Vreau sa ma coafez singura!

•  
    • 1372 mesaje
    6 Iul 2007, 17:00
    1 0
    M-am enervat f tare azi...
    Maine tb sa ma duc la o nunta si la salonul unde ma tund de obicei nu am putut sa-mi fac programare pt k maine nu mai au tp deloc
    Am fost la alt salon din cartierul meu sa intreb dk pot sa-mi fac programare pt maine si m-a enervat f tare modul in care m-au tratat alea.Mi-au spus k nu au liber decat maine dim la 9.30, le-am intrebat dk nu e posibil sa vin mai tarziu si s-au enervat k ce...l e fac eu programul?Dk imi convine la 9.30 bine dk nu...usa e acolo!Si culmea- e vb de un salon de mana a doua...de cartier!Nu mai calc in viata mea pe acolo!
    Am o mare problema cu modul in care sunt tratata in situatii de genul acesta..de persoane care ar trebui sa-ti ofere serviciile lor cu cea mai mare amabilitate.
    Nu sunt fitzoasa, chiar deloc..dar ma scoate din minti lipsa de politete.Tipic romaneasca!
    In fine...ce voiam eu sa va intreb... cum sa fac sa ma coafez singura?Am parul de lungime medie si cum a cazut f mult, am nevoie sa-i dau volum.Mult volum.
    Stiti trucuri?
  •  
    • 3298 mesaje
    6 Iul 2007, 17:10
    1 0
    conteaza mult cu ce te imbraci...

chiar nu am nicio idee in momentul de fata... incearca niste bucle simple, foarte lejere... nu sarmale, pt ca ai zis ca ai parul mediu si ar arata urat. si langa bucle, prinde cumva o clama mica, de aceeasi nuanta cu imbracaminte, dar sa aiba un pic de sclipici, si gata!
    asa mi se pare cel mai usor, mai ales ca esti nevoita sa il faci acasa...

ce ma enerveaza si pe mine unele saloane...
  •  
    • 3298 mesaje
    6 Iul 2007, 17:12
    0 0
    si la buclele respective, recomand fixativ. de care sti tu ca e bun pentru parul tau. sau ceara... asta e parerea mea, vezi ce mai zic si alte eve...
  •  
    • 359 mesaje
    6 Iul 2007, 17:17
    0 0
    Fa o carare intr-o parte, si piapta-na perfect parul, daca se poate chiar cu o perie foarte deasa (gen perie de haine). Prinde parul intr-o coada la spate, tapeaza coada, si fa-o coc lejer si neglijent in jurul elasticului. Cocul il prinzi cu bete chinezesti elegante, si fixezi cu spray fixativ. Eu am gasit bete chinezesti de coc la Meli Melo. Poate gasesti ceva bete cu strasuri, sau ceva bete foarte speciale. Arata bestial si e simplu de facut. Cu cat e mai neglijent acest coc, cu atat e mai frumos, si toata lumea te va intreba cum stau acele bete acolo

Parerea mea e ca buclele sunt pentru mama, mai ales ca tie singura acasa nu cred ca o sa iti iasa (mie personal nu imi ies niciodata).
  •  
    • 1372 mesaje
    6 Iul 2007, 17:29
    0 0
    Nu cred k vreau bucle pt k nu stiu dk mi-ar sta bine si cu siguranta nu mi-ar iesi cum trebuie.SI nici coc nu-mi fac...nu e deloc genul meu.
    Vreau doar sa fie aranjat.Sa-mi intind bretonul si sa dau volum parului.
    Din cate am vazut la salon, trebuie uscat cu foehnul si peria dar pe spate...nush cum. Si stiu k tb sa dau cu ceara, spuma sau fixativ la radacina k sa aiba volum dar nu stiu ce si cum ...si cand ( cand e ud sau deja uscat)...SI mai vreau sa-l si tapez!!
    Of Doamne!!!!Ce greu e!!!
    Ajutati-ma!!!!!!!!

P.S.: ma imbrac intr-o rochie neagra, f decoltata, fff stramta, pana la genunchi si despicata f mult + niste sandale negre, cu bretele f subtiri si toc ff inalt, cui+ o geanta, bratara si cercei verzi.
    Cam ce coafura s-ar potrivi?
  •  
    • 4404 mesaje
    6 Iul 2007, 17:34
    0 1
    Nu vei reusi singura,mai bine cauta alt salon.
  •  
    • 3298 mesaje
    6 Iul 2007, 17:42
    0 0
    intr-adevar, cauta repede un alt salon. si daca tot nu gasesti, cheama o prietena sa te ajute, si incercati ceva amandoua. e greu sa iti tapezi singura parul, asa ca poti ruga pe cineva.
  •  
    • 1372 mesaje
    6 Iul 2007, 17:43
    0 0
    Off...asta o sa fac...desi cateodata mi se pare mie k am potential de coafeza
    O s acaut alt salon..Desi stiu k e al naibii de greu sa gasesti ceva disponibil sambata...
  •  
    • 2489 mesaje
    6 Iul 2007, 17:48
    0 0
    baby la mine sa nu rizi functioneaza bine tapajul cind stau cu capul in jos si cu un pieptane mai des il tapez de la ceafa spre fata,apoi dau cu peria sa il arajez intr-o forma (al meu e tuns in scari si relativ usor de aranjat)si fixativ.
  •  
    • 3298 mesaje
    6 Iul 2007, 17:52
    0 0
    incearca ce a zis bim! daca nu gasesti un salon... si e deja destul de tarziu... data viitoare, fi fata constiincioasa si fa-ti programare din timp!
  •  
    • 412 mesaje
    6 Iul 2007, 19:01
    0 0
    Draga Babygirl , tinuta ta este foarte sexiii , si vad ca te`ai prins si tu ca buclele nu prind bine De ce nu incerci o coada de cal super shic? Spala`te pe par , sa fol si balsam , apoi incerci sa te usuci cu peria si fheonul, atentie , directia de uscare sa fie in jos, dak ai timp incearca sa`ti usuci cu grija suvitza cu suvitza , si dupa aceea cu placa il indrepti asa cum sti u mai bine!Asa..Incearca sa ti`l tapezi putin (mai mult) la spate , dar dupa ce ai tapat fiec suvita sa dai cu fixativ , si apoi prindel la spate cu un elastic care de preferabil sa nu se vada! Si un mic truc ptr volum: atunci cand prinzi elasticul ,prinde`l putin mai departe de pielea capului,la 1-2 cm , si apoi strange coada din toate directiile ca sa nu`ti iasa cornitze ! Sper ca ai inteles ceva...
    Pentru mai multe idei intra pe site`ul meu preferat www.divahair.ro ! Te pup si distractie placuta!
  •  
    • 412 mesaje
    6 Iul 2007, 19:01
    0 0
    Draga Babygirl , tinuta ta este foarte sexiii , si vad ca te`ai prins si tu ca buclele nu prind bine De ce nu incerci o coada de cal super shic? Spala`te pe par , sa fol si balsam , apoi incerci sa te usuci cu peria si fheonul, atentie , directia de uscare sa fie in jos, dak ai timp incearca sa`ti usuci cu grija suvitza cu suvitza , si dupa aceea cu placa il indrepti asa cum sti u mai bine!Asa..Incearca sa ti`l tapezi putin (mai mult) la spate , dar dupa ce ai tapat fiec suvita sa dai cu fixativ , si apoi prindel la spate cu un elastic care de preferabil sa nu se vada! Si un mic truc ptr volum: atunci cand prinzi elasticul ,prinde`l putin mai departe de pielea capului,la 1-2 cm , si apoi strange coada din toate directiile ca sa nu`ti iasa cornitze ! Sper ca ai inteles ceva...
    Pentru mai multe idei intra pe site`ul meu preferat www.divahair.ro ! Te pup si distractie placuta!
  •  
    • 2778 mesaje
    6 Iul 2007, 19:54
    1 0
    Nu poti sa il intinzi cu peria si phoenul ca la salon ca acolo au uscatoare speciale pentru saloane,cu putere mare.Asa ca nu merita sa te chinui sa incerci.
  •  
    • 3298 mesaje
    6 Iul 2007, 23:20
    0 0
    soraya, ce ai descris tu acolo mie nu mi se pare k se potriveste deloc. S-ar fi potrivit daca avea parul lung... Pana la urma sper k s-a descurcat sa ajunga la un salon, ca asa era cel mai bine si cel mai usor...
  •  
    • 412 mesaje
    7 Iul 2007, 11:31
    0 0
    pai si eu am parul de lungime medie , e pana la umeri , si are tenta de unduleu! Si reusesc ! cu rabdare bineinteles.. si sa stii ca nu trebui sa il indrepti perfect cu pheonul si peria , doar il cumintesti ! apoi va spun sigur ca se indreapta mult mai usor cu placa... va spun din proprie experienta..
  •  
    • 1372 mesaje
    8 Iul 2007, 11:58
    0 0
    Sunt f mandra de mine!Mi-am facut singura parul - m-a ajutta putin si sor-mea si cand am ajuns aseara , m-au intrebat cateva tipe cum si unde mi-am facut parul pt k statea f bine!!!
    Sa va spun cum mi l-am facut: dupa spalat, l-am uscat cu peria si foehn-ul, aplicand fixativ la baza fiecarei suvite in parte pt volum.Apoi l-am intins cu placa, suvita cu suvita si la sfarsit l-am mai tapat putin pe dedesubt.In final am dat cu ceara pe varfuri k sa definesc mai bine suvitele.
  •  
    • 412 mesaje
    8 Iul 2007, 13:52
    0 0
    Ai vazut? ma bucur ca ti`a iesit bine , nu avea cum sa nu fii frumoasa ! Vad ca sfaturile mele ti`au fost cat de cat de folos , doar ca nu ti`ai facut coada, poate ai observat ca te prinde mai bine parul pe spate toate ca toate , dar cum te`ai distrat??
  •  
    • 1372 mesaje
    8 Iul 2007, 14:46
    0 0
    f