alergie la nichel

  •  
    • 164 mesaje
    17 Apr 2007, 17:44
    4 2
    de cativa ani sufar de o alergie la nichel care-mi mananca zilele. incerc sa evit pe cat posibil obiectele ce contin nichel. nu mai suport!
    imi caut luni de zile o pereche de blugi care sa nu aiba capse, bijuterii port doar din aur, fermoarele metalice sunt un cosmar.
    stiu ca nu exista tratament impotriva acestei alergii, ma intrebam insa daca stie cineva o crema, o solutie eficienta in cazul mancarimilor ce apar pe pielea intrata in contact cu nichelul. un ceai, unguent, ceva?
  •  
    • 2576 mesaje
    17 Apr 2007, 17:54
    0 1
    Eu am avut o data alergie de contact de la un ceas. Nu stiu exact ce metal avea dar imi dadea niste mancarimi si o iritatie teribile. M-a invatat o amica sa-l dau cu lac de unghii incolor. A functionat perfect practic pielea si metalul nu mai erau in contact. Poate poti incerca si tu cu capsele si celelalte chestii de acelasi tip.
  •  
    • 83 mesaje
    17 Apr 2007, 18:44
    0 0
    Sara, nu am mai auzit de o asemenea alergie. Cazul tau cred ca este unul rar si interesant dpdv medical. Oricum, te rog sa ma crezi ca eu cel putin tratez cu toata atentia cazul tau, mai spune-ne, poate totusi cineva (mai de specialitate decat mine) va avea un raspuns pertinent, o recomandare.
  •  
    • 194 mesaje
    18 Apr 2007, 01:21
    1 1
    DoiOchiVerzi, alergia la nichel este o alergie frecvent intalnita (poate multi dintre noi o avem dar nu suntem constienti de ea)! Si eu am capatat-o in urma cu vreo 15 ani si nici o sansa de scapare pana azi. Ca si Sara m-am limitat sa port bijuterii din argint (pur, nu din acela amestecat cu nichel) sau aur, si sa port numai ceasuri gen sport Casio, tocmai ca sa evit iritatziile pielii. Cat despre capse si alte metale care intra in contact direct cu pielea obisnuiesc sa le acopar cu leucoplast; mai greu este cu costumele de baie sau sutienele care contin incuietoare metalica, etc. Ideea lacului de unghii este o solutie super - uite, la asta nu m-am gandit nici eu! Da, exista o alifie care se aplica pe zona iritata, dar cum eu locuiesc la Viena nu stiu cum se numeste sau daca exista la noi in tzara. Eu nu am folosit-o pana in ziua de azi deloc, deoarece am evitat sa port nichel direct pe piele. Intr-adevar, alergia asta-i data naibii
  •  
    • 164 mesaje
    18 Apr 2007, 10:35
    0 1
    intr-adevar alergia asta este destul de frecventa, in special la femei.
    la solutia cu lacul de unghii, simpla de altfel, nu m-am gandit, sper sa dea rezultate. multumesc mult pentru idee!
    normal ca am evitat pe cat posibil nichelul, dar mai am surprize uneori. e tare pacatoasa alergia asta.
    poate stie cineva, totusi, o crema calmanta sau ceva, nu care sa ma apere de alergie, ci, in situatia in care s-a manifestat, sa "repare".
    am citit pe net ca exista o lotiune la "forever", pe baza de aloe si propolis care protejeaza pielea care intra in contact cu nichelul.
    stie cineva mai mult? a folosit-o cineva?
    multumesc mult!
  •  
    • 1620 mesaje
    18 Apr 2007, 10:57
    1 0
    Mi-am descoperit si eu aceasta alergie de cand am un surub in picior.
    Din pacate trece doar cu indepartarea sursei de alergie.
    Sara, poti sa incerci cu creme mentolate sau camforate- pentru calmarea mancarimilor. Daca nu vrei sa folosesti un antialergic ca claritine sau alerid.
  •  
    • 15 mesaje
    10 Mai 2007, 14:28
    0 0
    cum adica ai un surub in picior?
    scuza-mi curiozitatea !!
  •  
    • 1620 mesaje
    10 Mai 2007, 16:36
    2 0
    E bagat acolo in urma unei operatii chirurgicale.
  •  
    • 155 mesaje
    10 Mai 2007, 17:38
    1 1
    Si eu sunt groaznic de alergica, ajung carne vie daca stau mai mult de o ora cu nichel pe mine.
    Am descoperit Bariederm de la Uriage si ma ung unde am Ni. Chiar protejeaza pielea.
  •  
    • 60 mesaje
    10 Mai 2007, 22:29
    1 0
    si eu am alergie la nichel.daca tin pe piele cat de putin metal am o mancarime ingrozitoare si imi apar numai bubite.la fel patesc cu capsele de la blugi su cureaua ma irit ingrozitor.mi-au ramas si pete pe abdomen de la atata mancarime.incerc sa evit pe cat posibil dar nu reusesc intoadeuna.mai pun leucoplast pe capse sau dadeam cu lac de unghii.am fost la o doctora si mi-a zis ca nu are ce sa-mi faca si in viitor(viitorul ff indepartat) daca am de gand sa-mi pun sterilet sa am grija sa nu contina metal.
  •  
    • 164 mesaje
    10 Mai 2007, 22:35
    0 0
    :ol:
    si eu patesc la fel cu blugii, am renuntat sa mai port daca au capse. si atat de greu gasesc fara capse...
    am fost zilele trecute la plafar si mi-a recomandat doamna de acolo, ulei de menta amestecat cu ulei, de orice fel, masline, porumb, floarea soarelui, in proportie de 1/3 - 1/4.
    am incercat, am mai scapat de mancarimea aia odioasa, macar atat. am o urma de nichel de vreo doua luni care nu-mi trece, sunt disperata
  •  
    • 2 mesaje
    27 Dec 2013, 22:04
    0 3
    buna tuturor si eu sunt alergica la nichel de opt ani, stiu ca e un cosmar pentru toti .mie alergologul mi-a prescris o dieta la care tin cu sfintenie ,cun gresesc un pic cum pang. apoi in caz de reactie alergica mai puternica iau cortizon tip deltacortene sau bentelan . reactiile mai usoare kestine (ebastina).... acum nu stiu in romaneste cum se numesc aceste medicamente pentru ca eu locuesc in italia de 10 ani.... am creat pe facebook un grup se numeste allergia al nichel , pentru cei care stiu italiana am pus cateva lucruri interesante despre nichel . pe viitor voi incerca sa traduc si in romaneste .... un an bun tuturor
  •  
    • 34 mesaje
    31 Iul 2015, 21:20
    1 1
    Buna tuturor,
    Exista remedii fara efecte adverse (cum da de exemplu cortizonul)...
    Apelati-ma 0746 259 276 si va ajut.
    Cele bune!
  •  
    PRI
    • 3 mesaje
    8 Oct 2016, 18:42
    0 0
    buna  ziua la toti ! dupa ani de cautari si studii am reusit sa gasesc un remediu in a tine sub control alergia la nichel . informatiile ce le detin le veti gasi incepand pe 1/11 /2016 pe grupul specia l creat pe facebook . grupul se numeste romani alergici la nichel . este vorba de un grup inchis , pentru cine vrea inscrierea este total gratuita 
     
  •  
    PRI
    • 3 mesaje
    8 Oct 2016, 18:47
    2 0
    de  pe 1/11/2016  pe facebook se va deschide un grup alergia la nichel . grup in care veti gasi multe infoematii despre aceasta alergie
    Acest mesaj a fost editat de către PRI: 8 Oct 2016, 18:49
  •  
    PRI
    • 3 mesaje
    11 Oct 2016, 16:04
    0 0
    https://www.facebook.com/groups/1107682412643022/
  •  
    • 1 mesaje
    21 Ian 2017, 17:21
    0 0
    Referitor la alergiile la metale : execut curele din piele naturala fara metale! Inclusiv catarama e din piele si dispun de mai multe culori! 0729343280
  •  
    • 12208 mesaje
    21 Ian 2017, 19:16
    0 0
    Interesant !Cred ca le este de folos pers ce sufera de aceasta problema.
  •  
    • 2 mesaje
    12 Feb 2018, 17:11
    0 0
    si eu sunt alergica la nichel imi sunt de folos indicatiile din cartea Alergia la nichel ghid de supravietuire , a iesit de curand , o prietena mi-a daruit-o . pt a o avea cauta grupul alergia la nichel romania pe facebook
    Acest mesaj a fost editat de către apyepy: 12 Feb 2018, 17:11
  •  
    • 1 mesaje
    12 Apr 2018, 14:11
    0 0
    Buna tuturor,

    Sufar de aceasta problema de aproximativ 18 ani....solutia cu lacul de unghii e temporara, la mine nu a functionat...in ceea ce priveste capsele la blugi, mama imi cosea in dreptul lor in interior un petic de bumbac....apoi o perioada lunga de timp am renuntat la a mai purta blugi, cand am reinceput sa port, am avut surpriza sa vad ca nu mai fac alergie la capse.... (perioada in care nu am purtat a fost de mai bine de 10 ani)....am devenit alergica in preajma examenului de admitere la liceu, am avut o eczema / ciuperca pe tot corpul si eram ca o platosa, inclusiv pe urechi (un mic monstrulet), iar doctorii la vremea respectiva nu au stiut ce am, in schimb mi-au dat prednison la greu (tarziu am aflat despre efectele secundare, dupa ce s-au facut studii, dar deh!) plus dieta alimentara (eu fiind intr-un oras de provincie la vremea respectiva)...din acel moment, mi s-a innegrit argintul instantaneu si imi dadea niste mancarimi infioratoare, deci aveti grija cele care vreti sa purtati argint, pt ca de obicei tot ce este metal alb (inclusiv aurul alb, am aflat recent), are in compozitie nichel, pt a-i conferi culoarea alb...singurul metal la care nu fac alergie este aurul galben (recunosc ca nu am incercat platina, ma atrag bijuteriile albe si se pare ca platina este un metal alb, nu are nevoie sa fie combinat), dar in perioade de stres, mi se innegreste degetul sub inel si la aurul galben (nu am mai stat sa studiez de ce, atata timp cat nu-mi provoaca iritatii) si am mai observat ca nu fac alergie la otel .....cum am scapat de problemele cu capsele la blugi, sper ca in viitor sa scap si de restul (am inteles ca ar fi vb de o pb a PH-ului si care s-ar mai atenua odata cu varsta)...deci se poate trai cu asta, pt ca din cate am observat, nu exista tratamente pt a scapa de aceasta alergie...