change carte de identitate si talon

•  
    • 3348 mesaje
    29 Iun 2007, 09:39
    0 0
    Dragi eve, am si eu o intrebare... trebuie sa schimb talonul masinii - in urma schimbarii de adresa si a numelui - dupa casatorie.

trebuie facut acelasi lucru si in cartea de identitate sau nu?

si daca da, unde trebuie sa merg? eu stiam ca pentru cartea de identitate trebuie mers intr-un loc in timp ce pentru permis si talon in alt loc?

ma puteti lamuri sau imi puteti da un link ca nu am gasit nimic singura?

si eventual niste ore de functionare? sper ca nu abuzez de voi???

:-;

va multumesc anticipat...
  •  
    • 508 mesaje
    29 Iun 2007, 11:01
    0 0
    pentru cartea de identitate ai 30 de zile de la data incheierii casatoriei civile pentru a-ti schimba numele. dupa aceasta perioada esti pasibila de amenda. actele se depun la circa de politie unde esti arondata cu resedinta. ai nevoie de:
    1. certificatul de nastere original si copie,
    2. certificatul de casatorie original si copie,
    3. dovada spatiului locativ - actul casei original si copie , daca nu esti proprietar, trebuie sa te insoteasca proprietarul casei care trebuie sa dea o declaratie ca este de acord sa te ia in spatiu, chiar daca nu schimbi adresa si proprietari sunt parintii,
    4. vechea carte de identitate si cartea de alegator,
    5. un timbru fiscal in valoare de 1 leu (parca),
    6. contravaloarea noii carti de identitate (7 lei - parca, care se platea la CEC si cred ca acum se achita si la politie)
    8. o declaratie pe propria raspundere pe care o completezi pe loc.

eu am depus actele dupa 3 luni si nu am luat amenda.

pentru talon nu stiu sa-ti spun, dar sigur trebuie sa schimbi permisul si oricum daca e nevoie sa schimbi talonul nu o poti face decat dupa ce iti iese noua carte de identitate. pentru asta trebuie sa te adresezi autoritatii emitente care este in udristei daca esti din Bucuresti.

programul este afisat la fiecare sectie de politie, la evidenta populatiei, primiri acte.
    la mine la sectie vinerea cred ca este zi scurta. oricum programul este de 2-3 ore dimineata si 2-3 ore dupaamiaza.

programul pentru eliberari acte este 18-19 in fiecare seara (cred).

poti cauta evidenta populatiei pe net, sectia de politie, gasesti un nr de tel si ajungi pana la urma la centrala unde ceri exact sectia care te intereseaza si iei programul. la fel afli si daca strada ta este arondata la o sectie anume.
    interioarele sunt formate din 5-6 cifre.

sper sa te ajute.
  •  
    • 3348 mesaje
    29 Iun 2007, 11:06
    0 0
    scuze, era vorba de cartea de identitate a masinii...

ca sa schimbi talonul, trebuie operate schimbarile si in cartea de identitate a masinii...

de asta nu stiam unde trebuie mers. pentru talon si permis este la udriste dar pentru cartea de identitate a masinii unde...?

si in ce ordine se fac? asta era intrebarea...

mersi oricum si poate revii daca stii...
  •  
    • 508 mesaje
    29 Iun 2007, 16:32
    0 0
    scuze.. n-am citit atenta mesajul tau. adaug si faptul ca sunt blonda naturala.

din pacate nu stiu sa te indrum, dar daca aflu revin.
  •  
    • 3348 mesaje
    29 Iun 2007, 16:46
    0 0
    mersi oricum... te pup si un weekend placut.