o rugaciune puternica pt cine are nevoie

  •  
    610
    • 490 mesaje
    25 Oct 2007, 22:27
    33 13
    nu tb
  •  
    • 290 mesaje
    26 Oct 2007, 16:51
    74 13
    Am citit aceasta rugaciune.Prima oara pt. mama care era f bolnava cazuse la pat si acum face toata treaba in casa.A doua oara ma rugasem sa pot progresa in mlm.Si multumesc Bunului Dumnezeu, tutro sfintilo si evei care a postat acesta rugaciune sunt multumita
  •  
    • 336 mesaje
    30 Oct 2007, 16:33
    42 8
    Am citit aceasta rugaciune si dupa 4 saptamani mi s-a indeplinit ceea ce mi-am dorit.Este o rugaciune puternica!
  •  
    • 197 mesaje
    30 Oct 2007, 17:02
    14 4
    la Sfantul Anton am mers si eu sa ma rog. am dus 9 marti la rand cate o paine pe care o dadeam la iesire din biserica . mi se raspundea ,, sa-ti fie de folos''. nu mi s-a indeplinit dorinta pt ca , asa cum am auzit de la un preot mai tarziu, trebuia sa cer ceva posibil de indeplinit.
    in orasul meu am mai mers si la alta biserica dar lunea, tot 9, la Sfantul Mucenic Fanurie. dorinta pusa aici mi s-a indeplinit.am dus in primele 7 luni paine, faina si ulei( care nu se foloseste la gatit dupa ce vii de la biserica), in a 8-a paine facuta din faina care s-a strans, iar in a 9-a luni placinta de multumire( placinta de mere).
    acum merg iar si am toata speranta si increderea ca va fi bine, ca ceea ce imi doresc se va indeplini.
    va doresc si voua sa vi se indeplineasca toate dorintele frumoase !
  •  
    • 38 mesaje
    30 Oct 2007, 23:56
    6 5
    Eu una iti multumesc pentru aceasta rugaciune.Ar trebui sa merg la biserica Sf.Anton,nu? Dumnezeu este unul singur si-i peste tot.Nu conteaza daca esti ortodox sau catolic ci evlavia si smerenia cu care te rogi.De mult imi doresc sa merg si eu,desi sunt ortodoxa la Biserca Catolica 9 marti la rand pentrca in ultimii ani mi s-au intamplat mai multe evenimente neplacute.
  •  
    • 38 mesaje
    30 Oct 2007, 23:57
    10 3
    Nu cred ca este cineva care n-are nevoie de rugaciuni.
  •  
    • 38 mesaje
    30 Oct 2007, 23:59
    10 1
    Nu conteaza la ce biserica te rogi.Rugaciunea trebuie facuta cu smerenie si din tot sufletul ca sa fie auzita de cine trebuie
  •  
    • 290 mesaje
    31 Oct 2007, 15:32
    2 1
    Biserica Sf.Anton de la P-ta Unirii este ortodoxa,catolicii nu au icoane ci statui.
  •  
    • 87 mesaje
    31 Oct 2007, 20:30
    11 1
    Si eu inca tin rugaciunea si vreau sa zic ca deja imi merge mai bine. Multumesc evei care a postat-o aici.
  •  
    • 2576 mesaje
    27 Mar 2008, 13:21
    7 0
    Am vrut sa "ridic" topicul si sa va spun ca desi nu am crezut in aceasta rugaciune, pe mine m-a ajutat. Nu o data, ci de doua ori. Am facut-o fara convingere, in momente de disperare in care m-as fi agatat de orice pai.
  •  
    • 1431 mesaje
    27 Mar 2008, 13:50
    5 2
    eu merg in fiecare marti la Sf Anton ( mai am si exceptii , in func de ce tb am , dar in principiu merg de ceva vreme )
    Am fost fara sa ma duk in a 10 marti ( eu asa stiu ) cu multumire( adika paine , ulei, zahar , faina etc ) si am obs ca nu este f bine , ca rugaciunile sa aiba roade tb sa duci multumire
    Asa ca de acum incolo a 10 -a marti ma voi duce cu multumire
    As avea o intrebare : cand te duci la biserica scrii un acatist pe care il citeste preotul
    In acatist te rogi si iti spui toate ''ofurile '' ..........am citit aici pe topik ca ar tb sa ai o dorinta puternica ca ea sa se indeplineasca
    sa te rogi numai pt ceva anume ? ...
    eu am credinta in D-zeu si sunt convinsa ca ne ajuta daca mergem la biserica , insa asta ar tb sa facem nu numai la necaz , ci saptamanal
    eu mai mergeam la biserica si fara a avea vreo problema deosebita
    Aceasta rugaciune care este postata pe site o pot spune in fiecare marti , chiar daca merg la Sf Anton ? Se spun 9 marti la rand si apoi ?
  •  
    • 420 mesaje
    27 Mar 2008, 14:03
    12 1
    ''iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune''.....nu prea suna a rugaciune, ci mai degraba un mail trimis de vanatorii de adrese ce te indeamna in modul asta sa-l pasezi mai departe....dar daca la tine a functionat rugaciunea, ma bucur!
  •  
    • 2576 mesaje
    27 Mar 2008, 14:32
    5 0
    Mai, nu stiu. Eu am facut cum scria aici si v-am spus cu sinceritate ca am facut-o la disperare. Ideea cu multumirea mi se pare minunata.
  •  
    • 1431 mesaje
    27 Mar 2008, 14:36
    3 1
    lulu .......mi-a sarit si mie in ochi propozitia aia
    am mai vazut expresii de genul si in alte carti sau rugaciuni diverse
  •  
    • 29 mesaje
    28 Mar 2008, 08:30
    24 3
    Va trimit si eu ceva ce am gasit intamplator. Mi se pare un pic dificil, dar numai un pic, daca vrei se poate. De rugaciunea sf. Marta stiu si eu ca ajuta.
    Cititi, daca vreti si aveti rabdare. Sper sa nu va plictisesc.Rugaciunea Lumanarilor Aprinse

    Nu se stie exact cine a scris-o, nici de cand circula printre credinciosii din Prahova. Cert este ca s-a raspandit ca lumina, ca lumea o cauta pentru puterile ei. Se spune ca norocosii care intra in posesia Rugaciunii scapa de boli, de griji, de necazuri, de farmece si blesteme, li se implinesc cele mai grele dorinte. Dupa cum spun fericitii care o au, rugaciunea e cunoscuta numai in Prahova. Multi preoti n-au auzit inca de ea, dar presiunea oamenilor care cer ca Rugaciunea Lumanarilor Aprinse sa fie citita in biserica e atat de puternica, incat s-a dezlantuit o veritabila cruciada pe urmele ei
    „Am muncit trei zile la taiat pomi, ca sa obtin rugaciunea”

    In bisericile pline de oameni din Prahova, soaptele ingerilor sunt mai rar auzite, de la o vreme, decat soaptele credinciosilor. Transmisa ca un telefon fara fir, de la om la om si de la o ureche la alta, o intrebare insistenta isi face loc, tulburand slujbele preotesti: „Aveti cumva Rugaciunea Lumanarilor Aprinse? Ati auzit despre ea?”. O minune mai noua ca cea a icoanelor sfinte pare sa le vina oamenilor in ajutor: cateva versete pline de credinta si de patima mistica, adresate bunului Dumnezeu. Cine spune rugaciunea intocmai, respectand protocolul insotitor, scapa de orice necazuri, de pericole si de boli. E ca si cum insusi Hristos se apleaca asupra celui aflat in durere, ajutandu-l sa iasa din ea. Numai ca Rugaciunea Lumanarilor Aprinse li se pare unora o comoara de care nu se pot desparti, iar altora o marfa de cumparat. „Nu-i o rugaciune pentru oricine. Trebuie sa fii indurerat din greu, ca s-o ai. Sa traga toti cu viata, cum am tras si noi.” Intre cei care au rugaciunea, se gasesc si oameni care le cer celor interesati sume de bani sau alte foloase. Intr-o biserica ploiesteana, o femeie imi povesteste: „Eu, ca sa fac rost de rugaciune, am muncit trei zile la taiatul pomilor in comuna Magurele, la cel care o avea. Mi-a convenit, caci inainte o gasisem la cineva care mi-a cerut un sfert de porc pe ea sau doua milioane de lei. Oricata nevoie aveam de rugaciune, nu puteam sa-i dau nici carnea de porc, nici banii, ca n-am. Sunt femeie saraca. Eu o dau oricui are nevoie de ea. S-o copieze, sa si-o scrie. Fara bani, ca nu e crestineste sa vinzi ajutorul lui Dumnezeu. Am dat-o si unor preoti din Campina si din Breaza, ca s-o aiba si s-o dea mai departe. Unii zic ca rugaciunea nu apare in nici o carte religioasa si nu e buna de nimic, dar nu-i adevarat. Baiatul meu, bolnav de epilepsie, nu mai face crize atat de des, de cand fac rugaciunea. Vecina mea a scapat de o operatie neagra dupa ce s-a rugat, numai urmand indicatiile. Am dat rugaciunea unuia care voia sa se lase de bautura, unei fete de 32 de ani care nu se mai marita, unei studente ca sa ia sesiunea. Se spune ca, daca ai credinta, rugaciunea te ajuta in orice. Am auzit ca o cauta, ca sa se ajute cu ea, si politisti, doctori si procurori. Oameni sunt si ei, si au probleme. Se spune ca rugaciunea a fost scrisa de un preot mare, care acum nu mai slujeste in Prahova, un duhovnic adevarat. Ba chiar se zice c-ar fi murit. Se vede ca a fost un sfant in felul lui, caci rugaciunea face minuni, la fel ca o icoana. Numele meu e Aurelia Oancea si sunt foarte multumita ca am putut face rost de rugaciune. Daca vreti, v-o dau.”
    40 de lumanari si de 160 de ori „Tatal Nostru”

    O tanara care aude discutia intra in vorba. O cheama Alice Chirila, este studenta la Universitatea de Petrol si Gaze Ploiesti si cunoaste si ea efectele benefice ale Rugaciunii Lumanarilor Aprinse. „Am avut o problema de sanatate cumplita: niste bube urate imi acoperisera corpul. Si-am rezolvat. A fost un cosmar. Colegii imi ziceau Buboasa, nu se uita nimeni la mine, toti fugeau cand ma apropiam, se temeau sa nu se ia si la ei. Medicii mi-au tot prescris tratamente, am dat cu diverse pr
  •  
    • 29 mesaje
    28 Mar 2008, 08:35
    23 7
    ______________________________________________
    PRECIZARE:
    Cele 40 de lumanari se aleg si se ard intr-o noapte, inainte de miezul noptii, ca sa nu se treaca in ziua urmatoare. Se spune Tatal nostru, de 4 ori pentru fiecare lumanare arsa. La sfarsit, se spune rugaciunea lumanarilor o singura data. Apoi, dupa aceasta noapte se tine post si curatenie trupeasca sapte zile, aprinzandu-se in fiecare zi cate sase lumanari, care nu au legatura cu cele 40. Sunt inca 42 de lumanari, dar cele 40 au fost arse atunci, in prima noapte. Se spune si in aceste sapte zile Tatal Nostru si Rugaciunea Lumanarilor aprinse, dar cele 40, au ars deja. Acestea 42 nu au legatura cu cele 40. Dupa cele sapte zile, se mai aprinde timp de sase saptamani miercurea si vinerea cate o lumanare. La fel se spune Tatal nostru si Rugaciunea Lumanarilor aprinse. Lumanarile care se aprind miercurea si vinerea, ca si cele 42, nu fac parte dintre cele 40. Acelea se aprind o data toate. Asta inseamna ca e nevoie de mai multe lumanari, ca sa fie continuat ritualul aproape doua luni. Caci numai asa are efect.


    Scuze, nu stiu ce am facut.Asta e.
  •  
    • 246 mesaje
    28 Mar 2008, 11:23
    8 4
    sa ma ierte Dumnezeu,dar asta seamana cu un ritual vrajitoresc...cine stie,am citit si eu in formula as de rugaciunea asta,dar pe mine ma sperie,poate nu sunt eu demna...
    Doamne ajuta!
  •  
    • 4 mesaje
    2 Apr 2008, 20:16
    11 4
    Exista vre-o problema daca luminarea pe care o folosesti nu este sfintita???
    locuiesc intr-o tara unde nu pot avea o luminare sfintita, tara musulmana!

    Multumesc frumos ptr raspuns.
  •  
    • 29 mesaje
    3 Apr 2008, 14:31
    6 4
    Nu cred ca este vreo problema atata timp cat crezi si te rogi din suflet. Dumnezeu sa te ajute.
    Daca te referi la rug. sf. Marta, am auzit si eu ca ajuta.
  •  
    • 92 mesaje
    19 Aug 2008, 12:04
    5 3
    up