cumnata...

  •  
    • 23 mesaje
    10 Iul 2007, 14:52
    0 2
    stelyana incearca sa calmezi, iti strici sanatatea si numerita.Uite cum as reactiona eu, sau cel putin m-as stradui sa reactionez in situatiile in care cumnata ta te pune:
    1. cand se baga ca musca in lapte, as spune tare cat sa fiu sigura ca aude toti din incapere " A scuza-ma nu am stiut ca te simti neglijata, dar hai spune-ti si tu parerea" - dar spune-io pe un totn calm, ca si cum iti pare rau ca nu ai vazut-o
    2. ai spus ca la petrecere iti comenteaza cadoul si mancarea; stii ce as face: daca ar comneta la cadoul oferit de mine i-as spune " imi pare rau ca nu-ti place, o sa il iau inapoi si o sa-ti aduc altceva ce este mult mai pe placul tau.Dar ce sa-ti iau ca nu stiu, eu nu sunt foarte pretentioasa.Vai cat de nasol ma simt ca nu iti place cadoul". Ai mare grija sa fie si sotul tau de fata, sa vada ca iti pasa de ea, si eventual inainte de ca duce la petrecere sa il stresezi ca iti place tare mult cadoul care i l-ai luat (l-ati luat), si ca speri din suflet sa ii place , si dupa ce isi da ea aerele si tu te prefaci ca esti marcata de faptul ca ei nu i-a pacut, piseazal la cap pe sotul tau ca suferi atat de tare ca nu ia placut si eventual stai bosumflata si plangete la cei prezenti la petrecere.Adica fi tu zana buna si ranita, ca in fond asta merita cumnata ta.Este nesimtita si prefacuta, atunci si tu esti scuzata sa ii aplici acelasi tratament.
    3. Ai spus ca se lauda cu cadoul oferit de ea; cand o mai prinzi ca face asa, spunei si tu: "Vai draga mea, dar nu mai fio atat de modesta, ar trebui sa te lauzi mai mult ca doar ai dat o groaza de bani pe cadoul asta, cand ai fi putu sa iti iei tu o rochie, sau ceva pt tine.Nu trebuia sa te jertfesti atata de mult.Acum ma simt tare prost ca eu (noi) de ziua ta ti-am luat ceva care nu ti-a placut."
    4. Cand se ofera sa iti dea ghivece, sau mai stiu eu ce, incearca sa o prinzi in optside si cerei tu lucruri scumpe, cu care ea se lauda, si cand nu iti da scoate-i ochii exact in toiul petrecerii , cand toata lumea te poate auzi, adica pune-o intr-o situatie jenanat a, daca tot nu inceteaza cu lauda, ca ea poate face totul si ca da, da-i masca de zana buna jos.
    Si nu uita, in fata sotului nu ii reprosa ca nu o suporti, ci fi indiferenta.Daac se mai baga peste educatia pe care tu i-o dai copilului tau, ia-te si tu de ea, si reproseaza-i ceva de genul "cum poti sa-i spui asta copilului meu, nu vezi ca a invatat de la al tau"? Sau daca isi tine copilul prea din scurt, atunci cand copilul tau face ceva , lauda-l in gura mare, si spunei "Bravo, cat spirit de responsabilitate si de maturitate ai dat dovata.Dragi parinti , prieteni, rude haide-ti sa o aplaudam pe fetita mea ca a ajuns sa fie atat de matura si de mare incat nu mai este nevoie sa ii spun eu totul". Adica ridica-ti fata in slavi, si cand ea spune, ca ce mare lucru a facut fica ta, tu sa ii spui ca si cel mai mic lucru pe care ea il face te face sa te mandresti cu ea, ca ai cu ce te mandri, si ca te bucuri ca ea se paote descurca singura ca este isteata si ca nu este incuiata ca alti copii carora trebuie sa le spui mura in gura.
  •  
    • 23 mesaje
    10 Iul 2007, 15:00
    0 0
    gravidutza nu este o idee buna sa eviti, ca in final tot ai contact cu familia lui, si maiales daca eviti prea mult sotul tau iti poate reprosa ca nu ii inghizi familia.Fi tu desteapta si in fata lor lasa-te tu nitel mai jos.Adica sustine-ti barbatul la maxim in fata lor, nu te certa si nu comanta cand sunt ei prezenti. Cand sunteti doar voi 2, poti sa-i spui ca u ti-a placut ce a facut si ca il rogi ca data viitoare sa nu te mai puna in postura aceea nasoala; ca uite cum tu il ridici in slavi si in respecti, el de ce nu ar putea sa o faca. Poti sa il santajezi subtil , adica poti sa-i apui "Consideri ca gresesc ca te ridic in slavi, ca te laud, ca ma amndresc cu tine? Dar tu de ce nu te lauzi cu mine, nu crezi ca merit sa fiu laudata?" Incearca sa-l pui intr-o postura mai proasta si sa se simta vinovat. Nu este placut dar , de ce sa nu traiesti si tu bine?
    Din ce am citit, observ ca sotul tau este destul de legat de familia lui. Pai tocmai asta trebuie sa te faca sa nu ii jignesti familia, nu comenat mult la ce iti zic ai lui, dar incearca sa il atragi mai mult pe el in bratele tale. Cand ai lui te "jinesc sau te tachineaza", incearca sa vezi daca sotul tau a vazut totul si poarma fa pe tacuta, pe suparata, si acasa sa ii spui ca te-a durut cu ce a zis, sau a facut cutarica, sau cutarica. Dar fara a ii scoate ochii, sau a ii face scandal, fa-l sa vada cat rau iti face familia lui.Lasa-l pe el sa observe.Dar daca esti singura, si el nu este de fata, raspunde-le dar fara sa para un atatac pe fata.Incearca sa fi mai smechera, mai desteapta de cat ei.
  •  
    • 149 mesaje
    10 Iul 2007, 16:25
    0 0
    nykk a spus: cu idiotul de cumant nu mai vb cu el de 7 luni, si nu pot spune decat ca este perfect pt mine, dar in schimb nu i-am interzis si nici nui-am facut scandal sotului ca vb cu el, este fratele lui, si este treaba lor; draga nykk, te felicit pentru atitudinea pe care o ai. eu nu pot intelege cum de am parte de o cumnata care ii interzice sotului ei sa vorbeasca cu mine, sora lui. nu sunt bagareata, locuim departe unii de altii, ne vedem rar, macar mailul si telefonul ne ramasese. e drept ca si fratele meu greseste ascultand niste ordine ilogice, dar pot sa inteleg ca deciziile lor luate impreuna trebuie sa ii tina legati, asta nu contest. cu toate astea nu inteleg de unde atata ura si cum poate sa ii interzica s atina legatura cu singura lui sora. nu stiu cum sa procedez, eu i-am mai trimis mesaje dar degeaba, nu-mi raspunde, undeori imi raspunde ea si e foarte violenta si imi reaminteste sa nu-l mai caut. ma doare ca nu putem fi o familie adevarat, ca macar in vacante copii nostri nu se pot intalni si bucura ca sunt verisori, dar asta este, nu le poti avea pe toate....
  •  
    • 432 mesaje
    11 Iul 2007, 13:24
    0 0
    Mda...cred ca e o idee buna sa fiu mai diplomata. Chestia asta imi cam lipseste, recunosc si uneori sunt prea directa.
    Daaa, in cazul meu asta e bombonica: sora sotului il lauda in fata si pare foarte sensibila la problemele lui, iar in spate il barfeste cu soacra-mea si alte muieri, ca e moale si ce facem noi nu e bine.
    O sa incerc sa-i dau si eu bombonele ceva mai dulci, ca-n ultimul timp l-am trecut pe mentosane!
    In fond, cui pe cui se scoate...
  •  
    • 36 mesaje
    11 Iul 2007, 14:31
    0 0
    Eu sunt cumnata. Sper nu cea rea. Insa am si eu o nelamurire. Copilul tau este cuminte in prezenta ei?
    Sa iti spun de ce te intreb:
    Fratele meu s-a casatorit si acum are si un baietel de 2 ani si 10 luni. O frumusete de copil, in fond cum sunt toti copiii. Insa cumnata mea nu il opreste de la nimic. Au venit la noi 2 saptamani de Paste anul acesta si, sa imi fie iertat, imi venea sa arunc copilul pe geam. Strica tot ce prinde in mana, nu asculta de nimeni, face doar ce vrea. M-a disperat. Am mai incercat sa il temperez, dar am vazut ca pe cumnata mea a deranjat-o teribil. Cand incerca unul dintre noi sa il opreasca dela ceva se punea jos si trantea cu capul si picioarele de podea. Doar sotul meu a reusit sa il tempereze, iar cumnata mea se arata foarte nemultumita ca "se implica lumea in educatia copilului ei".

    Nu spun ca este aceeasi situatia si cu copilul tau. Nu ma intelege gresit.
  •  
    • 432 mesaje
    12 Iul 2007, 14:02
    0 0
    Nu copilul este problema. Clar!
    Am un copil de un an jumate, frumos, destept si cuminte pentru varsta lui. E adevarat ca ii las oarecare libertate, dar intelege limitele si nu face crize daca ii interzic unele lucruri.
    In cazul meu eu sunt bau-baul, iar sotul si muierile din familia lui au tendinta de a plimba in brate si pupa copilul necontenit. Insa, cand vine vorba sa se murdareasca sau experimenteze ceva, nu-l lasa sa puna mana pe nimic, desi pe mine nu ma deranjeaza sa-l spal sau sa-l schimb de mai multe ori pe zi.
    Si vine cumnata si ii spune Nuuu, nu, nu, nu e voie, n-ai voie etc. la fiecare minut, chiar daca eu sunt langa copil si-l supraveghez, deci vad ce face. Ma deranjează aceste nu-uri dese, pe care le are si sotul in vocabular. Ba cu sotul am alt razboi, ca incalca regulile pe care cu greu le stabilesc copilului.
    In plus, fata cumnatei nu face nimic singura, cere voie inainte de a pune mana pe ceva, nu da jucarii si e respinsa de copii la joaca din cauza ca le spune Nuuu, nu pune mana... etc, iar eu nu vreau sa creasca si copilul meu asa.
    Deci, nu copilul e problema...
  •  
    • 2 mesaje
    3 Nov 2011, 14:10
    0 0
    buna,

    eu stau si ma intreb cum pot oamenii sa ajunga la o anumita varsta si sa dea dovada de o imaturitate de neinteles???
    am o relatie de 5 ani jumate cu prietenul meu, dja locuim impreuna, si ne gandim kiar si la nunta. el are o sora, kre nu m-a acceptat de la inceput, si mereu a incerkat sa bage bete in roate...si cu toate k a crescut(19 ani, si se presupune k i "fata destepta" tot nu vrea sa termine cu copilariile, gelozia si egoismul. deci jur k uneori ma scoate rau din pepeni, k mi vine sa o bat
    aku a ajuns sa-i reproseze si sa se miaune k eu sunt mai importanta, pt el, k ea...k ea s-a saturat, si s-a obisnuit sa fie pe locul 2
    ii reproseaza kiar si at knd nu-i rasp imed la tel...dar ea oare nu se gandeste, k poate e ocupat.....sau poate at e in pat cu mine ...ce ar vrea!?sa ma lase si at balta k sa-i rasp ei la tel !? doamne ce ma enerveaza!!!
    deci atata minte ii lipseste...ea nu gandeste la varsta ei. mai ales k se tine si inteligenta pamantului...k omul knd isi gaseste persoana cu kre isi va petrece restul vietii, cu kre va impartii totul, pune acea persoana pe primul loc, ceea ce eu cred k e normal!
    unele pers imi spun sa o ignor, dar eu dja nu mai suport de atata timp
  •  
    • 2313 mesaje
    3 Nov 2011, 14:55
    1 1

     

    Mdah, soacre, cumnate...numai personaje nesuferite. Probabil voi va enervati cumnatele la fel de mult cat va enerveaza ele pe voi. Nu inteleg de ca nu va cautati soti/iubiti crescuti la orfelinat, fara familie care sa va enerveze. La cati orfani a avut, Romania a ajuns de pomina pe tot mapamondul deci...are balta peste, aveti de unde alege.

  •  
    • 184 mesaje
    5 Nov 2011, 02:19
    0 0
    Bine ca nu am cumnata !!! Uraaaaaaaaaaa !
  •  
    • 4007 mesaje
    5 Nov 2011, 12:04
    0 0
    gravidutza said:
    Are familie...sot, o fetita pe care n-o lasa sa faca nimic singura...am impresia ca nu suporta sa nu detina controlul...

     

    .

  •  
    • 4007 mesaje
    5 Nov 2011, 12:06
    0 1
    gravidutza said:
    Adevarul e ca in familia lor nepotii spun matusilor "mami". Pe mine ma ingretoseaza chestia asta, cu atat mai mult cu cat cumnata in cauza m-a rugat la cateva zile dupa casatorie sa-i fac si ei un copil, ca ea e sterila. Poveste lunga...

     

    Nu inteleg : ori are copil, ori este sterila ?

  •  
    • 184 mesaje
    5 Nov 2011, 12:56
    0 0
    Topicul e din 2007 !!!!!
  •  
    • 1 mesaje
    8 Dec 2017, 03:27
    0 0
     Mmmm
    Acest mesaj a fost editat de către Hachiakitainuina: 8 Dec 2017, 06:14
  •  
    • 366 mesaje
    11 Dec 2017, 14:42
    1 1
    nykk said:gravidutza de ce nu vorbesti cu sotul tau si sa impui cateva reguli.Daca lui ii face placere sa de-a rapotul lasa-l, dar poti sa-i interzici sa de-a raportul in ceea ce te priveste pe tine, adica daca vrea sa ii spuna totul sorei ei , lasa-l, dar spunei ca atunci cand ea intreaba de tine, sa ii spuna doar ca faci bine si atat.
    Poti sa bagi scuza ca daca vrea sa stie ce mai faci tu, sa te intrebe pe tine, nu pe el. Si daca te da la telefon, incearca sa fi cat mai scurta si sa ii pui tu intrebari ei, sa o descosi,nu sa te descoase ea.
    Si apropo, fi tu cea smechera, mai parsiva, arata-i sotului ca te straduiesti sa o intelegi, si eventual spunei asta, ca sa il ai de partea ta.In caz ca soara ta se plange la el ca tu nu o suporti, tu sa pari victima, ca doar a vazut ca vrei sa te intelegi bine cu ea.
    E greu sa te prefaci, stiu, dar trebuie daca vrei ca sa ai o casnicie linistita si frumoasa, si mai ales de durata.

       Cata  jmecherie  zace  in  voi  viperelor!

    Asa  adapostesti  sarpele  la  san , fara  sa  ti  dai  seama!

  •  
    • 1 mesaje
    30 Ian 2021, 23:59
    0 0
    gravidutza said:Ma dispera cumnata...Isi baga nasul in viata noastra cu perseverenta...Il suna cu regularitate pe barbatu-meu sa-i spuna ce face ea si el sa-i spuna ce facem noi si-i da sfaturiiiii. Iar el nu e deranjat deloc, ba e chiar flatat si cica e sora mai mare, e normal sa fie asa intr-o familie. Si vine si insista sa punem in aplicare planuri croite de sora-sa, ca cica ne vrea binele.
    Nu o mai suport de cand e obsedata sa imi educe ea copilul: de cate ori suntem impreuna, e preocupata numai de ceea ce face copilul meu si are mare grija ca acesta sa fie "cuminte". Iar eu mor si barbatu-meu zice ca am eu ceva...
    I-am spus ca nu mai vreau sa mergem la parintii lui cand e si sora-sa acolo si s-a suparat tare.
    Imi e ciuda ca ma irita asa tare si nu stiu cum sa ma impac cu situatia.