Candida

•  
    • 36 mesaje
    15 Aug 2007, 09:19
    0 0
    Dragi Eve, ma confrunt cu o problema, cam de prea mult timp si prea enervanta, chiar dureroasa: Candida! Am fost la diversi medici, mi-au dat diverse tratamente, dar... reapare infectia mereu. Ultima data am fost la medic in iulie, acum, trebuie sa merg iar, caci nu mai suport usturimile si scurgerile astea. Dar ma intrebam , daca nu v-ati confruntat si voi cu asa ceva si cum ati scapat, poate exista si tratamente naturiste sau pur si simplu spuneti-mi ce ar mai trebui sa fac ca sa scap de infectia asta pentru totdeauna. Merci
  •  
    • 237 mesaje
    15 Aug 2007, 09:59
    0 0
    mie imi merge f. bine cu Gynofort ...nu stiu daca ai incercat...se aplica o singura data -e o crema cu un aplicator,apoi 7 zile fara s.ex si gata...
  •  
    • 36 mesaje
    15 Aug 2007, 10:10
    0 0
    Am facut tratamente cu: nidoflor, nizoral, klion, argumentin, clotrimazol, lomexin, flucoric, gynozol. Depinde de doctorul care mi-a prescris reteta. Adevarul ca nu am mai avut probleme o perioada indelungata dupa ce am facut tratament cu Gynozol. M-am si saturat sa merg la doctori, sa dau bani pe consultatii si tratamente degeaba. Imi spun ca nu e nimic grav, dar eu nu mai scap de infectia asta. Si afecteaza si viata sexuala, in sensul ca nu mai am chef sa fac nimic, am dureri in timpul actului, discomfort mereu, etc, cunoasteti problema. Tratamente naturiste nu exista oare?
  •  
    • 845 mesaje
    15 Aug 2007, 10:25
    0 0
    pentru luci urerile in timpul actului sexual pot fi date de o rana pe col ce poate fi provocata si de o infectie netratata de ex. candida si daca ai usturimi in timpul urinarii nu e de bine...mergi si fa un examen de secretie si o urocultura poate ai o infectie urinara !
    eu iau acum cervugid si ma simt foarte bine ...am facut candida dupa un tratament puternic cu antibiotice!
    inainte sa pui ovulul seara trebuie sa va spalati cu apa fiarta si racita in care ati pus bicarbonat de sodiu ...... ceai de pelin........ musetel sau cu tantum rosa!
    vasul in care va spalati trebuie sa fie foarte curat si mainile la fel !
    eu dupa spalatura de seara ...fac o baie fierbinte la picioare( stiu ca e cald) dupa care pun ovulul si ma bag in pat! dar mi se pare mie ca actioneaza altfel tratamentul ....si ca ma simt mai bine!
    evitati pe cat posibil spalarile dese cu sapunuri si alte minuni ...tampoanele intravaginale....frigul la picioare!
    si partenerul trebuie sa faca tratament!
    sanatate tuturor si vedeti ca mai sunt topicuri mai vechi despre subiectul asta!
  •  
    • 1037 mesaje
    15 Aug 2007, 10:31
    0 0
    luci,vreau sa te intreb...iei anticonceptionale?
  •  
    • 489 mesaje
    15 Aug 2007, 10:47
    0 0
    Vezi ca la pag 21 este un topic despre candida tratata.Mai intra si pe sfaturi eva la intrebari rezolvate sunt raspunsuri pt aceasta intrebare.
    Si eu m-am confruntat cu o candida.Pe langa tratament imi faceam spalaturi vaginale cu decocturi din,salvie,galbenele,frunze de nuc,coaja de stejar,in care puneam bicarbonat(o lingura la 1 litru de ceai)In loc de sapun foloseste pasta de ras sau de dinti(doar pt zona intima)
    Sanatate
  •  
    • 45 mesaje
    15 Aug 2007, 10:48
    0 0
    adica sa ma spal cu pasta de dinti "jos"?
    nu ustura de te .... pe tine?
  •  
    • 489 mesaje
    15 Aug 2007, 14:01
    0 0
    Pai te ustura putin dar e buna.Eu alternam o data cu pasta de dinti o data cu pasta de ras.
    Doctora mea mi-a zis ca pasta de dinti e buna.Eu folosesc colgate sau aqua fresh
  •  
    • 1122 mesaje
    15 Aug 2007, 16:13
    0 0
    eu am fost acum 2 sapt la control ginecologic si mi-a zis ca am candida, mi-a dat tratament (o pastila de diflucan si 3 ovule de canesten) si de pe 20 incep tratamentul.
    dupa tratament merg iar la control, credeti ca o sa imi treaca? nu am usturimi, doar niste scurgeri uneori!

dupa ce termin tratamentul am voie sa am relatii intime? sau trebuie mai intai sa merg la control?
  •  
    • 221 mesaje
    15 Aug 2007, 18:36
    0 0
    Daca la examen bacteriologic pe lama al secretiei vaginale iti iese candida si ai luat tratamentul corect ,e ciudat ca nu-ti trece.Am avut si eu odata si cu usturimi de nu mai puteam.Dar am facut doar o data tratament si mi-a trecut in 10 zile.E ciudat!Iti mai dau niste sfaturi,tu poate stii de ele,dar le mai zic si eu odata, ce am facut eu.
    -tratamentul trebuie sa-l faca NEAPARAT- si partenerul tau daca ai o viata sexuala
    -fara contact sexual in timpul tratamentului
    -folosesti numai prosoapele tale(foarte important)
    -inainte sa-ti introduci ovulele iti fac spalaturi vaginale cu Tantum Rosa
    -lenjeria intima schimbata de 2 ori pe zi(de preferat bumbac) si spalata foarte bine,daca poti si cu clor,apoi o calci
    -sa te speli bine ,bine pe maine inainte sa te duci la toaleta si ai grija la toaletele in comun si unde pui mana(se poate lua si dupa clanta)
    -poate ai imunitatea scazuta.Incearca si Echinaceea.
    Cam atat!Stiu ca sunt lucruri ciudate,dar respecta-le cu strictete.Un medic bun si o clinica daca vrei unde am fost este Medicover din Piata Victoriei la Dr. Ples.E o draguta!Te pup!La ea nu ai cum sa dai gres.Sigur!!!!
  •  
    • 36 mesaje
    15 Aug 2007, 20:38
    0 0
    Am respectat toate aceste indicatii pe care mi le-ati dat voi, pe care mi le-au spus si doctorii,dar... Anticonceptionale nu iau, caci vrem sa facem un bebe. Numai ca nu prea se prinde probabil din cauza acestei infectii. Si tare as merge la o clinica din Bucuresti, numai ca eu sunt din provincie si aici sunt doar cabinete particulare, unde iti spun cam acelasi lucru la fiecare. Oricum, multumesc tuturor. Maine merg la un alt doctor, se presupune ca e foarte bun. Vom vedea.
  •  
    • 845 mesaje
    15 Aug 2007, 20:54
    0 0
    ce analize ti-ai facut?
  •  
    • 489 mesaje
    15 Aug 2007, 21:34
    0 0
    daca vrei un bebe trateaza-te de candida intai.Eu ti-am scris ce am facut si de vreo 12 ani nu mai am probleme dar cum simt ceva ma spal cu pasta si-mi fac spalaturi.Daca ramai gravida si ai candida nu poti face spalaturi si nici tratament.Ai grija.
  •  
    • 1122 mesaje
    16 Aug 2007, 10:36
    0 0
    buna, am luat azi un ceai medicinal de uz extern aparatul genital feminin (de la ginosept), pe cutie mai scrie: ingrijirea aparatului genital feminin, tratament leucoreei.
    eu am candida, e bun sa fac infuzii?
    astept raspunsul vostru va rog, multumesc.
  •  
    • 2 mesaje
    16 Aug 2007, 20:13
    0 0
    buna. si eu am problema asta cu candida de 2 ani si ceva. am mers la diversi medici dar nu am rezolvat nimic. mi-a trecut dar cum am luat niste pastile puternice mi-a aparut iar. nu stiu ce sa mai fac. imi puteti recomanda un medic foarte bun din bucuresti?
  •  
    • 221 mesaje
    16 Aug 2007, 21:55
    0 0
    Ma mai repet,eu am fost la Medicover din Piata Victoriei la Dr Ples.Este foarte buna.Clinica insa e privata si costa cam 1 mil,parca asa.
    Referitor la alte tratamente!!!Fetelor nu mai luati dupa ureche,ceaiuri sau alte prostii.Chiar daca nu este foarte periculoasa candida trebuie tratata cu importanta.
  •  
    • 1564 mesaje
    17 Aug 2007, 07:43
    0 0
    Daca va tratati de atata timp pentru candida cu toate medicamentele astea si ea tot nu cedeaza, cu tot respectul, asta nu e candida (sau candida a trecut, dar mai e ceva).

De regula la laboratorul de analize a secretiei nu fac culturile cum trebuie,nu-si dau interesul sau nu au rectivi buni... Si se trece diagnosticul dupa ureche. Si va distrugeti ficatul luand tratamente pentru candida...

E foarte posibil sa fie o infectie gonococica (da un search pe google sa vezi ce incidenta mare de infectie cu gonococ exista, ai sa fii uimita). Candida este prezenta de regula acolo unde si gonococul exista.
    Gonococul sau blenoragia este transmisibila sexual si face ravagii asupra fertilitatii daca nu este tratata.
    Iar tratamentul este foarte simplu: amandoi trebuie sa faca tratament 10 zile cu Zinat. Folositi, in timpul tratamentului crema anticandidozica Lomexin, pt A NU FACE CANDIDA, pt ca Zinatul este un antibiotic. Deci luati 10 pastile de zinat, in 10 zile si gata Tu ia si vitamina E pentru refacerea mucoasei vaginale.

Sigur, este de dorit ca acest tratament sa fie prescris de medic, dar medicul nu face decat sa citeasca un diagnostic trecut dupa ureche de o laboranta.Si uite asa se umplu forumurile (si ale noastre, si cele frantuzesti, pe care le-am mai citit eu) de fete care fac cu constiinciozitate tratament pentru candida si degeaba.)
    Nu este de trecut cu vederea aceasta neglijenta a laboratoarelor. Pt ca apar probleme reale in cuplu, si nu doar dpdv sexual...

Repet si insist: daca nu cedeaza candida la tratament, nu e candida ( nu e infectie fungica in general). De regula este o infectie gonococica. Suparatoare si, fireste, rezistenta la tratament antifungic.

Analiza de secretie bine facuta este sfanta. In Bucuresti recomand Medsana si IDS Laboratoires (pe Calea Dorobantilor).

Multa sanatate!
  •  
    • 282 mesaje
    17 Aug 2007, 15:45
    0 0
    luci_mn,sotul tau a facut tratamentul,pt ca ..degeaba il faci numai tu....el acum ,probabil este purtator si chiar daca tu iti faci tratamentul,la primul contact sexual ,iar l-ai luat.Mira ,a punctat ff bine...obligatoriu,amandoi partenerii ..tratament !!! sanatate !!
  •  
    • 133 mesaje
    17 Aug 2007, 17:47
    0 0
    buna draga mea
    Din pacate aceasta Candida nu se poate vindeca , ea traieste in org fiecarui om si se declanseaza atunci cand : iei antibiotice ( in exces ) , cand esti stresat , la gravide , la lauze .....
    Se trateaza cu diverse , depinde de organismul fiecaruia , daca tratamentul are su nu efect
    Eu de ex . am vut candida si am luat micomax si lomexin si i-am dat si sotului o pastiluta si a avut efect ( tb sa nu ai contact sexual cel putin 3 zile )
    Tot ce ti-am scris stiu de la un medic .
    Incearca si asa cum ti-am zis , si te poti spala cu bicarbonat .
    Bafta ! ....
  •  
    • 36 mesaje
    17 Aug 2007, 20:07
    0 0
    Ultima data cand am facut tratament, ( printre medicamente era si lomexim) a facut si sotul meu, chiar cu constiinciozitate. Acum,ziceam ca o sa merg iar la control, numai ca mi-a venit ciclul si am amanat vizita la medic. Mai vreau sa spun ca, atunci cand sun la menstra, in primele 2 zile am niste dureri groaznice.Pana la control ma multumesc cu baile cu ceai de galbenele cu bicarbonat.