Clisma

  •  
    • 2520 mesaje
    20 Aug 2008, 10:28
    1 3
    Nu are nici o relevanta cind ai mincat ptr ca se actioneaza asupra colonului, nu a stomacului.

    Gasesti aparatul (sau cum s-o numi), la farmacie. Ceri irigator (cum bine ai spus) si daca nu stie despre ce e vb. , ii spui ca ai nevoie ptr clisma.
  •  
    ned
    • 38 mesaje
    20 Sep 2008, 15:36
    1 1
    Eu am vazut la televizor de cateva ori acest fel de clisma cu cafea si am incercat si eu. Nu este nici o diferenta in modul de lucru si nici nu exista constraindicatii dupa cum am inteles. Eu am incercat din cauza ca am probleme cu tranzitul intestinal si decat sa iau tot felul de medicamente mai bine prefer sa fac asa ceva . Daca te uiti la progr.Reality o sa vezi ce se intampla si cand se evacueaza din intestin cum arata fecalele.Te ingrozesti, cata miserie colorata aproape ca pacura . merita sa incerci.
  •  
    • 2520 mesaje
    20 Sep 2008, 17:05
    2 0
    Ned, daca ai pb cu colonul - tranzit, constipatie, etc, cel mai bune ar fi sa ai o alimentatie corespunzatoare, clisma singura nu poate rezolva pb daca, in continuare, ceea ce a cauzat pb ,este acolo.
    Cele mai potrivite alimente ptr o digestie sanatoasa si un tranzit corect, sint legumele "simple" (nu cartofi, mazare, fasole uscata), gen conopida, brocoli, fasole verde, morcovi, varza, dovleac, etc.
  •  
    • 2 mesaje
    7 Feb 2010, 06:25
    1 1
    am citit intrebarile si raspunsurile care s-au tot dat aici. asa cum s-a spus pana acum, clisma are rol de detoxifiere a organismului, de vitalizare si energizare. un lucru este insa foarte important de retinut: sa nu exageram, acestea se fac maxim de 2 - 3 ori pe an nefiind un procedeu tocmai natural. Se pot face clisme cu cafea, cu diferite tipuri de ceaiuri, cu usturoi, ceapa, fiecare in parte avand rol de curatare a colonului si/sau de refacere a florei intestinale. In Germania exista clinici unde clismele cu cafea sunt facute persoanelor cu boli grave (cancere), pacientii acestor clinici sunt tinuti subsupraveghere atenta avand in vedere gradul de intoxicare cu diverse substante folosite pentru chimioterapie, chemo-embolizare, iradiere, medicamentatie intensiva, samd, pot dezvolta reactii puternice.
    Clismele obisnuite insa se pot face acasa fara ajutorul cuiva. Trebuie avuta o mare grija la detalii insa. Apa pe care o folosim trebuie sa fie la temperatura camerei, in punga cu lichid nu trebuie sa avem bule de aer altfel dupa evacuarea materiilor fecale si a altor reziduuri, vom avea dureri puternice de stomac.
    Cat despre constipatie sau alte probleme digestive este foarte important ca inainte de a alege clisma ca solutie, trebuie sa ne impunem o alimentatie santoasa: fructe si legume proaspete, o cantitate constanta de apa bauta in fiecare zi, cel putin o jumatate de cana de cereale pe zi (amestec de seminte diferite si fructe deshidratate si nu acelea cu ciocolata), inlocuirea mancarurilor prajite cu cele fierte, mese regulate si un stil de viata adecvat, eliminarea bauturilor carbogazoase si a alimentatiei tip fast food.
    daca ne hotaram totusi sa apelam la clisma, iata si un site care ne explica in detaliu procedeul si ce anume materiale este indicat sa folosim: http://www.hemoroizi.info/clisma.html
  •  
    • 2 mesaje
    7 Feb 2010, 07:05
    0 0
    o alta precizare importanta ar fi ca exista contraindicatii: Contraindicatiile clismei

    * hemoragii majore
    * necroze prin iradiere abdominala
    * patologii inflamatorii ale intestinului
    * hemoroizi
    * ulcer si suspiciuni de perforare digestiva
    * tulburari cardiace severe
    * interventii chirurgicale recente
    * hipertensiune arteriala severa
    * cancer de colon
    * hernii abdominale
    * sarcina
    * fisuri si fistule anale
    * boala Crohn
    * tumori rectale sau intestinale
    * colita ulceroasa
    * clismele frecvente trebuie evitate si de cei care au tulburari cardiace sau renale
  •  
    • 1 mesaje
    12 Apr 2010, 18:16
    1 0
    ba o poti face foarte simplu si acasa. Cumpara de la farmacie un irigator si gasesti pe net metode
  •  
    • 1 mesaje
    26 Nov 2011, 14:45
    2 1

    Saluatre prieteni! In ultimele 2 luni am citit mult despre clismele cu cafea si azi am decis sa o fac(in ciuda sfaturilor care imi indicau sa nu o fac acasa). Am 25 de ani si pot sa zic ca duc o viata de oras mare fast food, odihna putina.. samd

    Am achizitionat din farmacie un set de perfuzie cu care azi dimineata am facut clisma cu cafea aprox 600ml cafea la putin peste temp. camerei. ULUITOR, nu mi-a venit sa cred ce se ascundea in organismul meu. Daca cineva a avut experiente negative rog e-mail pe ajmkul@yahoo.com

    Multumesc