pe care man se poarta inelul de logodna?

  •  
    • 3 mesaje
    7 Iun 2007, 10:02
    24 0
    Stie careva pe care mana se poarta inelul de logodna??????
  •  
    • 359 mesaje
    7 Iun 2007, 10:15
    12 3
    pe inelarul de la mana stanga, iar in momentul casatoriei se inlocuieste cu verigheta....eu asa stiu
  •  
    • 3 mesaje
    7 Iun 2007, 10:58
    2 1
    da si eu asa stiam dar mi-a spus multa lume ca nu e bine ca se poarta pe dreapta....Si daca te logodesti la biserica?lasi inelul de logodna pe stanga si verigheta pe dreapta, si la nunta pui verigheta peste inel pe stanga__Offf! ce complicat!
  •  
    • 359 mesaje
    7 Iun 2007, 11:39
    8 4
    Da da....asa....inainte de casatorie porti inelul de logodna pe stanga si verigheta (daca o aveti deja) pe dreapta. In momentul casatoriei muti verigheta pe stanga. Iar inelul de logodna ori il lasi langa verigheta (daca ambele sunt finute si subtiri), sau il muti pe alt deget pe care se potriveste.
  •  
    • 6557 mesaje
    7 Iun 2007, 12:20
    1 0
    voi chiar credeti ca asta are importanta?...
  •  
    • 844 mesaje
    7 Iun 2007, 13:37
    3 4
    eu il port pe dreapta ca asa ma simpt eu bine....dupa nunta vad eu ce fac....dar nu cred ca are importanta
  •  
    • 3 mesaje
    7 Iun 2007, 13:41
    3 3
    Pai nu cred ca are importanta eu mi l-am pus pe stanga de la inceput dar din moment ce multa lume mi-a spus ca pe dreapta se poata am inceput sa-mi pun intrebarea totusi fac bine?Oricum multumesc pentru raspunsuri!!
  •  
    • 414 mesaje
    7 Iun 2007, 17:00
    3 1
    draga mea,inainte de a ma casatori l-am purtat pe inelarul mainii stangi ca asa mi-a zis preotul care ulterior ne-a si cununat apoi cand m-am cununat a spus ca nu e nevoie sa il scot iar in timpul ceremoniei l-a pus pe sot sa imi puna verigheta peste el,asa ca acm le port verigheta prima(ca se aseaza mai bine la baza degetului )iar inelul de logodna peste ea.
  •  
    • 274 mesaje
    7 Iun 2007, 19:39
    3 3
    Buna la toata lumea. Sunt mai noua in Club, si hai sa va spun si eu parerea: in toate filmele si serialele care abordeaza in general teme mai moderne (si nu numai) are loc si o nunta. Deoarece si eu aveam aceeasi problema cu pusul inelului si verighetei am fost f. atenta si am vazut ca le pun pe ambele pe acelesi deget de la aceeasi aceeasi mina adica stinga.
  •  
    • 9835 mesaje
    8 Iun 2007, 12:17
    3 1
    asta cu inelul de logodna e o chestie catolica.

    teoretic, la ortodocsi, la logodna se pun verighetele pe inelarul de la mana dreapta. la nunta, verighetele se muta pe inelarul de la mana stanga.

    sau: la logodna se pun verighete de argint, urmand ca la nunta aceastea sa fie inlocuite cu verighetele de cununie, de aur (alb sau galben) sau platina.

    in ceea ce ma priveste, la logodna preotul i-a zis sotului meu sa-mi puna inelul pe inelarul stang.
    la nunta, parintele Galeriu mi-a spus sa mut inelul de logodna pe inelarul de la mana dreapta, pentru ca pe inelarul de la mana stanga sa ramana doar verigheta de cununie.
  •  
    • 232 mesaje
    8 Iun 2007, 12:53
    4 2
    sa-ti spun cum sta treaba cu inelul, se poarta pe degetul inelar de la mana stanga,teoretic, verigheta se poarta intr-adevar pe mana dreapta, dar numai daca ai logodna facuta, daca nu, nu o porti pe nici o mana, o sa aiba preotul grija la slujba intai pe mana dreapta cand face slujba de logodna si apoi o muta pe partea stanga cand incepe slujba casatoriei; nu cred ca-i musai ca inelul sa stea pe inelar eu l-am tinut pe degetul mijlociu si atunci, si nu mi-a zis nimeni nimic, si acum il tin la fel, nu cred ca defapt are importanta, importante sunt sentimentele si starea de fericire