Clisma

  •  
    • 130 mesaje
    12 Nov 2003, 15:12
    1 3
    Am citit in ultimul numar din Formula- As cat de benefica este pt. organism (in scopul dezintoxicarii) cateva sedinte de clisma facute 1 - 2 ori/an. Aceasta cura este recomandata persoanelor sanatoase in scop preventiv. Mie mi se pare o chestie nemaipomenita (cum iti cureti corpul pe afara asa tb. sa-l cureti periodic si prin interior). Dar stie cineva unde se face un astfel de tratament? Te duci la o clinica si spui ca vrei o clisma, sau cum? Ca acasa nu cred ca se face asa usor. Stiti, practic, cum as putea beneficia de o cura?
  •  
    • 104 mesaje
    12 Nov 2003, 23:27
    0 0
    Clisma se face cu scop evacuator al intestinului, in constipatie sau inainte de anumite investigatii medicale.
    Pentru dezintoxicarea organismului poti face tratamente naturiste (ceaiuri, seminte etc.)cu papadie, crusin, urzica, seminte de in s.a.m.d. asociate cu un regim usor.
    Nu vad de ce ar fi indicata asa zisa "cura de clisme"???
  •  
    • 130 mesaje
    13 Nov 2003, 09:09
    2 0
    Asa este articolul din Formula As
  •  
    • 104 mesaje
    13 Nov 2003, 10:31
    1 1
    Am citit si eu articolul respectiv si pot spune ca mi s-a parut total aiurea.
    Atat clisma cat si voma provocata sunt practicate indeosebi de cei care sufera de bulimie (mananca pana nu mai pot si apoi isi provoaca voma sau inghit purgative ca sa elimine ce au mancat).
    Faptul ca cei de la "Formula As" propun o asemenea "cura de dezintoxicare" persoanelor sanatoase prin astfel de metode, destul de neplacute, (clisma presupune introducerea unei canule in rect, iar provocarea vomei iti intoarce tot stomacul pe dos si-ti da o stare de disconfort) ma pune pe ganduri. De fapt, tot tratament naturist este si uroterapia (tratamentul cu urina). Daca sunt persoane dispuse sa incerce, de ce nu?
    Semintele de in si plantele folosite pentru "extractul de clisma" le poti inghiti, dupa cum ti-am mai spus, ca atare si sub forma de ceaiuri, mai ales in aceasta perioada cand se tine post, deci se mananca ceva usor, multe fructe si legume (mere, citrice, kiwi, varza, morcovi), care au vitamine si care intaresc natural sistemul imunitar.
  •  
    • 218 mesaje
    13 Iul 2004, 08:27
    3 2
    Care sunt ceaiurile cele mai indicate pentru clisma??
  •  
    • 765 mesaje
    15 Iul 2004, 17:45
    5 2
    clisma poate sa nu fie atat de neplacuta daca se face cu grija. Stiu ca se recomanda clisma cu cafea pentru un tonic ridicat. Intr-o cura de dezintoxicare se recomanda asta. Nu pot spune ca m-am tinut de tratatemt dar... pot sa va spun toate indicatiile ce le-am primit odata cu acel prospect numai ca am sa fac asta peste vreo 7 zile daca va intereseaza.
  •  
    • 9835 mesaje
    15 Iul 2004, 18:20
    1 1
    Eu gasesc foarte interesanta ideea de micro-clisma. Cu ajutorul unei seringi, al carei ac se inlocuieste cu o bucata de cateter, se introduc in rect 10-20 ml de ulei in care s-au macerat plante medicinale (adica nu uleiuri volatile), ale caror principii active se absorb foarte bine prin mucoasa intestinala.
    Mi se pare ca treaba asta se face seara, la culcare - ceea ce nu se absoarbe prin intestinul gros fiind eliminat in mod natural dimineata, la toaleta.
    Cautati si voi pe net ce si cum, ca s-ar putea sa fi gresit pe undeva.
  •  
    • 218 mesaje
    19 Iul 2004, 23:11
    1 0
    Care sunt plantele care se lasa la macerat in ulei??? Ulei de floarea soarelui sau masline?!
  •  
    • 40 mesaje
    20 Iul 2004, 21:50
    0 0
    clisma cu cafea are cateva contraindicatii:ecancer de rect,tumori exteriorizate,persoane extrem de slabite,ciroza hepatica.
    Clisma se poate face cu orice plante.depinde de afectiune(asta in cazul in care se face in scop terapeutic).In boli grave(cancere) stiu ca se face cu rostopasca,tataneasa,marul lupulu(toxic,daca se administreaza intern),spanz(Toxic!)Daca e facuta in scop de dexintoxificare se poate face cu musetel.galbenele,codita soricelului...
    Plantele se pot lasa la macerat(se pun de cu seara in apa rece ).dimineata se strecoara si se utilizeaza.sau se face obisnuitul ceai(se fiebe).
  •  
    • 40 mesaje
    20 Iul 2004, 21:52
    6 0
    Chiar sunt curioasa daca a facut cineva clisma cu cafea si cum s-a simtit dupa tratament.
  •  
    • 9835 mesaje
    21 Iul 2004, 09:20
    0 2
    Irinuca, la Plafar poti gasi astfel de uleiuri. Ex: ulei de galbenele, ulei de sunatoare etc.
    Spre deosebire de uleiurile esentiale, care sunt obtinute, in general, prin presare, aceste uleiuri de plante sunt obtinute prin macerarea plantelor in ulei, care apoi se decanteaza.
  •  
    • 3 mesaje
    16 Dec 2004, 17:07
    0 0
    Roberta, eu obisnuiesc sa-mi fac clisme saptamanal. Ma simt foarte bine dupa ele. Le-am inceput ca urmare a recomadarilor facute de o prietena, ceaiul de coada calului fiind excelent conta cancerului de colon. Uneori, daca ma simt plina, imi fac si de doua ori pe saptamina. Nu este nimic neplacut fizic in ele, trebuie chiar sa recunosc ca sint usor excitanta.
  •  
    • 1 mesaje
    5 Dec 2006, 21:08
    1 1
    Mesteacanul (frunze) - este indicat in cazurile de scadere a imunitatii la persoanele cu tendinta de ingrasare, sedentare, care sunt sensibile la boli cum ar fi bronsita, bronsita astmatiforma, sinuzita, rinita cronica.

    Radacina de urzica si de obligeana - cu precadere, combinatia acestor doua plante, amestecate in parti egale, va fi folosita in cazul bolilor produse de slabirea sistemului imunitar. Aceasta combinatie se potriveste mai ales persoanelor slabite, eventual cu deficit de masa corporala, care sunt foarte sensibile la raceli si predispuse la indigestii si alte tulburari digestive. Este un leac foarte bun si pentru persoanele obosite, surmenate psihic.

    Usturoiul sau ceapa - sunt un stimulent imunitar foarte bun mai ales pentru persoanele sensibile la frig, care au eventual probleme cum ar fi lombosciatica, nevralgia, circulatia periferica deficitara.
    Tataneasa (radacina) - este foarte eficienta in tratarea bolilor inflamatorii si tumorale.
  •  
    • 6 mesaje
    13 Dec 2006, 13:45
    4 3
    pt. cristina.sunt cadru medical. ma numesc stefan cristescu. te pot ajuta eu cu o terapie bazata pe 1-2 clisme saptamanale timp de o luna. ai sa te simti bine. numai la domiciliul tau. rog un nr. de telefon sau adresa de e mail pt. raspuns. cu bine.
    p.s. daca te hotarasti trebuie sa-ti cumperi cele necesare pt. clisma.
  •  
    • 6 mesaje
    13 Dec 2006, 13:49
    0 0
    pt. irinuca.depinde pt. ce vrei sa faci clisma? in scop evacuator ceaiul de musetel, de galbenele este foarte bun. de asemrnea clisma cu cafea este indicata in scop detoxificarii. daca doresti mai multe informatii sau doresti sa-ti fac o terapie de 1-2 clisme saptamanale timp de o luna te rog lasa-mi un nr. de telefon sau adresa ta de e-mail. cu bine.
  •  
    • 6 mesaje
    13 Dec 2006, 13:51
    2 0
    pt. robertta.este o.k. pt. diversitate poti sa incerci clisma cu lapte, daca vrei sa te ajut poti sa-mi lasi un nr.de contact. cu bine.
  •  
    • 6 mesaje
    13 Dec 2006, 13:56
    0 4
    pt. dea36.este foarte bine ca faci clisme regulat. pt. diversitate poti sa incerci clisma cu cafea, lapte, etc. daca vrei si-ti face placere pot sa iti fac si eu clisma fiindca sunt in domeniu medical. cu bine. lasa-mi un nr. sau adresa de contact.
  •  
    • 1364 mesaje
    13 Dec 2006, 15:11
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 711 mesaje
    13 Dec 2006, 15:41
    7 1
    pt steff: nu sunt cadru medical. dar iti recomand o clisma cu acid sulfuric. nu e nevoie sa o faci decat o data.
  •  
    • 6 mesaje
    13 Dec 2006, 15:54
    3 1
    pt. celiajones: nu toate clismele se fac in scop terapeutic. de altfel in u.s.a exista "enema festival" adica festival al clismei, unde se fac demonstratii live cu diverse solutii. asadar clismele pot fi atat erotice, cat si terapeutice. de aceea cele cu sampanie le-am incadrat ca fiind exotice. poti gasi mai multe informatii pe net. raspunsul a fost adresat lui dea36 care a spus ca poate simti o oarecare excitatie atunci cand i se administreaza o clisma. sper sa nu fiu inteles gresit.