transpiratie abundenta axila, palme, pic

•  
    • 2 mesaje
    9 Mai 2007, 16:47
    0 0
    ma lupt de ani de zile cu aceasta transpiratie abundenta si nu mai scap de ea!mentionez ca nu am facut tratament.daca stie careva vreun tratament impotriva transpiratiei va rog sa ma anuntati!multumesc anticipat!
  •  
    • 1062 mesaje
    9 Mai 2007, 16:53
    1 0
    geanine cred ca cel mai bine ar fi sa vezi un dermatolog..cea la care merg eu(pt alte probleme) imi spunea ca are multi pacienti cu problema ta..asa ca cel mai bine ar fi sa consulti unul ,nu cred ca te pot ajuta doar niste sfaturi ale evelor
  •  
    • 114 mesaje
    9 Mai 2007, 17:29
    0 0
    au mai fost multe topicuri legate de acest subiect,chiar si aici pe eva.Din remediile pe care le-am retinut eu ar fiastile de salvie(dar acestea scad tensiunea),tratamentul de la vichy,spalat cu bicarbonat de sodiu..mai bine ai da un search pe google la "transpiratie abundenta" si sunt sigura ca vei gasi mai multe.Eu iti urez multa bafta si daca incerci ceva si are rezultat sa ne spui si noua/mie.Eu personal as vrea sa incerc tratamentul de la vichy
  •  
    • 81 mesaje
    12 Mai 2007, 13:04
    0 0
    consulta un dermatolog
  •  
    • 891 mesaje
    12 Mai 2007, 19:01
    0 0
    dermatologii habar n-au nimik despre hiperhidroza,sunt extrem de in urma cu remediile.(am fost nu la mai putini de 6 pana acum)
    cauta pe net(pt k la noi nu exista)deodorante tip drysol,apaxil,perspirex,etc.
    tratamentul de la vichy e apa de ploaie pt cineva cu hiperhidroza serioasa(la formele mai usoare poate sa dea rezultat)
    tratamente nu exista.
  •  
    • 203 mesaje
    13 Mai 2007, 08:38
    0 0
    bellina, am vazut pe net ca cele 3 produse recomandate se bazeaza toate pe o concentratie semnificativa de clorura de aluminiu care,intr-adevar, are rolul de a stopa transpiratia.Aceasta insa e un proces cat se poate de natural si nu ar trebui impiedicata, doar "cosmetizata" pentru ca cine stie ce probleme ar putea aparea ulterior.Dar fiindca vine vara...sunt cam necesare produsele astea.
    Insa ar mai fi alternativa produselor cu efect sedativ (intrucat transpiratia are printre cauze si emotivitatea accentuata) : Sedatif PC si ceaiul de salvie.
  •  
    • 114 mesaje
    17 Mai 2007, 22:53
    0 0
    eu am incercat tratametul de la vichy si chiar se pare ca la mine functioneaza.Adica m-am dat aseara cu el si dimineata cu deodorant mitchum care mi s-a parut cel mai bun pana acum(dar singur nu isi face efectul asa bine).Sa ma duc la dermatolog?Asta ar insemna sa umblu printr-o mie de locuri dupa adeverinte,trimiteri si alte documente ca sa ajung la vreun doctor care sa-mi dea vreun raspuns inteligent la problema mea de genul :"spala-te mai des".
    Am citit si eu pe net despre drysol,dar la noi se gaseste?Stie cineva cum as putea sa fac rost de el?
  •  
    • 19 mesaje
    19 Mai 2007, 12:23
    0 0
    Buna si eu am aceasta problemade vreo 2 ani de zile si am umblat pe la mai multi medici, si se pare k se datoreaza de la un medicament care mi-a dereglat sist hormonal, dar nu-i sigur.
    acum nu stiu ce sa mai facpt k eu transpir pe tot corpul, foarte mult la axile si la spate, dar simt si in alte parti umezeala.
    se poate sa fie si de la probleme cu calciul, pt k am avut si o cadere de calciu si am luat si injectii dar se pare k organismul nu prea vrea sa-l asimileze.
    ultima data am fost la un endocrinolog si ea mi-a dat calmogen,vitamine insa nu prea is fac efectul.
    oricum eu nu ma dau batuta trebuie sa se rezolve problema din interior, pt de folosit am folosit si tratamentul vichi, deodorantul acela de la bluebrige insa nu m-au ajutat, dk se reducea la axile transpiram mai mult in alte parti...
    daca aveti nouati sa-mi spuneti si mie va rog, si va anunt si eu dk am mai gasit cv...pupici
  •  
    • 401 mesaje
    19 Mai 2007, 12:47
    0 0
    de ani de zile ma confrunt cu aceasta problema.indiferent k e iarna k e vara nu pot sa port nimic stramt pe mine pt k imediat se formeaza acele urme oribile pe care nu le mai suport.de exemplu dak vara stau si ma uit la tv eu transpir deci nu neaparat de la efort.si sa nu credeti k am probleme cu greutatea pt k am doar 48 de kg.se poate sa fie vorba de alimentatie proasta,cei drept mananc cam sarat si nici cu calciul nu stau prea bine.infine,cautand pe net au auzit de n antiperspirant maxim,adus din america de nu stiu ce firma de lanoi.produsul costa 500 de mii,eu mi-am comandat si ar tebuii cam in 2 saptamani comanda sa ajunga.are 35 de ml si am citit k ar trebuii ca un recipient din acela sa tina cam 2-3 luni.el se aplica seara iar dimineata fiecare si urmeaza rutina zilnica,adik dus si deodorantul folosit pana acum asa k sa miroasa frumos pielea in acea zona.pe forum zicea k la unii efectele se vad din prima zi la altii dupa cateva zile.tubul tine 2-3 luni pt k dupa ce se vad efectele nu e nevoie sa il folosesti seara de seara.unii il folosesc 1 data pe saptamana altii de 2 ori pe saptamana.intradevar contine clorura de aluminiu in procent de 12% parca si e posibil la unii sa irite pielea.am sa caut link-ul sa il postez aici k sa citit voi mai bine despre ce e vb mai exact
  •  
    • 401 mesaje
    19 Mai 2007, 12:50
    1 0
    http://www.bluebridge.ro/produs.htm
  •  
    • 401 mesaje
    19 Mai 2007, 12:52
    1 0
    lovey_angel,zici k la tine nu a dat rezultate produsul?am inteles k acum depinde de organismul fiecaruia dar sincer produsul asta e ultima mea speranta k macar vara sa scap de problema asta k m-am saturat sa nu pot purta nici un tricou mai stramt.
  •  
    • 114 mesaje
    19 Mai 2007, 12:52
    0 0
    Maddy,chiar te rig sa pui linkul sa vedem si noi despre ce e vb...eu in continuare as dori cum pot sa fac rost de drysol..la mine e destul de bine cu tratamentul de la vichy...si eu mananc sarat si am probleme cu calciul,oare asta sa fie cauza?
  •  
    • 19 mesaje
    19 Mai 2007, 15:21
    0 0
    buna la mine nu prea a dat rezultate si de fiecare data cand ma dadeam ma si irita, asa k nu l-am mai folosit.
    am cerut informatii despre unul penntu piele sensibila, ziceau k au si din acela apoi n-am primit raspus si n-am mai incercat.
    eu incerc ceva autosugestie sau ceva, k alta speranta nu este.Eu zic k l-a mine e pe baza hormonala si datorita calciului.
  •  
    • 891 mesaje
    19 Mai 2007, 16:52
    0 0
    Fetelor,daca o sa va informati corect de pe net,o sa vedeti ca 90%dintre cei care sufera de hiperhidroza,sufera din cauze NECUNOSCUTE(asa am avut noi bafta,sa fim printre hiperhidrotici )Doar 10% din pacienti sufera de dereglari ale tiroidei sau alte afectiuni care sa determine transpiratia in exces.
    Cum va spuneam,la mine Vichyul nu a dat rezultate,este ft ft slab,potrivit pt cei care sufera de o forma usoara de hiperhidroza(lucky them!)
    Drysolul il poti comanda de pe net,stiu k in state se da doar cu prescriptie(am rugat pe cineva sa mi-l aduca si nu a putut ).
    De Maxim nu stiu multe,trebuie incercat.
    Eu am avut din Italia APAXIL,care,va spun cu mana pe inima e singurul care a functionat.Problema la aceste deodorante este ca dupa un timp isi pierd eficacitatea,corpul obisnuindu-se cu ele.De-asta am si acum flaconul de Apaxil pe jumatate plin,pt k l-am pastrat doar pt ocazii speciale Asta trebuie aplicat 3 seri la rand,dimineatza facuta rutina zilnica.Mare grija,sa nu care cumva sa va dati dupa ce v-ati ras cu deo.de gen(inclusiv Maxim)pt k o sa va usture asa tare incat veti simti nevoia sa il spalati imediat.Da,irita pielea,dar ce mai conteaza?!
    Alte solutzii,nu exista.Cu medicamentele nu se rezolva aproape nimik(e vb de calmante si altele de gen)nici cu acupunctura,nici cu homeopatia.
    Ar mai fi injectiile cu botox dar nu va recomand sa le faceti la noi.Sunt scumpe si medicii de aici n-au habar.
    Puteti cauta un forum strain p care sa cititi diverse opinii/experiente.Eu postez pe unul italienesc,care imi e mai aproape de suflet,dar exista destule,in toate limbiile.O sa aflati multe(cum ca,de ex,injectiile cu botox sunt in unele spitaluri gratuite,pt k hiperhidroza chiar este o afectiune sau k au un pretz modic!)
    1% din populatia globului sufera de hiperhidroza

http://www.parsec.it/summit/hyper1i.htm#class1
  •  
    • 401 mesaje
    20 Mai 2007, 09:30
    0 0
    http://www.bluebridge.ro/produs.htm

am gasit pe un forum diverse pareri despre cei care au incercat si acele injectii care costa f mult in jur la 13 milioane parca dar efectul lor dispare dupa cateva luni.o sa incerc maxim si sper sa nu fiu tocmai eu una din persoanele la care nu da rezultate
  •  
    • 114 mesaje
    20 Mai 2007, 12:42
    1 0
    Si eu cum as putea sa fac rost de apaxil?rude in italia nu am care ar putea sa-mi trimita
  •  
    • 98 mesaje
    20 Mai 2007, 13:30
    0 0
    Maxim e un produs bun, eu l-am folosit si e ok, dupa cateva seri in care l-am aplicat pe pielea curata (in cazul meu la subrat) nu am mai transpirat deloc, Partea proasta este ca la un mom dat tot te iriti pk si trebuie sa nu-l mai folosesti cateva zile
  •  
    • 891 mesaje
    20 Mai 2007, 14:44
    1 0
    piersicutza_lu_mama, il poto comanda de pe net,am pe cineva careia i-a venit chiar prin posta romana.e ft simplu
  •  
    • 401 mesaje
    20 Mai 2007, 15:18
    0 0
    maxim irita nu foarte tare la fel k acele preparate care se elibereaza in alte tari stoparea transpiratiei.motivul e clorura de aluminiu,dar maxim contine doar in procent de 12 %.irita dar nu e fff grav,precum in cazul solutiilor ce contin in procent de 20% care ard pielea si dureaza ceva timp ca ea sa se refaca.asa k dak o sa folositi alte produse ce contin clorura de aluminiu aveti grija la procentul ei in solutia respectiva