o rugaciune puternica pt cine are nevoie

  •  
    • 13 mesaje
    1 Ian 2010, 11:25
    2 2
    salut.Eu am inceput novena dar uneori simt ca imi pierd increderea....sunt de abia la a doua saptamana...D-zeu a ascultat rugaciunea Sf Anton?Uneori simt ca D-zeu nu am iubeste deloc.
    Sa va dea D-zeu tot ce va doriti si sa fiti fericite!
  •  
    • 4346 mesaje
    2 Ian 2010, 23:35
    4 1
    draga kristta 13, sa nu crezi ca novena sf Anton e un fel de ritual pe care sa -l spui 9 marti si cu asta ai terminat. ideea e felul in cate te rogi adica sa ai credinta si ceea ce ii ceri.
    Un lucru este cert daca e spre folosul sufletului tau, D-zeu iti va da harul pe care il ceri prin mijlocirea Sf Anton, iar daca e spre paguba sufletului tau ..nu ti se va implini. ( cu precizarea ca vei primi altceva de care vei avea mai mare nevoie si la timpul potrivit)
    Nicio rugaciune la Sf Anton..nu se pierde.
    Nu există strâmtoare, boală, lipsă, în care Sfântul Anton să nu-şi arate mila, dacă vede că e şi spre folosul săracilor. Se făgăduieşte cât se crede şi nu se dă pâinea făgăduită, până nu se capătă harul cerut. Sfântul Anton atrage pe cei săraci la Dumnezeu, asigurându-le şi hrana zilnică, din prisosinţa bogaţilor.
    Cei care încearcă a dobândi haruri de la Sfântul Anton în acest mod, rămân totdeauna convinşi că Sfântul Anton e Părintele Săracilor.
  •  
    • 13 mesaje
    3 Ian 2010, 12:19
    1 0
    Multumesc ptr raspuns.Am vizitat Basilica Sf. Anton in Padova,auzisem ca e un Sfant dar spre rusinea mea nu stiam mare lucru....Acum ma rog cu credinta la acest Sfant,fac novena.Am o adresa www.carosantantonio.it sau emailearsaintanthony@santantonio.org
    Multumesc ptr raspuns.
    P.Saca vrei sa pleci la Padova sa ma anunti si pe mine
    as vrea sa plec dar nu am cu cine si nu stiu daca sunt autocare ptr Padova.
  •  
    • 4346 mesaje
    3 Ian 2010, 13:18
    1 0
    De vizitat mi-ar placea sa vizitez toate locurile sfinte dar deocamdata nu e momentul. Daca vrei sa ajungi neaparat in Padova , iti recomand sa te interesezi la biserici mai ales cele care sunt sub patronajul Sf anton. De obicei acestea organizeaza diverse pelerinaje, si atunci nu ai fi singura pt ca ai merge cu grupul.
    sansele cele mai mari de a merge in pelerinaj sunt inaintea zilei in care se sarbatoreste Sf anton si anume 13 iunie. ( asta daca vrei si poti astepta pana atunci)
  •  
    • 15 mesaje
    4 Ian 2010, 17:30
    1 0
    Vreau sa impartasesc ceva ...rugaciunile si credinta in Dumnezeu AJUTA!

    Am avut o problema grava si am spus rugaciunea Sf Marta,Sf Nectarie si m-au ajutat. am primit raspuns pozitiv . Deci cu incredere cereti ajutorul lui Dumnezeu!
  •  
    • 29 mesaje
    4 Ian 2010, 17:57
    3 1
    Nu vreau sa critic nimic, dar simcer cred ca Dumnezeu ajuta oamenii care au credinta, indiferent de rugaciunile pe care le spun. Rugaciune fiind de altfel un lucru foarte important ce ajuta enorm. Hai sa incetam sa credem in superstiti gen: 40 de marti si 99 sau 32 de vineri. Pe cuvant! Credinta si respectarea cuvantului Domnului sunt cele importante. Dumnezeu e mare si ne ajuta pe toti atunci cand suntem pregatiti sa primim darul Sau. Haideti sa nu mai facem o propaganda nepotrivita. Credeti si vi se va da! Doamne ajuta!
  •  
    • 1044 mesaje
    5 Ian 2010, 11:20
    1 0
    Nu stiu daca sunt chiar offtopic..
    Stie careva un preot cu har in Bucuresti?
  •  
    • 29 mesaje
    5 Ian 2010, 15:34
    1 0
    Cred ca toti preotii au har, important e sa-l gasesti pe cel care se apropie de sufletul tau. Preotul e mesagerul Domnului. Imi pare rau ca nu te pot ajuta si cu un nume, dar nu-s din Bucuresti.
  •  
    • 13 mesaje
    7 Ian 2010, 21:06
    1 1
    Anda multumes ptr raspuns!Iti doresc multa sanatate si sper sa ne mai auzim.kristta13
  •  
    • 1890 mesaje
    8 Ian 2010, 09:43
    6 2
    Pentru Enriqua, forumista care sustine sa nu ne rugam sfintilor. Presupui ca ai o boala si trebuie sa ajungi la un mare doctor, dar e mare aglomeratie la cabinetul lui. Tu in schimb o cunosti bine pe mama lui sau pe cineva care ii este prieten bun. Si atunci ii rogi sa intervina pentru tine, poate gaseste un un pic de timp sa te vada si sa te asculte. Cam asa e si cu sfintii. Stiu ca e o comparatie nu foarte potrivita. Spre exemplu, pe copilul meu il cheama Stefan (mi-a placut numele inca de cind eram in liceu si mi-am promis ca daca voi avea baiat Stefan ii pun numele!) si simt ocrotirea sfintului asupra copilului meu mai ales in momente grele. Coincidenta sau voia lui Dumnezeu a fost sa se nasca o doua zi de de sfintul Stefan.
  •  
    • 63 mesaje
    17 Mar 2010, 09:20
    3 1
    Buna,fetelor!Am si eu o intrebare,am uitat sa citesc rugaciunea Sf.Anton ,in a 8-a marti,ce fac? astept urgent raspunsul vostru.
  •  
    • 3383 mesaje
    17 Mar 2010, 13:11
    2 0
    Vad ca a trecut ceva vreme de cand nu ati mai scris, insa mi-a atras atentia Enriqua.

    Nu sunt de acord cu tine cand spui sa nu ne rugam sfintilor! Da, este corect ca toti ne nastem in pacat, ca pacatuim si in timpul vietii, dar conteaza mult ce facem pt a ne indrepta si cum murim! Sfintii au aparat legea lui Dumnezeu, au facut minuni cu ajutorul lui Dumnezeu si pt toate astea exista o singura explicatie: Dumnezeu lucreaza prin oameni!
    Asta cu "nu va rugati sfintilor, nu aveti icoane" le-am auzit la penticostali.. ei nu vorbesc decat despre Isus.. si la ortodocsi corect se scrie "Iisus"!

    In fine, ideea e ca nu trebuie neaparat sa ne cramponam de o religie anume, ci sa ne rugam din suflet Tatalui nostru, dar sa recunoastem si Sfintii pt ca evident, ne sunt de mare ajutor. Altfel... nu L-ar fi trimis in lume nici pe Iisus, nici pe Fecioara Maria.. sau o sa spui ca nici Fecioara Maria nu e Sfanta si nu are rost sa ne rugam ei?

    Cat despre a ne ruga 9 zile, 40 zile etc.. cum zicea si altcineva, e mai mult o superstitie! Ce va scriu sunt spusele unui preot. Nu trebuie sa facem o rugaciune de un anumit nr de ori pt a se indeplini ceea ce ne dorim, important e sa o facem din suflet, sa credem in ceea ce spunem si sa incercam sa facem fapte bune, nu azi ne rugam si maine injuram pe cineva! SI f important, sa ne rugam constant. Din pacate, noi ne rugam mai mult cand avem necazuri..

    Doamne ajuta!
  •  
    • 1 mesaje
    19 Mar 2010, 00:10
    0 0
    Artemiza, nu dispera, chiar daca trebuie sa reiei totul . Eu asa stiu. Dar Sf. Anton mijloceste pentru fiecare credincios la Tatal nostru. Am patit si eu la fel, fie de obosita, fie din cauza activitatilor zilnice . Doamne ajuta.
  •  
    • 1 mesaje
    2 Iun 2010, 17:58
    1 4
    vreau sa stiu dc pot spune rugaciunea lumanarilor aprinse ptr ajutor la casatorie?Nu reusesc sa gasesc pe cineva cu care sa mi intemeiez o familie ..Multumesc
  •  
    • 7 mesaje
    18 Dec 2010, 23:15
    0 0
    aproximativ pentru acelasi motiv ca yaram vreau si eu sa citesc o rugaciune puternica. insa nu ma hotarasc care din ele : a Sf Marta, a Sf Anton sau rugaciunea lumanarilor aprinse? si o alta intrebare : eu nu sunt in tara iar aici cea mai apropiata biserica e la cativa zeci de kilometri, si e cu hramul SF Ioan Botezatorul. deci nu pot face asa cum ati facut voi sa mergeti la biserica corespunzatoare rugaciunii si etc. ce parere aveti?
  •  
    svf
    • 5173 mesaje
    19 Dec 2010, 09:28
    5 0
    Fetelor, orice rugaciune este puternica, spusa constant cu sufletul curat si insotita de fapte bune.
    Aveti incredere in Dumnezeu.
  •  
    • 7967 mesaje
    19 Dec 2010, 14:42
    4 0
    svf said:
    Fetelor, orice rugaciune este puternica, spusa constant cu sufletul curat si insotita de fapte bune.
    Aveti incredere in Dumnezeu.

    Adevarat! O rugaciune este ascultata daca o spui cu credinta in suflet. O prostie sa spui ca o rugaciune este mai puternica decat alta...Numai credinta poate fi puternica sau nu..Si daca nu ai credinta...nu exista nici o rugaciune atat de puternica incat sa ti-o redea...

  •  
    • 523 mesaje
    20 Dec 2010, 09:44
    11 0

    Pe scara sufletului meu
    M-am întâlnit cu bunul Dumnezeu -
    Eu coboram mâhnitä din conştiinţa mea,
    Iar El urca surâzător spre ea!...

    Şi ne-am oprit la jumătatea scării
    Încrucişându-ne în clipa-ntâmpinării
    Săgeţile perechilor de ochi, ca de-obicei
    Ah! ochii lui, cum semănau cu ochii mei!

     

     Pe scara sufletului meu
    M-am întâlnit din nou cu Dumnezeu -
    El cobora solemn din conştiinţa mea
    Iar Eu urcam surâzător spre ea!...

     

     


     


    Acest mesaj a fost editat de către puuma: 20 Dec 2010, 09:47
  •  
    • 102 mesaje
    20 Dec 2010, 10:43
    0 0
    Foarte frumos,chiar imi place.....dar parca e prea putin ......ptr puuma
  •  
    • 523 mesaje
    20 Dec 2010, 12:35
    1 0

    Thuna 

     

    imi place Minulescu