cura cu banane si lapte

  •  
    • 2370 mesaje
    9 Mai 2007, 20:15
    2 10
    Stiu ca s-a mai discutat pe aici despre asta, dar nu mai reusesc sa gasesc discutia.

    Ce puteti sa-mi spuneti despre dieta asta?
  •  
    • 698 mesaje
    9 Mai 2007, 20:55
    5 8
    dar cum sa fie o cura asa daca bananele ingrasa?
  •  
    • 2370 mesaje
    9 Mai 2007, 21:02
    3 4
    Da, ingrasa daca le mananci in combinatie cu alte mancaruri, dar cura asta este 3 mese pe zi a cate 2 banane si doua cani de lapte degresat, timp de o saptamana, si nimic altceva. Cica se pot slabi si 5 kg. Am mai citit opinii pe idieta.ro, dar vreau sa aud si evele.
  •  
    • 260 mesaje
    9 Mai 2007, 21:50
    7 4
    ce am retinut eu e ca slabesti, da...dar te apuca toate poftele din lume.
  •  
    • 2487 mesaje
    10 Mai 2007, 09:08
    4 1
    Si dupa spargi frigiderul de foame dupa, efect yo-yo,lasa curele minune si intra pe o cura de salate de toata vara si un pic de protenina, un ou,peste la gratar ,pui la gratar si la finalul verii vei avea si kg in minus si silueta nedeformata, mai mult de 3kg pe luna nu trebuie sa slabesti,oricit este de tentanta o astfel de cura efectul dureaza si putin si are repercursiuni asupra siluetei,piele lasata,muschi atrofiati ,etc.Iar daca gasesti timp si de o plimbare mai lunga prin parc e si mai bine.Succes.
  •  
    • 2576 mesaje
    10 Mai 2007, 10:13
    3 3
    Cura este descrisa cu avantaje-dezavantaje etc in topicul de ana-mia.
  •  
    • 9835 mesaje
    10 Mai 2007, 11:01
    5 2
    ayurvedic vorbind, combinatia de banane+lapte este o blasfemie la adresa ideii de cura de slabire

    si asta nu pentru ca 2 banane si 2 pahare cu lapte pe zi ar ingrasa - ci pentru ca efectul care se obtine este o puternica tendinta de acumulare de toxine si grasime - ceea ce face ca, la iesirea din "dieta" asta, ingrasarea sa fie absolut sigura.
  •  
    • 131 mesaje
    10 Mai 2007, 17:50
    10 9
    Eu am tzinut cura cu lapte si banane, 8 banane si doua pahare de lapte degrasat / zi am slabit 4.5 kg in 7 zile. Daca avetzi rabdare putetzi sa cititzi la topicul ana/mia de la pagina 112 incolo tot travaliul meu pe parcursul celor 7 zile de cura Si sunt si explicatzii de ce slabesti si bla bla ... Oricum nu recomand pofticioaselor, eu de felul meu nu sunt pofticioasa insa in timpul curei eram efectiv TURBATA de toate poftele de pe lume
  •  
    • 2370 mesaje
    10 Mai 2007, 20:14
    3 4
    Doar doua pahare de lapte pe zi??? Eu am citit undeva ca se bea un pahar de lapte pentru fiecare banana mancata
    Si mersi ca mi-ai spus paginile unde sa caut discutia, am mai citit pe ici pe colo topicul, dar cred ca mi-ar fi fost imposibil sa incep sa fac sapaturi in fiecare pagina
  •  
    • 9835 mesaje
    10 Mai 2007, 23:42
    4 1
    hai sa analizam teoria asta pas cu pas, ok?

    laptele este indigest pentru orice persoana de varsta adulta. am promis ca o sa repet lucrul asta de cate ori e nevoie: laptele se digera corect numai in prezenta unei enzime care este prezenta numai in sistemul digestiv al sugarilor.
    o digestie incorecta are ca rezultat toxine - deci tendinta de ingrasare.

    bananele sunt grele si dulci; ele produc un exces de mucus (=ingrosarea fluidelor vitale) care ingreuneaza digestia si metabolismul. rezultatul firesc: toxine si tendinta de ingrasare.

    atat laptele cat si bananele sunt alimente pe care ayurveda pur si simplu nu le recomanda persoanelor supraponderale, pentru ca le agraveaza tendinta de ingrasare si toate problemele de sanatate legate metabolismul lor lent.

    alte probleme care pot aparea sunt: raceala (de genul guturai, sinuzita), indigestie, retentie de apa, lipsa de putere de decizie, inertie la nivel fizic, mental si emotional.
  •  
    • 2370 mesaje
    10 Mai 2007, 23:48
    6 2
    Si atunci de ce persoanele care au tinut-o au slabit? Si au zis ca daca dup-aia mananci echilibrat si nu rupi frigiderul, nu mai pui la loc? Nu dau cu parul, intreb!
  •  
    • 9835 mesaje
    10 Mai 2007, 23:52
    1 2
    uite parerea mea:

    e clar ca nu se pot arde 5 kilograme de grasime intr-o saptamana mancand in felul asta.
    cred, mai degraba, ca persoanele cu adevarat supraponderale care au raportat un astfel de efect nu au baut suficiente lichide si au reusit sa se deshidrateze ingrozitor de mult.

    nici in timpul postului negru nu se poate slabi aproape un kg pe zi.

    daca ar fi asa, as tine post negru o zi pe saptamana si mi-as rezolva kilogramele in plus uite-asa, cat as bate din palme
  •  
    • 2370 mesaje
    10 Mai 2007, 23:53
    0 2
    http://www.tratamenteslabire.com/bananele-depozite-de-energie/

    Eu ce sa mai cred?
  •  
    • 9835 mesaje
    10 Mai 2007, 23:55
    3 1
    ce doresti

    eu iti spun doar ce stiu de la cursurile de ayurveda, care vorba aia, nu e o stiinta inventata ieri, ci acum 5000 de ani. si uite-o ca e apreciata si-n ziua de azi...

    uita-te si tu in jur: atkins s-a dovedit a fi o bashina, dieta disociata la fel. probabil montignac are si el zilele numarate.

    si stii de ce?
    pentru ca nici una dintre ele nu ia in seama faptul ca OAMENII SUNT DIFERITI si ca alimentele au efecte pe termen lung.
  •  
    • 2370 mesaje
    10 Mai 2007, 23:56
    3 0
    Multumesc mult pentru niste sugestii avizate
  •  
    • 375 mesaje
    11 Mai 2007, 09:21
    2 0
    donna_ o intrebare: laptele degresat e ok, nu? spunea de lapte si de adulti ... mie imi place laptele, si de aproape un an beau numai degresat. si e ok zic eu... tu ce zici?
  •  
    • 1005 mesaje
    11 Mai 2007, 10:10
    1 1
    Florentina , daca citesti pagina intai vei vedea ce s-a discutat despre lapte
  •  
    • 375 mesaje
    11 Mai 2007, 10:25
    1 0
    DA, s-a discutat - dar despre laptele normal nu cel degresat cel putin eu asa am inteles din ce a explicat donna_
  •  
    • 131 mesaje
    11 Mai 2007, 12:12
    4 1
    hai sa incerc sa explic din amintiri ce e cu dieta asta. Slabesti poate mai mult ca atunci cand tzii post negru ..ca si la atkins. Adica atunci cand tzii post negru slabesti cam 500 de grame pe zi, nu primesti carbohidratzi pt energie (folosesti ca sursa de energie grasimea). Insa in dieta asta consumi foarte multe proteine de la alimente grele ca bananele si laptele, alimente care se digera greu. Din cauza asta corpul va arde foarte mult incercand sa le digere, va arde mai mult ca atunci cand nu primeste nimic. Eu am slabit 4.5 kg pe cantar ...deci e clar ca se poate. Nu era vb de deshidratare pt ca beam si multa apa, apoi daca era doar deshidratare castigam kg inapoi in prima zi de mancat normal. Laptele degresat este o cu totul alta treaba decat laptele normal. Spre exemplu laptele normal contine colesterol 24 mg la o cana, pe cand cel degresat doar 8 mg, in plus cel degresat contine mai mult calciu asimilabil si potasiu. Laptele normal contine 7.9 g grasime iar cel degresat nici macar un gram. Banana are cam aceleasi componente ca si laptele degresat, anume proteine, calciu, potasiu f putzine grasimi. Se pare ca atunci cand consumi doar aceste doua alimente organismul intra in soc deoarece practic primeste de toate (proteine, glucide, lipide, vitamine, calciu) insa doar din doua alimente, ambele greu de digerat. Ca urmare consumi foarte multe calorii incercand sa digeri ce primesti, mult mai multe decat atunci cand nu ai deloc ce digera... eu am citit multe despre cura asta in timp ce tzineam. Ideea este ca e una din putzinele cure de slabit DRASTICE care nu are efecte nasoale asupra metabolismului, deoarece corpul practic nu este privat de nimic (ca la Atkins de exemplu cand nu consumi carbohidratzi iar dupa ce termini cura incepi sa stochezi carbohidratzi in draci si te ingrasi de n-ai aer). Insa sa va spun cum m-am simtzit eu in timpul curei :

    Ma durea capul, aveam insomnie, uneori tremuram ca varga si daca tzineam un pahar in mana. Uneori ma durea si burta. Dar cel mai rau era ca aveam niste pofte ingrozitoare ..in special de gras si de sarat. Pur si simplu uneori nu puteam sa adorm poftind la carnatzi sau la castravetzi ..si eu chiar NU sunt o persoana deloc pofticioasa de felul meu ...insa in timpul curei parca am trecut prin gravidie chinuindu-ma de nu se poate ca sa ma abtzin. Din cate am intzeles in timpul postului nu ai deloc pofte si nici nu simtzi foamea ...eu nu pot tzine post pt ca am lipsa mare de calciu ca urmare cura asta mi s-a potrivit pt ca abunda in calciu. Insa nu o pot recomanda ...faci foamea RAU de tot eram efectiv turbata de foame si de pofte. Eu dupa cura asta am tzinut o zi de post negru si apoi o zi cu sucuri de fructe si spre seara celei de-a doua zi am mancat doua kiwi ... si am facut o diaree de m-a tzinut 3 zile... dar macar m-am detoxifiat Am mai slabit vreo doua kg in zilele imediat urmatoare cred ca din cauza ca eram deranjata, dar le-am pus imediat inapoi.

    Chiar nu m-am mai ingrasat de atunci ... per total de cand am dat cele 4.5 kg jos m-am ingrasat cu vreo jumatate de kg in aprilie dar luna asta am cu un kg mai putzin decat in aprilie deci cred ca a depins strict de ce am mancat
  •  
    • 2370 mesaje
    11 Mai 2007, 14:43
    10 1
    Wow, mersi mult pentru raspunsul atat de detaliat!
    Asta vreau si eu, sa slabesc cele cateva kilograme in plus si apoi sa ma mentin printr-o alimentatie echilibrata, cel putin pana la iarna
    Eu sunt o maaare mancacioasa si pofticioasa, iar cel mai tare si mai tare poftesc la mirosul de paine proaspata ......ahhh, ceva de nedescris!!!
    Prin urmare, ieri am inceput cura cu banane, dar alaltaieri am mancat o rulada mare cu ciocolata si sandvisuri calde, sa-mi fac plinul de bunatati
    Cantarul arata cu 900 gr mai putin azi dimineata decat ieri dimineata, in conditiile in care am baut mai mult lapte decat trebuia, si acela semidegresat.
    Dar astazi am gasit degresat si voi bea doar un pahar la doua banane.
    In rest, apa cat cuprinde, nu se poate pune problema de deshidratare, eu sunt o mare bautoare de apa de felul meu
    Plus aerobic si tae-bo ..... sa ma gaseasca plecarea la mare in plina splendoare

    A, si iau vitaminele A, E si B complex cu C.