Dubai

•  
    • 86 mesaje
    27 Mai 2007, 18:04
    0 0
    Cine ma poate ajuta cu niste relatii despre Dubai?
    Unde se fac sopinguri mai atractive, unde merita sa maninci, unde merita sa cumperi anumite produse?
    Merci
  •  
    • 1401 mesaje
    27 Mai 2007, 19:44
    0 0
    Ce nick ti-ai tras!

On-topic: google.
  •  
    • 86 mesaje
    27 Mai 2007, 20:53
    0 0
    da ma, dau pe gugal, freau ceva concret, o eva care a fost cu talpica la soping pacolo
  •  
    • 1401 mesaje
    28 Mai 2007, 04:07
    0 0
    Da ma, la soping, sigur.
  •  
    • 125 mesaje
    29 Mai 2007, 00:41
    0 0
    Ce ai cu saraca limba romana?...
  •  
    • 2779 mesaje
    29 Mai 2007, 08:22
    0 0
    eu sunt in dubai; te rog pune-mi intrebari mai la obiect, ce anume vrei sa stii
  •  
    • 86 mesaje
    29 Mai 2007, 22:55
    0 0
    Draga July
    Am inteles ca voi sta un Abu Dhabi si de acolo vom inchiria o masina ca sa mergem in Dubai.Spune-mi te rog, cit ma poatre costa masina?
    Cum trebuie sa fiu imbracata in Abu Dhabi?
    Cind ajung in Dubai, e bine sa merg cu masina sau sa parchez si sa o iau la picior sa colind?
    Vreau sa cumpar copiilor mei haine si maruntisuri pt mine.Nu ma intereseaza electronicele si aurul.In special haine.
    Cam asta zic eu.Spune-mi tu daca e ceva ce-mi scapa
    Merci frumos
  •  
    • 2779 mesaje
    30 Mai 2007, 00:45
    1 0
    poti inchiria o masina incepand cu approx. 30 de dolari pe zi pana la 100 de dolari, in functie de model; sa ai grija sa aiba asigurare 100%!

pentru cumparaturi de haine cel mai cautat mall acum e Mall of the Emirates, pe care il gasesti chiar la intrarea in dubai dinspre abu dhabi si ai avantajul ca nu intri in traficul din dubai; cel mai scump si mai de fite mall e Bur Juman; pentru haine ieftine, made in asia poti sa mergi in Naif Souk- o zona cu magazine multe inghesuite si mici- dar in sezonul asta e mult prea cald sa te aventurezi pe acolo.
    vezi ca dimineata cam intre 7:30 si 9:30, si dupa amiaza incepand de pe la 2 pana seara tarziu e un trafic in dubai de innebunesti si daca nu cunosti drumurile ai toate sansele sa iti petreci cea mai mare parte din zi in masina; in locul tau as folosi taxi in zone necunoscute dar taxi in dubai + masina inchiriata mi se pare o cheltuiala prea mare, daca ai de gand sa vii zilnic in dubai.
    o chestie foarte importanta, nu veni cu niciun fel de medicamente la tine ca aici sunt foarte multe substante interzise, nici nu le publica sa stie lumea clar care sunt, e un caz f cunoscut al unei doamne care a stat 3 luni la inchisoare pt o cutie de codeina gasita la aeroport!!

ah, si nu exista un dress code, te imbraci cum vrei dar la peste 40 de grade la cat se ajunge acum ziua, e bine sa porti numai haine din fibra naturala, bumbac sau in, fara niciun pic de fibra sintetica
  •  
    • 86 mesaje
    31 Mai 2007, 07:38
    0 0
    Mc July
  •  
    • 1 mesaje
    7 Aug 2008, 20:05
    0 1
    Buna, am si eu mare nevoie de info despre Dubai. Un salariu de 2000 usd e ok sa-mi acopere toate cheltuielile? Se poate inchiria masina lunar? Imi pot permite din banii astia? Merci
  •  
    • 2 mesaje
    28 Iun 2009, 16:46
    0 1
    Buna tuturor!
    July_26 te rog sa-mi raspunzi si mie la cateva intrebari daca se poate pentru ca voi pleca in vacanta in Dubai in luna iulie si am niste nelamuriri:
    1. La sosirea pe aeroportul din Dubai te intreaba daca ai fost vreodata in Israel, chiar daca ai pasaport nou si nu exista nici o viza pe el? Eu personal nu am fost, insa prietenul meu da, acum 10 ani.El are acum un pasaport nou, dar crezi ca e vreo problema? Noi am obtinut acele foi de libera trecere, insa stampila se pune acolo in Dubai.
    2. Noi vom sta in Deira si ma intereseaza unde se pot face cumparaturi in acea zona. Ma intereseaza hainele traditionale,poate ceva bijuterii in stil arabesc, nu din aur neaparat si in general chilipirurile(nu avem la dispozitie prea multi bani de cheltuiala).Ce stii despre mirodeniile lor, unde se pot gasi?
    3.Cat costa un gram de aur in Dubai?
    4.Vom sta la hotelul Sun &Sand din Deira.Desi este de 4 stele , nu am gasit recomandari prea bune pe net despre el.Crezi ca ar fi o problema?
    5.Am inteles ca in perioada lunii iulie temperaturile sunt in jur de 42 grade ziua. Se poate merge la plaja in conditiile astea?
    6. Este scumpa o cursa medie cu taxiul.Ce stii despre transportul in comun?
    7.unde si ce se poate manca in Dubai, ma refer la mancaruri traditionale si care sunt preturile in general?cum e cu bacsisurile?
    Ce crezi ca ar trebui sa mai stiu inainte de a ajunge acolo?
    Scuze , am pus cam multe intrebari.Daca ai timp poate imi raspunzi macar la o parte din ele .
    MERSI!!!
  •  
    • 13915 mesaje
    28 Iun 2009, 17:00
    0 0
    tare as vrea sa stiu ce placere aveti sa dezgropati mortii!

aveti timp de pierdit? ok! al vostru e!
  •  
    • 10882 mesaje
    28 Iun 2009, 22:15
    0 0
    Las elado, ca ma dau in stamba si io acu ca se deschise iar topicu asta.
    cara mia, taman veni din Dubai, din Deira
    Pe aeroport, te duci intii la scanatu ochiului pina la vize.daca in pasaport n-ai nici o viza de israel, nu e nici o pb.
    Gramul nu-ti pot spune cit e, nu m-a interesat aurul.
    In tirgul de aur te poti duce, Sukul de aur se cheama.
    Scrie-mi pe mes, sunt demoazela, barbatimiu lucreaza acolo si deja ma sparg in figuri ca fusai si io de doua ori.
  •  
    • 10882 mesaje
    28 Iun 2009, 23:19
    0 0
    la plaja nu te poti duce, te ia capu de soare .In deira ai aproape Almula plaza, care e o porcarie, nu te duce.
    Deira City mall e super -parerea mea.
    Depinde ce cursa cu taxiul consideri tu medie.Din deira de exemplu pina la molu ala cel mai nou, ala cel mai mare din lume, iti ia cam 60 de dirhami-60 de lei ai nostri.
    In Al Naif este tirg de toale, du-te, e ok.In karama mai gasesti haine mai ieftine
    Sa stii ca si io am stat la un hotel de 4 stele, de fapt am inchiriat un apartament cu 3 camere in hotelul ala si a fost foarte ok.
    Depinde pentru ce te duci, sa vizitezi, sa cumpeti, sa faci plaja..
    daca mai imi aduc aminte, iti spun
  •  
    • 13915 mesaje
    29 Iun 2009, 14:01
    0 0
    miki, salta topicul ala cu povestiri si mai povesteste.....a fost unul din cele mai faine!
  •  
    • 2 mesaje
    29 Iun 2009, 21:29
    0 0
    Multumesc pentru informatii!Calatoria o fac in scop turistic, asa ca sa imi mai deschid mintea si sa casc gura la ce au putut sa faca unii pe lumea asta.Daca nu pot merge la plaja acolo o sa ma multumesc cu plaja noastra.Asta e !
    Imi cam este frica sa zor cu avionul, dar asta e un alt subiect.
    O sa iti scriu si pe mess.
  •  
    • 10882 mesaje
    30 Iun 2009, 00:11
    0 0
    orice coltisor de lume care il vezi e bine vazut.
    multa distractie
  •  
    • 1 mesaje
    26 Aug 2010, 14:54
    0 0
    Buna . Vreau sa ma angajez in Dubai dar mi-e teama de faptul ca trebuie sa port pantaloni lungi sau cine stie ce reguli mai am eu . In tara port decolteuri , uneori pantaloni scurti si nu vreau sa am probleme acolo . De asemenea voi avea in jur de 2000 de dolari . Cum vi se pare . Am inteles ca imi platesc ei chiria , ar mai ramane sa imi cumpar mancare si haine . Cum sunt ei ca si oameni ? Cum este transportul , scump sau ok ? Va rog ajutati-ma . Imi doresc foarte mult sa lucrez acolo dar nu am foarte multe informatii . Apreciez !
  •  
    • 10882 mesaje
    26 Aug 2010, 15:13
    1 0
    In mare,citeva vorbe iti pot spune tot eu.
    Depinde ca ce lucrezi.daca lucrezi direct cu ei intr-un mol sa zicem, poti purta fuste pina la genunchi si bluze decoltate.Am vazut turiste de mi-astatpulsu, pantaloni scurti daiagen chilot mai mult si cu t i t e le p-afara.
    2000 de dolari nu e foarte mult, dara daca ei platesc chiria, e ok.
    De transportul incomun nu stiu sa-ti spun mai nimik.Stiu ca dadura drumu la metrou