o rugaciune puternica pt cine are nevoie

  •  
    • 7 mesaje
    20 Dec 2010, 22:19
    1 0
    superb.multumim
  •  
    • 574 mesaje
    24 Dec 2010, 18:44
    0 0

    scorpion112 said:
    Pentru Enriqua, forumista care sustine sa nu ne rugam sfintilor. .........

     

     Nu era cazul s-o tavalesti prin noroi,putina decenta mai ales daca doresti sa te inchini !

    Si da,ne putem inchina la sfinti cum ar fi Sfanta Marie de exemplu.


    Acest mesaj a fost editat de către Critical: 24 Dec 2010, 23:26
  •  
    • 574 mesaje
    25 Dec 2010, 13:05
    0 0
    Nu ai pentru ce,mi-ar place si imi exprim dorinta ca ne vom purta ca o familie aici,impartim momente din viata noastra unii cu altii,clipe mai putin fericite ori bucuriile.
  •  
    • 523 mesaje
    26 Dec 2010, 21:35
    7 2

    Imi place foarte mult si aceasta rugacine. Poate va este de folos. 

     

    Doamne, da-mi puterea sa primesc cu suflet linistit tot ce-mi va aduce ziua de maine.
    Da-mi puterea sa ma las cu totul in Voia Ta cea Sfanta si, in fiecare clipa, stai in preajma mea si intareste-ma.
    Orice veste va aduce ziua de maine, buna sau rea, invata-ma sa o primesc cu inima impacata si cu incredintarea neclintita ca Vointa Ta sta asupra tuturora.
    Fie ca in tot ce fac si in tot ce spun, Voia Ta sa-mi stapineasca cugetul si simtirea; iar cand asupra mea vor veni imprejurari neasteptate, ajuta-ma sa le implinesc dupa Voia Ta.
    Da-mi puterea sa lucrez cu tarie si cu intelepciune fara sa stanjenesc sau sa amarasc pe aproapele meu.
    Ajuta-ma, Doamne, sa port povara zilei de maine cu toate cate le va aduce ea.

    Struneste-mi vointa si invata-ma sa ma rog, sa sper, sa indur, sa iubesc si sa iert!

    Iar cand ma rog, fie ca Tu Insuti sa fii Cel ce se roaga in mine!

  •  
    • 1 mesaje
    1 Feb 2011, 19:23
    2 5
    Buna, am si eu o rugaminte. Imi poti trimite si mie rugaciunea lumanarilor aprinse? Si eu am aceeasi problema: locuiesc in strainatate si nu am biserica ortodoxa romaneasca in orasul meu. In cazul acesta urmez ritualul fara a ruga un preot? Se pot folosi si candele cumparate de la supermarket sau doar lumanari sfintite in biserica? Multumesc
  •  
    • 2 mesaje
    23 Feb 2011, 16:04
    1 0
    foarte interesante comentarile voastre
  •  
    • 2 mesaje
    20 Apr 2011, 23:35
    3 0
    larina.11 said:
    Va trimit si eu ceva ce am gasit intamplator. Mi se pare un pic dificil, dar numai un pic, daca vrei se poate. De rugaciunea sf. Marta stiu si eu ca ajuta.
    Cititi, daca vreti si aveti rabdare. Sper sa nu va plictisesc.Rugaciunea Lumanarilor Aprinse

    Nu se stie exact cine a scris-o, nici de cand circula printre credinciosii din Prahova. Cert este ca s-a raspandit ca lumina, ca lumea o cauta pentru puterile ei. Se spune ca norocosii care intra in posesia Rugaciunii scapa de boli, de griji, de necazuri, de farmece si blesteme, li se implinesc cele mai grele dorinte. Dupa cum spun fericitii care o au, rugaciunea e cunoscuta numai in Prahova. Multi preoti n-au auzit inca de ea, dar presiunea oamenilor care cer ca Rugaciunea Lumanarilor Aprinse sa fie citita in biserica e atat de puternica, incat s-a dezlantuit o veritabila cruciada pe urmele ei
    „Am muncit trei zile la taiat pomi, ca sa obtin rugaciunea”

    In bisericile pline de oameni din Prahova, soaptele ingerilor sunt mai rar auzite, de la o vreme, decat soaptele credinciosilor. Transmisa ca un telefon fara fir, de la om la om si de la o ureche la alta, o intrebare insistenta isi face loc, tulburand slujbele preotesti: „Aveti cumva Rugaciunea Lumanarilor Aprinse? Ati auzit despre ea?”. O minune mai noua ca cea a icoanelor sfinte pare sa le vina oamenilor in ajutor: cateva versete pline de credinta si de patima mistica, adresate bunului Dumnezeu. Cine spune rugaciunea intocmai, respectand protocolul insotitor, scapa de orice necazuri, de pericole si de boli. E ca si cum insusi Hristos se apleaca asupra celui aflat in durere, ajutandu-l sa iasa din ea. Numai ca Rugaciunea Lumanarilor Aprinse li se pare unora o comoara de care nu se pot desparti, iar altora o marfa de cumparat. „Nu-i o rugaciune pentru oricine. Trebuie sa fii indurerat din greu, ca s-o ai. Sa traga toti cu viata, cum am tras si noi.” Intre cei care au rugaciunea, se gasesc si oameni care le cer celor interesati sume de bani sau alte foloase. Intr-o biserica ploiesteana, o femeie imi povesteste: „Eu, ca sa fac rost de rugaciune, am muncit trei zile la taiatul pomilor in comuna Magurele, la cel care o avea. Mi-a convenit, caci inainte o gasisem la cineva care mi-a cerut un sfert de porc pe ea sau doua milioane de lei. Oricata nevoie aveam de rugaciune, nu puteam sa-i dau nici carnea de porc, nici banii, ca n-am. Sunt femeie saraca. Eu o dau oricui are nevoie de ea. S-o copieze, sa si-o scrie. Fara bani, ca nu e crestineste sa vinzi ajutorul lui Dumnezeu. Am dat-o si unor preoti din Campina si din Breaza, ca s-o aiba si s-o dea mai departe. Unii zic ca rugaciunea nu apare in nici o carte religioasa si nu e buna de nimic, dar nu-i adevarat. Baiatul meu, bolnav de epilepsie, nu mai face crize atat de des, de cand fac rugaciunea. Vecina mea a scapat de o operatie neagra dupa ce s-a rugat, numai urmand indicatiile. Am dat rugaciunea unuia care voia sa se lase de bautura, unei fete de 32 de ani care nu se mai marita, unei studente ca sa ia sesiunea. Se spune ca, daca ai credinta, rugaciunea te ajuta in orice. Am auzit ca o cauta, ca sa se ajute cu ea, si politisti, doctori si procurori. Oameni sunt si ei, si au probleme. Se spune ca rugaciunea a fost scrisa de un preot mare, care acum nu mai slujeste in Prahova, un duhovnic adevarat. Ba chiar se zice c-ar fi murit. Se vede ca a fost un sfant in felul lui, caci rugaciunea face minuni, la fel ca o icoana. Numele meu e Aurelia Oancea si sunt foarte multumita ca am putut face rost de rugaciune. Daca vreti, v-o dau.”
    40 de lumanari si de 160 de ori „Tatal Nostru”

    O tanara care aude discutia intra in vorba. O cheama Alice Chirila, este studenta la Universitatea de Petrol si Gaze Ploiesti si cunoaste si ea efectele benefice ale Rugaciunii Lumanarilor Aprinse. „Am avut o problema de sanatate cumplita: niste bube urate imi acoperisera corpul. Si-am rezolvat. A fost un cosmar. Colegii imi ziceau Buboasa, nu se uita nimeni la mine, toti fugeau cand ma apropiam, se temeau sa nu se ia si la ei. Medicii mi-au tot prescris tratamente, am dat cu diverse pr
  •  
    • 2 mesaje
    20 Apr 2011, 23:40
    0 0
    eu am citit rugacinea sf Marta in fiecare zi
  •  
    • 5 mesaje
    22 Apr 2011, 00:09
    3 0
    este foarte buna rugaciunea si ca efect de suport moral , si ca rezultate.
    cel putin mie mi s`a implinit ce mi`am dorit cand m`am rugat.
    imi pare rau ca in ultimul timp m`am indepartat de biserica si de credinta ca am zis ca poate a fost o coincidenta ca am avut atatea realizari si o viata linistita , o familie sanatoasa.
    oricum e bine sa te rogi cu credinta, cum stii tu, din cand in cand.
    e hrana pentru suflet.
  •  
    • 2 mesaje
    22 Apr 2011, 23:10
    2 0
    simona ma numesc si am avut probleme de sanatate dar Dumnezeu ma ajutat.
  •  
    • 2 mesaje
    22 Apr 2011, 23:12
    1 0
    am avut credinta si m-am rugat foarte mult slujbe la biserica si acum am trecut de toate problemele sunt fericita din toate punctele de vedere
  •  
    • 134 mesaje
    23 Apr 2011, 01:10
    0 1
    Am citit si eu parerile despre rugaciunea Sfintei Marta.O sa incep si eu sa fac rugaciunea asta.Sper din tot sufletul sa ma ajute.
  •  
    • 1 mesaje
    27 Aug 2011, 17:10
    6 0

    Buna sunt doar un baitel 11ani ii implinesc maine pe 28 august............si am avut certuri in familie mamai a plans vror sa ma duca inapoi la craiova ...si mam rugat cum a stiut eu si ................... mia venit ideia sa caut pe net o rugaciune puternica.....................Acuma sper din sufletca rugamintea asta sa mearga ...Eu am cautat asta pt vreau sa am o zi de nastere frumosa si sa imi fie mai bine in familie...binecuvantata sa fie cea sau cel care a scris rugamintea

  •  
    • 4034 mesaje
    28 Aug 2011, 11:34
    2 1
    la multi ani! sa fii sanatos si sa te aiba dumnezeu in grija cum ne are pe toti
  •  
    • 3 mesaje
    2 Sep 2011, 09:39
    4 1
    vyo_1968 said:
    Am citit aceasta rugaciune.Prima oara pt. mama care era f bolnava cazuse la pat si acum face toata treaba in casa.A doua oara ma rugasem sa pot progresa in mlm.Si multumesc Bunului Dumnezeu, tutro sfintilo si evei care a postat acesta rugaciune sunt multumita

     

  •  
    • 3 mesaje
    2 Sep 2011, 09:56
    0 0
    nu stiu unde a ajuns intrebarea si rugamintea mea ,daca o gaseste cineva am marea rugaminte sa nu se supere pe mine ,astept un raspuns ,multumesc ,sanatate multa !
  •  
    • 2 mesaje
    16 Oct 2011, 01:25
    2 1

    va rog rugativa petru sotiea mea ana si petru mine claudiu trecem printro ancercare mare  an scurta vreme vrea sa ne akida dincauza ca vestim evanghelia va rog rugativa urgent nu vreu sa ajug acolo cu sotiea mea

  •  
    • 2 mesaje
    16 Oct 2011, 01:26
    0 0
    rugativa petru ana si claudiu sunt an lucrarea lui dumnezeu si satana sa pus an fata noastra va rog
  •  
    • 28 mesaje
    20 Oct 2011, 13:16
    0 1
    Am citit si eu parerile despre rugaciunea Sfintei Marta.O sa incep si eu .Sper sa ma ajute Domnu si pe mine si sa nu ma paraseasca !
    In fiecare marti? la ce ora ?! Si lumanarile sfintite trebuiesc doar una sau cate zile sunt? !
  •  
    • 144 mesaje
    20 Oct 2011, 14:31
    0 1
    SA TE AJUTE SA NU TE PARASEASCA... Jesus!!! ... EL CU FITZELE SI DORINTELE INFANTILE..si tu iti doresti sa nu te paraseasca... si vrei sa te mai si rogi...

    rugaciunea asta nu e de joaca...unii au probeleme mari, nu pot sa cred ca vrei sa o "folosesti" ptr asta ..m-ai dezamagit!