ajutor!!! durere spate se lasa pe picior

•  
    • 169 mesaje
    10 Aug 2007, 11:18
    3 1
    Buna,
    Va rog frumos, am nevoie sa-mi indicati un doctor bun...nici nu stiu exact ce specialitate: cred ca neurochirurg sau nu stiu....
    De aproape 2 luni ma doare spatele, partea dreapta de fund si apoi durerea coboara pe picior (tot drept).
    M-am uns cu diclofenac si fastum gel.atat; repaus la pat nu am facut pt ca am f mult de munca. Ideea e ca abia mai tarasc piciorul dupa mine...asa ca va rog, daca stie cineva referinte despre un doctor bun, va multumesc anticipat!
    Scuze....am facut un text foarte lung
  •  
    • 9837 mesaje
    10 Aug 2007, 12:10
    2 0
    trebuie sa mergi la ortopedie-reumatologie.

e posibil sa fie vorba de sciatica, mai ales daca munca pe care o desfasori presupune statul pe scaun. in acest caz, nu evita statul in picioare si plimbarile (totusi, nu foarte indelungate), pentru ca ti-ar face foarte bine. e important sa cauti sa sprijini greutatea in mod egal pe ambele picioare, sau, atunci cand stai jos, pe ambele fese.

repausul la pat face si el bine, cu conditia sa ai o saltea de calitate. (saltelele vechi, deformate, pot agrava sau chiar produce probleme serioase ale coloanei vertebrale)
  •  
    • 169 mesaje
    10 Aug 2007, 12:55
    0 2
    Multumesc foarte mult Donna.

Imi e groaza de doctori...numai experiente urate am avut cu doctorii
    Ma rog...sper sa nu fie ceva ereditar (poate spun vreo prostie) si sa seman cu mama care s-a operat de 3 ori la coloana si e vai de capul ei acum.(eu am 31 de ani)
    Ideea e ca da, stau foarte mult (10-12 ore) la computer, seara muncesc pana tarziu acasa, apoi mai stau si cu laptopul in pat pe picioare pana adorm..iar salteaua e cam veche si deformata...
    Dar durerea asta e de-a dreptul ciudata (fata de toata bolile pe care le-am avut pana acum)...coboara asa, pe fund si picior
  •  
    • 845 mesaje
    10 Aug 2007, 13:45
    0 0
    cred ca suferi de lombosciatica
    uite citesti mai multe aici:
    http://www.sfatulmedicului.ro/articole/Ortopedie-reumatologie/Discopatia_lombara_-_lumbago_si_lombosciatica_267.htm
    eu am facut o radiografie....m-am dus la un neurolog....care mi-a dat tratament+ fizioteratie
    precizez ca inainte de a merge la medic m-am tratat ca si tine cu tot felul de unguente + movalis injectabil
    Medicul mi-a spus ca degeaba iau medicamente daca nu ma staduiesc sa fac putina gimnastica medicala si sa am o pozitie corespunzatoare a corpului ziua si in timpul somnului!
    Asa ca cu suspiciune am facut tratamentul si fizioterapia care consta in tot felul de raze si galvanizari + masaj si gimnastica medicala ( tipa chiar s-a tinut de mine...puturoasa ) am schimbat salteaua .... si mi-am cumparat o perna ortopedica ( puf de gasca 65 de lei) care e joasa si eu nu sunt invatata decat cu perne tari si ceva mai inalte ....dar in concluzie chiar daca ziua ma mai doare uneori(cand exagerez cu statul pe scaun la calc) ...dupa cateva ore de somn sau o noapte imi revin complet fara alte masaje si tratamente
    Chiar ma simt bine ...vara trecuta la mare se trezea prietenul meu in miez de noapte si imi facea masaj ca ma durea si prin somn!

Sanatate iti doresc!
  •  
    • 169 mesaje
    10 Aug 2007, 14:03
    0 0
    multumesc fain fetelor!....o gramada de sfaturi bune mi-ati dat....le-am salvat si o sa le aplic pe toate...
  •  
    • 3 mesaje
    27 Aug 2007, 12:43
    0 1
    Cel mai bine este sa te vada un medic neurolog. Sa-ti faca niste teste la coloana, cel mai indicat este rezonanta magnetica, RMN, care costa, dar stii despre ce este vorba.
    Nu vreau sa te sperii dar si eu sufar de aceeasi problema de 7 ani. La mine durerea se lasa pe piciorul stang pana in talpa. M-am chinuit mult cu diferite diagnostice puse pana am facut RMN-ul care a aratat ca am hernie de disc. Din cauza ca lucrez la computer 8-9 ore pe zi am dureri mari de spate, imi amorteste piciorul, am facut si o spondiloza, pentru ca stau mult pe scaun.
    Solutia ce mai buna este ca cei care sufera de aceasta boala sa nu se opereze, decat intr-un caz extrem.
    Eu am fost de multe ori internata. Din spital am invatat sa fac gimnastica, pe care o fac in fiecare zi acasa, de doua ori pe an tratament ambulatoriu: fizioterapie, bai termale pe la Olanesti.
    Merg mult pe jos, mai si alerg din cand in cand, usor, am invatat sa ma ajut singura, fara sa ma operez. Dusmanii cei mai mari ai problemelor cu coloana sunt curentul, frigul si miscarile bruste, de aceea trebuie evitate.
    Poate in cazul tau este ceva mult mai usor, asa ca mergi la un neurolog bun. Daca vrei iti recomand unul!
    Iti doresc sa fii tare si sa nu disperi, comparativ cu alte boli grave este ceva care poate fi tinut sub control!
    Sanatate multa si fii optimista! Bunul Dumnezeu te va ajuta!
  •  
    • 5144 mesaje
    27 Aug 2007, 13:55
    0 0
    matusa_tamara, nervul sciatic iti da durerea pe picior (ceva apasa acest nerv-un disc usor deplasat, o inflamatie locala). incearca cu o pastiluta de Ketonal (un antiinflamator) + o protectie pentru stomac (eu luam Ranitidina). mancare fara sare in ziua respectiva.

asta ca masura de prima urgenta, cand te doare in orice pozitie ai sta...

in rest, sfatul meu este sa te duci urgent la medic. la Sp. Bagdasar spre exemplu, la neurochirurgie sunt medici foarte buni (eu stiu 2: Exergian si Zamfir), inarmata cu o trimitere de la medicul de familie. RMN-ul, daca este recomandat de medic, il poti face si in cadrul spitalului.

p.s. repausul la pat este obligatoriu. ar trebui sa-ti iei cateva zile de concediu si sa nu te dai jos din pat decat pentru mers la toaleta. insa toate acestea + medicatia eficienta in cazul durerii tale, tot un medic le stabileste.

sanatate multa
  •  
    • 5144 mesaje
    27 Aug 2007, 14:11
    0 0
    nah ca m-am intors! ti-am recomandat un medicament, ceea ce din punctul meu de vedere inseamna ca am comis-o! (adica nu-i ok ce-am facut

asa ca revin cu urmatoarea completare, in cazul in care iei sfatul meu in serios: la farmacie, daca ceri cateva pastilute (poti cumpara doar 5 comprimate, nu-i nevoie sa iei tot flaconul) cere prospectul si arunca-ti o privire pe contraindicatii. stiu ca ulcerul este unul dintre ele...
  •  
    • 248 mesaje
    27 Aug 2007, 15:38
    0 0
    Simptomele descrise de tine arata o hernie de disc. Asta inseamna ca unul din discurile intervertebrale de la nivelul coloanei lombare a iesit si apasa pe nervul sciatic, de aici durerea care coboara pe picior. Intradevar poti mosteni de la mama o coloana cu probleme, in general discul migraza atunci cand coloana este putin stramba la nivel lombar. Aceste probleme apar la persoanele tinere la care discurile nu au inceput sa se intareasca datorita eliminarii apei din ele. Ti-am spus astea ca sa intelegi ce se intampla acolo si de unde apar durerile.
    Acum, sfatul meu este sa te vada un medic fizioterapeut si sa incepi sa faci niste sedinte de fizioterapie. In general se fac serii de cate 10 sedinte la intervale de 6 luni pe o perioada da cativa ani. Ideal ar fi sa le faci toata viata dar mai rar adica 1 pe an. Foarte importanta este respectarea unor reguli de viata: mentinerea unei pozitii corecte a coloanei, evitarea ridicarii de greutati, practicarea de exercitii care sa intareasca muschii paravertebrali, dormitul pe o saltea ortopedica mai tare, etc.
    Daca fizioterapeutul considera ca fizioterapia nu ajuta ( hernia fiind avansata) te va trimite la un neurochirurg. In general e bines a mergi la fizioterapeut inainte pt ca de obicei neurochirurgii recomanda operatia chiar in cazurile cand se poate rezolva cu fizioterapie.
    De asemenea este f important ca aparatele de fizioterapie cu care vei fi tratata sa fie in stare buna de functionare. Din pacate in spitale sectiile de fizioterapie folosesc aparate de mult iesite din parametric optimi astfel ca faci degeaba tratamentul.
    Pana ajungi la medic poti lua niste medicamente antiinflamatoare dar efectul lor este minim in schimb iti pot distruge flora intestinala.
    Sfatul meu este sa mergi URGENT la un fizioterapeut si in 2 saptamani esti ca noua.
    Daca mai ai intrebari iti raspund cu cea mai mare placere.
  •  
    • 1 mesaje
    21 Apr 2011, 23:08
    0 0
    nu va suparati vad ca siteu adik raspunsurile sunt de cativa ani,dar daca se poate sa-mi raspunda si mie cineva ar fi bine.deci...am o durere care pleaca din zona soldului partea stanga si se lasa pe piciorul stang pana deasupra gleznei.cand stau durerea se amelioreaza nu conteaza ca stau pe scaun sau ca stau un pat(bn in pat trebuie sami gasesc pozitia)dar ce ma "roade" pe mine este ca daca merg circa 100 m ma ia o durere ingrozitoare de picior iar daca ma asez jos in circa 2 minute nu mai ma doar si mai pot continua sa merg dar tot asa 100 aprx 100m,dupa iar stau.ce ar putea fi si ce mi-ati recomanda?va multumesc
  •  
    • 4566 mesaje
    23 Apr 2011, 14:37
    1 0

Sciatica. Nervul sciatic este inflamat, durerea coboara de la spate pe unul din picioare...se recomanda repaus cat poti de mult fara miscari bruste.

daca este musai sa mergi la servici si trebuie sa stai pe scaun...incearca sa te ridici usor la fiecare juma d eora...sau ai grija sa nu intepenesti intr-o anumita pozitie.

Ca tratament VOLTAREN tablete si VOLTAREN UNGUENT sunt extrem de eficace.
    Pana ajungi la farmacie sa-ti cumperi voltaren ia un antiinflamator de prin casa; NUROFEN sau IBUPROFEN.
    Protejeaza zona spatelui cu un brau, fular, prosop...ce gasesti prin casa sa-ti fie cald si sa te tina stran...ar trebuii ca in 24 de ore sa vezi o ameliorare

Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 23 Apr 2011, 14:40
  •  
    • 1 mesaje
    21 Iun 2011, 23:22
    1 0

Buna seara ,

Sunt victima unui diagnostic de hernie de disc L5 posterior masiva avand 23 mm craniocaudal , 20 mm anteroposterior , 18 mm coronal , cu semnal heterogen , sugerand hernieri succesive cu compresia jumatatii drepte a saculul dural si compresia radacinii S1 dreapta la emergenta din sacul dural. Protruzie discala posteromedian L4 cu baza 17 mm avand anteroposterior 7 mm , centrata pe spatiul discal , cu amprenta pe sacul dural , cu conflict radicular L4 dreapta intradural .

Edem in spongioasa subcondrala la nivelul platourilor vertebrale L4 - L5.

In cazul in care e cineva de specialitate sa ma elucideze si pe  mine ce grad de hernie am , rog s-o faca impreuna cu ceva sfaturi , recomandari ,

Cu multumiri anticiapte ,

•  
    • 7 mesaje
    11 Iul 2011, 17:34
    1 0
    Exercitii simple de Yoga, pot ameliora durerile de spate
    Recomand site-ul meu cu lectii online de Yoga
    www.yogalatineacasa.com
    Sanatate multa iti doresc!!