efecte negative DIANE 35

  •  
    • 541 mesaje
    20 Nov 2003, 15:03
    5 5
    eu am luat 4 luni Diane. apoi am decis sa fac o pauza. le luasem si pt ca aveam probleme cu tenul(sebum, acnee).problemele s-au rezolva. dar dupa o luna de pauza ciclul meu nu a mai venit.intarzie de 6 saptamani si asta ma cam inspaimanta(o sarcina e exclusa). plus ca au revenit problmele cu tenul. ce se intampla?
  •  
    • 354 mesaje
    20 Nov 2003, 15:13
    2 2
    Adeea,asta am patit si eu acum citiva ani...
    Trebuia sa iau doi ani Diane35(la recomandarea dermatologului si a unei doctore de la Parhon).Am facut analize,nu le-am luat de capul meu...Dupa un an si jumatate nu le-am mai suportat.Aveam singerari intre menstre,stari depresive(nu glumesc!),si o senzatie cind trebuia sa iau pilula...cum sa-ti zic...ca si cum eram ghiftuita,dar trebuia sa mai maninc ceva.Intelegi?Nu le mai suportam.
    Dupa ce le-am intrerupt nu mi-a mai venit ciclul trei luni!M-am dus la medic si se uita la mine ca la o proasta:cum adica ai luat un an si jumatate???prea mult!Niste idioti,pe cuvint!
    Problemele cu pielea au reaparut,of course...Noroc ca pina la urma am scapat.
    Ciclul mi s-a reglat cu greu,nici acum nu e ceas=>nici ovulatia nu e in regula=> nu am ramas insarcinata desi de un an nu ma mai protejez in nici un fel...
    Eu nu mai stiu ce sa zic...Niste doctori mi le-au recomandat de parca erau minunea minunilor de pastile,iar altii mi-au zis ca nu trebuia sa le iau.Dupa mine,nu trebuia sa le iau!
    Nu vreau sa te sperii,dar daca nu ti-au facut bine,lasa-le acum.
  •  
    • 104 mesaje
    20 Nov 2003, 15:48
    1 2
    Eu am luat Diane numai 6 luni, sub supravegherea medicului de la planning.
    Cand am inceput sa le iau, in urma cu vreo 3 ani, aveam 63-64 kg, menstruatia regulata si tenul mixt. Dupa 6 luni, au aparut problemele: dureri de gambe, disfunctii hepato-biliare (sunt si fumatoare) si am hotarat sa le sistez. Abia dupa aceea am inceput sa ma umflu ca un balon, desi mancam la fel ca inainte si am ajuns sa acumulez 24 de kile in timp de 2 luni, de nu-mi mai incapeam in piele!!!
    Mentruatia se dereglase, aveam (si am) intarzieri de la 2-3 zile la 1 luna si jumatate, aveam pielea uscata, descuamata, atat pe fata cat si pe picioare si dupa ce am fost la medic am mai aflat ca am si disfunctii tiroidiene. Cand mi s-a facut echografie la tiroida (chiar inainte sa renunt la pilule) aveam "gusa mica, difuza", dupa cateva luni ajunsese la "gusa medie, cu tendinta la nodularizare".
    Problema e ca nu mai pot scapa de kilogramele acumulate, ma mentin la 79-80 kg, oricat as incerca sa mananc de dietetic, am niste stari nervoase de-mi vine sa ma iau singura la palme, plus faptul ca menstruatia este abundenta si ma tine vreo 8-9 zile.
    Deci nu tot ce e scump are si efect benefic! Spune-i medicului si eventual schimba-le, ca sa nu ai surprize neplacute mai tarziu.
  •  
    • 354 mesaje
    20 Nov 2003, 16:15
    1 1
    De balonari uitasem...Si de ciclu.Inainte aveam cam 5 zile,acum am si 8-9 zile!
    Bine ca nu m-am si ingrasat de la ele!
  •  
    • 63 mesaje
    21 Nov 2003, 01:44
    2 0
    Fetelor,la mine a fost si mai grav dupa numai 13pilule,am avut o hemoragie de toata frumusetea 20zile,sa oprit si la a2a luna alte 20zile de hemoragie ,la care am ajuns la urgenta,si de atunci nu am mai avut probleme.Idioata de dr,nici macar nu mi-a facut un test,mi le=a scris pe reteta si le am cumparat,cam asta este povestea mea cu diane,sa nici nu mai aud de ele,aveti grija fetelor de voi pe viitor, ce pilule luati de la dr.
  •  
    avy
    • 490 mesaje
    21 Nov 2003, 14:54
    3 0
    Daca un doctor va recomanda anticonceptionale, voi nu cititi despre ele(pe net, carti)?Pentru acnee exista si alte alternative la fel si pentru protectie.De ce trebuie sa ne indopam cu medicamente?Eu una nici nu vreau sa aud de anticonceptionale.
  •  
    • 541 mesaje
    22 Nov 2003, 15:10
    0 0
    imi este, pur si simplu, sila sa merg la doctor si sa-i zic ca tratamentul dat de el mi-a facut asta. va dati seama ca va indruga numai prostii ca sa se scoata el bine. la mine totul era ok, nu am avut probleme in timpul tratamentului, doar ca am hotarat sa renunt in momentul in care am vazut ca mi se rezolvase problema cu tenul. stiu ca suna amuzant, dar m-am saturat sa-mi astept ciclul, care intarzie de vreo luna.
  •  
    • 206 mesaje
    22 Nov 2003, 16:44
    12 0
    eu am luat diane 35 timp de 2 ani si ceva fara nici un fel de probleme. Sint singurele pilule pe care le pot lua fara efecte negative, din nefericire au un risc foarte mare de cheaguri de singe asa ca acu' 1 an am incetat sa le iau, toate marcile pe care le-am luat insa de atunci mi-au dat o gramada de probleme.
  •  
    • 206 mesaje
    22 Nov 2003, 16:47
    5 1
    gargarita, tu ai avut probleme cu singerari etc. ptr. ca diane sint foarte "low dose" ceea ce inseamna ca daca nu le iei exact la timp si nu respecti exact totul patesti asa ceva, eu le luam la ora fixa (obisnuinta ...lol) si nu am scapat niciodata o pastila si nu am avut absolut niciodata singerari sau alte probleme.
  •  
    • 11438 mesaje
    24 Nov 2003, 14:53
    1 0
    Fetelor, eu nu sunt de acord cu nici un fel de anticonceptionale...oricat de bune ar fi ...cu estrogen,cu mai mult progesteron...bla..bla..bla...tot asupra hormonilor actioneaza si poti s-o patesti rau de tot.
    Iata povestea mea...inceputa de la Diane 35:
    Acum 7 ani..adica la 21 de ani am avut un chist pe ovarul stang.Mi s-au recomandat Dianele...Am luat 3 luni,timp in care nu m-am ingrasat,dar ma dureau sanii de-mi venea sa-i smulg nu alta.Totul bine si frumos pana cand,intamplator am observat ca mi-au aparut chiste pe sani...diagnosticul mastoza chistica...si iar umbla prin spitale,inclusiv cu diagnostic de cancer de san,cu ideea de a-mi extirpa sanii si toate rahaturile de genul asta de ajunsesem sa fac o psihoza de toata frumusetea...
    Pana intr-o zi cand mi-am bagat picioarele in doctorii din Romania(ca-n "al de" endocrinologie sunt saraci cu duhul) si am trecut pe chestii naturiste...rezultatul: s-au mai retras..nu in totalitate pt. ca am cam lasat-o moale cu tratamentul,dar cel putin nu mai am in cap ideea ca fac cancer.
    Si asta este...daca fac cancer,fac si gata...ca eu m-am saturat de doctori...
    Oricum va recomand sa nu luati toate chimicalele astea ca nu-i deloc de jucat cu hormonii...si nu o zic numai eu,ci mi-a spus-o unul din cei mai mari doctori din tara de la Spitalul Oncologic-Cluj.
    Sanatate multa!!!!
  •  
    • 233 mesaje
    9 Feb 2004, 12:42
    3 0
    fetelor,am citit ce ati scris aici si m-am ingrozit!!! Vreau sa va spun ca si mie mi-a recomandat medicul diane 35 pt un chist de dimensiuni cam mari pe care il tot port dupa mine de ceva vreme. Pana acum am luat rigevidon..am facut acea pauza de 7 zile iar azi ar trebui sa incep diane35. In prospect scrie ca se ia in prima zi de ciclu..eu sunt deja la a 3 zi pt ca mi-a venit in acea pauza. Nici nu stiu cum sa fac..deja le-am cumparat dar m-a luat o frica...de nu va pot spune! Ce sa fac???
  •  
    • 25 mesaje
    9 Feb 2004, 13:10
    1 0
    Eu iau Logest, si sunt multumita. Aveti experiente neplacute?
  •  
    • 213 mesaje
    9 Feb 2004, 13:37
    2 0
    Eu am luat Mercilon 1 an si ceva..cu pauza la fiecare 6 luni..si nu am avut parte decit de efecte benefice. Mi-e dor de Mercilon acum. Pastilele astea se iau dupa analize, nu dupa cum binevoieste doctorul sa le prescrie...
  •  
    • 982 mesaje
    12 Feb 2004, 09:42
    11 0
    Wow, chiar m-ati speriat. Eu iau Diane35 de un an, dar sincer, nici un efect negativ (cel putin nu vizibil).
    Probabil ca in cazul meu chiar au fost ok si s-au potrivit, desi nu am facut nici o analiza. A propos, stiti cumva ce analize ar trebui facute?
  •  
    • 1222 mesaje
    12 Feb 2004, 12:38
    1 0
    `
  •  
    avy
    • 490 mesaje
    12 Feb 2004, 12:52
    3 0
    Buna.
    Toate anticonceptionalele au efecte negative(acum sau la o virsta mai inaintata).Cititi mai mult despre ele.Nu va bazati pe ceea ce va spune doctorul.
    Eu mi-am reglat perioada la 28 zile si vine ceas.Inainte de perioada, ma simt mult mai bine.Tenul mi-e curat.
    Am facut cura de dezintoxicare cu argila a domnului de la Alba Iulia.E o cura naturista nu are efecte negative si te ajuta in vindecarea mai multor boli(nu te ingrasi dupa ce o termini,etc)Mai multe detalii pe siteul www.formula-as.ro.Incercati-o nu va strica cu nimic.
    Iar ca protectie folositi prezervativul.Nu e greu.
    Pentru voi e mai usor sa luati pastile?
    O zi buna
  •  
    • 982 mesaje
    12 Feb 2004, 13:56
    3 0
    In momentul de fata mi se pare mai usor sa iau pastile. Mai ales dupa ce am avut experiente neplacute cu prezervativele. Cele "de firma" sunt ok, dar sunt scumpe, cele medii sunt ok si nu prea, adika se mai rup, din cele proaste nu am folosit. Deci da, si prezervativul e foarte bun, pana cand se rupe.
    Pastilele sunt mai sigure. Si momentan pentru mine au functionat bine, si fara efecte secundare.
  •  
    avy
    • 490 mesaje
    12 Feb 2004, 16:01
    3 1
    Te gindesti "momentan" la tine.Ce faci peste 10 ani cind apar efectele adverse?Cum o sa-ti mai cresti copii daca esti bolnava?
    La asta te-ai gindit?
    Iti spun eu prezervativele sunt bune.Am incercat de toate felurile si nu am patit nimic
  •  
    • 1101 mesaje
    13 Feb 2004, 09:34
    3 1
    Avy, nu ai dreptate...
    Eu am respins categoric anticonceptionalele ani de zile...a trebui sa le iau pt ca aveam chisturi la ovare (printre multe altele) si nu vroiam sa ma operez...
    Norocul meu e ca am dat, dupa multe incercari, peste un doctor nemaipomenit care a avut rabdare sa imi explice ce si cum cu privire la ele...
    Dar cum eu tot Toma Necredinciosu sunt am inceput sa ma interesez si in alte parti, pe net, dar pe situri din afara, etc...
    Concluzia?! Dc ai partener stabil in care ai increde prezervativul nu e o solutie...clar (sa iti spun ca a trebuit sa iau o pastila de a doua zi pt ca un afurisit de Durex s-a rupt intr-una din zilele de max fertilitate?!)
  •  
    • 17 mesaje
    13 Feb 2004, 10:38
    3 0
    anticonceptionale au intr-adevar o multime de efecte secundare, dar intr-adevar sunt solutia cea mai sigura, mai ales in cazul unui partener stabil.
    din pacate am observat ca mie Diane imi scad libidoul si imi dau si stari
    de usoara depresie. de aceea o data la 3 luni fac pauza de ele.
    cred ca o sa trec pe Logest insa, am auzit ca au ceva mai putine efecte secundare. si mie asta mi se pare cel mai eficient pentru "suportarea" efectelor negative, pauze de o luna cat mai dese.