sindromul ovarelor polichistice

  •  
    • 14 mesaje
    1 Iun 2007, 09:48
    0 1
    xxxxxxxxxxxx
  •  
    • 175 mesaje
    1 Iun 2007, 10:54
    1 3
    Eu am un hiperandrogenism , desi analizele hormonale sunt bune , tabloul indica ca sunt banuita de SOP(sindromul ovarelor polichistice).Asa ca am o experienta indelungata pe la doctori si tratamente.
    Ce ai vrea sa stii despre boala?
  •  
    Tey
    • 454 mesaje
    1 Iun 2007, 17:28
    1 3
    Cum se manifesta? Simptome?
  •  
    • 14 mesaje
    1 Iun 2007, 19:30
    0 1
    xxxxxxxx
  •  
    • 14 mesaje
    1 Iun 2007, 19:31
    1 0
    vvv
  •  
    • 175 mesaje
    1 Iun 2007, 22:22
    0 1
    Tabloul clinic indica urmatoarea simptomatologie:hirsutism , acnee ,amenoree ,poti avea probleme cu glicemia , caderea parului , ovare polichistice etc.
    Fetelor eu momentan iau ceai de cretisoare si coada soricelului ca sa imi vina ciclul regulat.
    E alegerea voastra daca vreti tratament naturist sau alopat , eu am experimentat ambele si cu siguranta aleg calea fara efecte secundare , ca cele date de AC.V-as recomanda tratamentul homeopat , daca urmati cel putin 3-4 luni rezultatele sunt foarte bune.Daca vreti mai povestim.
    Spuneti-mi ati facut dozari hormonale , ati fost la ginecolog?Daca tot luati AC , sper ca stiti ca e posibil ca dupa intreruperea lor sa va treziti cu problemele si mai accentuate.
  •  
    • 14 mesaje
    2 Iun 2007, 01:28
    0 0
    xxxxxxxxxxxxxxxxx
  •  
    • 175 mesaje
    2 Iun 2007, 09:27
    0 0
    Draga mea eu am hiperandrogenism , cu hirsutism , caderea parului si amenoree , matreata.La 16 ani a inceput totul cu o intarziere de jumatate de an a ciclului , acnee vulgara si a inceput sa-mi cada parul.Am luat Novinette vreo 2 luni si cred ca am facut intoleranta , ca am facut hemoragie vreo 2 saptamani , plus alte efecte secundare.
    Acum dupa ultimele investigatii mi s-a dat Yasmin dar nu am de gand sa ma indop cu ele.
    Am o prietena care are tot SOP si are probleme serioase cu chisturile , cand a intrerupt tratamentul cu Novinette i s-au si spart 2 chisturi.Eu cred ca in loc de Diane 35 , ar fi putut sa-ti recomande ceva cu o conecntratie mai mica de hormoni , mai ales ca te-ai ingrasat.De la AC ai luat in greutate?Sa stii ca boala e si mai pacatoasa daca ai kilograme in plus , ar trebui sa iti controlezi alimentatia.
    Daca vrei pot sa-ti dau id-ul de messanger sa mai ne sfatuim.
  •  
    • 14 mesaje
    2 Iun 2007, 13:31
    0 0
    ccccccccc
  •  
    • 1166 mesaje
    2 Iun 2007, 13:49
    1 0
    am avut si eu probleme acum 2 ani probleme..am fost diagnosticata cu ovare polichistice. ce sa spun...simptome prea mari nu pot spune ca am avut...adica..am observat ca incepuse sa-mi cada parul exagerat de mult, menstruatia era complet neregulata, durerile insuportabile, in fine...am facut un tratament timp de 9 luni si am scapat de ele. tot diane35 am luat si eu dar combinate cu altele. cel mai bine ca sa nu ajungi sa iei in greutate in urma tratamentului este sa le combini cu diuretice...toate prietenele mele care au facut tratament cu diane35 au luat substantial in greutate...eu in schimb am slabit cam 4-5 km in alea 9 luni...nu poate fi decat de la acele diuretice.
  •  
    • 14 mesaje
    2 Iun 2007, 14:19
    0 0
    eu am si fara sa iau diane35 probleme cu greutatea...
    ce diuretice luai?
  •  
    • 1166 mesaje
    2 Iun 2007, 14:27
    1 0
    spironolactona am luat eu...la indrumarea medicului
  •  
    • 1 mesaje
    18 Ian 2010, 21:57
    1 0
    buna fetelor!! si eu am fost diagnosticata cu SOP si hirsutism foarte urat la fata, in special, si acum fac un tratament naturist. pana acum mi s-a reglat menstruatia. am facut tratament cu diane 35 dar ma ingrasasem si apoi le-am intrerupt si problemele s-au agravat, de atunci am renuntat sa mai iau anticonceptionale. intrati pe site/ul www.carpicon.ro, acest site m-a ajutat!!!