TBC

•  
    • 75 mesaje
    14 Aug 2007, 20:42
    0 0
    Sunt suspecta de TBC. Mai astept doar o analiza joi si voi sti exact. Am citit tot ce am gasit pe internet despre TBC, insa vroiam sa stiu mai multe de la cele care au avut. Eu vreau sa imi conving doctorul sa ma lase sa iau tratamentul acasa. Nu as vrea sa stau in spital. Sper sa reusesc. Nu prea reusesc sa ma impac cu gandul ca ar putea fi .. Cele care au avut, cum a fost tratamentul, ce riscuri sunt, care sunt obstacolele ? Multumesc mult pentru raspunsuri.
  •  
    • 489 mesaje
    15 Aug 2007, 00:56
    0 0
    Parerea mea e sa stai in spital.Aceasta boala e contagioasa.
    Medicamentatia stiu ca e f. stricta.
    Trebuie sa faci multe plimbari in aer curat,gimnastica respiratorie,si exercitii fizice usoare.
    E buna cura cupreparatul de aloe sau chiar gelul de aloe.
    Trebiue sa bei mult lapte(daca ai pe cineva la tara laptele de capra e cel mai bun)Poti bea ceaiuri dinotbal,trifoi rosu,salvie patlagina,ciubotica cucului,viorele,lumanarica infuzie de 5 minute.(Le poti folosi in amestec in parti egale sau separate)
    Mai poti face decoct de:coaja de stejar,coaja de salvie,ienupar,radacina de tataneasa sau iarba mare.Le gasesti la plafar.
    Iti doresc sanatate
  •  
    • 269 mesaje
    15 Aug 2007, 11:52
    0 0
    buna, asa cum ti-am scris si in celalalt sms eu am avut aceiasi problema anul trecut. nu-mi venea sa cred ca poate sa mi se-ntample mie. am fost la 7(sapte) medici pana sa accept ca diagnosticul este TBC.eu am avut noroc si am putut urma tratamentul acasa, spunandu-i dr ca locuiesc singura, am luat antibiotice 6 luni, primele 3 luni cate 8, apoi cate 4.dc pot sa te mai ajut cu ceva, te rog sa-mi scri. sanatate maxima.
  •  
    • 75 mesaje
    16 Aug 2007, 08:49
    0 0
    Multumesc mult pentru raspunsuri. Au ramas sechele dupa cele 6 luni de tratament? Ma gandesc ca atatea antibiotice lasa ceva ravagii in urma. Inca nu mi s-a pus diagnosticul 100%. Trebuie sa astept pana miercuri cand voi sti exact. Imi este foarte greu sa accept ca as putea fi bolnava. Cat se da oare concediu medical? Cat trebuie sa stai departe de sercici si efort? Merci inca o data.
  •  
    • 845 mesaje
    16 Aug 2007, 09:31
    0 0
    am doua prietene care au avut TBC ( lucreaza cu publicul)si s-au vindecat perfect....asa ca daca esti optimista si respecti sfatul medicului totul va fi bine!
  •  
    • 269 mesaje
    16 Aug 2007, 12:31
    0 0
    indiferent de cum respecti sau nu tratamentul, sechele vor ramane. urmele se vor vedea toata viata la radiografie, act despre cele de o perioada mai scurta...mi-au iesit niste bubite pe fata, am fost la dermato si cum am intrat in cabinet m-a intrebat dc am avut vreo boala contagioasa..clar era de la antibiotice.
    concediu medical se da pe toata perioada tratamentului si se plateste 100%. eu am stat doar 3 luni acasa fiindca nu mai puteam.foarte bun este si ceaiul de coada calului, eu nu prea pot sa beau ceai.dar nu inteleg ce teste mai astepti? nu s-a vazut la radigrafie?
  •  
    • 75 mesaje
    16 Aug 2007, 13:50
    0 0
    Asteptam rezultatul de la testul de sputa, care a venit chiar azi - pozitiv. Din pacate incepe nebunia cu antibiotice. Sper din tot sufletul sa fiu ok la sfarsitul tratamentului. Am deja astm bronsic de 10 ani. Sper ca plamanii mei sa suport. Ce as putea sa fac sa ajut tratamentul sa isi faca efectul? Alte ceaiuri sau produse naturale care pot ajuta? Multumesc mult pentru raspunsuri. Pentru moment doctorul mi-a spus de o luna de concediu, insa in conditiile in care tratamentul merge bine. Sper din tot sufeltul sa mearga. Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
  •  
    • 269 mesaje
    16 Aug 2007, 14:14
    0 0
    imi pare rau pt rezultat, la mine examenul de sputa a fost negativ, deci am stat putin mai bine.in afara de ceaiul de coada calului, somn mult si vitamine. eu am luat pe timpul tratamentului cate o pastiluta de B6 si una de Liv 52 pt ficat. cat despre concediu parerea mea este sa stai cat mai mult fiindc o sa fi cam ametita de la antibiotice.
    multa sanatate.
  •  
    • 503 mesaje
    26 Oct 2012, 12:24
    0 0
    tbc esteo boala tratabila , tratamentul este de durata intre 3-6 luni .baza este antibioticul si medicamentele specifice bolii . este contagiosa  mai mult atunci cand sputa iti iese pozitiva . odihna multa , aer curat si alimentatie bogata, fara stat i frig.