Am nevoie de un sfat :)

  •  
    • 1 mesaje
    10 Ian 2019, 23:15
    0 0
    De 2 ani jumate sunt cu un baiat. Am trecut prin multe cu el, rele si bune. In ultimul an de zile am hotart sa plecam in germania pentru un viitoar mai bun. Idea este ca nu ne-a mers asa de bine pot sa zic aproape deloc, iar noi am inceput sa avem tot mai multe discutii. Idea este ca a inceput el sa zica ca ar vrea o pauza ar vrea sa ma duc la familia mea o perioada si dupa sa ma intorc doar ca eu nu am fost deacord am zis ca daca plec, plec de tot si gata nu ii ca si cum is un pachet care il lasa cand vrea si dups il ia inapoi. Adica totusi cand ii mai greu decide ca ii mai bine o pauza si cand o sa fie mai bine hai inapoi ca acuma mi-am revenit. Eu nu consider ca ii bine asta adica totusi eu is de parere ca ori trecem impreuna la greu si la bine ori nu adica nu vreu sa fiu langa el cand o sa fie bine doar. Ideea este ca eu nu am vrut nici cum sa plec pana cand asa pur si simplu satule de toate figurile si discutiile cum ca vrea o pauza am facut.o adica mi-am bagat demisia de la lucru, si i-am sps ca am facut-o pentru el pentru ca sa nu il mai vad tot timpu asa futut de cap si trist dar, plec cum vreu eu adica plec de tot si gata. Dupa ce mi-am bagat demisia a inceput sa se schimbe sa fie mai dragastos mai nu stiu cum sa zic ideea ii ca el acuma imi tot spune sa nu plec de tot sa ma intorc ca el nu vrea sa ne despartim si daca plec sa plec doar cu un bagaj maxim 2. Acuma ca am reusit insfarsit sa fac pasu cu demisia, ca sa ce? Ca acuma sa fiu si mai confuza si sa nu stiu ce sa fac. Nu stiu ce sa fac. Ma mai iubeste chiar ma vrea? Nu intaleg cum sa fac sa intaleaga ca eu vreu sa raman nu sa plec si sa vin cand are el chef ( adica cand decidem amandoi cum zice el) daca ar fi cand decidem amandoi eu a-si pleca si dupa o saptamana nici atat a-si fi inapoi dar se pare ca nu intalege. Ca vreu sa fim alaturi acuma unu de altu chiar daca nu ne merge asa de bine. Ca pot sa fac, chiar doresc ceva sfaturi in plus fata de cele ce mi-a fost spus deja. Multumesc!
  •  
    • 115 mesaje
    5 Apr 2019, 19:00
    1 0
    Buna,

    Parearea mea(asta nu inseamna ca e si adevarul , e doar o parere din exterior a cuiva care nu va cunoaste):

    Cine doreste o pauza e nemultumit de ceva si nu are curajul sa o spuna. Nu e modul in care se comporta un barbat ci mai degraba un baiat. Nu stiu varstele voastre dar daca are peste 30 de ani atunci e mai bine sa pleci de tot pentru ca nu e destul de matur pentru varsta lui si mai mult te incurca decat te ajuta. Daca iubesti pe cineva de ce ai dori sa iei o pauza? Tu ce iti doresti de la relatia asta? El stie ce vrea - o pauza de tine. Aberant e ca in pauza asta el are pretentia ca tu nu o sa cunosti pe nimeni pentru ca, cu toate ca sunteti in pauza totusi sunteti si impreuna si o sa reveniti voi candva ca si cuplu 

    Concluziile trage-le tu.

    Spor!
  •  
    • 12 mesaje
    7 Apr 2019, 09:52
    0 0
    Ai facut o greseala ca ti -ai dat demisia   doar plecase-i de acasa pentru o viata mai buna  si jobul iti oferea asta , trebuia sa te muti in alta parte in chirie si cu timpul iti gaseai pe altcineva ! Problema este ca trebuie sa -ti iei viata in propriile maini atat .Indreapta greseala si ia-ti jobul inapoi daca se poate daca nu gasesteti altul si te muta .
    Acest mesaj a fost editat de către ISABELASAILEANU: 7 Apr 2019, 09:52