Cum pot afla cine mi-a spart contul

  •  
    • 122 mesaje
    24 Apr 2007, 09:40
    0 0
    Stie cineva cum as putea descoperi cine mi-a spart contul de e-mail pe yahoo? Sau de pe ce calculator. Banuiesc pe cineva, dar nu am nimic concret. Respectiva persoana are 2 calculatoare (un laptop si un PC). Daca a intrat de pe laptop mai pot afla ca el a fost?
    Va rog, raspundeti-mi. Multumesc.
  •  
    • 1555 mesaje
    24 Apr 2007, 09:50
    0 0
    eu nu cred ca poti afla cine ti'a spart contul de yahoo insa I_Am_Thy_Labyrinth o sa'ti raspunda sigur am fost si eu intr-o situatie similara acum ceva timp si nu am aflat nik
  •  
    • 304 mesaje
    24 Apr 2007, 10:46
    0 0
    De unde sa stiu eu cine este tampitul care isi iroseste existenta spargand conturi de e-mail?! Poate fi o persoana care-ti cunoaste datele personale pe care le-ai folosit la inregistrarea contului, inclusiv raspunsul la intrebarea de control, sau care a avut/are acces fizic la calculatorul tau, instalandu-ti programe de logging(keylogger) a activitatii si datelor introduse de la tastatura. Mai poate fi si un bun ghicitor, in cazul in care aveai o parola slaba la cont si nu una alfanumerica, de cel putin 8 caractere.

    Da un scan general contra virusilor si programelor care fura date, folosind un antivirus si un antispyware. O scanare gratuita poti face si online la:

    www.bitdefender.com/scan8/ie.html

    Un program foarte bun si gratuit contra programelor spy este Spybot Search & Destroy:

    http://fileforum.betanews.com/detail/Spybot_Search_and_Destroy/1043809773/1

    Raporteaza la Yahoo! furtul parolei de la contul de e-mail:

    http://help.yahoo.com/l/us/yahoo/security/general.html

    Conexiunile la serverele Yahoo! sunt logate si, presupun, IP-ul hotului se poate afla, dar, din cate stiu eu, e necesara o hotarare judecatoreasca pentru ca Yahoo! sa-l deconspire.

    Aici, la sectiunea de tehnologie, s-a mai semnalat un caz asemanator, parola si accesul la cont fiind restabilite dupa raportarea furtului la Yahoo!.
  •  
    • 122 mesaje
    24 Apr 2007, 10:51
    0 0
    Si daca a intrat cu parola mea? Adica a ghicit-o pur si simplu, pentru ca era foarte usoara. Daca ma duc la providerul de internet el imi poate spune de unde s-a logat cu parola mea?
  •  
    • 304 mesaje
    24 Apr 2007, 11:06
    0 0
    La care provider de net sa intrebi? Tu realizezi cate conexiuni simultane se fac catre conturile de e-mail de pe Yahoo! la orice provider? Cum sa-l deceleze *providerul de net* pe hot intre atatea conexiuni? Numai serverele Yahoo! detin logurile, adica inregistrarile autentificarilor in contul tau de e-mail. Dar e greu sa-i convingi sa deconspire IP-ul, mai degraba ei iti pot reda accesul in cont. Deci, am avut dreptate, din cate spui, aveai o parola slaba la cont...
    Schimba de urgenta parolele la orice cont de e-mail sau orice alt serviciu de date pe care-l folosesti si alege o parola sigura: cel putin 8 caractere, care sa contina litere, cifre, simboluri speciale(poti folosi inclusiv Character Map din Start - Programs - Accesories - System Tools - Character Map). Si, cel mai important, fa copii de siguranta la datele de valoare pe care le ai in conturile de email.
  •  
    • 122 mesaje
    24 Apr 2007, 11:11
    0 0
    Ma gandeam sa ma duc la politie sa raportez violarea corespondentei. Oare ei ar avea mai mult succes? Nu stiu, suna infantil, cred, dar m-a deranjat foarte tare.
  •  
    • 1039 mesaje
    24 Apr 2007, 18:37
    0 0
    Categoria Din Putul Gandirii: "Ma gandeam sa ma duc la politie sa raportez violarea corespondentei (...)" :O

    La felul cum gandesti... nu ma mira ca ti s-a "spart" e-mailul. Ia adu-ti aminte, nu cumva ai raspuns la o intrebare de genul "Care este parola Dvs de e-mail?" ???
  •  
    • 122 mesaje
    25 Apr 2007, 08:37
    1 0
    Nu este nevoie sa fii nesimtit. Daca esti tu mai destept, lumineaza-ma si pe mine, ca de asta am postat. Daca n-ai nimic de spus, mai bine abtine-te. Si, vad ca nu ai nimic de spus.
  •  
    • 1039 mesaje
    25 Apr 2007, 09:32
    0 0
    Da' nu trebuie sa te superi...
    Cel mai competent raspuns ti l-a dat Labyrinth.
  •  
    • 138 mesaje
    26 Apr 2007, 21:43
    0 0
    Pt Labyrint
    Te felicit in primul rind ca incerci sa ii ajuti pe multi cu raspunsurile tale in domeniul sa zic asa "calculator".Te rog spune-mi si mie,poate stii , cam ce s-ar invata la un curs de ITT. Nu ma refer la teme sau subiecte ,dar practic nu stiu ce inseamna, banuiesc ca ceva despre calculator, programe? Mersi mult.
  •  
    • 304 mesaje
    26 Apr 2007, 23:38
    0 0
    Mimo, mersi pentru apreciere! Nu am idee ce reprezinta acronimul ITT si nici ce-i ala curs ITT, dar e posibil sa fie vorba despre ceva legat de IT sau IT&C, adica "Information Technology and Communications", un curs de tehnologia informatiei si comunicatii.
  •  
    • 138 mesaje
    27 Apr 2007, 18:35
    0 0
    multumesc pt raspuns. O zi buna.
  •  
    • 10065 mesaje
    23 Feb 2015, 12:33
    1 0
    Hmmm ...

    Recent am primit instiintare de-o incercare la email-ul meu.

    Cine si cum procedeaza nu stiu, dar eu unu o voi lua pe mineca . Indiferent de costuri, timp sau citi implic in poveste, dar cu siguranta ma ingrijesc "de tine" ! Mai devreme sau mai tirziu se va face lumina iar pentru citeva momente ma voi intoarce in "perioada de glorie" !
  •  
    • 12208 mesaje
    23 Feb 2015, 18:03
    0 0
    ViktorC said:Hmmm ...

    Recent am primit instiintare de-o incercare la email-ul meu.

    Cine si cum procedeaza nu stiu, dar eu unu o voi lua pe mineca . Indiferent de costuri, timp sau citi implic in poveste, dar cu siguranta ma ingrijesc "de tine" ! Mai devreme sau mai tirziu se va face lumina iar pentru citeva momente ma voi intoarce in "perioada de glorie" !

    cine a avut tupeul asta ??? 

  •  
    • 10065 mesaje
    23 Feb 2015, 21:14
    1 0
    gabriela42 said:
    ViktorC said:Hmmm ...

    Recent am primit instiintare de-o incercare la email-ul meu.

    Cine si cum procedeaza nu stiu, dar eu unu o voi lua pe mineca . Indiferent de costuri, timp sau citi implic in poveste, dar cu siguranta ma ingrijesc "de tine" ! Mai devreme sau mai tirziu se va face lumina iar pentru citeva momente ma voi intoarce in "perioada de glorie" !

    cine a avut tupeul asta ??? 

     

    Nu poate fi vorba decit de un caracter jegos, departe de profesionalism . Al dracu mincarimi mai are in buricele degetelor . Continue doar ...

  •  
    • 7 mesaje
    6 Sep 2018, 14:46
    0 0
    Nu poti afla.