Pufuletii ingrasa?

•  
    • 742 mesaje
    25 Iul 2007, 16:27
    1 1
    Am citit astazi o stire care m-a pus pe ganduri.. Suna cam asa:

Pufuletii cheia unei siluete de invidiat

Bebelusa Oana, dieta cu pufuleti

In ultimul numar al revistei „Ce se intampla, doctore?”, „bebelusele” carcotasilor Huidu si Gainusa au realizat un pictorial incendiar. Sedinta foto ce le-a avut in centrul atentiei pe Oana si Delia a fost facuta inainte ca cele doua sa plece din tara.

Oana a luat drumul Ibizei, unde de patru ani, in fiecare vara, danseaza intr-un club. Nici colega s-a de emisiune nu s-a lasat mai prejos, plecand intr-o vacanta prelungita in Italia. Mai frumoase si mai provocatoare ca niciodata, dansatoarele au dezvaluit si o parte din secretele lor, cu ajutorul carora isi mentin siluetele de invidiat. Blonda a marturisit ca, de cand era la Liceul de Coregrafie, slabeste mancand pufuleti, pont pe care i l-a dat si partenerei sale de dans de la Cronica.

Deci? Voi ce parere aveti? K mie una imi plac la nebunie..as manca toata ziua
  •  
    • 9837 mesaje
    25 Iul 2007, 17:56
    8 0
    sigur ca ai slabi si tu, mai ales daca ai fi dansatoare profesionista, ca bebelusele.

pufuletii sunt facuti din malai.
    iar malaiul si porumbul sunt folosite pentru ingrasarea pasarilor de ograda si a vitelor.

ai citit vreodata pe pachet, ca sa vezi cate calorii are o punga mare cu pufuleti, mai ales cei cu branza sau cascaval?

o dieta indelungata cu pufuleti ar fi un dezastru pentru organism. sa ne aducem aminte de vremurile foametei, cand hrana taranilor era bazata preponderent pe mamaliga si se imbolnaveau de pelagra...
  •  
    • 298 mesaje
    25 Iul 2007, 18:19
    5 3
    si eu mai mananc pufuleti din cand in cand,imi plac,eu stiu ca nu ingrasa dar nu mai mult de o punga pe sapt.si doar simpli,cu sare!
  •  
    • 742 mesaje
    25 Iul 2007, 22:28
    2 0
    Ah..si chiar papai azi 2 pungi. Ma refer la cei simpli cu sare.. Am inteles ca au vreo 170 calorii 40 grame, adik o pungutza de 3000 de lei, insa se digera repede, chiar dak au la fel de multe calorii echivalente cu un pachet de biscuiti dulci
  •  
    • 9837 mesaje
    26 Iul 2007, 11:40
    9 0
    asta inseamna ca 2 pungi de pufuleti simpli = 340 de calorii (80 de grame de pufuleti)

in loc de balastul asta bogat in calorii, dar lipsit de nutrienti vitali, puteai sa mananci pe saturate:

- o friptura de vaca (200g = 208 calorii)
    - cu garnitura de fasole verde (200g = 36 calorii)
    - cu 2-3 castraveciori acri (60-70 grame = 6 calorii)
    - desert: piersici (200g = 90 de calorii)

TOTAL: 340 calorii
    (in care ai si vitamine, si minerale, si fibre etc)

I rest my case... de aici incolo, numai tu poti decide ce sa faci cu silueta si sanatatea ta.
  •  
    • 156 mesaje
    26 Iul 2007, 12:08
    0 0
    Ai mare dreptate donna!!!
    Nu pricep de ce se face comparatia cu un pachet de biscuiti dulci???!! (aka:faina). Daca pare mic nu inseamna ca este si sanatos.
    Asta suna cam ca si discutia cu floricelele. Se pare ca multa lume considera ca nu ingrasa din moment ce marea parte a persoanelor supraponderale care merg la cinema inhata o punga MARE de floricele. Deci, imi pare rau ca sunt dura, atata timp cat mancati pufuleti, floricele, biscuiti...nu va puteti plange ca va ingrasati, pentru ca INGRASA in mod sigur.
  •  
    • 841 mesaje
    26 Iul 2007, 12:26
    2 0
    eu cred ca se refera la o asa-zisa dieta cu pufuleti... colegele mele la birou sunt mereu in cautare de noi si noi diete... si la un moment dat erau pe dieta cu pufuleti - bagau in ele cantitati industriale de pufuleti si apa... si atat.
    eu nu pot sa inteleg cum te poti gandi sa urmezi asa ceva... ce ii dai corpului, de unde sa isi ia proteine, carbohidrati buni, minerale, vitamine , etc.
    ce ma mira pe mine este ca exista vointa pt a a incerca tot felul de diete tampite precum pufuleti, zemuri de varza, orez si lamai pe stomacul gol.... dar nu exista vointa pt a manca sanatos si corect si pentru a face miscare - pe termen lung ar duce la slabire sau echilibrare a greutatii fara efect yo-yo
  •  
    • 156 mesaje
    26 Iul 2007, 12:58
    7 1
    In ciuda uluirii constante in fata persoanelor care incearca tot felul de diete, am o explicatie. Aceste diete preaminunate promit o slabire rapida (gen 4 kg intr-o saptamana...lalalalala)...daca mananci sanatos, corect...se presupune ca trebuie sa ai rabdare sa faci chestia asta. Cand m-am apucat eu de slabit timp de 6 luni nu am pus gura pe: cartofi, dulciuri de nici un fel, in conditiile in care la mine in casa se mancau(acuma au fost cat de cat educati) saptamanal pizza si cartofi prajiti si in frigider exista in permanenta ciocolata de vreo 3 feluri. Carne prajita si alte minuni prajite nu. Ei...in ciuda mirosului criminal am rezistat eroic...si nu am murit...iar de cartofi m-am lasat definitiv...am constatat ca alte legume sunt mai santoase si la fel sau mai gustoase.
    Era la un moment dat si o pilda cu niste broaste...a ajuns in varf aia surda care nu a auzit descurajarile celor de pe margine...cum fac binevoitorii "hai draga, ia si tu putin ca nu te ingrasa...vai, dar arati f bine...". Recunosc, am avut de dat jos numai 10 kg (bine, si 5 ar fi fost ok...dar sportul a facut minuni), dar am avut rabdare un an..stiu ca se putea si mai repede...dar poate ca se puneau la loc la fel de repede.
    JOS DIETELE CRETINE!!!
  •  
    • 742 mesaje
    26 Iul 2007, 17:40
    1 0
    Uof.. m-ati inteles gresit! Eu pur si simplu am citit stirea aceea si eram curioasa daca ingrasa (chiar dak banuiam ca da..) si vroiam sa stiu dak exista cumva vreo dieta de genul. Nu vreau sa slabesc prea mult, decat 1-2 kg pe care insa sa nu le pun la loc. Mananc oricum masa normala de dim si la pranz insa nu mai mananc dupa ora 6 si fac in fiecare zi sport (30 min-o ora) Ceea ce as vrea eu mai mult ar fi sa dau cat mai rapid burtica jos, nu neaparat sa slabesc .. Pur si simplu era doar un subiect pe care l-am postat din curiozitate..
  •  
    • 1 mesaje
    14 Feb 2010, 00:13
    1 2
    depinde ce fel de pufuleti mananci exista pufuletzi care au o gramada de calorii 480 pe 100 g(gust si pufuletzi care au 195 pe 100 g (veverita pofticioasa) asa ca ai grija ce fel de pufuleti mananci si studiaza foarte bne eticheta inainte de ai cumpara
  •  
    • 232 mesaje
    2 Iul 2013, 21:54
    0 0
    Si pana la urma cati pufuleti sa mananci ? 1 sapt / 2..