cum sa invat engleza singura?

  •  
    • 3 mesaje
    14 Oct 2003, 14:51
    66 34
    E prima oara cand intru pe foum si vreau sa va cer sfatul intr-o problema. Am un mare handicap: nu stiu engleza. Desi am terminat facultatea de 5-6 ani (deci nu mai sunt asa de tanara) nu am reusit sa invat engleza. Nu am facut nici in liceu, nici in facultate si in ziua de azi, daca nu stii engleza, esti mort. De meditatii nu am bani (nu castig grozav) si totusi trebuie sa fac ceva. Ma puteti ajuta cu un sfat? Voi cum ati invatat?
  •  
    • 11 mesaje
    2 Dec 2003, 17:54
    34 12
    Salut!
    Poti sa inveti engleza singura cu "Engleza fara profesor" a lui Dan Dutescu. Eu sincera sa fiu asa am invatat. Sau intra pe www.academiaonline.ro, au acolo un curs de engleza gratuit.
    Bafta
  •  
    • 58 mesaje
    4 Dec 2003, 19:16
    10 10
    Eu te sfatuiesc sa iti cumperi de la editura Larouse, un manual de invatarea limbii engleze fara profesor, este foarte bun si explica tare bine, atat ca trebuie sa fii perseverenta.
    Sincer si eu ma zbat cu problema asta, mi-am cumparat cartea, dar sunt cam puturoasa, recunosc.
    Cu site-ul www.academiaonline.ro nu te sfatuiesc sa incepi, pentru ca este greu pentru cineva care nu a facut deloc engleza.
    M-am inscris si eu la ei, am luat toate cursurile dar mi s-a parut greu pentru ca nu cunosteam multe lucruri, si acolo ai sa fii in grupa cu inca 4 colegi sa spun care nu comunica cu tine mai deloc...sa zici ca mai poti conversa ...si care sunt inscrisi acolo, am vazut eu sunt deja avansati.
    Cursul acesta este bun pentru cei care au deja notiunile elementare.
    Sa nu uit, intai si intai cumpara un dictionar si apoi apucate de lucru.
    Multa bafta!!
  •  
    • 43 mesaje
    19 Feb 2004, 19:28
    18 7
    Nu stii de loc engleza sau nu poti sa vorbesti dar intelegi?

    Eu am suferit fiindca nu eram capabila sa deschid gura cand era vorba sa vorbesc in engleza. Intelegeam dar nu puteam sa vorbesc. Am rezolvat problema cu muzica. Ascultand si cantand ...

    Incearca...
  •  
    • 54 mesaje
    11 Iul 2007, 15:57
    25 11
    http://www.invataengleza.ro mie mi se pare super si poti da cautare pe google dupa lectii de limba engleza si mai gasesti diverse fisere facute frumos cu explicatii....daca ai nevoie pot sa-ti mai trimit materiale..
  •  
    • 15 mesaje
    11 Iul 2007, 22:24
    9 1
    Engleza o poti invata din orice manual de pe piata, citind ziare scrise in engleza, folosind dictionarul desigur. Cauta insa manuale cu profil "business", ceva de genul - Engleza pentru afaceri etc. Este foarte necesar insa sa-ti propui sa inveti in fiecare zi, sistematic, cu perseverenta. Foloseste transcrierea fonetica pentru a te exprima corect. Citeste mult cu voce tare. Si apoi foloseste orice ocazie pentru a vorbi cit mai mult in Engleza. Daca se intimpla sa gresesti pronuntia sau exprimarea gramaticala, nu-i nimic, continua! Sigur reusesti. Engleza este frumoasa si usoara. Mult noroc!
  •  
    • 1039 mesaje
    12 Iul 2007, 11:42
    68 6
    Danuta, asculta-ma pe mine:

    Prima conditie ca sa inveti ceva, nu doar engleza, este SA AI VOINTA !!!

    sa stii ca nu este usor, mai ales cand ai depasit varsta scolariei si ai nevoie de multa, multa vointa! Asta este cel mai important "ingredient".

    Apoi, poti folosi foarte bine cartile ce ti-au fost recomandate mai inainte de fete. In primul si primul rand, va trebui sa inveti alfabetul fonetic, pentru a putea invatat pronuntia cuvintelor. Eu te sfatuiesc insa sa NU te axezi pe gramatica, ci pe VOCABULAR !!!
    Incearca sa inveti cate 5 cuvinte noi pe zi, dar trebuie repetate si iar repetate caci le uiti. Vocabularul este cel mai important - eu merg prin toate porturile lumii prin natura profesiei si-ti spun ca nimeni nu se va supara daca ai sa vorbesti cu greseli gramaticale (gen "Cum merge eu piatza peshte rog la tine mult?") dar degeaba vei stii toate conjugatiile (teoria) daca nu vei sti cuvintele in sine (piata, peshte a merge etc).

    Deosebit de importante sunt verbele neregulate !!! Exista o lista in fiecare volum de "invatati lb. engleza fara profesor" cu toate verbele neregulate si trebuie sa le visezi! Eu am invatat limba engleza asa: in scoala am avut o profa care ne-a spus la inceputul trimestului: O nota va fi din verbele neregulate. Am sa spun un singur verb in lb romana si voi trebuie sa-mi spuneti verbul cu formele sale in Lb engleza! Unul singur! Stii, iei 10, nu stii, iei 4!
    Si uite asa, seara de seara, inainte de culcare, invatam cate 3 verbe! In fiecare seara cate 3 noi, dar le repetam si pe cele invatate anterior. Si o mai rugam pe mama (care habar nu are engleza) sa ma asculte "pe sarite" din verbe.

    Un mare avantaj in Romania este ca filmele sunt subtitrate, asa ca este foarte util (mai ales pt pronuntie) sa incerci sa "asculti" si sa citesti in acelasi timp!! vei invata cuvinte noi si iti vei slefui pronuntia!!


    Ca o concluzie:
    1. Inveti alfabetul fonetic
    2. Inveti cuvinte de baza
    3. Inveti verbele neregulate!!!
    4. Inveti din ce in ce mai multe cuvinte


    Dar iti repet, iti trebuie un munte de vointa! Dca vei reusi, felicitarile mele! Sa stii ca este greu dar nu este imposibil!!!
  •  
    • 1039 mesaje
    12 Iul 2007, 11:50
    33 2
    Baaai, acum vad ca danuta30 a postat in 2003 !!! Am pierdut 15 minute sa dau sfaturi cuiva care poate nici nu mai intra pe site, doar din cauza deshteptei care "reinvie" mesaje vechi de 4 ani...

    Ce dreq ma, chiar va place sa rascoliti printre vechituri ????????? samanielo, tu chiar nu ai ce face, sau pur si simplu n-ai ce face ????
  •  
    • 37 mesaje
    12 Iul 2007, 19:33
    36 5
    degeaba nu ai dat sfaturi, Marinare, spre ex eu vreau sa invat engleza singura si sfaturile care le-ai dat tu aici ma ajuta pe mine si sunt sigura ca si pe alte eve, asa ca mersi mult pt sfaturi, o sa le urmez cu siguranta.
  •  
    • 6557 mesaje
    12 Iul 2007, 22:51
    6 1
    si pe mine la fel..
    stiam eu ca desi sunt varza cu gramatica fac bine pentru ca stiu destule cuvinte si expresii
  •  
    • 1039 mesaje
    13 Iul 2007, 17:59
    29 3
    Mai.. ma bucur tare mult ca nu am pierdut 15 minute degeaba si ca pana la urma a fost cuiva de folos!
    Va doresc din toata inima sa ajungeti sa conversati in limba lui Shakespeare si va repet: multa multa vointa! Este cel mai important lucru, in absolut orice vrei sa intreprinzi!

    Succes !!!
  •  
    • 1 mesaje
    20 Apr 2009, 15:18
    6 4
    buna fetelor,
    Si eu am avut probleme cu invatarea limbii engleze, am inceput sa invat din carti dar fara rezultate prea bune. Acum ceva timp o doamna profesoara mi-a recomandat un curs audio de engleza, daca retin bine minte este pe site-ul www.engleza.pers.ro
    La inceput am fost sceptica in privinta eacestui curs si ma gandeam ca am dat banii de geaba, dar cand am ascultat prima lectie mi-am dat seama ca este exact ceea ce cautam
    De atunci ascult zilnic cursurile de engleza pe telefon.
    Spor la invatat
  •  
    • 23 mesaje
    20 Apr 2009, 19:07
    2 3
    in plus, cand te uiti la filme, da-le tare si lipeste peste scris 2 jumatati de coala de hartie,cu banda adeziva...asa faceam eu cand ma uitam la Beverly Hills. De asemenea, zilnic sau da cate ori poti, asculta CNN si BBC.

    te-ar ajuta sa ai niste prieteni care vorbesc engleza, poate creaza-ti un cont pe un forum din State sau UK, si urmareste temele discutate...\mai scrii si tu una-alta, ca te ajuta si partea asta...
  •  
    • 254 mesaje
    26 Apr 2009, 18:08
    6 4
    Am si eu un sfat pentru acest topic:
    cand va uitati la fime in limba engleza, bagati subtitrarea in limba engleza...asa asociati sunetul cu, cuvintele scrise si imaginea respectiva...
    Eu asa fac chiar daca am un nivel foarte bun de engleza, intotdeauna mai invat cate ceva...
    Bafta!
  •  
    • 21 mesaje
    13 Mai 2009, 22:26
    3 5
    www.golfromania.org
    sectiunea servicii propune noi si interesante moduri de a fi rasfatata asa cum meriti: hotel 4 stele asociat cu golf in pachete: tabara pentru copii, weekend romantic, team building, training!

    sunt sute de mil euro programati ca investitie in complexe turistice ce includ golf. aceste resorturi vor oferii nivel de servicii occidental.

    se merita sa puteti socializa cu cei mai bogati/inteligenti clienti romani si internationali!
  •  
    • 13 mesaje
    21 Mai 2009, 09:42
    2 2
    Doamne Danuta , dar de biblioteca ai auzit?
    Au aparut volume foarte bine structurate reusind sa faca invatatul limbii engleze sa para o joaca de copii .
    Dece nu mergi la biblioteca , eu nu contenesc sa vizitez bibliotecile unde gasesc solutii mereu la problemele cu care ma confrunt atat in scoala cat si in viata de zi cu zi .
    Nu mai fi descurajata fiindca chiar nu ai motive , doar esti o femeie educata.
    Sunt numeroase volume din ciclul "Engleza fara profesor" care au incluse si CD-uri cu lectii Adio, mai sunt altele din categoria "Invata engleza simplu si rapid" etc...
    Iti urez succes si sa revii cu vesti bune.
    Pa!
  •  
    • 13 mesaje
    21 Mai 2009, 10:18
    3 5
    Imi cer scuze ca nu am observat data la care s-a deschis acest topic si am comentat ca haioasa .
    La naiba , m-a derutat prin faptul ca se afla in partea superioara a listei de topicuri.

    Scuze, scuze,scuze.
  •  
    • 1 mesaje
    17 Nov 2010, 18:56
    3 3
    buna,vreau si eu un sfat despre cum sa o fac pe prietena mea sa nu mai aiba emotii atunci cand preda lb engleza.ea trebuie sa predea vineri la clasa a7-a pt prima data.multumesc
  •  
    • 1 mesaje
    17 Nov 2010, 23:09
    3 4
    ciao....asta e ceva imposibil...nu poti face pe cineva sa nu mai aiba emotii deoarece toti avem emotii...si mai alea la predat e normal sa ai emotii...cel putin stiu si eu cum e...deoarece si eu predau...tot engleza...facultatea asta ce face din noi...eu la engleza nu am atatea emotii. stai sa ma vezi semestrul viitor...o sa predau germana....si culmea ca este limba pe care o prefer...oare reusesc sa nu am emotii????si mai am o intrebare...ce as putea sa fac sa nu mai rosesc cand vorbesc in public fie romaneste fie alte limbi...germana, engleza...???multumesc
  •  
    • 1 mesaje
    10 Ian 2011, 07:18
    8 5
    Am 52ani si trebue sa invat neaparat limba engleza.Nu stiu nimic,am incercat sa invat singura nu reusesc,nu-mi intra nimic in cap.Sunt mai mult decit motivata.
    Oare nu am suficienta vointa?
    Am o facultate,un master,dar tot Cap Sec sunt.Multumesc tuturor,in special lui Marinaru