Masajul la domiciliu ca job?

  •  
    • 35 mesaje
    15 Apr 2007, 12:16
    3 4
    M-am gandit sa fac un curs de masaj. Credeti ca e rentabil sa faci in timpul liber masaj?

    Poate sunt pe aici fete cu un job si care,pentru un ban in plus, mai fac si masaj la domiciliu.

    Imi spuneti cam cat puteti sa castigati in plus?Si cam cat se taxeaza o ora de masaj la domiciliu.

    Eu am un job,deci daca as face masaj la domiciliu,doar in timpul de dupa job si in week-end.E greu sa iti aduni clienti?
  •  
    • 584 mesaje
    15 Apr 2007, 14:56
    2 0
    La mine in oras (in provincie ) am inteles ca sedinta de masaj anticelulitic, acasa, este cam 100- 150 mii (15 ron). Tocmai caut si eu pe cineva pt asa ceva, inca nu stiu daca foloseste cremele ei sau trebuie sa am eu. Si nu stiu daca sedinta tine chiar o ora plina.
  •  
    • 4017 mesaje
    15 Apr 2007, 16:34
    3 1
    Tu poti calcula singura daca e rentabil si cam de cati clienti ai nevoie ca sa-ti recuperezi investitia initiala, dupa care sa incepi sa castigi din fiecare ora de masaj. De asemenea, iti pot arata cum sa calculezi de cati clienti ai nevoie pe luna, la pretul de 15 ron pe ora de masaj, ca sa obtii un anume venit lunar target, sa zicem 500 de euro.

    Ca sa te ajut sau ca sa faci singura acest calcul, interseaza-te:

    1) cam la cat s-ar ridica valoarea investitiei de-acasa (tot, tot, refacut baia, cumparat masa de masaj, amenajat camera de masaj, achizitie prosoape si produse de curatzare, cheltuieli legate de inregistrarea ca persoana fizica autorizata, diverse autorizari care se mai cer ca sa poti face asta legal acasa etc etc).

    2) costul cursului de maseur

    3) cheltuielile intiale legate de reclama (anunturi in ziar, fluturasi etc)

    4) costul produselor (creme etc) pt una ora masaj/ un client.

    Daca afli info despre toate astea si-mi raspunzi punctual, iti fac eu calculele. Dupa aia vedem daca merita sa te-apuci si cam cat de mare e riscul s-o dai in bara.

    de ex, daca aflam ca ai nevoie de 500 de ore de masaj/clienti pina iti scoti investitia...mai bine o lasi balta, nu?

    p.s.: cred ca se vede ca eu habar n-am ce-i ala masaj profesional, asa ca cel mai bine e sa intrebi de cheltuieli, categorii si costuri, tot unul care-i deja bagat in chestia asta sau pe viitorul trainer.
  •  
    • 224 mesaje
    15 Apr 2007, 17:02
    1 1
    si la noi cam 150 costa o sedinta de masaj relaxant, anticeluliticul cred ca mai mult. Din ce oras esti ralutzu?
  •  
    • 35 mesaje
    16 Apr 2007, 09:45
    2 0
    Classy,inca nu m-am hotarat pentru acest domeniu.
    M-am gandit doar ca e ceva ce ar putea sa iti completeze veniturile.Inca nu m-am gandit serios la investitii gen masa de masaj si altele.

    Si,cred ca sunt persoane care practica masajul la domiciliu clientului asa ca nu cred ca si-au facut investitii prea mari.

    Poate unele dintre eve se ocupa in timpul liber cu masaj sau au prietene care fac masaj la domiciliul clientului. Si poate puteti sa imi dati niste informatii si mie..cam cat reusesc sa catige,cat cheltuie,cam cati clienti au.

    Toate astea ca sa imi fac o idee despre ce inseamna masaj la domiciliul clientului in timpul liber ( dupa job).
  •  
    • 224 mesaje
    16 Apr 2007, 10:58
    1 0
    daca te ocupi cu masaj, ar fi fain sa te inscrii si intr-o firma de cosmetice ca sa iti achizitionezi prosuserle cu reducere si le si poti vinde clientilor tai.
    Eu folosesc acuma o cremna de la faberlic pt masaj anticelulitic, chiar pt asta m-am inscris, fiindca inscrierea nu a costat nimik si primesc produsele cu 25% reducere.
  •  
    • 35 mesaje
    16 Apr 2007, 13:10
    2 0
    Eu m-am gandit asa. 10 clienti intr-o luna nu cred ca e foarte greu de adunat.
    La 20RON sedinta si fiecare client are o sedinta pe saptamana, asta inseamna 200RON pe saptamana. Si intr-o luna 800 RON venit suplimentar.

    Dar,pentru ca nu cunosc pe nimeni care sa se ocupe cu masaj in timpul liber, nu pot sa imi dau seama exact care ar fi costurile, daca poti sa faci fata la 10 cleinti intr-o saptamana si asa mai departe.

    De aceea,mi-ar prinde foarte bine daca mi-ar raspunde si o eva care se ocupa cu asa ceva.

    Mercic.
  •  
    • 508 mesaje
    16 Apr 2007, 14:55
    1 0
    eu nu ma ocup, dar ma bag si eu in seama...
    cred ca e mai "ieftin" pentru tine, daca ai profesa acasa la cliente.. asa nu mai amenajezi la tine acasa, nu mai nevoie de prosoape si masa.. raman doar cremele.. si desi masajul nu se face la fel acasa, pe genunchi cum se spune, sunt cliente care sunt multumite ca nu trebuie sa iasa din casa si care tin la "folosirea baii proprii".
    trebuie sa iei insa in calcul transportul la domiciliul clientei.
  •  
    • 35 mesaje
    16 Apr 2007, 15:10
    1 2
    asa m-am gandit si eu.
  •  
    • 171 mesaje
    16 Apr 2007, 18:44
    1 0
    buna
    Daca nu esti prea pudica si esti deschisa la diferite 'mirosuri'eu iti recomand sa faci cursul.
    Poate nu iese imediat un ban, dar este o meserie pe care o poti practica oricand si daca ai maini bune poti cere si mai mult.Referitor la creme le gasesti destul de usor, problema cu persoana autorizata numai daca superi pe cineva si iti face reclamatie chestii deastea.
    Reclama printre prieteni faci cateva gratuite ai mana buna vin si clietii, greu dar o sa vina.
    Succes
  •  
    • 35 mesaje
    20 Apr 2007, 11:30
    3 0
    M-am gandit totusi sa ma apuc de un curs de masaj(acuma studiez cam pe unde pot sa il fac).
    Totusi,nu e nici o eva care poate sa imi spuna cam cum castiga ea din masaj?
    Ca daca ma apuc de cursul de masaj si il fac degeaba,sa vedeti ce ma prind cu mainile de cap!Stiu ca depinde de cati clienti ai,de produsele pe care le folosesti,dar voiam numai sa stiu asa informativ cam cum se castiga din treaba asta.
    Merci fetelor pentru raspunsuri.
  •  
    • 32 mesaje
    22 Apr 2007, 00:14
    2 0
    ei ce subiect.Eu chiar ma ocup de masaj la domiciliul clientelor.Castig bine ca venit suplimentar.fac cate 2-3 masje pe zi.Castig 25 ron din masaj si cam 40 ron din vanzarea unei creme profesionale.Pentru mine acesta oricum e un job mai banos decat cel de baza la care am carte de munca.Eu fac doar masaje de slabire,anticelulita si vergeturi.Am facut cursuri laBucuresti si folosesc doar creme profesionale italiene ardes.sa stiti ca e important sa faci un adevart tratament: gomaj cu gel scrub , picatura anticelulita celaroma,crema slabire termo, ulei pentru slabire ..toate astea le masez intr-o ora.cremele ma costa cam 3 ron dar imi raman 22 ron. Le conving pe fete sa faca si impachetari cu namol extraforte pentru slabire.rezultatele sunt foarte bune.fetelor sa nu va fie frica sa investiti in: 1.cursuri -pregatire profesionala. 2. produse profesionale . daca una din ele este omisa -profit zero.daca mai aveti intrebari...va pot ajuta.dar retineti-masajul este jobul viitorulul la moda-tineti cont la la alimentatia pe care o avem, femeile se vor deforma continuu, deci jobul nostru masajul va fi mereu in TOP.
  •  
    • 128 mesaje
    22 Apr 2007, 04:37
    1 0
    n-am facut cursuri de masaj, dar am apelat la o maseuza profesionista ceva timp. sedinta de o ora costa 30 RON, crema anticelulitica 15 RON (adus de ea - pretul e ca in magazin). mi-a recomandat-o cineva... asa ca reclama "o recomand" e foarte valabila in domeniu.
    Mie mi s-a parut foarte avantajos ca totul se producea la domiciliul meu, ca aveam propia baie la dispozitie, ca pteam sa ascult muzica preferata sau stirile si nu era nevoie sa ma deplasez cu plasa dupa mine cine stie pe unde. Acum, persoana respectiva s-a asociat si si-a deschis un cabinet. Dupa cativa ani de "teren" probabil s-a gandit sa prinda radacini.
  •  
    • 35 mesaje
    22 Apr 2007, 12:07
    1 0
    benedetta,tu faci 2-3 masaje in fiecare zi?

    Uite,eu ma gandeam ca poate in timpul saptamanii nu o sa gasesc clente...si ma gandeam ca s eu,fiind la serviciu pana pe la 4-5,unde sa mai fac seara masaje?

    Oricum,ma gandesc ca e foarte rentabil daca ai 2-3 sedinte/zi...in week-end ma gandesc ca sunt si mai multe,nu? E un venit foarte bun....

    Deci calculele pe care mi le-am facut eu pot fi realizabile...dupa calculele mele,poti sa castigi cel putin 10 mil intr-o luna......ceea ce e foarte bine ca venit suplimentar
  •  
    • 128 mesaje
    22 Apr 2007, 16:07
    1 1
    dar te-ai gandit daca esti capabila sa renunti la timpul tau liber pentru asta? adica pe langa cele 8 ore de serviciu sa faci zilnic 2-3 masaje (adica alte 2-3 ore epuizante + timpul petrecut pe drum pana la cliente).
    Stiu ca tentatia banilor e mare, dar eu, daca as da de o maseuza care e mai epuizata decat mine, as trimite-o acasa si n-as mai apela la ea niciodata.
  •  
    • 2 mesaje
    22 Apr 2007, 16:58
    0 0
    Stie cineva o maseuza buna in Bacau?
  •  
    • 357 mesaje
    23 Apr 2007, 17:32
    0 0
    vreau si eu una din buzau!
  •  
    • 1555 mesaje
    24 Apr 2007, 09:37
    1 0
    benedetta vreau si eu masaj la domiciliu! imi poti da mai multe detalii? eu stau in cartierul Titan! Merci, astept un raspuns!
  •  
    • 636 mesaje
    24 Apr 2007, 12:35
    1 0
    benedetta, ai putea sa imi spui, te rog, unde ai facut cursurile si cat te-a costat?
  •  
    • 25 mesaje
    25 Apr 2007, 10:56
    1 0
    Eu am auzit ca cursurile ar costa cam in jur de 500 RON...nu stiu exact...probabil depinde de unde faci cursurile,de ce includ acele cursuri.

    Si eu m-am gandit la cursuri de masaj dar mai intai vreau sa studiez cam ce venituri ar putea sa aduca.Asa ca mai intai o sa incerc sa imi calculez toate costurile si veniturile posibile.

    Dupa parerea mea,e foarte greu ca dupa servici sa mai faci si masaj.Totusi e obositor.Eventual in week-endurile libere,altfel nu vad cum.
    Fiecare cum considera si ce prioritati are.