o rugaciune puternica pt cine are nevoie

  •  
    • 2089 mesaje
    1 Aug 2009, 22:30
    1 1
  •  
    • 432 mesaje
    2 Aug 2009, 11:30
    3 0
    Nu contest ceea ce spui tu acolo, dar si puterea sfintilor e mare. Ortodoxia a dat cei mai multi sfinti. Daca ar fi cum zici tu, si nu sfiintii ne-ar ajuta atunci cand le-o cerem, de ce ii cinstim atat ?
    Eu nu contest si nu am s-o fac niciodata, puterea de rugaciunea a unui sfant, in fata lui Dzeu. El, spre deosebire de mine, o pacatoasa nevrednica, a trait curat si a fost ales de Dzeu pentru a ajuta oamenii...
    Gandeste-te la Parintele Arsenie Boca, dc ai auzit de el, desi inca nu e canonizat sfant...cate miracole infaptuia..si nu el, de unul singur ci cu ajutorul lui Dzeu, singurul nostru vindecator...
  •  
    • 432 mesaje
    2 Aug 2009, 11:36
    0 1
    ce religie esti tu, dc nu te supara intrebarea?
  •  
    • 111 mesaje
    3 Aug 2009, 22:19
    0 0
    totul este foarte simplu si f.complicat cu religia..noi complicam totul neintelegand ...cand de fapt sunt convinsa ca e f.simplu...Enrique...nu te inteleg...de ce complici lucrurile...de ce discuti de cel rau? dupa mine nici nu trebuie sa ne gandim cum actioneaza...ce roluri joaca ...important este tu ce simti si ce crezi!!! Eu din pacate am un program f incarcat...nu am timp sa ma rog cum trebuie si nici nu merg la biserica cum ar trebui...am mustrari de constiinta uneori din cauza asta ...
  •  
    • 111 mesaje
    3 Aug 2009, 22:25
    2 0
    intr-un timp am renegat totul , am avut o piedere mare ,aveam 19 ani si mi-a murit tatal intr-un accident de masina...dupa accea m-am luminat ...incerc sa gasesc profunzimea vietii ...dar nu asta voiam acum sa spun...Stiu un lucru care m-a invatat bunica ,mama ...dimineta mergand la lucru ,in masina la semafor ,intr-o scurta pauza la servici ,ma rog cum pot pentru familia mea ,pentru fetita mea ,pentru lume...cum pot ...si-i cer la Dumnezeu sa ne arate drumul drept ,sa ne faca buni drepti ,intelepti ,sa avem putere de a merge pe el fara sa ne abatem...
  •  
    • 111 mesaje
    3 Aug 2009, 22:28
    2 0
    si eu am citit rugaciunea SF MARTA si a SF Anton...in momente grele ...si am fost auzita si ajutata ...nu e voie sa-ti pierzi credinta ...chiar daca ceea ce ceri nu ti se indeplineste...nimic nu e intamplator ...asa ca fetelor...cititi-o cu incredere ...numai bine poate face!!!
  •  
    • 432 mesaje
    5 Aug 2009, 17:39
    2 1
    si atunci pe sfinti de ce i-a mai trimis pe pamant? cum au putut ei sa faca atatea minuni? Nu tot prin Dzeu, care le-a dat puterea?

    Eu nu contest si nici nu am sa o fac niciodata, puterea unui sfant. Am simtit-o pe pielea mea.
  •  
    • 140 mesaje
    5 Aug 2009, 19:40
    0 0
    Adevarat.Cand te rogi cu tot sufletul tau...si ai credinta..D-zeu iti implineste ceea ce-i ceri.Nu conteaza LOCUL in care te rogi.Poti sa fii in biserica si sa nu te rogi cu tot sufletul,dar poti fi acasa,pe drum spre servici,oriunde altundeva si te poti ruga in gand"doamne isuse hristoase ,fiul lui d-zeu,miliueste-ma pe mine pacatosul".
    Are mare putere.e rugaciunea inimii a calugarilor.
    Doamne ajuta pe toata lumea.
  •  
    • 140 mesaje
    5 Aug 2009, 21:00
    11 0
    Un om avu intr-o noapte acest vis: se facea ca mergea impreuna cu Dumnezeu pe malul nisipos al unui rau. In acest timp, pe cer apareau scene mai importante din viata lui; la fiecare scena se obseva in nisip doua perechi de urme: urma pasilor lui si urma pasilor lui Dumnezeu.
    Cand ultima scena din viata lui s-a perindat prin fata ochilor lui, el a privit la urma pasilor de pe nisip. A observat, cu mirare, ca de multe ori pe drumul vietii lui erau numai un rand de urme si acest fapt s-a intamplat in vremurile cele mai triste si grele din viata lui.
    Asta l-a pus pe ganduri si L-a intrebat pe Dumnezeu:
    - Doamne, Tu mi-ai fagaduit ca, din momentul in care ma decid sa Te urmez, Tu vei fi alaturi de mine in tot cursul vietii mele. Dar am observat ca, in momentele cele mai grele din viata mea, pe nisip era numai un singur rand de urme. Nu inteleg, de ce? Tocmai cand am avut mai mare nevoie de ajutorul Tau, Tu m-ai parasit.
    Dumnezeu a raspuns cu blanda Sa bunatate:
    - Dragul meu, Eu te iubesc mereu si nicodata nu te voi parasi. In vremurile tale cele grele, de incercari si de suferinte, se vede pe nisip numai o singura pereche de pasi, deoarece atunci Eu te luam in brate sau in carca si te caram pe drumul vietii tale.
  •  
    • 140 mesaje
    6 Aug 2009, 11:37
    1 1
    N-ai de ce sa-mi multumesti.....CREDINTA face minuni!si doar cel ce crede cu adevarat stie ce zic....Daca ai citit in biblie...toti cei pe care i-a vindecat isus.....erau oameni simpli...care se rugau din suflet....
    Ar trebui sa existe si o sectiune RELIGIE in formum(parerea mea).
  •  
    • 2439 mesaje
    6 Aug 2009, 19:19
    4 0
    Eu as vrea sa ma rog la Sfantul Anton, am auzit ca e o rugaciune puternica, ma ajutati sa o gasesc?
    Multumesc.
  •  
    • 1336 mesaje
    6 Aug 2009, 21:20
    0 2
    Ma abandonez sub protectia Ta si, ca dovada a credintei si iubirii mele nelimitate in Tine, ofer aceasta lumanare ce va arde pentru Tine in fiecare Marti.
    Consoleaza-ma, te rog, in toate dificultatile mele, in imensa mea singuratate si alina-mi ranile si durerea in casa Tatalui nostru Ceresc, Salvatorul nostru!
    Te implor sa intervii in fata lui Dumnezeu pentru mine si familia mea, ca noi intotdeauna sa iL pastram pe Dumnezeu in sufletele noastre si ca Dumnezeu sa ne dea dupa nevoile noastre!
    Te implor, Dumnezeul meu, Sfinte Antoane de Padova, sa ai infinita mila in ce priveste favoarea pe care o cer:
    Te rog, ajuta-ma sa trec peste toate dificultatile pe care le am acum la picioarele mele!"
    Se spune de 3 ori Tatal Nostru, 3 Ave Maria si 3 Glorie Tatalui Ceresc.
    Sper sa-ti fie de ajutor!
    Asta e tot ce am gasit....pe google..de curiozitate am cautat si eu....mai multe nu stiu..decat ca e de la catolici..
  •  
    • 1336 mesaje
    6 Aug 2009, 21:22
    3 1
    Preamarite sfinte Antoane, tu care niciodata n-ai respins vreo rugaciune celor ce ti s-au adresat, asculta si glasul meu smerit si implineste cererea pe care ti-o prezint astazi; prin ravna pe care o aveai pentru slava lui Dumnezeu, prin dragostea inflacarata fata de aproapele care te indeamna sa-i dai ajutor scapandu-l de orice fel de stramtoare si primejdie, prin dragostea pe care o aveai fata de Isus, care te-a rasplatit aparand in chip de Prunc in bratele tale, prin devotiunea ta fata de Preasfanta Fecioara Maria, prin puterea acordata tie de Dumnezeu ca sa dobandesti necontenit haruri acelora care se indreapta catre tine, astfel incat prin mijlocirea ta se regasesc lucrurile pierdute, se reamintesc cele uitate, orice lucru incredintat tie iese la bun sfarsit si toti care alearga la tine se bucura de mijlocirea ta, obtine-mi de la Dumnezeu harul dorit. Inima mea sa gaseasca mangaiere si, plin de multumire, sa inaintez cu mai multa voiosie pe calea mantuirii. Amin.
    ( Se recita Tatal nostru...., Bucura-te Marie...., Slava Tatalui....)
    Sau asta o cauti..????sunt frumoase rugaciunile....sper sa-ti fie de folos!
  •  
    • 99 mesaje
    27 Aug 2009, 15:44
    0 1
    BUNA fetelor as dori si eu rugaciunea LUMANARILOR aprinse daca se poate va multumesc.
  •  
    • 415 mesaje
    27 Aug 2009, 18:32
    0 0
    Liliana cauta pe siteul formulei As rugaciunea.

    www.formula-as.ro
    La cautare in site scrii chiar asa:Rugaciunea lumanarilor aprinse.
  •  
    • 111 mesaje
    28 Aug 2009, 00:12
    0 1
    minunata povestioara ta Ada Monica , eu nu o stiam si ma bucur nespus sa o citesc ...multumesc...
  •  
    • 1 mesaje
    12 Sep 2009, 08:15
    0 0
    Buna fetelor,

    Am citit si eu cateva pareri despre rugaciunea Sf. Marta si am ramas impresionata. Intrebarea mea este: se poate face aceasta rugaciune si acasa sau numai in biserica? se poate folosi lumanarea de la Pasti sau trebuie sa cumpar de la biserica? Vreau sa fac si eu aceasta rugaciune, imi merge fff rau de la un timp. am incercat n rugaciuni, am fost la biserici si.... degeaba. Poate ca nu am pus suflet in aceste rugaciuni, nu stiu ce sa zic.
  •  
    • 3 mesaje
    11 Nov 2009, 10:17
    2 1
    daca e cineva amabil sa mi raspunsa si mie la o intrebare!in zilele de marti cand se citeste rugaciunea SF MARTA se si posteste?
    sau nu¿?
    multumesc si astept raspunsuri!
  •  
    • 9 mesaje
    11 Nov 2009, 12:51
    0 0
    http://e-album.ro/membru.php?id=43 am aici pt voi, doamnelor si domnisoarelor, un blog crestin daca doriti sa-l vizitati, ne vedem acolo. Multumesc.
  •  
    • 13679 mesaje
    11 Nov 2009, 13:39
    0 0
    Mesaj şters de administrator