Pauza de 7 zile

•  
    • 33 mesaje
    4 Apr 2007, 21:19
    2 0
    Buna Evelor...stiu ca a mai fost subiectul acesta dar nu-l mai gasesc.Asa ca mai intreb o data: Am luat 21 de zile anticonceptionale si acum trebuie sa fac pauza 7 zile si apoi sa reiau o noua folie;asa mi-a spus medicul dar am uitat sa o intreb daca in pauza asta eu sunt protejata.Deci?In astea 7 zile pot ramane insarcinata?Teoretic in astea 7 zile trebuie sa-mi vina menstruatia,dar pt ca abia am inceput sa iau nu mi-a venit.
  •  
    • 1166 mesaje
    4 Apr 2007, 21:23
    3 0
    esti protejata si in alea 7 zile..sigur...nu e nici o problema
  •  
    • 33 mesaje
    4 Apr 2007, 21:43
    1 0
    Multumesc pt raspuns.Dar de exemplu...in astea 7 zile sunt protejata si a8a zi nu iau pastila.Din a8a zi pilulele luate inainte nu si mai fac efectul nu?
  •  
    • 1166 mesaje
    4 Apr 2007, 21:46
    1 0
    isi mai fac efectul dar nu 100%..riscul de a ramane insarcinata creste, acum depinde si ce contraceptive iei. indicat este sa le iei din a8-a zi.
  •  
    • 2191 mesaje
    4 Apr 2007, 23:01
    1 0
    cel mai indicat ar fi sa te protejezi in pauza aia de 7 zile..eu n-am incredere in protectia aia,avand in vedere ca fac pauza la pastile..
    sau..nu mai faci nimic 7 zile ca si asa pauza aia e pt ciclu..
  •  
    • 1166 mesaje
    5 Apr 2007, 00:54
    5 0
    fetelor nu e nici o problema in alea 7 zile...protectia continua..credeti-ma scrie si in prospect si am luat si eu ani de zile...si n-am avut probleme...
  •  
    • 401 mesaje
    5 Apr 2007, 10:42
    1 0
    In pauza de 7 zile esti protejata la fel de bine ca si celelalte 21 de zile cand iei pastile. Scrie si in prospect! Cititi cu atentie prospectul oricarui medicament inainte sa incepeti administrarea lui.
  •  
    • 81 mesaje
    5 Apr 2007, 15:05
    1 0
    Protejarea incepe din momentul in care iei prima pastila de anticonceptional si dureaza pana le intrerupi (daca nu iei in continuare alta folie dupa cele 7 zile de pauza). Si eu iau de ani de zile si nu ma feresc in zilele de pauza...dar eficacitate 100% nu are decat abstinenta! Se spune ca exista o marja de 0.0001% (poate) sa ramai insarcinata chiar si luand pastile.

Daca nu esti asa sigura pe ele, de ce nu iti cauti din acelea care sunt 28 si deci nu mai faci pauza.
  •  
    • 369 mesaje
    5 Apr 2007, 17:18
    0 0
    Am si eu o intrebare legata de contraceptionale. Dupa cum am inteles, trebuie facuta o pauza de o luna la fiecare 6 luni. Intrebarea mea este: cand reincep sa le iau, cat timp dureaza pana se reinstaleaza contraceptia? Mie ginecologul mi-a zis sa le incep din ziua a 5-a a menstruatiei. Pe prospect scrie ca trebuie sa ma protejez in primele zile. Cat inseamna "primele zile"? Auzisem ceva de 14...Precizez ca eu iau Laurina.
  •  
    • 2371 mesaje
    5 Apr 2007, 21:31
    0 0
    Cosavas, chiar si cele care sunt 28, doar 21 au continut hormonal, iar ultimele 7 sunt doar asa ... ca sa nu pierzi socoteala celor 7 zile. Contin doar putin fier, care se pierde din organism in timpul menstrei.
  •  
    • 1166 mesaje
    5 Apr 2007, 21:45
    0 0
    da..are dreptate anisia80, doar primele 21 au continut hormonal la cele ce contin 28. contraceptia incepe in clipa in care ai luat prima pastila, in general ele se incep in prima zi a ciclului, mai ales cele cu continut scazut de hormoni..cum sunt yasmin, cele mai puternice cum ar fi diane35 indicat ar fi in primele 5 zile..dar pentru a nu avea probleme ar fi bine incepute in prima zi.
  •  
    • 369 mesaje
    5 Apr 2007, 22:55
    0 0
    Si Laurina are continut scazut de hormoni, dar asta nu are nicio legatura, se pot lua si in prima zi si in a cincea. Mie mi-a fost recomandat sa le incep in a cincea. Am sunat pana la urma la ginecolog si mi-a confirmat ca trebuie sa ma protejez in primele 14 zile chiar daca incep in prima zi. Si eu stiam ca inceperea contraceptiei se produce cu prima pastila, asta doar in cazul in care iei din prima zi. Dar cica nu e asa, ca indiferent de cand le iei trebuie sa te protejezi, recomandabil 14 zile. O alta eva mi-a zis de 7, ca asa ar scrie pe prospectul pastilelor ei...
  •  
    5 Apr 2007, 23:25
    0 0
    puteti intra pe forum.anticonceptionale.ro pentru ca acolo este si o doamna doctor specializata in planing familial.de preferat este sa incepi pastilele din prima zi de mesntruatie ca sa fi protejata insa daca le incepi in alta zi esti protejata dupa ce inghiti 7 pastilute.nu trebuie facuta pauza la 6 luni .iei pastile atata timp cat vrei si cat sanatatea iti permite (sunt unele afectiuni la care anitconceptionalele sunt contraidicate).in pauza dintre folii esti protejata.incepi folia mereu in acceasi zi a lunii( de ex daca prima oara ai inceput pastilele intr`o zi de marti mereu la vei incepe marti).
  •  
    5 Apr 2007, 23:27
    0 0
    heba, diane35 nu este anticonceptional.este medicament cu efect anticonceptional insa el se administreaza pentru acnee sau alte afectiuni si NU se admnistreaza decat maxim 6 luni.
  •  
    • 1166 mesaje
    6 Apr 2007, 00:30
    0 0
    da..este adevarat ca se ia doar ca tratament diane35..eu le-am luat pt. chisturi ovariene...dar mie mi le-a recomandat 9 luni...in fine...nu stiu acum cat de bine a fost...oricum...le-am luat la recomandarea doctorilor de la parhon. oricum, stiu ca dupa diane35 e cam greu sa ramai insarcinata mult timp chiar si de la intreruperea tratamentului. si am mai auzit o tampenie..unei prietene de ale mele un ginecolog ia recomandat sa ia diane35 ca si contraceptiv :o fara ai face teste sau analize.
  •  
    6 Apr 2007, 23:08
    0 0
    Exista fel de fel de doctori din pacate.Nu am auzit ca ai ramane greau insarcinata.desi multi doctori zic sa nu ramai gravida in primele 3 luni de la renuntarea la anticonceptionale, doamna doctor de pe forumul anticonceptionale a zis ca poti ramana oricand insarcinata fara ca fatul sa fie afectat.
  •  
    • 183 mesaje
    7 Apr 2007, 00:00
    0 0
    Buna!

Am descoperit un nou club. Clubul Dove! Putem vedea ultimele produse
    din gama Dove si putem chiar discuta cu ceilalti membri despre produsele
    noastre preferate. In plus, daca participam la intalnirile organizate
    de Club special pentru noi putem fi primele care testeaza ultimele
    produse Dove si putem acumula puncte care se transforma in premii direct de
    pe site.

Inscrie-te si tu!

Adresa de inregistrare in clubul Dove este:
    http://satay.unilever.com/dove/doveclub/register.html?friend_id=1156
  •  
    • 2 mesaje
    19 Ian 2011, 13:22
    1 0

Buna fetelor...am si eu o problema daca ma puteti ajuta cu un raspuns cit mai urgent....de 2 luni am inceput sa iau anticonceptionale yasmin si acuma sint in pauza de 7 zile,au trecut 3 zile si nu mia venit ciclul...luna trecuta am ajuns in pauza de 7 zile,mia venit ciclul si dupa ce mi sa terminat am avut relatii neprotejata dar mentionez ca eram inca in pauza de 7 zile...si acuma sint in a 3 zi de pauza si numi vine ciclul menstrual...pot fi insarcinata???

•  
    • 1832 mesaje
    19 Ian 2011, 14:02
    0 0
    dc nu faci un test ?
  •  
    • 2 mesaje
    19 Ian 2011, 14:36
    0 0
    e devreme de test...testul e bine sal faci cam la o saptamina de intirziere de ciclu..dar cred cami fac miine...