cat castiga un traducator

  •  
    • 20 mesaje
    29 Aug 2007, 21:29
    1 0
    Salutari tuturor Evelor !
    Sunt f interesata de traduceri,asta vreau sa fac in viitor.As fi foarte bucuroasa sa aflu cam cat se castiga din asa ceva in buc,in domeniu juridic,economic ,pe germana.
    Pt cele care si-au luat inca un job pe langa traduceri,se poate duce cat de cat,e f obositor?
    Sper ca traducerile in general nu sunt fff solicitante,asa cum am fost avertizata..
    Pupicei multi :*
  •  
    • 465 mesaje
    30 Aug 2007, 16:48
    0 0
    Eu lucrez ca si traducator - colaborator in oradea, pe italiana si engleza. Colaborez cu birouri de traduceri in sensul ca ei preiau traducerile, mi le scaneaza si mi le trimit pe mess sau pe mail. Eu merg la ei doar daca e vb de documente mari gen programe analitice si cand imi iau banii, la sf de luna. In total lucrez pentru 6 birouri / firme dar as putea sa mai lucrez si cu altele.
    De castigat eu primesc 50% din cat cere biroul clientului. Se poate castiga mai bine daca ai biroul tau dar eu nu vreau pentru ca nu vreau sa ma stabilesc in Oradea forever and ever si pentru dupa parerea mea deja sunt destule, chiar nu mai e nevoie de inca unul. Si pt ca nu-mi doresc sa fac asta decat pana pot sa lucrez in dom care imi place mie cel mai mult, dar in oradea e mai greu.
  •  
    • 1057 mesaje
    31 Aug 2007, 16:10
    0 0
    "Sper ca traducerile in general nu sunt fff solicitante,asa cum am fost avertizata."

    Ba da, sunt extrem de solicitante.
  •  
    • 3354 mesaje
    31 Aug 2007, 23:39
    0 0
    exact, traducerile sunt extrem de solicitante. nu este un domeniu usor.

    trebuie multa daruire si trebuie realmente sa-ti placa ce faci...

    nu e usor, dar este frumos si din pacate in Romania de azi cu greu se poate trai din asta, cel putin daca esti la inceput de drum...
  •  
    • 144 mesaje
    4 Sep 2007, 12:28
    0 0
    .
  •  
    • 2439 mesaje
    4 Sep 2007, 13:15
    0 0
    Da, se castiga daca lucrezi intr-un oras mare: Bucuresti, Cluj, Timisoara, Brasov, Sibiu....etcc
    Mai nou se cauta limbile "exotice" ca sa zic asa...

    De exemplu, sora mea sta in Alba Iulia si a terminat lb franceza-Lb engleza: eiiiii, e un oras mic, totul se bazeaza pe pile si relatii, si chiar daca esti fff bun, daca n-ai pile esti al nimanui.
    Avocatii, patronii isi iau numai cunostintele si prietenii, chiar dc ei nu sunt f capabili.
    Asa merge, orice ati spune!
  •  
    • 144 mesaje
    4 Sep 2007, 14:50
    0 1
    .
  •  
    • 2439 mesaje
    4 Sep 2007, 16:27
    0 0
    Dar nu a gasit nimeni scuze.
    Asta zic, ca in orasele mari gasesti mai usor traduceri.
    In fine, si engleza este foarte cautata, mai cautata decat franceza, de exemplu.
    Treb sa ai si sansa, noroc,dar si sa stii sa te descurci, sa cauti etcc
  •  
    • 1510 mesaje
    16 Mar 2014, 16:38
    0 0
    Mai traduce cineva? Am lucrat in domeniul asta in urma cu 7 ani,in provincie si nu mai sunt la curent cu cat se câștiga in domeniul asta. Colaborare/ angajare,ma gândesc la limba engleză in principal,aveti idee? Am văzut ceva gen colaborare insa cu salariu fix de 18mil in bucuresti si mi s-a părut f puțin. Gresesc? Multumesc!
  •  
    • 3 mesaje
    23 Mai 2018, 21:11
    0 0
    daca cautati un birou de traduceri, http://www.traduceri-legalizate.com/, lucreaza extern si eu am fost multumită cu ei.
  •  
    • 6 mesaje
    2 Iun 2018, 18:26
    0 0
    Buna ziua! Daca aveti nevoie de un birou de traduceri legalizate pentru limba olandeza indiferent de domeniu sau de registrul in care se incadreaza textul eu am gasit site-ul acesta : www.traduceriolandeza.ro. De asemenea, puteti opta si pentru interpretariat, serviciu prestat de interpreti olandeza.
    Lansati comanda de traduceri olandeza sau orice alta varianta de traducere la:
    Tel fix: +4 0318.004.719
    Telefon mobil:
    +40732.32.32.22,
    E-mail:
    office@all-translations.ro
    traduc.online@yahoo.com
    traduceri.legalizate@yahoo.com
    TRADUCERI ONLINE S.R.L.
    Adresa: Bucuresti, Calea Crangasi, nr.10, bl. 19 A, sc. B, ap.71,
    interfon 271C, reper B.C.R. Crangasi, Podul Grant
  •  
    • 6 mesaje
    2 Iun 2018, 22:01
    0 0
    Buna fetelor,
    daca doriti un birou de traduceri in limba olandeza eu va recomand www.traduceriolandeza.ro, am fost multumita de serviciile acestora!