil, daca stii cum sa procedezi. Iata cateva sugestii care iti vor cruta timpul si nervii...
    Petele nu se pot scoate la intamplare, apeland la incropeli de tot felul. Pentru ca operatia sa iti reuseasca, trebuie sa tii cont de cateva lucruri.

* Nu exista o metoda unica pentru indepartarea lor.
    * Este necesar sa stii provenienta petei.
    * Metoda de curatare a petelor difera in functie de material (natural, sintetic, in amestec etc.).
    * Sansele de reusita sunt mai mari daca actionezi rapid, cat timp pata este inca proaspata. In acest caz, ai doua avantaje de partea ta: stii de la ce provine, iar lichidul/substanta nu s-a fixat inca in fibra.

Ce folosim

* De cele mai multe ori, produse pe care le avem de obicei in casa: sare de lamaie, sare, pudra de talc, lapte, amoniac, apa oxigenata, acetona, benzina, neofalina (atentie: intrucat ultimele doua sunt substante usor inflamabile, nu le folosi niciodata in spatii inchise, ci numai in exterior etc.).
    * Sub piesa de curatat se pune unul sau mai multe straturi absorbante (hartie, sugativa sau o bucata de material).

Lucrul cel mai important este sa previi invechirea petei.
    Cum scoatem petele

* Freaca dinspre margini spre centrul petei, cu miscari usoare, circulare, pentru ca aceasta sa nu se intinda si tesatura sa nu se deterioreze; procedeul se repeta pana la disparitia petei. (}esaturile fine si foarte fine necesita o si mai mare atentie in timpul acestei operatii.)
    * In final, ceea ce a mai ramas se scoate prin frecare usoara cu o carpa inmuiata in neofalina.
    * Daca e vorba de un material foarte scump, nu risca. Taie o bucatica din tiv si incearca pe el metoda de curatare.

Tipuri de pete
    Metoda de scoatere a petei depinde de cat este de proaspata (1) sau veche (2). Recomandarile noastre sunt aplicabile doar pentru fibrele naturale (bumbac, lana, in, canepa, matase).

* Albus de ou - Spala imediat cu apa sau foloseste amoniac diluat.
    * Cacao - Umezeste locul cu apa si freaca bine cu sare fina de bucatarie (este si mai bine daca adaugi putina glicerina) sau freaca bine cu sare, apoi spala cu apa si un detergent obisnuit.
    * Cafea - Spala imediat cu apa calda si detergent sau tamponeaza cu glicerina si cu apa calda, iar la sfarsit, cu apa oxigenata. Daca nu le ai pe toate in casa, uda bine pata si presara multa sare de bucatarie.
    * Ceara - Indeparteaza stratul cu varful cutitului si aplica fierul incins (dupa ce ai pus sugativa sau hartie absorbanta deasupra si dedesubtul petei). Restul se inlatura frecand usor cu o carpa inmuiata in benzina.
    * Cerneala - Foloseste zeama de lamaie sau lapte sau lasa pata la inmuiat cateva ore in lapte cald, spala si clateste cu multa apa.
    * Fructe de padure - De pe albituri, acestea trebuie scoase imediat, cu o solutie diluata de amoniac ori de soda pentru rufe; in lipsa acestora, spala locul patat cu multa apa sau foloseste o solutie de apa oxigenata si amoniac.
    * Grasimi (ulei, unt, margarina etc.) - Presara multa pudra de talc si lasa peste noapte. Perie bine; daca e nevoie, repeta operatia sau freaca pata cu acetona ori neofalina sau foloseste un amestec din benzina (70%), terebentina (20%) si eter (10%).
    * Iarba - Tamponeaza cu alcool sau picura putin acid lactic si alcool, iar apoi spala foarte bine.
    * Vin rosu - Cel mai bun remediu: sterge cu un tampon imbibat in vin alb sau inmoaie locul, cel putin o ora, in apa cu glicerina, in parti egale, apoi spala bine.
  •  
    • 845 mesaje
    22 Aug 2007, 12:51
    0 0
    sper ca te-am putut ajuta!
  •  
    • 104 mesaje
    22 Aug 2007, 13:33
    1 0
    multumesc mult, voi incerca chiar acum una dintre solutiile propuse de tine.
  •  
    • 452 mesaje
    22 Aug 2007, 14:03
    0 0
    Cel mai simplu, mai econom, si mai eficient mod de a scoate petele de ulei, (nu sunt patita cu ulei de plaja, dar in schimb am un "hobby" de a-mi pata hainele cu ulei de floarea soarelui) de pe o haina, este cu solutie (gel) de spalat vase....pui putin gel pe pata data,lasi citeva secunde sa patrunda bine gelul, si dupa asta freci bine acel loc, la fel citeva secunde, daca vezi ca nu sa scot pata sufiecient de bine repeti operatiunea, si dupa asta pui haina in apa cu detergent si iti speli haina normal ca toate celelate.
    Aceasta metoda o practic de foarte mult timp, si am scos foarte multe pete, care mi se pareau imposibile, si de fiecare data o recomand la toata lumea.
    Incearca si tu, si astept sa-mi spui ce rezultat ai avut si tu.
    p.s.eu de fiecare data am probleme cu petele de ulei(de floarea soarelui) mai ales cind fac ceva pe la bucatarie.
    Succes.